ÚČL AV ČR
Služby veřejnosti Katalogy a databáze Publikace Akce Struktura ústavu Kontakty

Oddělení pro výzkum literatury 20. století

Oddělení sdružující badatele z pražského a brněnského pracoviště se soustředí na výzkum české literatury 20. století. V práci oddělení se prostupují tři metodologické perspektivy: vedle přístupu literárněhistorického se věnujeme i problematice interpretační a problematice poetiky díla.

K výsledkům práce oddělení patří čtyřdílné Dějiny české literatury 1945-1989 (Academia 2007-2008). Jedná se o rozsáhlé dějiny poválečné literatury, které kladou důraz nejen na problematiku historické poetiky (proměny poezie, prózy, dramatu, populární literatury, literatury pro děti a mládež a literatury faktu), ale i na mnohostranné zmapování literárního života a literární komunikace (cenzura, nakladatelství, časopisy, literatura v audiovizuálních médiích - film, rozhlas, televize). Jejich hlavním redaktorem byl Pavel Janoušek, redakci tvořili Petr Čornej, Blahoslav Dokoupil, Pavel Janáček, Vladimír Křivánek, Jiřina Táborská a Alena Fialová. Členy více než třicetičlenného autorského kolektivu byli externisté z vysokoškolských a dalších vědeckých pracovišť. Výsledná publikace byla v roce 2009 oceněna udělením Ceny Josefa Hlávky. Součástí projektu byla rovněž čtyřsvazková antologie Z dějin českého myšlení o literatuře 1945-89, soustřeďující dobovou literární publicistiku z periodického tisku (editor Michal Přibáň). Na dějiny tematicky bezprostředně navázala kolektivní publikace V souřadnicích volnosti. Česká literatura devadesátých let dvacátého století v interpretacích (Academia 2008). Projekt vedený redaktory Petrem Hruškou, Lubomírem Machalou, Liborem Vodičkou a Jiřím Zizlerem v interpretačních heslech představil klíčová literární díla daného období a zároveň podal základní literárněhistorický přehled o dění v celé české literatuře i v jednotlivých druzích.

K aktuálním projektům oddělení patří projekt Osobnosti české literatury XX. století, který představuje propojenou a jednotně redigovanou řadu vědeckých monografií předních českých spisovatelů, kteří se prosadili v průběhu šedesátých let. Jednotlivé knihy se dotýkají životních osudů zvolených spisovatelů, jejich těžiště však bude především v obsáhlých interpretacích vlastní umělecké tvorby a v jejím zařazení do širokého kontextu české literatury. Monografie budou vydány nakladatelstvím Host, a to v rámci nově založené ediční řady Tváře české literatury. Zatím v ní vyšla monografie Pavla Janouška Ivan Vyskočil a jeho neliteratura. K publikaci jsou připraveny monografie věnované Karlu Šiktancovi (Petr Hruška), Ivanu Divišovi (Jiří Zizler) a Václavu Havlovi (Libor Vodička). V příštích letech se počítá s monografiemi o Ladislavu Fuksovi (Erik Gilk) a Vladimíru Páralovi (Lubomír Machala). Od roku 2010 budou pracovníci oddělení v projektu pokračovat monografiemi o Oldřichu Daňkovi, Františku Hrubínovi, Věře Linhartové, Zdeňku Rotreklovi, Zdeňku Svěrákovi a Ivanu Wernischovi.

Druhým klíčovým projektem oddělení, vedeným Michalem Přibáněm, je vytvoření internetového Slovníku poválečné české literatury. Základem projektu jsou hesla z lexikografických prací, které vznikly v ÚČL v devadesátých letech (Slovník českých spisovatelů od roku 1945 a Slovník českých literárních časopisů, periodických literárních sborníků a almanachů). Na adrese http://www.slovnikceskeliteratury.cz je tak široké veřejnosti dostupný spolehlivý lexikografický pramen, jenž je průběžně rozšiřován (a to jak aktuálně, tak historicky) a jehož jednotlivá hesla jsou plynule aktualizována a doplňována. Tým proto také v současné chvíli pracuje v rámci projektu GAČR na jeho prvním zásadním rozšíření novou kategorii: nakladatelská hesla.

Od roku 2005 oddělení pořádá ve spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Palackého pravidelné olomoucké konference Česká kultura a umění ve 20. století, které byly věnovány problematice Ideologie a imaginace, Obrazu dějin v umění 20. století, Objevů a omylů v umění 20. století, Kontaktům a konfliktům kultur či v roce 2009 Uměleckému experimentu. Pořadatelsky se účastní i dalších ústavních akcí.

Členové oddělení učí na vysokých školách (Katolická teologická fakulta UK, Pedagogická fakulta UK, Filozofická fakulta UK, Filozofická fakulta MU, Filozofická fakulta UP).

Členové oddělení

PhDr. Kateřina Bláhová, Ph.D.
PhDr. Věra Brožová
Mgr. Alena Fialová
Mgr. Eva Formánková
Mgr. Ing. Petr Hruška, PhD.
doc. PhDr. Pavel Janoušek, CSc., vedoucí oddělení
Mgr. Michal Jareš
Mgr. Veronika Košnarová Ph.D.
Prof. PhDr. Vladimír Křivánek, CSc.
Mgr. Klára Kudlová
Mgr. Zuzana Malá
PhDr. Karel Piorecký, Ph.D.
PhDr. Michal Přibáň, PhD.
PhDr. Alena Přibáňová, PhD.
Mgr. Libor Vodička, Ph.D.
Mgr. Milena Vojtková
PhDr. Jiří Zizler, CSc.
HOME | Služby veřejnosti | Katalogy a databáze | Publikace | Akce | Struktura ústavu | Kontakty