test
Obecné informace
Hlavním cílem Ústavu fyziky materiálů Akademie věd České republiky, veřejné výzkumné instituce, (ÚFM AVČR, v.v.i.) je objasňovat vztah mezi chováním a vlastnostmi materiálů a jejich strukturními a mikrostrukturními charakteristikami.
Historie
Ústav byl vytvořen z laboratoře pro studium vlastností kovů československé akademie věd, která byla založena v 1955 a změněna na Ústav vlastností kovů v roce 1963. V roce 1969 došlo k přejmenování na Ústav fyzikální metalurgie. Nynější jméno bylo přijato v roce 1994. V roce 2007 byl změněn statut ústavu na veřejnou výzkumnou instituci klikněte pro text zřizovací listiny v PDF (0,1 MB). Ústav je situován v blízkosti centra města. Více informací o historii města Brna můžete nalézt zde.
Poslání
Ústav fyziky materiálů Akademie věd České republiky, veřejná výzkumná instituce, je aktivní na poli materiálových věd již od svého založení v roku 1955. Pozice ústavu v této spíše široké oblasti vědy leží většinou ve výzkumu kovových materiálů. Tam lze vymezit dvě hlavní výzkumné oblasti:
(i) studium fyzikální povahy procesů vyskytujících se v kovových materiálech během creepu, únavy, creepu s únavou a dalších typů mechanického zatížení
(ii) studium struktury materiálů a vybraný termodynamických, difúzních a magnetických vlastností.
Výzkumný záměr pro období 2005-2010
Fyzikální vlastnosti pokročilých materiálů ve vztahu k jejich mikrostruktuře a způsobu přípravy
Řešitel: Petr Lukáš
Tento výzkumný záměr pokrývá hlavní část aktivity ústavu. Na jeho řešení se podílejí rozhodující částí své aktivity všechny výzkumné skupiny. Cílem výzkumného záměru je přispět k postupnému prohlubování poznání vztahu mezi mikrostrukturou v celém objemu i na površích a rozhraních na jedné straně a vlastnostmi na druhé straně. Na tomto základě je možné optimalizovat jak mikrostrukturu, tak vlastnosti a konstruovat materiály zcela nové. Konkrétně je výzkum zaměřen na ultrajemnozrnné materiály, mikrokrystalické, nanokrystalické a amorfní materiály, intermetalika, monokrystaly a polykrystaly superslitin, pokročilé ocele, pokročilé hořčíkové slitiny, pokročilé slitiny železa a niklu, paměťové slitiny, kompozitní a nanokompozitní materiály, kovové lamináty, bezolovnaté pájky, magnetické polovodiče a polokovové magnety, magnetické multivrstvy a silicidy transitivních kovů. Studované fyzikální vlastnosti zahrnují relevantní mechanické vlastnosti (creep, únava, křehký lom) a/nebo vybrané elektrické a magnetické vlastnosti.
Organizační struktura
V současné době má ústav přes sto zaměstnanců. Jednu polovinu z nich tvoří vědečtí pracovníci (tj. s minimálně PhD nebo ekvivalentním stupněm vzdělání) a druhá polovina tvoří podpůrný personál, administrativa, technici a zaměstnanci dílny.
(klikněte pro organizační diagram)
Rada ÚFM AV ČR, v.v.i.
Jednací řád Rady ÚFM AV ČR, v.v.i. ze dne 15.1.2007
klikněte pro text jednacího řádu v PDF (0,5 MB)
Zápisy z jednání Rady ÚFM AV ČR, v.v.i.
Rok 2010
Dozorčí rada ÚFM AV ČR, v.v.i.
Jednací řád Dozorčí rady ÚFM AV ČR, v.v.i. ze dne 29.6.2007
klikněte pro text jednacího řádu v PDF (1,6 MB)

Výroční zprávy Dozorčí rady ÚFM AV ČR, v.v.i.
Výroční zpráva Dorzorčí rady za rok 2008
Výroční zpráva Dorzorčí rady za rok 2007
Výroční zprávy instituce
Výroční zpráva ÚFM AV ČR, v.v.i. za rok 2008
klikněte pro text zprávy v PDF (111 kB)
Výroční zpráva ÚFM AV ČR, v.v.i. za rok 2007
klikněte pro text zprávy v PDF (17,37 MB)
Roční zpráva ÚFM AV ČR za rok 2006
klikněte pro text zprávy v PDF (0,13 MB)
Roční zpráva ÚFM AV ČR za rok 2005
klikněte pro text zprávy v PDF (1,6 MB)
Zprávy auditora
Zpráva auditora za rok 2008
klikněte pro text zprávy v PDF (112 kB)
Poslední změna
12. 11. 2009