Wayback Machine
«JUL AUG OCT »
Previous capture 24 Next capture
2008 2009 2010 »
53 captures
19 Mar 09 - 5 Apr 14
Close Help

Obecné informace

Ústav byl zřízen k 1.7.1998 oddělením od Ústavu ekologie krajiny AV ČR v Brně. Jeho vědecká orientace byla formována již v původním Ústavu pro výzkum obratlovců ČSAV, založeném v roce 1953. Od 1. ledna 2007 se ústav stal veřejnou výzkumnou institucí ve smyslu zákona č. 341/2005 Sb.

Výzkumný záměr pracoviště "Biodiverzita, ekologie a evoluce obratlovců: strategie ochrany a využívání přírodních populací" je zpracován na období 2005-2011. Jeho vědecké cíle jsou zaměřeny na získání originálních poznatků o volně žijících obratlovcích s důrazem na jejich genetickou, populační a druhovou rozmanitost, populační dynamiku, interakce s prostředím v ekosystémech a asociaci s mikroorganismy patogenními pro člověka a zvířata. Výsledky tohoto výzkumu mají význam zvláště z hlediska základní vědy, například v zoologii, ekologii, evoluční biologii, etologii a epidemiologii. Získávané poznatky však mají dobrou perspektivu využití také v různých praktických oblastech se společenským významem, např. v humánní a veterinární lékařské praxi, v rybářském obhospodařování volných vod, ochraně zemědělských plodin před škůdci, v lesnictví a v ochranářské praxi. Výstupy projektu budou využitelné pro instituce Evropské unie, pro ministerstva zemědělství a ochrany životního prostředí, a pro utváření zásad environmentální politiky. Perspektivně se mohou uplatnit také v úsilí o ochranu a obnovu přírodního prostředí v rozvojových zemích. Ústav od svého založení postupně získal postavení předního evropského pracoviště v oboru biologie obratlovců s četnými návaznostmi na univerzitní výzkum a výuku u nás i v zahraničí. Výzkumný program pracoviště se postupně integruje do evropského výzkumného prostoru, především aktivní účastí v projektech rámcových programů EU. Vědecké týmy ústavu jsou intenzivně zapojeny do mezinárodní spolupráce a představují významné tvůrčí partnery v prestižních mezinárodních projektech. V současné době se ústav účastní řešení šesti projektů 6. Rámcového programu EU, tří programů European Science Foundation a dalších 12 projektů podporovaných např. NSF USA, British Ecological Society, NERC UK, Leakey Foundation, DAAD BRD nebo Leverhulme Trust. Rozsáhlá je rovněž účast při řešení grantových projektů podporovaných domácími agenturami (GA ČR, GA AV aj.) a pracoviště je nyní nositelem nebo spolunositelem více než 40 účelově podporovaných studií. Celkový příjem účelových prostředků získaných pro řešení grantových projektů v poslední době výrazně převyšuje objem institucionálních prostředků výzkumného záměru.

Kromě základního výzkumu se pracovníci podílejí na řešení cílených grantových projektů AV ČR a resortních projektů či programů MŽP ČR, MZ ČR a MZe ČR. Pracoviště se v nedávné době účastnilo v mezinárodním projektu PHARE, usilujícím o obnovu stanovišť a hydrologických poměrů na dolních tocích Moravy a Dyje, i v dalších aplikovaných mezinárodních programech.

Vědečtí pracovníci ústavu přednášejí na Univerzitě Karlově v Praze, Masarykově univerzitě, Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně, Západočeské univerzitě v Plzni, Univerzitě Palackého v Olomouci a univerzitě Duisburg/Essen v Německu. Školí více jak 100 diplomantů a doktorandů z osmi univerzit ČR a SR. Ústav vydává mezinárodní impaktovaný časopis Folia Zoologica, pořádá a spolupořádá národní a mezinárodní konference. Velkou pozornost věnuje popularizaci - publikování článků i knih a pořádání přednášek pro širší veřejnost a dnů otevřených dveří. Pracoviště vlastní rozsáhlou sbírku kosterního materiálu obratlovců (přes 100 tisíc položek) sloužící studiu domácích i zahraničních vědců a má také unikátní knihovnu vědecké literatury čítající tisíce položek časopisů a knih.


Zřizovací listina a ostatní listiny viz