Jan Patočka a Jan Amos Komenský  
 

 

       
    Jan Patočka (1. 6. 1907 - 13. 3. 1977) je široké veřejnosti znám především jako politicky angažovaný občan, jako jeden z hlavních iniciátorů Charty 77 a první mluvčí tohoto hnutí za lidská a občanská práva. Světovou proslulost mu zjednal jeho tvůrčí přispěvek fenomenologické filosofii 20. století (jeho hlavním učitelem byl zakladatel fenomenologie Edmund Husserl, celoživotně spřátelen byl s Husserlovým asistentem Eugenem Finkem, byl hluboce obeznámen s fenomenologickou filosofií existence Martina Heideggera). Patočka je oceňován i jako mimořádně erudovaný historik filosofie. Velmi významnou a rozsáhlou komponentou Patočkova myslitelského odkazu je rovněž jeho dílo věnované Janu Amosu Komenskému. 
     Jan Patočka do komeniologie vstoupil v roce 1941 statí O nový pohled na Komenského. Komenský byl předmětem jeho zájmu po tři desetiletí. Poslední za Patočkova života otištěný článek o Komenském Komenského filosofie výchovy vyšel v roce 1971. V době těžké politické persekuce v padesátých letech, kdy Jan Patočka nesměl přednášet na universitě, mu komeniologická pracoviště poskytla útočiště. Od 1. ledna 1954 do 30. června 1956 pracoval ve Výzkumném ústavu pedagogickém a od poloviny roku 1956 do konce roku 1957 v Kabinetu pedagogických věd Československé akademie věd. 
 
 
 Jan Patočka, Sebrané spisy: Komeniologické studie I-III

     Ediční projekt je zaměřen na souborné vydání Patočkových textů o J. A. Komenském v rámci Sebraných spisů Jana Patočky. Sebrané spisy J. Patočky postupně vycházejí od roku 1996. Zatím je plánováno vydání 17 svazků, v nichž bude čtenáři zpřístupněno tematicky utříděné celoživotní dílo tohoto předního českého filosofa.
     Komeniologické dílo Jana Patočky se vyznačuje obdivuhodnou věcnou znalostí příslušných reálií - týkajících se českých i evropských dějin, Komenského biografie, detailních problémů edičních a pramenných. Patočkovo bádání na poli komeniologie však směřovalo především k filosofickému výkladu Komenského. Patočka usiloval o zasazení Komenského do náležitého kontextu filosofického myšlení. Velmi důkladně Komenského zkoumal v konfrontaci s mnoha evropskými mysliteli - především s M. Kusánským, R. Descartem, F. Baconem, T. Campanellou aj.  Komenského originální přínos dějinám evropského myšlení Patočka spatřoval v jeho filosofii výchovy.
     Komeniologické problematice jsou věnovány tři svazky Sebraných spisů Jana Patočky, vydavateli souborně nazvané Komeniologické studie. První dva svazky Komeniologických studií, vydané nakladatelstvím OIKOYMENH v Praze 1997 a 1998 obsahují chronologicky řazené stati, recenze a příležitostné texty vydané tiskem v letech 1941-1971. V třetím svazku bude uveřejněna autorova komeniologická pozůstalost.
     Vydání Komeniologických studií navazuje na samizdatovou edici Archivního souboru prací Jana Patočky, pro niž Patočkova komeniana shromáždil a uspořádal Radim Palouš (J. Patočka, Jan Amos Komenský I. Publikace do roku 1957, Praha 1980; Jan Amos Komenský II, sv. 1-2: Publikace od roku 1958, Praha 1980; Jan Amos Komenský III, Nepublikované práce, sv. 1: Dokončené studie, Praha 1983; Jan Amos Komenský III, Nepublikované rukopisy z pozůstalosti, sv. 2: Fragmenty, Praha 1983; Jan Amos Komenský III, Nepublikované rukopisy z pozůstalosti, sv. 3: Didaktika a pansofie. Studie k filosofii výchovy, Praha 1983). Podle této samizdatové edice byly pořízeny faksimile všech textů, které vyšly tiskem a jejich soubor byl vydán péčí Klause Schallera ve dvou svazcích na universitě v Bochumi (J. A. Komenský. Gesammelte Schriften zur Comeniusforschung, Bochum 1981). K. Schaller vydal ještě svazek obsahující některé ineditní texty (Jan Amos Komenský II. Nachgelassene Schriften zur Comeniusforschung, Sankt Augustin 1984).
     Od obou těchto předchozích edic se soubor Komeniologických studií odlišuje. Texty jsou tu vydávány v jazykově upravené a redakčně sjednocené podobě. Jsou opatřeny vysvětlivkami, českými překlady citací, odkazy k českým překladům i ke kritické edici Komenského tak, aby speciální komeniologické pasáže a leckdy velice fragmentární odkazy ke Komenského dílu i k sekundární literatuře byly srozumitelné i čtenáři, který není odborným komeniologem. Také Patočkův poznámkový aparát je formálně sjednocen a doplněn o náležité bibliografické údaje. Některé studie určené pro zahraničí psal Patočka německy či francouzsky. V Komeniologických studiích jsou tyto texty uvedeny v českých překladech, buďto převzatých nebo nově pořízených, případně je tu - pokud vedle cizojazyčných textů existuje - otištěna česká varianta z pera J. Patočky. Ke každému svazku je připojen Ediční komentář, v němž čtenář nalezne základní informace o publikovaných textech. Svazky jsou též opatřeny jmenným rejstříkem.
     Komeniologické studie I-III připravuje k vydání Věra Schifferová. Na ediční přípravě prvních dvou svazků se podíleli Ladislava Švandová a Ivan Chvatík. Latinské předlohy pro první svazek přeložil do češtiny Martin Steiner. Překlady z francouzštiny v druhém svazku jsou od Iva Tretery. Ediční příprava Komeniologických studií se uskutečnila s podporou Grantové agentury Akademie věd ČR. Vydání Sebraných spisů se uskutečňuje s podporou TV NOVA, Praha.
 


Zpět na začátek stránky
Zpět na hlavní stránku