O titulu
Kontakt
Redakční rada
Texty
Prodej, distribuce, objednávka
 
 
2003:10 Rekonstrukce komunistického vládnutí na konci osmdesátých let
Jiří Kabele a kol.
Sborník shrnuje popisně-přehledové studie vycházející z pátrání v archivech, z rozhovorů a pamětí. Tyto studie mají sloužit jako podklad pro další zkoumání sociálních hierarchií v novodobých společnostech (grantový projekt GA ČR 403/01/1564 Dědictví komunistické vlády). Jednotlivé příspěvky popisují řízení věcí veřejných na konci osmdesátých let v různých místech komunistické vládní hierarchie. Normativní rámování celého hierarchického systému a formální popisy nejvyšších státních orgánů ČSSR zpracoval Jiří Kabele. Vládnutí na úrovni Ústředního výboru KSČ popisuje Martin Hájek a kratší studií doplňuje Jan Maršálek. Řízení bezpečnostních sil popisují Jiří Kabele a Petr Kohútek. Vládnutí na úrovni kraje popisuje Tomáš Holeček. Vládnutí na úrovni okresů popisují Zdenka Vajdová a Jiří Kabele. Sborník doplňuje informace o našem technickém řešení získávání a zpracování dat a příloha s organogramy.


Shrnutí

Cílem sborníku Rekonstrukce komunistického vládnutí na konci osmdesátých let je přinést relativně ucelený souhrn informací charakterizující nejen klíčová decizní místa komunistické vlády v naší zemi v druhé polovině osmdesátých let, ale i způsob jejich rozhodování. Respektuje jejich hierarchické řazení. Soustředěnou pozornost věnuje komunistické straně, státní správě a Bezpečnosti v jejich vzájemných vztazích. Opírá se o archivní dokumenty, paměti a rozhovory.
Společným jmenovatelem všech studií je standardní popis, který zahrnuje historický kontext a normativní založení útvarů. Dále pokračuje popisem jejich struktury, působnosti a vertikálních i horizontálních vztahů. V těch případech, kdy je to možné a důležité, uvádí deklarované principy vlády. Charakterizuje čas rozhodování, jeho obsah (plánování, kontrola plnění úkolů atd.) a procedury. V některých případech se věnuje vybraným jednáním. Ne ve všech případech se nám ovšem dařilo tuto osnovu naplnit, protože jsme museli pracovat zpravidla s archivně nezpracovanými a tedy i podstatně hůře dostupnými dokumenty.
Naší snahou bylo co nejvíce se vystříhat interpretací, tak aby studie mohla sloužit jako zdroj informací stejně dobře nám i ostatním vědcům. Na studii naváže práce, která bude souhrnně interpretovat naše empirické nálezy. Z uvedeného čisté popisného zaměření poněkud vybočuje pouze první studie Normativní rámování výkonu moci v reálném socialismu, v níž je větší důraz kladen na analýzu a tedy i syntetickou interpretaci.

Normativní rámování výkonu moci v reálném socialismu je ve stejnojmenné studii (Jiří Kabele) popisováno ve čtyřech hierarchicky řazených úrovních. První úroveň tvoří Budovatelský komplex ustanovení sestávající z „blokových“ mezinárodních smluv, Stanov KSČ, ústavního Prohlášení, první hlava ústavy Společenským zřízení a tzv. Poučení z krizového vývoje. V další vrstvě je rozebírán zbytek ústavy popisující dělbu státní moci. Následují socialistické zákoníky doplněné o zákony týkající se sdružování, služebního poměru a hospodářské arbitráže. Nakonec věnujeme pozornost právním normám, které upravují výkon kontroly, ochranu státního tajemství a vyřizování stížností.
Druhá studie (Jiří Kabele) přináší formální popisy nejvyšších státních orgánů ČSSR a ČSR - vlád, parlamentních sborů, rad obrany státu, generálních prokuratur a nejvyšších soudů – z druhé poloviny osmdesátých let minulého století. Opírá se především o analýzu právních dokumentů.
Třetí studie podává popis ÚV KSČ - jeho jednotlivých orgánů a jejich vztahů mezi sebou i k nestranickým organizacím v období konce 80. let. Klíčovými rozhodovacími grémii byl předsednictvo a sekretariát. Ovšem velký podíl drobnějších rozhodnutí se odehrával též na úrovni oddělení. Ústřední výbor ovládal centrální státní a společenské instituce prostřednictvím stranických organizací v nich, ale také tím, že v předsednictvu byli rozhodující státní hodnostáři. Popisem organizace práce předsednictva a sekretariátu ÚV KSČ doplňuje pohled na ústředí komunistické moci v ČSSR krátká sonda (Jan Maršálek).
Pátá studie – „Bezpečnost“ jako součást ozbrojených sil (Jiří Kabele a Petr Kohútek) – nejprve charakterizuje socialistické ozbrojené síly. Ukazuje jaké místo v nich měly resorty federálního a českého ministerstva vnitra a Sbor národní bezpečnosti. Potom se postupně věnuje útvarům a formám rozhodování federálního ministerstva vnitra, českého ministerstva vnitra, Východomoravské krajské správy SNB a jejím vztahům na okresní správy SNB.
Vládnutí na úrovni kraje a vztahy mezi Východomoravským Krajským výborem KSČ a tamním Krajským národním výborem popisuje šestá studie (Tomáš Holeček). Kromě popisu jednotlivých mocenských útvarů obsahuje příklady rozhodování, které mají doložit rozsah a věcnou náplň jejich činnosti. Na dvou příkladech vybraných jednání s lidmi z nižších hierarchických pozic také dokládá dominantní roli vedení KV KSČ v celém kraji.
Vládnutí na úrovni okresu je předmětem další studie (Zdenka Vajdová). Zahrnuje formální popis komunistické a státosprávní hierarchie vládnutí v slavonickém okrese Západomoravského kraj a vztahy mezi nimi. Pokouší se dát do souvislosti aktivity okresních orgánů KSČ a ONV na konci 80. let s aktivitami vyšších orgánů a celospolečenskou situací té doby.
Osmá studie – Komunistické vládnutí ve Filipově a v Dubenském okrese (Jiří Kabele) –popisuje výkon moci ve městě Filipově (Městský národní výbor a Městský výbor KSČ) ve vztazích vůči okresním centrům moci (Okresní národní výbor, Okresní výbor KSČ a Okresní rada obrany).
Sborník doplňuje informace o technických a metodologických otázkách sběru, úpravy, sdílení a zpracování dat v rámci rozsáhlejšího týmu (Petr Kohútek). Na popisu plánování, vlastní realizace sběru dat a vytváření společného archivu, jako prostoru pro sdílení dat a zhodnocení se mimo jiné odhaluje závislost výsledků na cestě. Zvláštní důraz je kladen na přípravnou fázi výzkumu a na využití digitalizovaných dat.

Klíčová slova
Sociální hierarchie, moc, reálný socialismus, ústředí, kraj, okres, komunistická strana, státní správa, bezpečnost
Rekonstrukce komunistického vládnutí na konci osmdesátých let
 
2008:5 Vnímání a utváření sociálních distancí a třídních nerovností v české společnosti
2008:4 Sociální distance a stratifikace: sociální prostor v České republice
2008:3 Vývoj a determinace vzdělanostních nerovností v České republice v letech 1955 až 2002 v evropském kontextu
2008:2 Aktéři rozvoje regionu - Orlicko
2008:1 Politická informovanost občanů: teorie, měření a role při zkoumání politických postojů
2007:11 Trvalá nebo dočasná změna? Uspořádání genderových rolí v rodinách s pečujícími otci
2007:10 Participace a partnerství v místní veřejné správě
2007:9 Podmínky rodičovství v podnikovém prostředí v mezinárodním srovnání
2007:8 Politické důsledky suburbanizace
2007:7 Otcové, matky a porozvodová péče o děti
2007:6 Zahraniční migrace vědců a výzkumníků a nástroje k jejímu ovlivnění
2007:5 Reprezentace různých forem rodinného a pracovního života v ženských a mužských časopisech
2007:4 Český trh práce: proměna struktur a pracovních orientací
2007:3 Souvislosti proměn pracovního trhu a soukromého, rodinného a partnerského života
2007:2 Institucionální zázemí české sociologie před nástupem marxismu
2007:1 Vzdělanostní aspirace ve srovnávací perspektivě. Role individuálních, kontextových a strukturních faktorů při formování vzdělanostních aspirací v zemích OECD
2006:14 Pracovní a rodinné role a jejich kombinace v životě českých rodičů: plány versus realita
2006:13 Rodičovství a bezdětnost ve vybraných časopisech pro ženy a pro muže
2006:12 Soudržnost společnosti z pohledu české veřejnosti
2006:11 Věda jako věc veřejná: vědní politiky a média
2006:10 Menšinová problematika v ČR: komunitní život a reprezentace kolektivních zájmů (Slováci, Ukrajinci, Vietnamci a Romové)
2006:9 Sociální postavení a životní styl v české společnosti
2006:8 Obraz vědy v českém veřejném mínění
2006:7 Sociální kapitál. Koncepty, teorie a metody měření
2006:6 Základní charakteristiky členské základny KDU-ČSL
2006:5 Mimomanželská plodnost v České republice po roce 1989: sociální a ekonomické souvislosti
2006:4 Fenomén bezdětnosti v sociologické a demografické perspektivě
2006:3 Participace, demokracie a občanství v evropském kontextu
2006:2 Autonomie a spolupráce: důsledky ustavení obecního zřízení v roce 1990
2006:1 Socioekonomické hodnoty, politiky a instituce v období vstupu České republiky do Evropské unie
2005:06 Občanská společnost v regionech České republiky
2005:05 Občanská společnost a občanská participace v České republice
2005:04 Kombinace pracovního a rodinného života v ČR: politiky, čas, peníze a individuální, rodinné a firemní strategie
2005:03 Regionální elity 2004
2005:02 Politické chování v metropolitních oblastech České republiky v letech 1990 až 2002 – vzorce, trendy a vztahy k suburbanizaci
2005:01 Měření hodnotových orientací metodou hodnotových portrétů S.H. Schwartze
2004:11 Zdroje utváření skupinových mentalit v České republice po roce 1989
2004:10 Hierarchie jako přednost i slabina komunistického vládnutí. Dědictví komunistické vlády IV: sborník příspěvků ze semináře konaného 11. a 12. září 2003 v Praze
2004:9 Česká národní identita po zániku Československa a před vstupem do Evropské unie
2004:8 Životní strategie podnikatelek a podnikatelů na přelomu tisíciletí
2004:7 Postoje k manželství, rodičovství a k rolím v rodině v České republice a v Evropě
2004:6 Životní spokojenost: rodina, práce a další faktory
2004:5 Jaká víra? Současná česká religiozita/spiritualita v pohledu kvalitativní sociologie náboženství
2004:4 Strukturní napětí na pomezí trhu práce a sociální politiky v České republice
2004:3 Metropolitní oblasti v České republice - definice, základní charakteristiky, suburbanizace a její vliv na politické chování
2004:2 Mezinárodní výzkum násilí na ženách – ČR/2003: příspěvek k sociologickému zkoumání násilí v rodině
2004:1 Volby do Evropského parlamentu 2004 – analýza volební účasti a stranické podpory v České republice
2003:12 Hierarchie jako přednost i slabina komunistického vládnutí
2003:11 Pohled české veřejnosti na elity působící v politice a ekonomice
2003:10 Rekonstrukce komunistického vládnutí na konci osmdesátých let
2003:9 Občanská a politická participace žen v České republice a role evropské politiky genderové rovnosti a politik vstupu ČR do EU
2003:8 Předvolební výzkumy, volební výsledky a validita měření před parlamentními volbami v roce 2002
2003:7 Výzkumy stranických preferencí, jejich uplatnění ve společnosti a jejich kvalita
2003:6 Proměny českých socioekonomických hodnot na přelomu století
2003:5 Objektivní a subjektivní hodnocení finanční dostupnosti bydlení v ČR v průběhu 90. let
2003:4 Vstup do manželství a nesezdaného soužití v České republice po roce 1989 v souvislosti se vzděláním
2003:3 Hodnoty práce a zaměstnání ve středoevropských a západoevropských zemích
2003:2 Mezigenerační biografická konfigurace obyvatel české části Euroregionu Nisa
2003:1 Strukturální zdroje růstu nerovností v přístupu k vysokoškolskému vzdělání
2002:13 Výzkumy veřejného mínění – teoretické souvislosti a praktická aplikace
2002:12 Skupinové mentality
2002:11 Svět hierarchií a reálný socialismus. Dědictví komunistické vlády II: sborník příspěvků ke zkoumání sociálních hierarchií
2002:10 Sociální kontext života žen pracujících v řídících pozicích
2002:09 Parties in the Parliament. Why, When and How do Parties act in Unity?
2002:08 Životní strategie manažerek: případová studie
2002:07 Region a politika
2002:06 Svět hierarchií a reálný socialismus
2002:05 Dráhy bydlení v ČR 1960-2001
2002:04 Reemigranti a sociálně sdílené hodnoty
2002:03 Spokojenost českých občanů s bydlením
2002:02 The Influence of Family Origin on the Evolution of Educational Inequalities in the Czech Republic after 1989
2002:01 Zrod a další vývoj nových elit v České republice (od konce osmdesátých let 20. století do jara 2002)
2001:12 Kdo se bojí hierarchií? Dědictví komunistické vlády
2001:11 11th September. Mezinárodní internetový komunikační výzkum
2001:10 Diferenciace reprodukčního a rodinného chování v evropských populacích
2001:09 Vzestup nebo pád politického regionalismu? Změny na politické mapě v letech 1992 až 1998 - srovnání České a Slovenské republiky
2001:08 Linie štěpení v České republice. Komparace národní úrovně s příkladem konkrétní lokality
2001:07 Romská otázka - překážka vstupu České republiky do Evropské unie?
2001:06 ISSP - Životní prostředí
2001:05 Mzdová a příjmová diferenciace v České republice v transformačním období
2001:04 Nositelé vytváření přeshraničního společenství na česko-německé hranici
2001:03 Adresný příspěvek na nájemné v prostředí České republiky: komparace vybraných modelů
2001:02 Role politického, kulturního a sociálního kapitálu při výběru střední školy v socialistickém Československu, 1948-1989
2001:01 Vliv podpor v nezaměstnanosti, sociálních podpor a dávek sociální pomoci na pracovní motivaci nezaměstnaných v České republice
2000:07 Pracovní a rodinná praxe mladých lékařek
2000:06 Vývoj sociální struktury v české společnosti 1988-1999
2000:05 Stranická identifikace v České republice
2000:04 What makes inequalities legitimate? An International Comparison
2000:03 Náboženství a nadpřirozeno ve společnosti
2000:02 Transformace a modernizace společnosti na příkladech vybraných institucí
2000:01 The Housing Policy Changes and Housing Expenditures in the Czech Republic
1999:11 Geografická analýza pohraničí České republiky
1999:10 Rise and Decline of Right-Wing Extremism in the Czech Republic in the 1990s.
1999:09 Vnímané a spravedlivé nerovnosti: vývoj v devadesátých letech a další souvislosti
1999:08 Postoje československých občanů k demokracii v roce 1968
1999:07 Utváření postojů obyvatel českého města I.
1999:06 Muž v rodině - demokratizace sféry soukromé
1999:05 Vývoj politiky rovných příležitostí mužů a žen v České republice v kontextu evropské integrace
1999:04Nositelé přeshraniční spolupráce na česko-německé hranici
1999:03 Známosti osobností lokální politiky
1999:02 Trh bydlení, jeho regionální diferenciace a sociální souvislosti
1999:01 Odraz společenských změn ve veřejném mínění 1990-1998
1998:06 Modernizační kontext transformace, strukturní a institucionální aspekty
1998:05 Poslanci prvního českého parlamentu (1992-1996)
1998:04 Konzervatismus a liberalismus na pozadí percepce sociálního státu
1998:03 Česká rodina v transformaci – Stratifikace, dělba rolí a hodnotové orientace
1998:02 Results of a Czech-Slovak Comparison: Actors of Social Transformation and Modernisation. Attitudes of Individuals an Institutions to Social Transformation
1998:01 Trh s bydlením a jeho sociální souvislosti - situace v Praze a Brně
1997:08 Rodina a měnící se gender role – sociální analýza české rodiny
1997:07 The territorial dimension of public administration reforms in East Central Europe
1997:06 Czech Women in the Labor Market Work and Family in a Transition Economy
1997:05 Vývoj vybraných oborů vzdělání z hlediska genderu
1997:04 Mass Privatization, Distributive Politics, and Popular Support for Reform in the Czech Republic
1997:03 Politická kultura lokálních politických elit: srovnání českého a východoněmeckého města
1997:02 Průmyslové podniky se zahraničním kapitálem v česko-německém pohraničí
1997:01 Political, Organizational and Policy Transformation at the Municipal Level: The Case of Liberec
1996:12 Osidlování českého pohraničí od května 1945
1996:11 Individuální kontakty obyvatel na česko-německé hranici
1996:10 Socio-Economic Changes in the Czech Republic with an Appendix concerning the 1996 Elections´ Results
1996:09 Národní identita
1996:08 Politics, Skills and Industrial Restructuring. Introductory Findings on Local Institutions of Human Resources Development in Czech Machinery Indrustry
1996:07 Subjective Mobility and Perception of Life Chances in Eastern Europe. Empirical evidence against a Marxist view of relationships between subjective and objective mobility
1996:06 Zpráva o vývoji sociální struktury české a slovenské společnosti 1945-1993
1996:05 Tripartita jako model prostředkování zájmů v politickém systému České republiky
1996:04 Národnostní a etnické vztahy v českém pohraničí - obraz Čecha, Němce, Rakušana a Roma ve vědomí obyvatel
1996:03 The Making of Post-Communist Elites in Eastern Europe. A comparison of political and economic elites in the Czech Republic, Hungary and Poland
1996:02 Sudetoněmecká otázka v názorech a postojích obyvatel českého pohraničí
1996:01 Demografické chování obyvatelstva České republiky během přeměny společnosti po roce 1989
1995:08 Česká republika v roce 1994. Politická ročenka
1995:07 Problém normativity a policejní represe v předlistopadovém Československu
1995:06 Industriální vztahy a sociálně politické orientace českých dělníků a manažerů
1995:05 Rozdíly v chování regionálních populací a jejich příčiny
1995:04 Women, Work and Society
1995:03 Trh práce a jeho potenciál
1995:02 Etnické a národnostní vztahy v pánevní oblasti severních Čech (s důrazem na romskou problematiku)
1995:01 In Search of Explanations for Recent Left-Turns in Post-Communist Coutries
1994:09 Česká republika v roce 1993. Politická ročenka
1994:08 Large-Scale Privatization: Social Conflict and Consensus
1994:07 Economic Inequalities Old and New: The Czech Case
1994:06 Prostředky kauzálního modelování v sociologii. Shrnující pojednání o postupech a přehled základních pojmů
1994:05 Regionální diferenciace sociálních problémů v České republice
1994:04 A Historical Comparison of Social Structures in the Czech Republic in 1984 and 1993
1994:03 Přeshraniční souvislosti sociálních změn v oblasti české části euroregionu Chebsko
1994:02 Social and Political Transformation in the Czech Republic
1994:01 Lotus Organizátor. Uživatelská příručka
1993:09 Sociální a mzdové problémy zaměstnanců malých a středních soukromých podniků
1993:08 Sociální postavení rodiny jako základního činitele a adresáta sociální pomoci
1993:07 Changing Conditions - Changing Values? Changes in the position and perception of education during the post-communist transformation: the case of the Czech Republic
1993:06 Perceptions of Justice. Principles of Distributive Justice in Comparative Perspective
1993:05 Determinants of Economic Success in the First Stage of the Post-Communist Transformation. The Czech Republic 1989-1992
1993:04 Revolution for Whom? Analysis of selected patterns of intragenerational mobility in the Czech Republic
1993:03 RODINA ´89. Determinanty ekonomického úspěchu v první fázi postkomunistické transformace. Česká republika 1989-1992
1993:02 RODINA '89. Determinanty ekonomického úspěchu v první fázi post-komunistické transformace. Česká republika 1989-1992
1993:01 Microsoft Word verze 5.5. Uživatelská příručka
1992:09 Historical Comparison of Social Stratification Types in Czechoslovakia 1967-1991
1992:08 Rodina '89. Úloha mentálních schopností a sociálního původu ve formování vzdělanostních aspirací
1992:07 The Zero Generation of Small Business Owners in Czechoslovakia
1992:06 Time Use of Small Business Owners. Results and Methodological Comments
1992:05 Perception of Changing Inequality in Czechoslovakia
1992:04 Vybrané kapitoly z uživatelské příručky Microsoft Word verze 5.0
1992:03 Politické strany a hnutí v Československu
1992:02 Politische Partien und Bewegungen in der Tschechoslowakei
1992:01 Prague in the New Central Europe. International conference 2-4 June 1990
1991:09 Vybrané kapitoly z uživatelské příručky Microsoft Word verze 5.0
1991:08 Nultá podnikatelská generace
1991:07 Rodina '89. Zdroje vzdělanostních nerovností
1991:06 Hodnotové orientace československé mužské mládeže a jejich vztah k obraně vlasti
1991:05 Gender and the Employment of Higher Education Graduates in Czechoslovakia
1991:04 Územní vztahy, územní a státoprávní uspořádání České republiky v názorech obyvatel
1991:03 Social Problems of Participation in the Changing Czechoslovak Economy
1991:02 K postavení žen v československé společnosti
1991:01 Socialist Czechoslovakia - System Error and Premises for Change
1990:06 Názory na rozvoj soukromého podnikání
1990:05 Growing interest in informal work - consequences for time use research. XIIth World Congress of Sociology, Madrid 1990, Thematic Group 1, Time Use Research
1990:04 Value-satisfaction Model and the Value of Innovation
1990:03 Who Gains and Who Loses in a Socialist Redistribution
1990:02 Ženy a volby '90
1990:01 Beyond Educational Inequality in Czechoslovakia
1989:02 Československá varianta Mezinárodní standardní klasifikace zaměstnání (ISCO)
1989:01 Family Effect on Educational Attainment in Czechoslovakia, Hungary and the Netherlands
 
 
Právní ujednání  Sociologický ústav AV ČR, v.v.i.
Copyright © 2002 Sociologický ústav AV ČR, v.v.i., Jilská 1, 110 00 Praha 1, e-mail: socmail@soc.cas.cz