O titulu
Kontakt
Redakční rada
Texty
Prodej, distribuce, objednávka
 
 
2007:4 Český trh práce: proměna struktur a pracovních orientací
Jiří Večerník (ed.)
Projekt „Adaptace pracovních sil v České republice: změny profesní struktury, mzdové diferenciace a pracovních orientací“ směřoval k využití různých datových zdrojů k popisu změn v dané oblasti v posledním desetiletí. Jednotlivé kapitoly jsou věnovány různým aspektům problematiky, s cílem poskytnout mnohorozměrný obraz měnících se českých pracovních sil a jejich postojů, spolu s identifikací některých klíčových problémů. V první kapitole je český trh práce sledován z různých perspektiv. Po popisu fází jeho rozvoje v devadesátých letech se věnujeme měnícímu se složení pracovních sil, pracovní mobilitě a rizikovým kategoriím populace. Následuje přehled politik, zejména aktivní politiky zaměstnanosti a jejich účinnosti. Poté analyzujeme flexibilitu pracovních sil v jejích různých podobách a v závěru otevíráme některé otázky dalšího vývoje trhu práce. Ve druhé kapitole využíváme příjmová šetření pokrývající období 1988-2002 k ilustraci změn v nerovnosti výdělků a rodinných příjmů, k analýze hlavních faktorů těchto rozdílů a k nalezení vazeb mezi uvedenými dvěma distribucemi. Ve třetí kapitole se zabýváme rozdíly mezi výdělky žen a mužů, jejich vývojem a faktory. Čtvrtá kapitola je věnována transformačním strategiím v českém zemědělství po roce 1989 ilustrovaných několika případovými studiemi. Pátá kapitola se soustředí na dynamiku podnikatelské vrstvy z hlediska její geneze a dalšího vývoje. V šesté kapitole zkoumáme měnící se hodnoty práce a postoje k zaměstnání v porovnání let 1997 a 2005. V příloze dokumentujeme proměny profesních struktur v České republice a v porovnání se zeměmi Evropské unie.

Klíčová slova

trh práce, profese, výdělky, podnikatelé, zemědělci, gender gap, hodnoty práce, Česká republika

Shrnutí

Poznatky o trhu práce a struktuře pracovních sil v České republice jsou rozsáhlé, nikoli však dostatečně integrované. Výzkumy popisují důležité charakteristiky odděleně a neposkytují komplexní obraz lidských zdrojů. Zejména pak „tvrdá“ statistická data nejsou vztažena k „měkkým“ postojům. Taková komplexní informace je potřebná pro monitorování postupu přibližování pracovních sil ke znalostně založené a dynamické společnosti, jež má zásadní důležitost pro konkurenceschopnost české ekonomiky. Projekt „Adaptace pracovních sil v České republice: změny profesní struktury, mzdové diferenciace a pracovních orientací“ směřoval k využití různých zdrojů – statistických a sociologických výzkumů, případových studií a dalších – k popisu změn mezi polovinou devadesátých let a posledními lety. V této publikaci jsou shromážděny kapitoly věnované různým aspektům této problematiky, s cílem poskytnou mnohorozměrný a dynamický obraz měnících se českých pracovních sil a jejich „stavu mysli“, spolu s identifikací některých klíčových problémů.

V první kapitole je český trh práce sledován z různých perspektiv. Nejprve sledujeme specifické fáze jeho rozvoje v devadesátých letech. Potom se zabýváme měnícím se složením pracovních sil a pracovní mobilitou. Dále se věnujeme kategoriím populace vystaveným zvýšenému riziku na trhu práce. Následuje přehled politik, zejména aktivní politiky zaměstnanosti a jejich účinnosti. Potom analyzujeme flexibilitu pracovních sil v jejích různých podobách. V závěru pak otevíráme některé otázky dalšího vývoje: převažujícího „montážního“ charakteru české trhu práce a pracovních sil, slabého pracovního zaujetí, rostoucí diferenciace trhu práce a slabého právního a institucionálního prostředí podnikání a zaměstnání.

Ve druhé kapitole využíváme příjmová šetření pokrývající období 1988-2002 k ilustraci změn v nerovnosti výdělků a rodinných příjmů, k analýze hlavních faktorů těchto rozdílů a k ukázání vazeb mezi uvedenými dvěma distribucemi. Nejprve nabízíme výkladové schéma systémových změn, založené na přechodu od „principu potřeb“ k „principu trhu“. Dále ukazujeme měnící se váhu jednotlivých faktorů rozdílů ve výdělcích, mezi nimiž nabývalo na významu vzdělání a profese. Potom sledujeme zprostředkující struktury mezi výdělky a příjmy domácností, spolu s celkovým obrazem shromažďování rodinných zdrojů. V novém systému je více příjmů domácností získáváno z pracovní aktivity a více z něho je státem přerozdělováno. Systémová změna nastala v základní ose příjmové distribuce, kterou se stalo – namísto demografických faktorů - vzdělání.

Ve třetí kapitole se zabýváme rozdíly mezi výdělky žen a mužů. Záležitost je poněkud složitější, protože pokud platí, že jednotlivci se rozhodují o zaměstnání podle očekávané mzdy, pak ti s nižším vzděláním budou mít tendenci zůstat spíše mimo trh práce. Tím bude ovšem genderová mzdová mezera negativně ovlivněna. V textu odhadujeme mzdové funkce samostatně pro muže a ženy a sledujeme strukturu této mezery. Aplikovaná metoda dekomposice odhaluje několik efektů, které se podílejí na mzdové mezeře, tj. efekt schopností, které vycházejí z různých osobních a profesních charakteristik, efekt odměňování, který zapříčiňují různé formy odměňování uvedených charakteristik a rovněž efekt selekce, který reflektuje potenciální mzdovou mezeru, která se může objevit, když začne pracovat osoba, která doposud stála mimo trh práce. K analýzám je využit nový a bohatší datový zdroj (statistické šetření Životní podmínky 2005), který obsahuje informace za pracující i nepracující jedince.

Čtvrtá kapitola je věnována transformačním strategiím v českém zemědělství po roce 1989. Na počátku transformace měl tento sektor určité výhody v podobě existence rozsáhlých farem, relativně dobře vzdělaných pracovníků a levné pracovní síly, což umožňovalo konkurenceschopnost českého zemědělství v evropském měřítku. Na druhé straně byly nedostatky jako negativní postoje k práci, nedostatečný respekt k majetku jiných, nízká efektivita a kvalita, přičemž očekávání farmářů byla nepřiměřeně vysoká. Výzkum ukázal různé socioekonomické strategie transformace, jež volili čeští a zahraniční investoři. Domácí podnikatelé přitom obvykle volili relativně striktní, asociální formy jednání a své podnikání chápali úzce v termínech materiálního zisku, pokud byli úspěšní. Naproti tomu západní podnikatelé v České republice se orientují na dlouhodobý zisk, více využívají sociálních vazeb a symbolických funkcí selství. Hlavním aktuálním problémem českého zemědělství je neexistence rodinných farem zakořeněných v lokálním a sociálním prostředí, což může vést ke vzniku „dvourychlostního“ evropského zemědělství – zatímco západní model kombinuje malé i „průmyslové“ farmy a dokáže využívat štědrých dotací, východní model se zaměřuje pouze na velké zemědělské podniky.
Pátá kapitola se soustřeďuje na vývoj struktury pracovníků v podnikatelské sféře, jmenovitě na podnikatele zaměstnávající námezdní práci. Pokojná transformace totalitní společnosti do podmínek kapitalismu nebyla možná bez aktivního vstupu nomenklatury, jejíž zájmem bylo využít svou převahu na poli sociálního kapitálu k přístupu k vlastnictví podniků a jiného ekonomického kapitálu. Jako prostředek k tomu sloužily různé nástroje masové privatizace. V případě České republiky vystupovaly do popředí tři společenské skupiny, které mezi sebou soupeřily o vstup mezi novou podnikatelskou elitu. Původně velký náskok z počátečního stadia transformace se však časem snižoval, tak jak do hry vstupovala domácí a zahraniční konkurence. Schopnost přežít závisela pak už mnohem více na přístupu k financím a lidském kapitálu, včetně podnikatelských schopností. V následující vlně restrukturalizace vlastnictví byla dřívější nomenklatura vytěsňována. To bylo nejvíce patrno v oborech s konkurencí dovozu a vývozu, kde převaha podnikatelských schopností a kapitálu se nedala nahradit domácí politikou. Odcházející podnikatelé buď transformovali svá aktiva do spotřebních statků, anebo se uchýlili do oborů, kde vnější konkurence tolik nehrozila a kde se stále mohla uplatnit koluze mezi sociálním kapitálem a byrokracií státní správy.
V šesté kapitole zkoumáme měnící se hodnoty práce a postoje k zaměstnání v porovnání let 1997 a 2005. Text byl koncipován jako kritické čtení postojových dat a prezentace modulů ISSP „Pracovní orientace“. Nejprve ukazujeme některé metodologické problémy týkající se zjišťování pracovních hodnot a postojů, a to na základě příkladů z předchozích výzkumů ve světě. Dále vymezujeme rámec systémové změny a formujeme hypotézy týkající se diferenciace uvedených hodnot z hlediska pohlaví a věku, vzdělání a profese. Poté srovnáváme očekávání lidí týkající se jejich práce a zaměstnání s jejich naplnění, opět na základě sdělených postojů. Následuje analýza toho, kam se lidé svými zájmy a postoji umísťují mezi vzdálené světy rodiny a firem a jaké jsou faktory jejich spokojenosti s prací a zaměstnáním. Nakonec pak diskutujeme roli subjektivních percepcí v ekonomii a otázku „opravdové“ změny hodnot během transformace.

V příloze dokumentujeme problém změny zaměstnaneckých a profesních struktur v čase a mezinárodně. Uvedený problém fakticky trvá i přes úsilí mezinárodních organizací a výzkumných týmů. Naše analýza je omezena na velké kategorie podle odvětví a profese a poskytuje tedy jen hrubý obraz vývoje a specifik naší země v dané oblasti. Komparativní data EU-SILC, které obsahují informaci o profesních, odvětvových a mzdových strukturách (budou k dispozici ke konci roku 2007) dovolí analyzovat strukturu pracovních sil mnohorozměrně.


 
2008:5 Vnímání a utváření sociálních distancí a třídních nerovností v české společnosti
2008:4 Sociální distance a stratifikace: sociální prostor v České republice
2008:3 Vývoj a determinace vzdělanostních nerovností v České republice v letech 1955 až 2002 v evropském kontextu
2008:2 Aktéři rozvoje regionu - Orlicko
2008:1 Politická informovanost občanů: teorie, měření a role při zkoumání politických postojů
2007:11 Trvalá nebo dočasná změna? Uspořádání genderových rolí v rodinách s pečujícími otci
2007:10 Participace a partnerství v místní veřejné správě
2007:9 Podmínky rodičovství v podnikovém prostředí v mezinárodním srovnání
2007:8 Politické důsledky suburbanizace
2007:7 Otcové, matky a porozvodová péče o děti
2007:6 Zahraniční migrace vědců a výzkumníků a nástroje k jejímu ovlivnění
2007:5 Reprezentace různých forem rodinného a pracovního života v ženských a mužských časopisech
2007:4 Český trh práce: proměna struktur a pracovních orientací
2007:3 Souvislosti proměn pracovního trhu a soukromého, rodinného a partnerského života
2007:2 Institucionální zázemí české sociologie před nástupem marxismu
2007:1 Vzdělanostní aspirace ve srovnávací perspektivě. Role individuálních, kontextových a strukturních faktorů při formování vzdělanostních aspirací v zemích OECD
2006:14 Pracovní a rodinné role a jejich kombinace v životě českých rodičů: plány versus realita
2006:13 Rodičovství a bezdětnost ve vybraných časopisech pro ženy a pro muže
2006:12 Soudržnost společnosti z pohledu české veřejnosti
2006:11 Věda jako věc veřejná: vědní politiky a média
2006:10 Menšinová problematika v ČR: komunitní život a reprezentace kolektivních zájmů (Slováci, Ukrajinci, Vietnamci a Romové)
2006:9 Sociální postavení a životní styl v české společnosti
2006:8 Obraz vědy v českém veřejném mínění
2006:7 Sociální kapitál. Koncepty, teorie a metody měření
2006:6 Základní charakteristiky členské základny KDU-ČSL
2006:5 Mimomanželská plodnost v České republice po roce 1989: sociální a ekonomické souvislosti
2006:4 Fenomén bezdětnosti v sociologické a demografické perspektivě
2006:3 Participace, demokracie a občanství v evropském kontextu
2006:2 Autonomie a spolupráce: důsledky ustavení obecního zřízení v roce 1990
2006:1 Socioekonomické hodnoty, politiky a instituce v období vstupu České republiky do Evropské unie
2005:06 Občanská společnost v regionech České republiky
2005:05 Občanská společnost a občanská participace v České republice
2005:04 Kombinace pracovního a rodinného života v ČR: politiky, čas, peníze a individuální, rodinné a firemní strategie
2005:03 Regionální elity 2004
2005:02 Politické chování v metropolitních oblastech České republiky v letech 1990 až 2002 – vzorce, trendy a vztahy k suburbanizaci
2005:01 Měření hodnotových orientací metodou hodnotových portrétů S.H. Schwartze
2004:11 Zdroje utváření skupinových mentalit v České republice po roce 1989
2004:10 Hierarchie jako přednost i slabina komunistického vládnutí. Dědictví komunistické vlády IV: sborník příspěvků ze semináře konaného 11. a 12. září 2003 v Praze
2004:9 Česká národní identita po zániku Československa a před vstupem do Evropské unie
2004:8 Životní strategie podnikatelek a podnikatelů na přelomu tisíciletí
2004:7 Postoje k manželství, rodičovství a k rolím v rodině v České republice a v Evropě
2004:6 Životní spokojenost: rodina, práce a další faktory
2004:5 Jaká víra? Současná česká religiozita/spiritualita v pohledu kvalitativní sociologie náboženství
2004:4 Strukturní napětí na pomezí trhu práce a sociální politiky v České republice
2004:3 Metropolitní oblasti v České republice - definice, základní charakteristiky, suburbanizace a její vliv na politické chování
2004:2 Mezinárodní výzkum násilí na ženách – ČR/2003: příspěvek k sociologickému zkoumání násilí v rodině
2004:1 Volby do Evropského parlamentu 2004 – analýza volební účasti a stranické podpory v České republice
2003:12 Hierarchie jako přednost i slabina komunistického vládnutí
2003:11 Pohled české veřejnosti na elity působící v politice a ekonomice
2003:10 Rekonstrukce komunistického vládnutí na konci osmdesátých let
2003:9 Občanská a politická participace žen v České republice a role evropské politiky genderové rovnosti a politik vstupu ČR do EU
2003:8 Předvolební výzkumy, volební výsledky a validita měření před parlamentními volbami v roce 2002
2003:7 Výzkumy stranických preferencí, jejich uplatnění ve společnosti a jejich kvalita
2003:6 Proměny českých socioekonomických hodnot na přelomu století
2003:5 Objektivní a subjektivní hodnocení finanční dostupnosti bydlení v ČR v průběhu 90. let
2003:4 Vstup do manželství a nesezdaného soužití v České republice po roce 1989 v souvislosti se vzděláním
2003:3 Hodnoty práce a zaměstnání ve středoevropských a západoevropských zemích
2003:2 Mezigenerační biografická konfigurace obyvatel české části Euroregionu Nisa
2003:1 Strukturální zdroje růstu nerovností v přístupu k vysokoškolskému vzdělání
2002:13 Výzkumy veřejného mínění – teoretické souvislosti a praktická aplikace
2002:12 Skupinové mentality
2002:11 Svět hierarchií a reálný socialismus. Dědictví komunistické vlády II: sborník příspěvků ke zkoumání sociálních hierarchií
2002:10 Sociální kontext života žen pracujících v řídících pozicích
2002:09 Parties in the Parliament. Why, When and How do Parties act in Unity?
2002:08 Životní strategie manažerek: případová studie
2002:07 Region a politika
2002:06 Svět hierarchií a reálný socialismus
2002:05 Dráhy bydlení v ČR 1960-2001
2002:04 Reemigranti a sociálně sdílené hodnoty
2002:03 Spokojenost českých občanů s bydlením
2002:02 The Influence of Family Origin on the Evolution of Educational Inequalities in the Czech Republic after 1989
2002:01 Zrod a další vývoj nových elit v České republice (od konce osmdesátých let 20. století do jara 2002)
2001:12 Kdo se bojí hierarchií? Dědictví komunistické vlády
2001:11 11th September. Mezinárodní internetový komunikační výzkum
2001:10 Diferenciace reprodukčního a rodinného chování v evropských populacích
2001:09 Vzestup nebo pád politického regionalismu? Změny na politické mapě v letech 1992 až 1998 - srovnání České a Slovenské republiky
2001:08 Linie štěpení v České republice. Komparace národní úrovně s příkladem konkrétní lokality
2001:07 Romská otázka - překážka vstupu České republiky do Evropské unie?
2001:06 ISSP - Životní prostředí
2001:05 Mzdová a příjmová diferenciace v České republice v transformačním období
2001:04 Nositelé vytváření přeshraničního společenství na česko-německé hranici
2001:03 Adresný příspěvek na nájemné v prostředí České republiky: komparace vybraných modelů
2001:02 Role politického, kulturního a sociálního kapitálu při výběru střední školy v socialistickém Československu, 1948-1989
2001:01 Vliv podpor v nezaměstnanosti, sociálních podpor a dávek sociální pomoci na pracovní motivaci nezaměstnaných v České republice
2000:07 Pracovní a rodinná praxe mladých lékařek
2000:06 Vývoj sociální struktury v české společnosti 1988-1999
2000:05 Stranická identifikace v České republice
2000:04 What makes inequalities legitimate? An International Comparison
2000:03 Náboženství a nadpřirozeno ve společnosti
2000:02 Transformace a modernizace společnosti na příkladech vybraných institucí
2000:01 The Housing Policy Changes and Housing Expenditures in the Czech Republic
1999:11 Geografická analýza pohraničí České republiky
1999:10 Rise and Decline of Right-Wing Extremism in the Czech Republic in the 1990s.
1999:09 Vnímané a spravedlivé nerovnosti: vývoj v devadesátých letech a další souvislosti
1999:08 Postoje československých občanů k demokracii v roce 1968
1999:07 Utváření postojů obyvatel českého města I.
1999:06 Muž v rodině - demokratizace sféry soukromé
1999:05 Vývoj politiky rovných příležitostí mužů a žen v České republice v kontextu evropské integrace
1999:04Nositelé přeshraniční spolupráce na česko-německé hranici
1999:03 Známosti osobností lokální politiky
1999:02 Trh bydlení, jeho regionální diferenciace a sociální souvislosti
1999:01 Odraz společenských změn ve veřejném mínění 1990-1998
1998:06 Modernizační kontext transformace, strukturní a institucionální aspekty
1998:05 Poslanci prvního českého parlamentu (1992-1996)
1998:04 Konzervatismus a liberalismus na pozadí percepce sociálního státu
1998:03 Česká rodina v transformaci – Stratifikace, dělba rolí a hodnotové orientace
1998:02 Results of a Czech-Slovak Comparison: Actors of Social Transformation and Modernisation. Attitudes of Individuals an Institutions to Social Transformation
1998:01 Trh s bydlením a jeho sociální souvislosti - situace v Praze a Brně
1997:08 Rodina a měnící se gender role – sociální analýza české rodiny
1997:07 The territorial dimension of public administration reforms in East Central Europe
1997:06 Czech Women in the Labor Market Work and Family in a Transition Economy
1997:05 Vývoj vybraných oborů vzdělání z hlediska genderu
1997:04 Mass Privatization, Distributive Politics, and Popular Support for Reform in the Czech Republic
1997:03 Politická kultura lokálních politických elit: srovnání českého a východoněmeckého města
1997:02 Průmyslové podniky se zahraničním kapitálem v česko-německém pohraničí
1997:01 Political, Organizational and Policy Transformation at the Municipal Level: The Case of Liberec
1996:12 Osidlování českého pohraničí od května 1945
1996:11 Individuální kontakty obyvatel na česko-německé hranici
1996:10 Socio-Economic Changes in the Czech Republic with an Appendix concerning the 1996 Elections´ Results
1996:09 Národní identita
1996:08 Politics, Skills and Industrial Restructuring. Introductory Findings on Local Institutions of Human Resources Development in Czech Machinery Indrustry
1996:07 Subjective Mobility and Perception of Life Chances in Eastern Europe. Empirical evidence against a Marxist view of relationships between subjective and objective mobility
1996:06 Zpráva o vývoji sociální struktury české a slovenské společnosti 1945-1993
1996:05 Tripartita jako model prostředkování zájmů v politickém systému České republiky
1996:04 Národnostní a etnické vztahy v českém pohraničí - obraz Čecha, Němce, Rakušana a Roma ve vědomí obyvatel
1996:03 The Making of Post-Communist Elites in Eastern Europe. A comparison of political and economic elites in the Czech Republic, Hungary and Poland
1996:02 Sudetoněmecká otázka v názorech a postojích obyvatel českého pohraničí
1996:01 Demografické chování obyvatelstva České republiky během přeměny společnosti po roce 1989
1995:08 Česká republika v roce 1994. Politická ročenka
1995:07 Problém normativity a policejní represe v předlistopadovém Československu
1995:06 Industriální vztahy a sociálně politické orientace českých dělníků a manažerů
1995:05 Rozdíly v chování regionálních populací a jejich příčiny
1995:04 Women, Work and Society
1995:03 Trh práce a jeho potenciál
1995:02 Etnické a národnostní vztahy v pánevní oblasti severních Čech (s důrazem na romskou problematiku)
1995:01 In Search of Explanations for Recent Left-Turns in Post-Communist Coutries
1994:09 Česká republika v roce 1993. Politická ročenka
1994:08 Large-Scale Privatization: Social Conflict and Consensus
1994:07 Economic Inequalities Old and New: The Czech Case
1994:06 Prostředky kauzálního modelování v sociologii. Shrnující pojednání o postupech a přehled základních pojmů
1994:05 Regionální diferenciace sociálních problémů v České republice
1994:04 A Historical Comparison of Social Structures in the Czech Republic in 1984 and 1993
1994:03 Přeshraniční souvislosti sociálních změn v oblasti české části euroregionu Chebsko
1994:02 Social and Political Transformation in the Czech Republic
1994:01 Lotus Organizátor. Uživatelská příručka
1993:09 Sociální a mzdové problémy zaměstnanců malých a středních soukromých podniků
1993:08 Sociální postavení rodiny jako základního činitele a adresáta sociální pomoci
1993:07 Changing Conditions - Changing Values? Changes in the position and perception of education during the post-communist transformation: the case of the Czech Republic
1993:06 Perceptions of Justice. Principles of Distributive Justice in Comparative Perspective
1993:05 Determinants of Economic Success in the First Stage of the Post-Communist Transformation. The Czech Republic 1989-1992
1993:04 Revolution for Whom? Analysis of selected patterns of intragenerational mobility in the Czech Republic
1993:03 RODINA ´89. Determinanty ekonomického úspěchu v první fázi postkomunistické transformace. Česká republika 1989-1992
1993:02 RODINA '89. Determinanty ekonomického úspěchu v první fázi post-komunistické transformace. Česká republika 1989-1992
1993:01 Microsoft Word verze 5.5. Uživatelská příručka
1992:09 Historical Comparison of Social Stratification Types in Czechoslovakia 1967-1991
1992:08 Rodina '89. Úloha mentálních schopností a sociálního původu ve formování vzdělanostních aspirací
1992:07 The Zero Generation of Small Business Owners in Czechoslovakia
1992:06 Time Use of Small Business Owners. Results and Methodological Comments
1992:05 Perception of Changing Inequality in Czechoslovakia
1992:04 Vybrané kapitoly z uživatelské příručky Microsoft Word verze 5.0
1992:03 Politické strany a hnutí v Československu
1992:02 Politische Partien und Bewegungen in der Tschechoslowakei
1992:01 Prague in the New Central Europe. International conference 2-4 June 1990
1991:09 Vybrané kapitoly z uživatelské příručky Microsoft Word verze 5.0
1991:08 Nultá podnikatelská generace
1991:07 Rodina '89. Zdroje vzdělanostních nerovností
1991:06 Hodnotové orientace československé mužské mládeže a jejich vztah k obraně vlasti
1991:05 Gender and the Employment of Higher Education Graduates in Czechoslovakia
1991:04 Územní vztahy, územní a státoprávní uspořádání České republiky v názorech obyvatel
1991:03 Social Problems of Participation in the Changing Czechoslovak Economy
1991:02 K postavení žen v československé společnosti
1991:01 Socialist Czechoslovakia - System Error and Premises for Change
1990:06 Názory na rozvoj soukromého podnikání
1990:05 Growing interest in informal work - consequences for time use research. XIIth World Congress of Sociology, Madrid 1990, Thematic Group 1, Time Use Research
1990:04 Value-satisfaction Model and the Value of Innovation
1990:03 Who Gains and Who Loses in a Socialist Redistribution
1990:02 Ženy a volby '90
1990:01 Beyond Educational Inequality in Czechoslovakia
1989:02 Československá varianta Mezinárodní standardní klasifikace zaměstnání (ISCO)
1989:01 Family Effect on Educational Attainment in Czechoslovakia, Hungary and the Netherlands
 
 
Právní ujednání  Sociologický ústav AV ČR, v.v.i.
Copyright © 2002 Sociologický ústav AV ČR, v.v.i., Jilská 1, 110 00 Praha 1, e-mail: socmail@soc.cas.cz