Přestože jsou Kapverdy označovány jako ostrovy věčného léta, lze zde ve skutečnosti přejít z jednoho ročního období do druhého, a to buď na gradientu nadmořské výšky nebo při přechodu z návětrné strany na závětrnou. Klimatická rozmanitost tak spolu s rozdílnou velikostí ostrovů, nadmořskou výškou a osídlením určuje charakter a diverzitu místních biotopů. Flóra se vyznačuje relativní druhovou chudostí, dosti vysokým podílem endemitů a značným zastoupením nepůvodních druhů.
Gomes I. a kol. (2003): Endemic Plants and Indigenous Trees of the Cape Verde Islands. Instituto Nacional de Investigaçăo e Desenvolvimento Agrário, "Departamento Cięncias do Ambiente"Săo Jorge dos Orgáos, República de Cabo Verde e Deutsche Gesellschaft für Technische Zusammenarbeit (GTZ) GmbH Cooperaçăo Técnica Alemă.
str. 18
Kapverdský ostrov Santo Antão: dlážděná cesta se pod hranou kráteru Cova (1 250 m n. m.) noří do pasátové oblačnosti, která v těchto polohách determinuje výskyt většího počtu endemických druhů rostlin. Foto A. Vydrová a V. Grulich