Vědecký útvar Archiv AV ČR
Odborná činnost Archivu AV
Odborná činnost AAV
Archiv AV ČR, součást MÚA, podle současné legislativy (novela zákona o archivnictví a spisové službě č. 190/2009 Sb. a vyhlášek 191 a 192/2009 Sb. – zákon (včetně vyhlášek) je zveřejněn na www.mvcr.cz/clanek/sbirka-zákonu.aspx, částka 57, rozeslána 26. 6. 2009) splnil podmínky akreditace a patří mezi veřejné specializované archivy; jeho zřizovatelem je Akademie věd České republiky. Nadřízeným orgánem archivu z hlediska archivnictví a spisové služby je Národní archiv v Praze a Odbor archivní správy a spisové služby Ministerstva vnitra ČR. Založen byl v roce 1953 jako Archiv Československé akademie věd se statutem samostatného pracoviště; v roce 1954 byl sloučen s Komisí pro soupis a studium rukopisů. V roce 1966 se jeho název změnil na Ústřední archiv ČSAV, název Archiv AV ČR nesl od roku 1993, kdy se po vzniku České republiky transformovala i Akademie věd. S Archivem AV ČR byl sloučen od 1. ledna 2006 Masarykův ústav AV ČR; od 1. ledna 2008 pracoviště nese název Masarykův ústav a Archiv AV ČR. K podrobnější historii Archivu AV ČR existuje četná literatura. Přehled ředitelů Archivu.
![](https://webarchiv.lib.cas.cz:443/wayback/20091211155202im_/http://www.mua.cas.cz/images/imggabcik/nkp_cavu-1_200.jpg)
Archiv především dohlíží na spisovou službu v rámci Akademie věd a shromažďuje a zpracovává fondy soustřeďující dokumentaci Akademie věd České republiky a jejích jednotlivých ústavů, stejně jako shromažďoval dokumentaci její předchůdkyně Československé akademie věd. Další významný okruh tvoří fondy starších předních vědeckých korporací jako jsou Česká akademie věd a umění, Královská česká společnost nauk, Masarykova akademie práce, Československá národní rada badatelská, podpůrný spolek spisovatelů Svatobor, Gesellschaftzur Förderung deutscher Wissenschaft, Kunst und Literatur in Böhmen, Historický klub, Státní hvězdárna.
![Nobelova cena](https://webarchiv.lib.cas.cz:443/wayback/20091211155202im_/http://www.mua.cas.cz/images/imggabcik/nobel.cena_25.jpg)
Podstatnou část fondů reprezentuje písemný materiál vědců činných na území České republiky – téměř 250 fondů, mezi něž patří též písemnosti Jaroslava Heyrovského, Bedřicha Hrozného, Bohumila Němce či Otty Wichterla. Zvláštní část představují sbírky, uměle sestavené věcné soubory vzešlé většinou opět z činnosti uvedených institucí a osobností. Archiv se stará o dvě archivní kulturní památky: tzv. Zakládací listinu České akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění z roku 1892 (č. 36 zvl. evidence) a o fond Vládní komise pro vybudování Československé akademie věd z let 1946–1952 (č. 37 zvl. evidence).
Archivní pomůcky (především inventáře) jsou vyhotovovány jako elektronické dokumenty, pro nejvýznamnější fondy a sbírky jsou vydávány také v tištěné formě, ostatní jsou k dispozici i jako počítačové sjetiny. V současnosti archiv pečuje o více než 600 fondů a sbírek s rozsahem přibližně 4,5 tisíce b.m. Podrobný přehled o fondech, sbírkách a pomůckách s možností aktivního hledání poskytuje zájemcům Digitální průvodce Archivu AV ČR nebo z publikované podoby vycházející, ale pravidelně aktualizovaný starší Popis fondů a sbírek. Data z evidence archiv postupuje i pro komfortní celostátní databázi. Archiv poskytuje kompletní badatelské služby, zpřístupněny jsou zpracované, pomůckami opatřené fondy a sbírky. Archiv dále vykonává řadu popularizačních aktivit včetně výstav.
Vlastní vědecká činnost archivu se zaměřuje zvláště na zpracování dějin
vědeckých institucí, s důrazem na historii Akademie věd ČR, života a díla předních vědců žijících a působících
v Česku i v širším mezinárodním kontextu a obecněji na dějiny vědy a vzdělanosti,
na další historická témata z oblasti politických a kulturních dějin,
na katalogizaci a studium rukopisů (kodikologii) a na výzkum v oblasti
archivnictví, zejména editologii. Viz vydávané publikace.
Zprávy o činnosti AAV
2008 → 2007 → 2006 → 2005 → 2004 → 2003 → 2002 → 2001 →
Odborná činnost oddělení AAV
- Oddělení institucionálních fondů od r. 1952
- Oddělení osobních fondů a institucionálních fondů do r. 1952
- Oddělení dějin Akademie věd
- Oddělení pro soupis a studium rukopisů
Spolupráce
Spolupráce se Společností pro dějiny věd a techniky
![Obálka DVT 2008 – zvětšit](https://webarchiv.lib.cas.cz:443/wayback/20091211155202im_/http://www.mua.cas.cz/images/aav/obdvt081_100.gif)
http://dvt.hyperlink.cz
Dlouholetá spolupráce se odráží v členství pracovníků ve výboru Společnosti (http://dvt.hyperlink.cz/in_spo.htm),
ve společných akcích a v přípravě časopisu DVT – Dějiny věd a techniky (http://dvt.hyperlink.cz/in_cas.htm).
Ukázka spolupráce se studenty Gymnázia Sázavská z Prahy 2
Studenti – Vít Bareš, Olga Brunnerová, Klára Hanyková, Markéta Sadilová a Jan Babůrek – zpracovali pod vedením svého profesora dějepisu Tomáše Mikesky jako projekt v rámci výuky portrét Jaroslava Heyrovského, jehož osobní fond je v Archivu AV ČR uložen.