01.07.2009
Usnesení mimořádného zasedání Akademického sněmu AV ČR dne 30. června 2009
Akademický sněm Akademie věd České republiky přijímá toto usnesení:
1. bere se souhlasem na vědomí zprávu předsedy Akademie věd ČR Jiřího Drahoše o současné situaci v oblasti financování výzkumu a vývoje v ČR,
2. přijímá „Prohlášení Akademického sněmu AV ČR k budoucnosti výzkumu a vývoje v České republice“,
3. vyjadřuje nesouhlas s Návrhem výdajů státního rozpočtu České republiky na výzkum, vývoj a inovace na rok 2010 s výhledem na léta 2011 a 2012 schváleným usnesením vlády ze dne 29. června 2009, a proto ukládá předsedovi AV ČR a Akademické radě AV ČR, aby:
a) vzniklou situaci projednali s vládou, představiteli všech parlamentních stran a členy věcně příslušných výborů Poslanecké sněmovny a Senátu Parlamentu České republiky,
b) v těchto jednáních upozorňovali na ohrožení základního výzkumu v ČR chybnou realizací Reformy systému výzkumu, vývoje a inovací,
c) informovali o této situaci evropského komisaře pro vědu a výzkum Janeze Potočnika a evropskou komisařku pro regionální politiku Danutu Hübnerovou,
d) ve spolupráci s Radou vysokých škol a Českou konferencí rektorů co nejdříve zajistili vypracování návrhu kvalitního a funkčního systému financování výzkumu a vývoje v ČR,
e) ve spolupráci s Radou vysokých škol a Českou konferencí rektorů připravili návrh kvalitního a funkčního hodnocení výsledků výzkumu a vývoje v ČR,
f) iniciovali informační akce směrem k veřejnosti, včetně veřejných akcí protestních,
4. žádá vládu České republiky, předsedu vlády a předsedu Rady pro výzkum a vývoj, aby zajistili přepracování Návrhu výdajů státního rozpočtu České republiky na výzkum, vývoj a inovace na rok 2010 s výhledem na léta 2011 a 2012 schváleného usnesením vlády ze dne 29. června 2009 tak, aby
a) nový návrh skutečně odpovídal principům Reformy systému výzkumu, vývoje a inovací v ČR o podpoře excelence a kvalitního výzkumu, vývoje a inovací,
b) v jeho důsledku nedošlo k personálním i materiálním škodám v oblasti výzkumu a vývoje, které by ohrozily činnosti nejvýkonnějších složek výzkumu a vývoje v České republice, tj. Akademie věd ČR a vysokých škol,
5. žádá vládu České republiky, předsedu vlády a předsedu Rady pro výzkum a vývoj Jana Fischera, aby bezodkladně ustanovili Radu pro výzkum a vývoj v novém složení, včetně jejího sekretariátu tak, aby vznikl skutečně odborný a kompetentní orgán schopný formulovat a hájit potřeby výzkumu a vývoje v ČR a dlouhodobé zájmy společnosti v této oblasti.
30.06.2009
Petr Pithart - Devětaosmdesátý
Ve čtvrtek 25. června 2009 se v Literární kavárně knihkupectví Academia na Václavském náměstí uskutečnil další křest nové knihy Nakladatelství Academia. Tentokráte se jednalo o knihu doc. JUDr. Petra Pitharta, místopředsedy Senátu Parlamentu ČR, která právě v nakladatelství vyšla pod názvem Devětaosmdesátý. Kniha navazuje na titul Obrana politiky, který vyšel v roce 2005.
24.06.2009
Cena Josefa Hlávky
Český literární fond ve spolupráci s Nadáním Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových ocenili 22. června 2009 na zámku v Lužanech nejlepší vědecké knihy za uplynulý rok. Cena je každoročně udělována za původní vědecké monografie v oblasti věd společenských, lékařských a věd o živé a neživé přírodě a i letos bylo z čeho vybírat – o cenu se totiž ucházelo na sedmdesát přihlášených titulů.
V oblasti společenských věd se Nadace Český literární fond rozhodla udělit Cenu Josefa Hlávky za rok 2008 čtyřdílnému kompendiu Dějiny české literatury 1945-1989, I. - IV. díl z produkce Nakladatelství Academia
23.06.2009
Na motoru do Třeště
V sobotu 20. června 2009 se v areálu zámku Třešť konalo tradiční každoroční setkání se sportovci. Po skokanech na lyžích a hokejistech tentokrát patřil zámek motoristickému sportu. Akce s názvem Na motoru do Třeště se zúčastnili automobilový nadšenci, závodníci a motorkáři. Během dopoledne si návštěvníci mohli prohlédnout výstavu techniky, automobilů a motocyklů. Byly představeny automobilové týmy a v 15 hodin nezůstal ani jeden motor potichu. Všechny stroje vyrazili za doprovodu policejního vozidla na jízdu městem.
Součástí akce byl i fotbalový turnaj čtyř mužstev (Město Třešť, Podzimek a synové, Motoristé a Akademie věd), který se uskutečnil na městském hřišti. Celkovým vítězem se stal výběr Střediska společných činností AV ČR, před celkem Města Třešť. Po této dřině čekal na všechny zúčastněné příjemný večer na nádvoří zámku s hudbou a pečeným čuníkem.
Fotogalerie
22.06.2009
Brána do vesmíru
Ve čtvrtek 18. června 2009 se symbolicky otevřela v zámeckém parku v Třešti „Brána do vesmíru“. Zahradní plastika z dílny akademického sochaře Františka Häckela. Autor je zdejším rodákem a možná i proto dílo tak citlivě dodalo parku novou dimenzi. Brána do vesmíru byla instalována zásluhou rodiny Podzimkovy k uctění památky bývalého předsedy představenstva Nadačního fondu J. A. Schumpetera, Ing. Jana Podzimka (1962–2007).
Odhalení plastiky se v krásném počasí zúčastnili místní zastupitelé, třešťští obyvatelé i zástupci Akademie věd, slovem doprovodili ředitel SSČ AV ČR, v. v. i., JUDr. Jiří Malý, Josef Podzimek, starosta města Třešť Vladislav Nechvátal a v neposlední řadě autor plastiky František Häckel.
Fotogalerie
08.06.2009
Mimořádné zasedání Akademického sněmu
Akademie věd České republiky svolává
MIMOŘÁDNÉ ZASEDÁNÍ AKADEMICKÉHO SNĚMU, které se uskuteční dne 30. června 2009 od 9:30 hodin v Národním domě na Vinohradech (náměstí Míru 9, Praha 2).
NÁVRH PROGRAMU
1. Zahájení, schválení programu zasedání a volba pracovních komisí Akademického sněmu
2. Úvodní slovo předsedy a dalších představitelů Akademie věd ČR
3. Diskuse k situaci ve výzkumu a vývoji v České republice
4. Volné návrhy
5. Zpráva návrhové komise Akademického sněmu, schválení usnesení a závěr zasedání
22.05.2009
Svět knihy Praha 2009
Ve dnech 14. – 17. května se v Průmyslovém paláci na výstavišti v Praze Holešovicích uskutečnil jubilejní 15. mezinárodní knižní veletrh a literární festival SVĚT KNIHY PRAHA 2009. Hlavní téma 27 ze 27 / Evropa v literatuře – literatura v Evropě reflektovalo skutečnost, že Česká republika v první polovině roku předsedá Radě Evropy. Díky tomuto tématu zařadilo Ministerstvo kultury ČR a Úřad vlády veletrh Svět knihy Praha mezi oficiální doprovodné akce českého předsednictví. Součástí prezentací evropských autorů byly debaty a kulaté stoly zabývající se otázkami propagace evropských literatur v rámci Evropy i mimo ni, úrovní povědomí čtenářů o literární tvorbě v jiných zemích Evropy, nových trendů v tvorbě evropských autorů a identity literární Evropy.
Divize nakladatelství Academia se tradičně prezentovala na veletrhu se svou produkcí a během veletrhu převzali zástupci DAN ceny za ocenění v soutěži Slovník roku, které byly vyhlášeny začátkem roku 2009.
12.05.2009
Výstava k 50. výročí pádu Příbramských meteoritů
Astronomický ústav AV ČR, v. v. i., Muzeum Vysočiny Jihlava, p.o. , Akademie věd ČR a Středisko společných činností AV ČR, v. v. i. pořádají výstava k 50. výročí pádu Příbramských meteoritů. Výstava je školám a veřejnosti přístupná od 11. do 22. května 2009 každý všední den od 9 do 19 hodin v budově Akademie věd, Národní 3, Praha 1. Vstup zdarma.
Návštěvníci výstavy se seznámí s tím, co jsou to meteory a bolidy, jak se pozorují, jak probíhá pád meteoritu, jak meteority dělíme a jaké meteority byly dosud nalezeny na našem území. Hlavní pozornost je věnována jedenácti dosud známým meteoritům s rodokmenem s důrazem na historicky první z nich – Příbram, ale také na dalším meteority, jejichž dráhy jsou známé díky českým vědcům (Neuschwanstein, Bunburra Rockhole, Morávka). Výstava dále představí Evropskou bolidovou síť a Pouštní bolidovou síť v Austrálii, dotkne se mateřských těles meteoroidů – planetek a komet, včetně nebezpečí, jež tato tělesa představují pro život na Zemi a představí i svědky dávného impaktu – vltavíny. Návštěvníci si budou moci prohlédnout skutečné meteority včetně Příbramských a vybrané vzorky vltavínů.
11.05.2009
Nová kniha Albíny Dratvové
Ve středu 6. května 2009 se v Literární kavárně knihkupectví Academia na Václavském náměstí uskutečnil další křest nové knihy. Tentokrát nakladatelství Academia spolu s Centrem genderových studií FF UK křtilo knihu Albíny Dratvové s názvem Deník 1921-1961 Scientific Diary. Kmotry knihy byli prof. RNDr. Blanka Říhová, DrSc. z Mikrobiologického ústavu AV ČR a Ing. Oleg Heczko, Ph.D. z Fyzikálního ústavu AV ČR.
24.4.2009
Křty nových knih z nakladatelství Academia
Ve středu 22. dubna 2009 se od 17 hodin v Literární kavárně knihkupectví Academia na Václavském náměstí konala prezentace knihy Ctibora Rybára s názvem Do půlnoci času dost. Knihu vydalo nakladatelství Academia a ukázky z ní na slavnostní akci přednesl člen Činoherního klubu Michal Pavlata.
Dále si Vás dovolujeme pozvat na další křest, který se uskuteční příští středu 29. dubna 2009 od 17 hodin opět v Literární kavárně na Václavském náměstí. Tentokrát kmotr knihy prof. Ing. Rudolf Zahradník, DrSc., pokřtí dílo Josefa Kouteckého s názvem Život mezi beznadějí a úspěchem. Hudební doprovod zajistí členové Kocianova kvarteta.
21.4.2009
Literární ceny Magnesia litera
V sobotu 18. dubna 2009 vyvrcholil osmý ročník největší tuzemské literární soutěže Magnesia litera předáváním cen ve Stavovském divadle. Letošní ročník přinesl ocenění i knihám z produkce nakladatelství Academia. Celou akci přenášela divákům Česká televize.
Cenu za přínos české literatuře získal Lexikon české literatury. Cenu na podiu převzali tři zástupci rozsáhlého autorského kolektivu – V. Forst, J. Opelík a L. Merhaut, kteří byli postupně hlavními redaktory monumentálního díla, jež vycházelo téměř pětatřicet let. Dále cenu Litera za překladovou knihu obdrželo dílo Sándora Máraie: Deníky I. a II., které přeložily Estera Sládková a Dana Gálová, Academia.
Oceněné knihy
17.04.2009
Václav Pačes skončil na 3. místě v anketě manažer roku 2008
Na pražském Žofíně byly dne 16. dubna 2009 vyhlášeny výsledky soutěže Manažer roku 2008. Ve finále vybírala patnáctičlenná komise mezi 69 manažery a manažerkami. Třetí v celkovém pořadí skončil bývalý předseda Akademie věd ČR prof. Václav Pačes, který zároveň obdržel cenu vydavatelství Economia – za pronikavé zlepšení výkonnosti AV ČR a popularizaci vědy a výzkumu.
Dalšího úspěchu dosáhla i Akademie věd ČR, když společnost Westminster vyhlásila v minulých dnech výsledky třetího ročníku unikátního výzkumného projektu EMGC, který pravidelně monitoruje úroveň komunikace institucí veřejné správy. Akademie věd ČR byla vyhlášena jako nejlépe komunikující instituce v České republice v roce 2008
12.04.2009
Litevský prezident ve vile Lanna
10. dubna 2009 se zařízení Střediska společných činností AV ČR vila Lanna mohlo pochlubit velmi vzácnou návštěvou. Ve vile proběhlo setkání litevského prezidenta Valdase Adamkuse s předsedou Senátu Parlamentu ČR Přemyslem Sobotkou a předsedou Akademie věd Jiřím Drahošem. Litevský prezident se zúčastnil v Praze konference zaměřené na porovnání české a litevské historické zkušenosti ve středoevropském prostoru. Dalšími tématy byly bilaterální vztahy, analogie a souvislosti českých a litevských modernizačních a národotvorných procesů během 19. a 20. stol. Česko a Litva mají společnou bohatou historii. První diplomatické vztahy navázali již ve 14. století český král Karel IV. a litevský velkokníže Vytautas. Setkání na půdě AV ČR konalo u příležitosti milénia první písemné zmínky názvu Litva.
31.03.2009
Alois Musil 1868 - 1944
V pondělí 30. března 2009 byla vernisáží ve vestibulu budovy Akademie věd ČR na Národní třídě zahájena výstava zaměřená na život Aloise Musila. Výstavu pořádá Akademie věd ČR a Středisko společných činností AV ČR, v. v. i., spolu s Muzeem Vyškovska a Akademickou společností Aloise Musila.
Katolický kněz i člen Nejvyšší muslimské rady v Jeruzalémě, osobní zpovědník habsburské císařovny Zity i generálmajor, beduínský šejk i botanik, po němž byly pojmenovány dosud neznámé pouštní květiny - tím vším byl v 1. polovině minulého století Alois Musil. Především se ale proslavil jako arabista, cestovatel po Středním a Blízkém východě a objevitel proslulé islámské památky Kuseir Amra.
Výstavu je možné zdarma navštívit každý pracovní den do 16. dubna mezi 9 a 18 hodinou.
30.03.2009
Slovník roku 2009
Dne 23. března 2009 vyhlásila Jednota tlumočníků a překladatelů (JTP) výsledky 16. ročníku soutěže Slovník roku 2009. Každoročně porota složená ze zástupců všech profesních překladatelských a tlumočnických organizací z České a Slovenské republiky a dalších odborníků hodnotí slovníky a encyklopedie, potažmo jakékoliv dílo lexikografického charakteru, vydané tiskem, na elektronickém nosiči, či veřejně přístupné na internetu. Nakladatelství Academia se soutěže zúčastnilo s několika tituly své produkce a získalo několik ocenění: Dějiny české literatury získaly Cenu poroty za encyklopedické dílo, zatímco Lexikon české literatury Cenu poroty za biograficky slovník. Dále se publikace umístily na 2. a 3. místě v celkovém hodnocení Slovník roku 2009.
Všechny tituly přihlášené do soutěže budou vystaveny v expozici JTP SLOVNÍK ROKU na 15. mezinárodním knižním veletrhu SVĚT KNIHY PRAHA 2009 od 14. do 17. května 2009. Ceny budou během programu JTP slavnostně vyhlášeny a předány autorům a nakladatelům tamtéž v pátek 15. května ve 13.00 hod v Literárním sále.
27.03.2009
EL RITMO CUBANO – setkání všech zaměstnanců SSČ
Ve čtvrtek 26. března 2009 se v prostorách P.M. restaurantcocteil baru uskutečnilo přátelské setkání zaměstnanců Střediska společných činností AV ČR, v. v. i. Odbor propagace a marketingu připravil večer v kubánském rytmu, který provázela kapela Santy y su Marabu. Všichni zúčastnění mohli dále shlédnout vystoupení tanečního páru a barmanskou show s ohněm. Celá akce byla poděkováním vedení SSČ všem svým pracovníkům za celoroční práci. Za hojné účasti trvala ve velmi přátelské atmosféře do pozdních večerních hodin.