|
|
2006:9 Sociální postavení a životní styl v české společnosti |
Jiří Šafr |
|
Studie se zabývá dvěma tématy týkajícími se diferenciace životních stylů, kulturní spotřeby a sociální stratifikace. První představuje hypotézu, podle které se v České republice sociální třídy vyznačují rozdílnými životními způsoby, druhým je sociální zakotvenost kulturního všežroutství. Úvodní část shrnuje teoretické koncepty a výzkumnou agendu kulturní diferenciace a stratifikace. Představeny jsou tři teoretické modely vztahu třídy a kultury, homologický, postmoderně individualistický a kulturně omnivorní (kulturní všežravosti). Druhá část přináší analýzu dat z výzkumu Market & Media & Lifestyle TGI 2004 (MEDIAN s.r.o.). Nejprve ověřujeme hypotézu o homologii tříd a životních stylů ve třech dimenzích: vkus a aktivity svázané s vysokou kulturou, luxusní spotřeba a zdravý způsob života. Až na zdravý způsob života strukturovaný především vzděláním a příjmem jsou zbylé dvě oblasti životního stylu ve sféře vkusu/aktivit vysoké kultury a luxusní spotřeby hierarchicky vázány také na sociální třídu (Socioekonomická klasifikace ABCDE dle postavení domácnosti). Silný vliv mají i jiné faktory, zejména pohlaví, věk a velkoměsto. Hranice kulturní diference prochází mezi třídami A, B, C a nižšími třídami D, E. Dále zkoumáme sociální strukturaci kulturní všežravosti v obecném zájmu o mediální témata. Všežrouti témat pocházejí častěji z vyšších statusových skupin indikovaných vzděláním a příjmem domácnosti, vliv sociální třídy je ale při kontrole ostatních znaků slabý. Vazby kulturní spotřeby a životního stylu na vertikální sociální postavení jsou v ČR přítomny, proto postmoderní teorii stratifikace nelze považovat za model schopný věrohodně vysvětlit českou sociální strukturu.
Klíčová slova
životní styl, sociální třídy, kulturní spotřeba, kulturní všežravost, vysoká kultura, luxusní spotřeba, zdravý způsob života
Shrnutí
Tato studie zkoumá vztah životního stylu, kulturní spotřeby a stratifikace v současné české společnosti. Hledáme odpověď na otázku, do jaké míry je objem vtěleného kulturního kapitálu hierarchicky uspořádán mezi sociálními třídami a v obecné úrovni se zajímáme o to, jak kulturní praktiky a vkus vymezují symbolické mezitřídní hranice.
První část diskutuje teoretický rámec studia vztahů životního stylu, kulturní spotřeby a stratifikace, spolu s otázkami konceptualizace a měření životního způsobu a kulturního vkusu. Představuje tři teoretické modely vztahu třídy a kultury, homologický, postmoderně individualistický a kulturně omnivorní. Podle homologické argumentace jsou sociálním třídám vlastní specifické životní styly, protože mají k dispozici odlišnou úroveň a kompozici specifických forem kapitálu. Distinktivní vzorce kulturní spotřeby napomáhají rozvíjet a uchovávat identitu tříd či jejich frakcí. Model postmoderní individualizace naopak tvrdí, že životní styly a spotřeba se postupně diverzifikovaly a roztříštily, vzniklou inflaci vkusů spotřebitelů tak nelze vysvětlit pouze společenským postavením. Lidé již nerozeznávají, ani nesdílejí pevnou kulturní hierarchii, rozdíly v kulturní spotřebě mezi sociálními třídami se staly okrajovými.
Středovou perspektivu mezi uvedenými teoriemi představuje nejnovější teoretický model „kulturní všežravosti“. Podle hypotézy nazvané „všežrouti vs. vyhranění“ (omnivore-univore thesis) byla vyhraněná vysoká kultura jako známka statusu postupně nahrazena kosmopolitní všežravostí. Skupiny s vysokým statusem dokáží spotřebovávat stále širší žánrové spektrum (všežrouti) než ostatní. Znalosti a participace na všech kulturních formách se současně stávají zdrojem statusu. Privilegované třídy si nejen zachovávají svou exkluzivní vysokokulturní preferenci, ale za svou přijaly taktéž spotřebu populární kultury a masový vkus, zatímco nižší třídy si uchovaly pouze pro ně typický vkus spojený s nízkou kulturou (vyhranění).
Druhá část studie představuje výsledky analýzy strukturace životního stylu a kulturní spotřeby na datech z výzkumu Market & Media & Lifestyle TGI 2004 (MEDIAN s.r.o.). Nejprve ověřujeme hypotézu, že sociální třídy (Social Grades ABCDE podle statusu hlavy domácnosti) jsou i v České republice hierarchicky asociovány s odlišným životním stylem ve třech oblastech: vkus a aktivity spojené s vysokou kulturou (návštěva kulturních událostí, umělecké pořady v televizi, zájem o vážnou hudbu, obliba poezie, a dal.), luxusní spotřeba (exkluzivní oblékání, preference nákupu drahého oblečení, luxusního a značkového zboží, a dal.) a zdravý způsob života (péče o zdraví, správná životospráva, upřednostňování bio výrobků, a dal.). Poté zkoumáme sociální strukturaci kulturní všežravosti v případě obecného zájmu o mediální témata informační a zábavné povahy, spojené jak s vysokou (historie, vzdělání, umění, apod.), tak nízkou (černá kronika, celebrity, sex, apod.) kulturou.
Obecná hypotéza proponuje hierarchickou asociaci mezi třídou na jedné straně a odlišným životním stylem na straně druhé. Analýza ukazuje na její platnost, spolu se silným vlivem vzdělání jako formou institucionalizovaného kulturního kapitálu a příjmem domácnosti, platí ve dvou oblastech, vkusu či aktivit spojených s vysokou kulturou a luxusní spotřebou, nikoliv však v případě zdravého způsobu života. Ten není strukturován třídou, ale pouze vzděláním a příjmem spolu s významným vlivem genderu a věku. Výsledky analýzy tak potvrzují předchozí zjištění z konce 90. let o významné asociaci vysoké kultury s třídní pozicí. Silný vliv na zkoumané sféry životního stylu nicméně mají i jiné faktory, zejména pohlaví a věk i centrálnost hlavního města Prahy a dalších velkých měst. Hranice kulturní diference prochází mezi třídami A, B, C s afinitou k vysoké kultuře a luxusní spotřebě a nižšími třídami D, E. V důsledku toho se zdá předčasné přijmout postmoderní teorii stratifikace, která klade důraz na oslabené kulturní hierarchie a jejich rozmělněné vazby na sociální třídu, jako model schopný věrohodně vysvětlit českou sociální strukturu. Celkově jsou tak výsledky analýz českého sociálního prostoru v souladu s empirickými zjištěními převažujícími v ostatních vyspělých zemích.
Kulturní všežravost v oblasti zájmu o mediální témata je pravděpodobnější u vyšších statusových skupin indikovaných vzděláním a příjmem domácnosti, přímý vliv sociální třídy je však mlhavý.To může být způsobeno tím, že distinktivní třídní kultura, která by byla zakotvena v této nové podobě kulturního kapitálu, se v české společnosti dosud nerozvinula. Nicméně fakt, že skupina těch, kdo vyhledávají nejširší varietu mediálních témat (všežrouti), se do značné míry překrývá s těmi, kdo mají vysoký kulturní kapitál (vkus a aktivity vysoké kultury), naznačuje, že kulturní všežravost nejspíše bude v budoucnu sloužit jako základ vytyčující hranici elitního statusu. Do jaké míry se stane kulturou dominantní statusové skupiny, je otázkou. Na druhé straně se totiž distinktivní vzorce vysoké kultury nejvyšších statusových skupin mohou paralelně rozvíjet, v homologickém smyslu, ve spojitosti s utvářením sociálních tříd na základě ekonomického kapitálu nabytého v průběhu postkomunistické transformace. Výsledky analýzy týkající se zejména luxusní spotřeby naznačují, že stejně tak, ne-li mnohem více, snobská exkluze funguje jako známka statusu.
Při studiu současné podoby stratifikačního systému české společnosti v perspektivě vytyčování symbolických hranic pomocí kulturních praktik bychom měli vzít v úvahu dva paralelně působící, avšak navzájem teoreticky protichůdně založené procesy, jednak proces individualizace spojený s modernizací a globalizací, kde právě kulturní všežravost zasahuje hlavně skupiny mladých s vysokým statusem a značným edukačním kapitálem, a na druhé straně proces postupné třídní strukturace, ke kterému došlo v průběhu postkomunistické transformace mimo jiné i v souvislosti s krystalizací rozdílných statusových komponent.
|
|
|
|
2008:5 Vnímání a utváření sociálních distancí a třídních nerovností v české společnosti |
2008:4 Sociální distance a stratifikace: sociální prostor v České republice |
2008:3 Vývoj a determinace vzdělanostních nerovností v České republice v letech 1955 až 2002 v evropském kontextu |
2008:2 Aktéři rozvoje regionu - Orlicko |
2008:1 Politická informovanost občanů: teorie, měření a role při zkoumání politických postojů |
2007:11 Trvalá nebo dočasná změna? Uspořádání genderových rolí v rodinách s pečujícími otci |
2007:10 Participace a partnerství v místní veřejné správě |
2007:9 Podmínky rodičovství v podnikovém prostředí v mezinárodním srovnání |
2007:8 Politické důsledky suburbanizace |
2007:7 Otcové, matky a porozvodová péče o děti |
2007:6 Zahraniční migrace vědců a výzkumníků a nástroje k jejímu ovlivnění |
2007:5 Reprezentace různých forem rodinného a pracovního života v ženských a mužských časopisech |
2007:4 Český trh práce: proměna struktur a pracovních orientací |
2007:3 Souvislosti proměn pracovního trhu a soukromého, rodinného a partnerského života |
2007:2 Institucionální zázemí české sociologie před nástupem marxismu |
2007:1 Vzdělanostní aspirace ve srovnávací perspektivě. Role individuálních, kontextových a strukturních faktorů při formování vzdělanostních aspirací v zemích OECD |
2006:14 Pracovní a rodinné role a jejich kombinace v životě českých rodičů: plány versus realita |
2006:13 Rodičovství a bezdětnost ve vybraných časopisech pro ženy a pro muže |
2006:12 Soudržnost společnosti z pohledu české veřejnosti |
2006:11 Věda jako věc veřejná: vědní politiky a média |
2006:10 Menšinová problematika v ČR: komunitní život a reprezentace kolektivních zájmů (Slováci, Ukrajinci, Vietnamci a Romové) |
2006:9 Sociální postavení a životní styl v české společnosti |
2006:8 Obraz vědy v českém veřejném mínění |
2006:7 Sociální kapitál. Koncepty, teorie a metody měření |
2006:6 Základní charakteristiky členské základny KDU-ČSL |
2006:5 Mimomanželská plodnost v České republice po roce 1989: sociální a ekonomické souvislosti |
2006:4 Fenomén bezdětnosti v sociologické a demografické perspektivě |
2006:3 Participace, demokracie a občanství v evropském kontextu |
2006:2 Autonomie a spolupráce: důsledky ustavení obecního zřízení v roce 1990 |
2006:1 Socioekonomické hodnoty, politiky a instituce v období vstupu České republiky do Evropské unie |
2005:06 Občanská společnost v regionech České republiky |
2005:05 Občanská společnost a občanská participace v České republice |
2005:04 Kombinace pracovního a rodinného života v ČR: politiky, čas, peníze a individuální, rodinné a firemní strategie |
2005:03 Regionální elity 2004 |
2005:02 Politické chování v metropolitních oblastech České republiky v letech 1990 až 2002 – vzorce, trendy a vztahy k suburbanizaci |
2005:01 Měření hodnotových orientací metodou hodnotových portrétů S.H. Schwartze |
2004:11 Zdroje utváření skupinových mentalit v České republice po roce 1989 |
2004:10 Hierarchie jako přednost i slabina komunistického vládnutí. Dědictví komunistické vlády IV: sborník příspěvků ze semináře konaného 11. a 12. září 2003 v Praze |
2004:9 Česká národní identita po zániku Československa a před vstupem do Evropské unie |
2004:8 Životní strategie podnikatelek a podnikatelů na přelomu tisíciletí |
2004:7 Postoje k manželství, rodičovství a k rolím v rodině v České republice a v Evropě |
2004:6 Životní spokojenost: rodina, práce a další faktory |
2004:5 Jaká víra? Současná česká religiozita/spiritualita v pohledu kvalitativní sociologie náboženství |
2004:4 Strukturní napětí na pomezí trhu práce a sociální politiky v České republice |
2004:3 Metropolitní oblasti v České republice - definice, základní charakteristiky, suburbanizace a její vliv na politické chování |
2004:2 Mezinárodní výzkum násilí na ženách – ČR/2003: příspěvek k sociologickému zkoumání násilí v rodině |
2004:1 Volby do Evropského parlamentu 2004 – analýza volební účasti a stranické podpory v České republice |
2003:12 Hierarchie jako přednost i slabina komunistického vládnutí |
2003:11 Pohled české veřejnosti na elity působící v politice a ekonomice |
2003:10 Rekonstrukce komunistického vládnutí na konci osmdesátých let |
2003:9 Občanská a politická participace žen v České republice a role evropské politiky genderové rovnosti a politik vstupu ČR do EU |
2003:8 Předvolební výzkumy, volební výsledky a validita měření před parlamentními volbami v roce 2002 |
2003:7 Výzkumy stranických preferencí, jejich uplatnění ve společnosti a jejich kvalita |
2003:6 Proměny českých socioekonomických hodnot na přelomu století |
2003:5 Objektivní a subjektivní hodnocení finanční dostupnosti bydlení v ČR v průběhu 90. let |
2003:4 Vstup do manželství a nesezdaného soužití v České republice po roce 1989 v souvislosti se vzděláním |
2003:3 Hodnoty práce a zaměstnání ve středoevropských a západoevropských zemích |
2003:2 Mezigenerační biografická konfigurace obyvatel české části Euroregionu Nisa |
2003:1 Strukturální zdroje růstu nerovností v přístupu k vysokoškolskému vzdělání |
2002:13 Výzkumy veřejného mínění – teoretické souvislosti a praktická aplikace |
2002:12 Skupinové mentality |
2002:11 Svět hierarchií a reálný socialismus. Dědictví komunistické vlády II: sborník příspěvků ke zkoumání sociálních hierarchií |
2002:10 Sociální kontext života žen pracujících v řídících pozicích |
2002:09 Parties in the Parliament. Why, When and How do Parties act in Unity? |
2002:08 Životní strategie manažerek: případová studie |
2002:07 Region a politika |
2002:06 Svět hierarchií a reálný socialismus |
2002:05 Dráhy bydlení v ČR 1960-2001 |
2002:04 Reemigranti a sociálně sdílené hodnoty |
2002:03 Spokojenost českých občanů s bydlením |
2002:02 The Influence of Family Origin on the Evolution of Educational Inequalities in the Czech Republic after 1989 |
2002:01 Zrod a další vývoj nových elit v České republice (od konce osmdesátých let 20. století do jara 2002) |
2001:12 Kdo se bojí hierarchií? Dědictví komunistické vlády |
2001:11 11th September. Mezinárodní internetový komunikační výzkum |
2001:10 Diferenciace reprodukčního a rodinného chování v evropských populacích |
2001:09 Vzestup nebo pád politického regionalismu? Změny na politické mapě v letech 1992 až 1998 - srovnání České a Slovenské republiky |
2001:08 Linie štěpení v České republice. Komparace národní úrovně s příkladem konkrétní lokality |
2001:07 Romská otázka - překážka vstupu České republiky do Evropské unie? |
2001:06 ISSP - Životní prostředí |
2001:05 Mzdová a příjmová diferenciace v České republice v transformačním období |
2001:04 Nositelé vytváření přeshraničního společenství na česko-německé hranici |
2001:03 Adresný příspěvek na nájemné v prostředí České republiky: komparace vybraných modelů |
2001:02 Role politického, kulturního a sociálního kapitálu při výběru střední školy v socialistickém Československu, 1948-1989 |
2001:01 Vliv podpor v nezaměstnanosti, sociálních podpor a dávek sociální pomoci na pracovní motivaci nezaměstnaných v České republice |
2000:07 Pracovní a rodinná praxe mladých lékařek |
2000:06 Vývoj sociální struktury v české společnosti 1988-1999 |
2000:05 Stranická identifikace v České republice |
2000:04 What makes inequalities legitimate? An International Comparison |
2000:03 Náboženství a nadpřirozeno ve společnosti |
2000:02 Transformace a modernizace společnosti na příkladech vybraných institucí |
2000:01 The Housing Policy Changes and Housing Expenditures in the Czech Republic |
1999:11 Geografická analýza pohraničí České republiky |
1999:10 Rise and Decline of Right-Wing Extremism in the Czech Republic in the 1990s. |
1999:09 Vnímané a spravedlivé nerovnosti: vývoj v devadesátých letech a další souvislosti |
1999:08 Postoje československých občanů k demokracii v roce 1968 |
1999:07 Utváření postojů obyvatel českého města I. |
1999:06 Muž v rodině - demokratizace sféry soukromé |
1999:05 Vývoj politiky rovných příležitostí mužů a žen v České republice v kontextu evropské integrace |
1999:04Nositelé přeshraniční spolupráce na česko-německé hranici |
1999:03 Známosti osobností lokální politiky |
1999:02 Trh bydlení, jeho regionální diferenciace a sociální souvislosti |
1999:01 Odraz společenských změn ve veřejném mínění 1990-1998 |
1998:06 Modernizační kontext transformace, strukturní a institucionální aspekty |
1998:05 Poslanci prvního českého parlamentu (1992-1996) |
1998:04 Konzervatismus a liberalismus na pozadí percepce sociálního státu |
1998:03 Česká rodina v transformaci – Stratifikace, dělba rolí a hodnotové orientace |
1998:02 Results of a Czech-Slovak Comparison: Actors of Social Transformation and Modernisation. Attitudes of Individuals an Institutions to Social Transformation |
1998:01 Trh s bydlením a jeho sociální souvislosti - situace v Praze a Brně |
1997:08 Rodina a měnící se gender role – sociální analýza české rodiny |
1997:07 The territorial dimension of public administration reforms in East Central Europe |
1997:06 Czech Women in the Labor Market Work and Family in a Transition Economy |
1997:05 Vývoj vybraných oborů vzdělání z hlediska genderu |
1997:04 Mass Privatization, Distributive Politics, and Popular Support for Reform in the Czech Republic |
1997:03 Politická kultura lokálních politických elit: srovnání českého a východoněmeckého města |
1997:02 Průmyslové podniky se zahraničním kapitálem v česko-německém pohraničí |
1997:01 Political, Organizational and Policy Transformation at the Municipal Level: The Case of Liberec |
1996:12 Osidlování českého pohraničí od května 1945 |
1996:11 Individuální kontakty obyvatel na česko-německé hranici |
1996:10 Socio-Economic Changes in the Czech Republic with an Appendix concerning the 1996 Elections´ Results |
1996:09 Národní identita |
1996:08 Politics, Skills and Industrial Restructuring. Introductory Findings on Local Institutions of Human Resources Development in Czech Machinery Indrustry |
1996:07 Subjective Mobility and Perception of Life Chances in Eastern Europe. Empirical evidence against a Marxist view of relationships between subjective and objective mobility |
1996:06 Zpráva o vývoji sociální struktury české a slovenské společnosti 1945-1993 |
1996:05 Tripartita jako model prostředkování zájmů v politickém systému České republiky |
1996:04 Národnostní a etnické vztahy v českém pohraničí - obraz Čecha, Němce, Rakušana a Roma ve vědomí obyvatel |
1996:03 The Making of Post-Communist Elites in Eastern Europe. A comparison of political and economic elites in the Czech Republic, Hungary and Poland |
1996:02 Sudetoněmecká otázka v názorech a postojích obyvatel českého pohraničí |
1996:01 Demografické chování obyvatelstva České republiky během přeměny společnosti po roce 1989 |
1995:08 Česká republika v roce 1994. Politická ročenka |
1995:07 Problém normativity a policejní represe v předlistopadovém Československu |
1995:06 Industriální vztahy a sociálně politické orientace českých dělníků a manažerů |
1995:05 Rozdíly v chování regionálních populací a jejich příčiny |
1995:04 Women, Work and Society |
1995:03 Trh práce a jeho potenciál |
1995:02 Etnické a národnostní vztahy v pánevní oblasti severních Čech (s důrazem na romskou problematiku) |
1995:01 In Search of Explanations for Recent Left-Turns in Post-Communist Coutries |
1994:09 Česká republika v roce 1993. Politická ročenka |
1994:08 Large-Scale Privatization: Social Conflict and Consensus |
1994:07 Economic Inequalities Old and New: The Czech Case |
1994:06 Prostředky kauzálního modelování v sociologii. Shrnující pojednání o postupech a přehled základních pojmů |
1994:05 Regionální diferenciace sociálních problémů v České republice |
1994:04 A Historical Comparison of Social Structures in the Czech Republic in 1984 and 1993 |
1994:03 Přeshraniční souvislosti sociálních změn v oblasti české části euroregionu Chebsko |
1994:02 Social and Political Transformation in the Czech Republic |
1994:01 Lotus Organizátor. Uživatelská příručka |
1993:09 Sociální a mzdové problémy zaměstnanců malých a středních soukromých podniků |
1993:08 Sociální postavení rodiny jako základního činitele a adresáta sociální pomoci |
1993:07 Changing Conditions - Changing Values? Changes in the position and perception of education during the post-communist transformation: the case of the Czech Republic |
1993:06 Perceptions of Justice. Principles of Distributive Justice in Comparative Perspective |
1993:05 Determinants of Economic Success in the First Stage of the Post-Communist Transformation. The Czech Republic 1989-1992 |
1993:04 Revolution for Whom? Analysis of selected patterns of intragenerational mobility in the Czech Republic |
1993:03 RODINA ´89. Determinanty ekonomického úspěchu v první fázi postkomunistické transformace. Česká republika 1989-1992 |
1993:02 RODINA '89. Determinanty ekonomického úspěchu v první fázi post-komunistické transformace. Česká republika 1989-1992 |
1993:01 Microsoft Word verze 5.5. Uživatelská příručka |
1992:09 Historical Comparison of Social Stratification Types in Czechoslovakia 1967-1991 |
1992:08 Rodina '89. Úloha mentálních schopností a sociálního původu ve formování vzdělanostních aspirací |
1992:07 The Zero Generation of Small Business Owners in Czechoslovakia |
1992:06 Time Use of Small Business Owners. Results and Methodological Comments |
1992:05 Perception of Changing Inequality in Czechoslovakia |
1992:04 Vybrané kapitoly z uživatelské příručky Microsoft Word verze 5.0 |
1992:03 Politické strany a hnutí v Československu |
1992:02 Politische Partien und Bewegungen in der Tschechoslowakei |
1992:01 Prague in the New Central Europe. International conference 2-4 June 1990 |
1991:09 Vybrané kapitoly z uživatelské příručky Microsoft Word verze 5.0 |
1991:08 Nultá podnikatelská generace |
1991:07 Rodina '89. Zdroje vzdělanostních nerovností |
1991:06 Hodnotové orientace československé mužské mládeže a jejich vztah k obraně vlasti |
1991:05 Gender and the Employment of Higher Education Graduates in Czechoslovakia |
1991:04 Územní vztahy, územní a státoprávní uspořádání České republiky v názorech obyvatel |
1991:03 Social Problems of Participation in the Changing Czechoslovak Economy |
1991:02 K postavení žen v československé společnosti |
1991:01 Socialist Czechoslovakia - System Error and Premises for Change |
1990:06 Názory na rozvoj soukromého podnikání |
1990:05 Growing interest in informal work - consequences for time use research. XIIth World Congress of Sociology, Madrid 1990, Thematic Group 1, Time Use Research |
1990:04 Value-satisfaction Model and the Value of Innovation |
1990:03 Who Gains and Who Loses in a Socialist Redistribution |
1990:02 Ženy a volby '90 |
1990:01 Beyond Educational Inequality in Czechoslovakia |
1989:02 Československá varianta Mezinárodní standardní klasifikace zaměstnání (ISCO) |
1989:01 Family Effect on Educational Attainment in Czechoslovakia, Hungary and the Netherlands |
|
|