O titulu
Kontakt
Redakční rada
Texty
Prodej, distribuce, objednávka
 
 
2003:2 Mezigenerační biografická konfigurace obyvatel české části Euroregionu Nisa
František Zich, Ondřej Roubal, Barbora Spalová
Studie shrnuje poznatky z biografického výzkumu identity a mentality obyvatel české části euroregionu Nisa. Navazuje na výsledky mezinárodního projektu „Biografická identita v pohraničí“, který realizoval „tým pohraničí“ Sociologického ústavu AV ČR v letech 1999 až 2002 ve spolupráci Universitou Göttingen a Universitou Wroclaw. Zahrnuje rovněž poznatky z řešení projektu Regionální identita obyvatel euroregionu Nisa. (Projekt GA ČR 403/02/1332) Metoda výzkumu je založena na biografických rozhovorech s příslušníky generace „dědů“ a generace „vnuků“. Analýza biografií umožnila vyvodit typy mezigenerační konstelace. Persistentní typ mezigenerační konfigurace se vyznačuje relativně nejsilnější vazbou mezi generacemi (tradice, hodnoty, sociální vazba). Mladší generace překračuje rodinné tradice jen v souladu s tím, co přináší vnější změny společenského systému. Imanentně modernizační typ se vyznačuje generačně osvojenými a předávanými obecně civilizačními hodnotami a trendy. Afirmativně modernizační typ mezigeneračního chování se vyznačuje moderností mladší generace, která však není v souladu s prostředím starší generace. Zlomový typ je ten kde se představitel mladé generace orientuje zcela jinak a jinam než jeho rodiče a prarodiče. Uvedené typy jsou v práci charakterizovány prostřednictvím kategorií, které byly vyvozeny z biografického materiálu a jsou ilustrovány vybranými výroky respondentů.

Shrnutí
Studie obsahuje poznatky z biografického výzkumu identity a mentality obyvatel české části euroregionu Nisa. Navazuje na výsledky mezinárodního projektu „Biografická identita v pohraničí“, který realizoval „tým pohraničí“ Sociologického ústavu AV ČR v letech 1999 až 2002 ve spolupráci Universitou Göttingen a Universitou Wroclaw. Zahrnuje rovněž poznatky ze zkoumání regionální dimense biografické identity obyvatel.
Česká část euroregionu Nisa je většinou tvořena územím, odkud byli po 2. světové válce odsunuti Němci. Studie zaznamenává procesy formování sociálního a kulturního prostředí těchto nově vznikajících místních společenství, všímá si sociální struktury obyvatelstva, a jeho regionální identity. Těmto otázkám jsou věnovány první dvě kapitoly.
Metoda výzkumu je založena na biografických rozhovorech s příslušníky generace „dědů“ a generace „vnuků“. To umožňuje jejich komparativní analýzu a vyvozování poznatků vztahujících se k otázkám biografické identity a národní mentality v generačním pohledu. Bylo provedeno 60 dvojic biografických rozhovorů s respondenty z různých sociálních prostředí a z různých územních částí regionu. Cílem bylo dosažení potřebné representativnosti získaných poznatků.
Na základě postupné srovnávací analýzy biografií byly vyvozeny dimense charakterizující podstatné obsahy identity zkoumaných obyvatel a následně byly vyvozeny základní typy mezigeneračních biografických konstelací. Nejvlivnější dimensí mezigenerační konfigurace se jeví „modernizace“, (jako trvalý civilizační trend) respektive její reflexe, chápání, postoje k ní a především pak účast zkoumaných osob v dobových modernizačních procesech. Z analýz biografických rozhovorů generačních dvojic plyne, že intensita, či míra modernity v chování mladší generace ve srovnání s generací dědů je různá. Sledování modernizační osy při analýze biografií obou generací umožnilo koncipovat tři základní typy mezigenerační biografické konstelace: a) persistentí vyznačující se silnou mezigenerační shodou ; b) modernizační typ, pro který je příznačná návaznost „vnuků“, na reflektované zkušenosti a pozice „dědů“ a důrazná snaha „vnuků“ po samostatnosti; c) zlomový (break) typ, kde jde především o diskontinuitu stylu života starší a mladší generace. V komparaci s podobnými postupy německého a polského výzkumného týmu bylo možno specifikovat tyto typy i v nadnárodním pohledu. Pro českou část byl ještě modernizační typ rozlišen na imanentně modernizační a afirmativně modernizační subtyp. Liší se od sebe úrovní „připravenosti“ rodiny k modernizaci. Imanentně modernizační prostředí rodiny programově počítá s modernizací celé společnosti, je schopno anticipovat situace a příslušné procesy a vhodným způsobem na nich participovat a profitovat. Vyskytuje se nejčastěji v rodinách s vysokým sociálním a kulturním kapitálem, zpravidla v prostředí středních vrstev. Naproti tomu afirmativně modernizační typ se vyznačuje výrazným aktivním chováním, snahou a přesvědčením mladé generace o nezbytnosti využít šance, které nabízí současná (transformujicí) se společnost. Toto úsilí o modernizaci, (samostatnost, vyvázání se z rodinných tradic), je však většinou nedostatečně připraveno, uskutečňuje se bez dostatečného potenciálu potřebného kulturního a sociálního kapitálu a většinou i bez ekonomického zázemí.

Podle analýzy biografií převažuje v české části obecně kontinuální mezigenerační vztah. To znamená, že mladší generace si ve změněných společenských podmínkách zachovávají přibližně stejný habitus chování a směr životní orientace formovaný a prožitý generacemi staršími. Jen málo se setkáváme s případy zásadního mezigeneračního zlomu v pojetí života jako celku a změny životního stylu ať ve smyslu radikálního sociálního vzestupu, či sestupu. Tato návaznost je však výrazně reflektována a modernizována. Modernizační typy tak v našem výzkumu převažují. To svědčí o tom, že v českém prostředí patří modernizační jednání (obou typů) k obsahu mentality lidí a je víceméně samozřejmou reakcí na měnící se společenskou situaci. Tato modernizační orientace koresponduje i s jistou schopností včasné anticipace a přizpůsobování se jako metody umožňující přežití. To vytváří celkem příznivé podmínky pro otevřenou společnost i pro integraci s širším mezinárodním prostředím.
Jednotlivé typy jsou v práci charakterizovány prostřednictvím kategorií, které byly vyvozeny ze srovnávací analýzy biografií. Kategorie charakterizují generační návaznost a změny některých rysů mentality a identity mladší generace obyvatel ve zkoumaném regionu.
Kategorie: „otevřené rodinné vazby“ ukazuje, že rodinné vazby hrají v našich poměrech stále významnou roli, ale jsou dosti volné. Vazba na rodinu nemá, zejména u mladé generace, povahu fatálního závazku, ale spíše citlivého a respektovaného sociálního vztahu.
Kategorie označená jako potřeba sdružování (korporativismus) je většinou záležitostí vazby na lokální společenství, různá místní sdružení, spolky a organizace. Korporativismus je i specifickou formou regionální identity lidí. Je nejsilnější u persistentního mezigeneračního typu. Reflexivní přístup k tradicím spočívá na racionálním posouzení hodnot, norem, zvyků, postojů a vzorců chování starší generace a výběru toho, co je nutné a co lze přijmout a v nových podmínkách, dále rozvinout ( modernizovat – přehodnotit v duchu vývoje společnosti), nebo v čem je lepší nepokračovat. Anticipace jako schopnost předjímat vývoj věcí a koncipovat prostředky dosažení určitého výsledku je spolu s flexibilitou a schopností improvizovat zřetelným rysem české povahy. Individualizace a samostatnost je základní projev současné modernizace (postmodernizace) společenských procesů. Je řešením rozporu a napětí, které existuje mezi formální (organizovanou) a neformální (neorganizovanou) stránkou života společnosti. Je typický pro oba modernizační subtypy mezigenerační konstelace.
Z výsledků vyplývá, že česká společnost se s převahou vyznačuje modernizačním mezigeneračním chováním, (početně převažují mezigenerační relace modernizačního typu). Tato otevřenost není však bezbřehá, není ani naivní, ani všeobecná. Modernizační procesy ve společnosti i u jednoltivců probíhají různě a měříme-li je na základě růstu neformálnosti a samostatnosti individuí na organizacích a nezávislosti na tradicích, pak právě mezi mladými lidmi mají pochopitelně většinu zastánců a nositelů. Poměrně vysoká úroveň moderního myšlení a chování je produktem společenského vývoje a zřejmě i historických zkušeností a událostí, jimiž česká společnost prošla. Je to součást české mentality a schopnosti anticipovat. Moderní chování lidí, jehož jádrem je právě individualizace, tedy samostatnost a zodpovědnost za vlastní život, záleží jak na vnějších podmínkách, (globalizace, postmodernita, integrace, politický systém státu), tak na užším sociálním okolí a individuálních dispozicích.

Klíčová slova:
Biografická identita, mentalita, sociokulturní prostor, mezigenerační biografická konstelace, typy mezigenerační biografické konstelace: persistentní, imanentní, afirmativní, zlomový.
Reflexivní přístup k tradicím, korporativismus, rodinné vazby, anticipace, individualismus



Mezigenerační biografická konfigurace obyvatel české části Euroregionu Nisa
 
2008:5 Vnímání a utváření sociálních distancí a třídních nerovností v české společnosti
2008:4 Sociální distance a stratifikace: sociální prostor v České republice
2008:3 Vývoj a determinace vzdělanostních nerovností v České republice v letech 1955 až 2002 v evropském kontextu
2008:2 Aktéři rozvoje regionu - Orlicko
2008:1 Politická informovanost občanů: teorie, měření a role při zkoumání politických postojů
2007:11 Trvalá nebo dočasná změna? Uspořádání genderových rolí v rodinách s pečujícími otci
2007:10 Participace a partnerství v místní veřejné správě
2007:9 Podmínky rodičovství v podnikovém prostředí v mezinárodním srovnání
2007:8 Politické důsledky suburbanizace
2007:7 Otcové, matky a porozvodová péče o děti
2007:6 Zahraniční migrace vědců a výzkumníků a nástroje k jejímu ovlivnění
2007:5 Reprezentace různých forem rodinného a pracovního života v ženských a mužských časopisech
2007:4 Český trh práce: proměna struktur a pracovních orientací
2007:3 Souvislosti proměn pracovního trhu a soukromého, rodinného a partnerského života
2007:2 Institucionální zázemí české sociologie před nástupem marxismu
2007:1 Vzdělanostní aspirace ve srovnávací perspektivě. Role individuálních, kontextových a strukturních faktorů při formování vzdělanostních aspirací v zemích OECD
2006:14 Pracovní a rodinné role a jejich kombinace v životě českých rodičů: plány versus realita
2006:13 Rodičovství a bezdětnost ve vybraných časopisech pro ženy a pro muže
2006:12 Soudržnost společnosti z pohledu české veřejnosti
2006:11 Věda jako věc veřejná: vědní politiky a média
2006:10 Menšinová problematika v ČR: komunitní život a reprezentace kolektivních zájmů (Slováci, Ukrajinci, Vietnamci a Romové)
2006:9 Sociální postavení a životní styl v české společnosti
2006:8 Obraz vědy v českém veřejném mínění
2006:7 Sociální kapitál. Koncepty, teorie a metody měření
2006:6 Základní charakteristiky členské základny KDU-ČSL
2006:5 Mimomanželská plodnost v České republice po roce 1989: sociální a ekonomické souvislosti
2006:4 Fenomén bezdětnosti v sociologické a demografické perspektivě
2006:3 Participace, demokracie a občanství v evropském kontextu
2006:2 Autonomie a spolupráce: důsledky ustavení obecního zřízení v roce 1990
2006:1 Socioekonomické hodnoty, politiky a instituce v období vstupu České republiky do Evropské unie
2005:06 Občanská společnost v regionech České republiky
2005:05 Občanská společnost a občanská participace v České republice
2005:04 Kombinace pracovního a rodinného života v ČR: politiky, čas, peníze a individuální, rodinné a firemní strategie
2005:03 Regionální elity 2004
2005:02 Politické chování v metropolitních oblastech České republiky v letech 1990 až 2002 – vzorce, trendy a vztahy k suburbanizaci
2005:01 Měření hodnotových orientací metodou hodnotových portrétů S.H. Schwartze
2004:11 Zdroje utváření skupinových mentalit v České republice po roce 1989
2004:10 Hierarchie jako přednost i slabina komunistického vládnutí. Dědictví komunistické vlády IV: sborník příspěvků ze semináře konaného 11. a 12. září 2003 v Praze
2004:9 Česká národní identita po zániku Československa a před vstupem do Evropské unie
2004:8 Životní strategie podnikatelek a podnikatelů na přelomu tisíciletí
2004:7 Postoje k manželství, rodičovství a k rolím v rodině v České republice a v Evropě
2004:6 Životní spokojenost: rodina, práce a další faktory
2004:5 Jaká víra? Současná česká religiozita/spiritualita v pohledu kvalitativní sociologie náboženství
2004:4 Strukturní napětí na pomezí trhu práce a sociální politiky v České republice
2004:3 Metropolitní oblasti v České republice - definice, základní charakteristiky, suburbanizace a její vliv na politické chování
2004:2 Mezinárodní výzkum násilí na ženách – ČR/2003: příspěvek k sociologickému zkoumání násilí v rodině
2004:1 Volby do Evropského parlamentu 2004 – analýza volební účasti a stranické podpory v České republice
2003:12 Hierarchie jako přednost i slabina komunistického vládnutí
2003:11 Pohled české veřejnosti na elity působící v politice a ekonomice
2003:10 Rekonstrukce komunistického vládnutí na konci osmdesátých let
2003:9 Občanská a politická participace žen v České republice a role evropské politiky genderové rovnosti a politik vstupu ČR do EU
2003:8 Předvolební výzkumy, volební výsledky a validita měření před parlamentními volbami v roce 2002
2003:7 Výzkumy stranických preferencí, jejich uplatnění ve společnosti a jejich kvalita
2003:6 Proměny českých socioekonomických hodnot na přelomu století
2003:5 Objektivní a subjektivní hodnocení finanční dostupnosti bydlení v ČR v průběhu 90. let
2003:4 Vstup do manželství a nesezdaného soužití v České republice po roce 1989 v souvislosti se vzděláním
2003:3 Hodnoty práce a zaměstnání ve středoevropských a západoevropských zemích
2003:2 Mezigenerační biografická konfigurace obyvatel české části Euroregionu Nisa
2003:1 Strukturální zdroje růstu nerovností v přístupu k vysokoškolskému vzdělání
2002:13 Výzkumy veřejného mínění – teoretické souvislosti a praktická aplikace
2002:12 Skupinové mentality
2002:11 Svět hierarchií a reálný socialismus. Dědictví komunistické vlády II: sborník příspěvků ke zkoumání sociálních hierarchií
2002:10 Sociální kontext života žen pracujících v řídících pozicích
2002:09 Parties in the Parliament. Why, When and How do Parties act in Unity?
2002:08 Životní strategie manažerek: případová studie
2002:07 Region a politika
2002:06 Svět hierarchií a reálný socialismus
2002:05 Dráhy bydlení v ČR 1960-2001
2002:04 Reemigranti a sociálně sdílené hodnoty
2002:03 Spokojenost českých občanů s bydlením
2002:02 The Influence of Family Origin on the Evolution of Educational Inequalities in the Czech Republic after 1989
2002:01 Zrod a další vývoj nových elit v České republice (od konce osmdesátých let 20. století do jara 2002)
2001:12 Kdo se bojí hierarchií? Dědictví komunistické vlády
2001:11 11th September. Mezinárodní internetový komunikační výzkum
2001:10 Diferenciace reprodukčního a rodinného chování v evropských populacích
2001:09 Vzestup nebo pád politického regionalismu? Změny na politické mapě v letech 1992 až 1998 - srovnání České a Slovenské republiky
2001:08 Linie štěpení v České republice. Komparace národní úrovně s příkladem konkrétní lokality
2001:07 Romská otázka - překážka vstupu České republiky do Evropské unie?
2001:06 ISSP - Životní prostředí
2001:05 Mzdová a příjmová diferenciace v České republice v transformačním období
2001:04 Nositelé vytváření přeshraničního společenství na česko-německé hranici
2001:03 Adresný příspěvek na nájemné v prostředí České republiky: komparace vybraných modelů
2001:02 Role politického, kulturního a sociálního kapitálu při výběru střední školy v socialistickém Československu, 1948-1989
2001:01 Vliv podpor v nezaměstnanosti, sociálních podpor a dávek sociální pomoci na pracovní motivaci nezaměstnaných v České republice
2000:07 Pracovní a rodinná praxe mladých lékařek
2000:06 Vývoj sociální struktury v české společnosti 1988-1999
2000:05 Stranická identifikace v České republice
2000:04 What makes inequalities legitimate? An International Comparison
2000:03 Náboženství a nadpřirozeno ve společnosti
2000:02 Transformace a modernizace společnosti na příkladech vybraných institucí
2000:01 The Housing Policy Changes and Housing Expenditures in the Czech Republic
1999:11 Geografická analýza pohraničí České republiky
1999:10 Rise and Decline of Right-Wing Extremism in the Czech Republic in the 1990s.
1999:09 Vnímané a spravedlivé nerovnosti: vývoj v devadesátých letech a další souvislosti
1999:08 Postoje československých občanů k demokracii v roce 1968
1999:07 Utváření postojů obyvatel českého města I.
1999:06 Muž v rodině - demokratizace sféry soukromé
1999:05 Vývoj politiky rovných příležitostí mužů a žen v České republice v kontextu evropské integrace
1999:04Nositelé přeshraniční spolupráce na česko-německé hranici
1999:03 Známosti osobností lokální politiky
1999:02 Trh bydlení, jeho regionální diferenciace a sociální souvislosti
1999:01 Odraz společenských změn ve veřejném mínění 1990-1998
1998:06 Modernizační kontext transformace, strukturní a institucionální aspekty
1998:05 Poslanci prvního českého parlamentu (1992-1996)
1998:04 Konzervatismus a liberalismus na pozadí percepce sociálního státu
1998:03 Česká rodina v transformaci – Stratifikace, dělba rolí a hodnotové orientace
1998:02 Results of a Czech-Slovak Comparison: Actors of Social Transformation and Modernisation. Attitudes of Individuals an Institutions to Social Transformation
1998:01 Trh s bydlením a jeho sociální souvislosti - situace v Praze a Brně
1997:08 Rodina a měnící se gender role – sociální analýza české rodiny
1997:07 The territorial dimension of public administration reforms in East Central Europe
1997:06 Czech Women in the Labor Market Work and Family in a Transition Economy
1997:05 Vývoj vybraných oborů vzdělání z hlediska genderu
1997:04 Mass Privatization, Distributive Politics, and Popular Support for Reform in the Czech Republic
1997:03 Politická kultura lokálních politických elit: srovnání českého a východoněmeckého města
1997:02 Průmyslové podniky se zahraničním kapitálem v česko-německém pohraničí
1997:01 Political, Organizational and Policy Transformation at the Municipal Level: The Case of Liberec
1996:12 Osidlování českého pohraničí od května 1945
1996:11 Individuální kontakty obyvatel na česko-německé hranici
1996:10 Socio-Economic Changes in the Czech Republic with an Appendix concerning the 1996 Elections´ Results
1996:09 Národní identita
1996:08 Politics, Skills and Industrial Restructuring. Introductory Findings on Local Institutions of Human Resources Development in Czech Machinery Indrustry
1996:07 Subjective Mobility and Perception of Life Chances in Eastern Europe. Empirical evidence against a Marxist view of relationships between subjective and objective mobility
1996:06 Zpráva o vývoji sociální struktury české a slovenské společnosti 1945-1993
1996:05 Tripartita jako model prostředkování zájmů v politickém systému České republiky
1996:04 Národnostní a etnické vztahy v českém pohraničí - obraz Čecha, Němce, Rakušana a Roma ve vědomí obyvatel
1996:03 The Making of Post-Communist Elites in Eastern Europe. A comparison of political and economic elites in the Czech Republic, Hungary and Poland
1996:02 Sudetoněmecká otázka v názorech a postojích obyvatel českého pohraničí
1996:01 Demografické chování obyvatelstva České republiky během přeměny společnosti po roce 1989
1995:08 Česká republika v roce 1994. Politická ročenka
1995:07 Problém normativity a policejní represe v předlistopadovém Československu
1995:06 Industriální vztahy a sociálně politické orientace českých dělníků a manažerů
1995:05 Rozdíly v chování regionálních populací a jejich příčiny
1995:04 Women, Work and Society
1995:03 Trh práce a jeho potenciál
1995:02 Etnické a národnostní vztahy v pánevní oblasti severních Čech (s důrazem na romskou problematiku)
1995:01 In Search of Explanations for Recent Left-Turns in Post-Communist Coutries
1994:09 Česká republika v roce 1993. Politická ročenka
1994:08 Large-Scale Privatization: Social Conflict and Consensus
1994:07 Economic Inequalities Old and New: The Czech Case
1994:06 Prostředky kauzálního modelování v sociologii. Shrnující pojednání o postupech a přehled základních pojmů
1994:05 Regionální diferenciace sociálních problémů v České republice
1994:04 A Historical Comparison of Social Structures in the Czech Republic in 1984 and 1993
1994:03 Přeshraniční souvislosti sociálních změn v oblasti české části euroregionu Chebsko
1994:02 Social and Political Transformation in the Czech Republic
1994:01 Lotus Organizátor. Uživatelská příručka
1993:09 Sociální a mzdové problémy zaměstnanců malých a středních soukromých podniků
1993:08 Sociální postavení rodiny jako základního činitele a adresáta sociální pomoci
1993:07 Changing Conditions - Changing Values? Changes in the position and perception of education during the post-communist transformation: the case of the Czech Republic
1993:06 Perceptions of Justice. Principles of Distributive Justice in Comparative Perspective
1993:05 Determinants of Economic Success in the First Stage of the Post-Communist Transformation. The Czech Republic 1989-1992
1993:04 Revolution for Whom? Analysis of selected patterns of intragenerational mobility in the Czech Republic
1993:03 RODINA ´89. Determinanty ekonomického úspěchu v první fázi postkomunistické transformace. Česká republika 1989-1992
1993:02 RODINA '89. Determinanty ekonomického úspěchu v první fázi post-komunistické transformace. Česká republika 1989-1992
1993:01 Microsoft Word verze 5.5. Uživatelská příručka
1992:09 Historical Comparison of Social Stratification Types in Czechoslovakia 1967-1991
1992:08 Rodina '89. Úloha mentálních schopností a sociálního původu ve formování vzdělanostních aspirací
1992:07 The Zero Generation of Small Business Owners in Czechoslovakia
1992:06 Time Use of Small Business Owners. Results and Methodological Comments
1992:05 Perception of Changing Inequality in Czechoslovakia
1992:04 Vybrané kapitoly z uživatelské příručky Microsoft Word verze 5.0
1992:03 Politické strany a hnutí v Československu
1992:02 Politische Partien und Bewegungen in der Tschechoslowakei
1992:01 Prague in the New Central Europe. International conference 2-4 June 1990
1991:09 Vybrané kapitoly z uživatelské příručky Microsoft Word verze 5.0
1991:08 Nultá podnikatelská generace
1991:07 Rodina '89. Zdroje vzdělanostních nerovností
1991:06 Hodnotové orientace československé mužské mládeže a jejich vztah k obraně vlasti
1991:05 Gender and the Employment of Higher Education Graduates in Czechoslovakia
1991:04 Územní vztahy, územní a státoprávní uspořádání České republiky v názorech obyvatel
1991:03 Social Problems of Participation in the Changing Czechoslovak Economy
1991:02 K postavení žen v československé společnosti
1991:01 Socialist Czechoslovakia - System Error and Premises for Change
1990:06 Názory na rozvoj soukromého podnikání
1990:05 Growing interest in informal work - consequences for time use research. XIIth World Congress of Sociology, Madrid 1990, Thematic Group 1, Time Use Research
1990:04 Value-satisfaction Model and the Value of Innovation
1990:03 Who Gains and Who Loses in a Socialist Redistribution
1990:02 Ženy a volby '90
1990:01 Beyond Educational Inequality in Czechoslovakia
1989:02 Československá varianta Mezinárodní standardní klasifikace zaměstnání (ISCO)
1989:01 Family Effect on Educational Attainment in Czechoslovakia, Hungary and the Netherlands
 
 
Právní ujednání  Sociologický ústav AV ČR, v.v.i.
Copyright © 2002 Sociologický ústav AV ČR, v.v.i., Jilská 1, 110 00 Praha 1, e-mail: socmail@soc.cas.cz