Výstava LABOREXPO
7. - 8. října 2009
Výstava LABOREXPO je událostí roku pro oblast laboratorní praxe. Své produkty zde opět po dvou letech představí nejvýznamější výrobci a dodavatelé laboratorní a analytické techniky, chemikálií, nábytku, spotřebního materiálu a dalšího vybavení laboratoří. Vstup na výstavu je zdarma.
Více na http://www.laborexpo.cz/
Uzávěrka literární soutěže „Vesmír mého mládí”
31. 10. 2009 Soutěží, které jsou určeny pro mladé, mladší a nejmladší je v současnosti více než dost. Proto v rámci Mezinárodního roku astronomie 2009, který lidstvu připomíná 400 let od prvního použití hvězdářského dalekohledu, nabízíme soutěž pro seniory. Především v uplynulých desetiletích se odehrál obrovský pokrok v poznání vesmíru. Nabízíme vám možnost předat dalším generacím vaši vzpomínku, váš zážitek, vaši zkušenost.
Více se o soutěži dozvíte na http://www.astronomie2009.cz/cz/program-akci/souteze/vesmir-meho-mladi.html
Přednáška: „Éter a speciální teorie relativity“
18. října 2009 čtvrtek
Již v řecké filozofii se objevila představa éteru, nevažitelné a smyslům nedostupné substance. Koncept přejala i přírodověda: éter měl zaplňovat prostor mezi tělesy a vysvětlovat řadu především optických jevů. Vysvětlíme, proč z hlediska Einsteinovy relativity ztratil éter své opodstatnění.
Přednáška se koná na MFF UK v Troji (V Holešovičkách 2, Praha 8) v posluchárně T2 od 18 hodin, přednáší doc. J. Langer.
Více na http://utf.mff.cuni.cz/popularizace/PMF/
Přednáška: „Stacionární vesmír versus velký třesk“
22. října 2009 čtvrtek
Standardním kosmologickým modelem je dnes teorie velkého třesku, žhavého zrození expandujícího vesmíru před 13,7 miliardami let. Ještě v roce 1960 však myšlenka velkého třesku musela soupeřit s modelem stacionárního vesmíru, podle něhož se svět sice rozpíná, ale přesto je věčný.
Přednáška se koná na MFF UK v Troji (V Holešovičkách 2, Praha 8) v posluchárně T2 od 18 hodin, přednáší doc. J. Podolský.
Více na http://utf.mff.cuni.cz/popularizace/PMF/
Přednáška: „Začala cesta k atomům u alchymistů?“
5. listopadu 2009 čtvrtek >
Nedávné studium původních alchymických textů naznačilo, že již ve vrcholném evropském středověku se v souvislosti s teoriemi složení hmoty objevily primitivní korpuskulární představy. Ty žily po celou dobu existence alchymie, byly dokonce tématem sporů, a zdokonalené je přebírala vznikající chemie. Musela však vyvrátit klasickou koncepci alchymistů, aby mohla sama nastoupit. >
Přednáška se koná na MFF UK v Troji (V Holešovičkách 2, Praha 8) v posluchárně T2 od 18 hodin, přednáší prof. V. Karpenko.
Více na http://utf.mff.cuni.cz/popularizace/PMF/
Přednáška: „Perpetuum mobile a zákony termodynamiky“
19. listopadu 2009 čtvrtek
Sestrojit perpetuum mobile, hypotetický stroj, který by pro svůj chod nepotřeboval žádný vnější zdroj energie anebo by ji čerpal pouze z tepla a s plnou účinností přeměňoval tepelnou energii na práci, je dávný sen mnoha fantastů. Jeho existence je ovšem v rozporu s fyzikálními zákony, konkrétně s prvním nebo druhým zákonem termodynamiky.
Přednáška se koná na MFF UK v Troji (V Holešovičkách 2, Praha 8) v posluchárně T2 od 18 hodin, přednáší dr. O. Bílek.
Více na http://utf.mff.cuni.cz/popularizace/PMF/
Přednáška: „Vypouštění kvantového džina“
3. prosince 2009 čtvrtek
Když Planck a Einstein začátkem 20. století ukázali, že světlo se skládá z kvant energie, fotonů, netušili, že začlenění tohoto poznatku do stavby tehdejší fyziky povede k její naprosté rekonstrukci. Kvantová teorie mikrosvěta se rodila dlouho a některá její tvrzení byla experimentálně ověřena až nedávno. Ale i domněnky, které byly časem vyvráceny, ovlivnily naše představy o mikrosvětě ...
Přednáška se koná na MFF UK v Troji (V Holešovičkách 2, Praha 8) v posluchárně T2 od 18 hodin, přednáší doc. P. Cejnar.
Více na http://utf.mff.cuni.cz/popularizace/PMF/
|