Vnější vztahy  
 

Centrum orální historie (dále COH) se v rámci vědecké spolupráce snaží navazovat a rozvíjet velké množství vnějších vztahů. Bez nadsázky je možné říci, že udržování sítě oboustranně plodných a přínosných kontaktů, jsou pro COH jednou z jeho hlavních priorit. Proto již od svého založení navazovali pracovníci COH spolupráci s řadou obdobně zaměřených vědeckých i univerzitních pracovišť v zahraničí.
Nejdále pokročila spolupráce s
Center for Slavic, Eurasian and East European Studies a se Southern Oral History Program na univerzitě v Chapell Hill (Northern Carolina, USA). Dále COH spolupracuje s Zentrum für Zeithistorische Forschung v Postupimi a podílelo se na společném projektu s Institut für Geschichtswissenschaften Humboldt-Universität v Berlíně.
K pravidelné výměně vědeckých informací dochází také s pracovníky New Culture Foundation (Bulgaria) a také s Ústavem etnológie Slovenské akademie věd v Bratislavě. Kontakty byly úspěšně navázány také s oddělením londýnské British Library, které se specializuje na využívání metody orální historie (http://www.bl.uk/collections/sound-archive/ohlinks.html) a také s Nadáciou Milana Šimečku v Bratislavě, s německým Institut für Geschichte und Biographie na Fern–Universität, s Endicott College v Beverly (s Massachusetts, USA), s Centre for Slavic, Eurasian and East European Studies na Texas University v Austinu (Texas, USA), s Center for Oral History na University of Connecticut a konečně s Massachusetts Institute of Technology (Massachusetts, USA).

Od roku 2002 je COH členem International Oral History Association, vrcholná organizace zaštiťující badatelské instituce z celého světa, které se zabývají orální historií.


V domácím prostředí COH dlouhodobě a velmi úzce spolupracuje především s Archivem Univerzity Palackého v Olomouci, s Jihočeským muzeem v Českých Budějovicích. V menší míře s nezávislou neziskovou iniciativou Mamapapa, s nadací Post Bellum, která se zabývá dokumentací osudů čs. válečných veteránů, a částečně také s nadací Gender Studies.


COH považuje za závažný úkol seznámit s metodou orální historie především vysokoškolské studenty a z jejich řad pak rekrutovat potenciální spolupracovníky pro jednotlivé výzkumné projekty. Díky pracovníkům Centra semestrální kurzy probíhaly a probíhají na několika českých univerzitách (Filozofická fakulta – a Fakulta humanitních studií UK v Praze, Filozofická fakulta UP v Olomouci , Západočeská univerzita v Plzni, Collegium Hieronymi Pragensis v Praze. COH se také významnou měrou podílelo na vypracování teoretické a metodické literatury, která výraznou měrou napomohla seznámení a přiblížení svého času „neznámé“ metody badatelům i široké veřejnosti českých zemích. COH také získalo akreditaci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR pro výuku orální historie a jejího využití v hodinách dějepisu pro učitele středních škol.


   
 

Centrum Orální Historie, Ústav pro soudobé dějiny AVČR
Oral History Center Institute of Contemporary History of the Academy of Sciences of the Czech Republic

 
http://www.coh.usd.cas.cz   coh@usd.cas.cz