1. Problematika vláknových sensorů
LC 06034 ? Centrum Remorost - Regulace morfogeneze rostlin
(2006-2010, poskytovatel MŠMT, koordinátor Doc.RNDr. E.Zažímalová ? ÚEB, řešitel I.Kašík)
Úkolem části projektu řešené v ÚFE je zavést a optimalizovat optické metody lokální detekce fyzikálně-chemických veličin s velmi jemným prostorovým rozložením pro studium buněčných struktur. Konkrétním cílem je lokální detekce pH 5-7 v rostlinných buňkách s rozlišením 2-5 um pomocí taperu o podobných rozměrech. Práce zapadá do širšího rámce studia morfogeneze rostlin.
Byla rozvinuta technologie taperování různých typů optických vláken, vyvinuta technologie jejich naprašování vrstvami ITO nebo hliníkem, podařilo se penetrovat buňky v buněčné kultuře. K hlavním výsledkům patří stanovení extracelulárního pH v buněčné kultuře taperem o průměru 7 um.
102/09/1763 - Návrh, příprava a charakterizace nových typů optických mikrorezonátorů pro chemickou detekci
(2009-2011, poskytovatel GAČR, řešitel V.Matějec, spoluřešitel V.Kubeček ? ČVUT FJFI)
Cílem projektu je teoretické a experimentální studium diskových rezonátorů s různým průřezem citlivých ke změně indexu lomu prostředí pro opto-chemickou detekci.
V prvním roce projektu byly nalezeny postupy přípravy kulových mikrorezonátorů o průměru cca 200 um (tvářením plamenem) a diskových rezonátorů (pomocí CO2 laseru).
102/08/P639 - Taperovaná optická vlákna pro lokální detekci fyzikálně-chemických veličin
(2008-2010, poskytovatel GAČR, řešitel T.Martan)
Cílem projektu je teoretické a experimentální studium přípravy vláknových taperů ze speciálních vláken. Projekt zapadá do širšího rámce projektů LC06034, 102/08/1719 a MOFIC.
Byly vyvinuty postupy taperování, charakterizace a zalamování vláken nejen konvenčních vláken (SM, PCS), ale i mikrostrukturních (tzv. steering-wheel) nebo chalkogenidových.
102/08/1719 ? Speciální mikrostrukturní optická vlákna s posílenou citlivostí pro chemickou a biochemickou detekci
(2008-2010, poskytovatel GAČR, řešitel J.Kaňka odd.210)
Cílem projektu je vývoj mikrostrukturních vláken modifikovaných mřížkami s dlouhou periodou (LPG), tapery a detekčními vrstvami pro senzorové účely. Úkolem oddělení je příprava mikrostrukturních vláken a jejich taperování.
Byla vyvinuta technologie tažení nového typu mikrostrukturních vláken tzv. ?steering wheel?, jejich taperování a zalamování.
2. Problematika NLO materiálů a nanomateriálů
102/10/2139 - Příprava a vlastnosti křemenných optických skel obsahujících nanočástice dopované prvky vzácných zemin a chromem
(2010-2013, poskytovatel GAČR, řešitel I.Kašík)
Projekt se soustředí na metody přípravy nových thuliem dopovaných materiálů na bázi nano-krystalických ZnxTiyOz spinelů a chromem dopovaných Al2O3 nano-částic zakotvených v matrici křemenného skla a vykazujících zesílenou emisi.
102/10/P554 - Erbiem dopované nanokrystalické fázově separované křemenné materiály s vylepšenými spektrálními vlastnostmi
(2010, poskytovatel GAČR, řešitel A. Dhar)
Projekt je zaměřen na návrh a výzkum metod pro přípravu fázově separovaných materiálů obsahujících nanokrystalizovanou fázi ZrO2 dopovanou erbiem v křemenném jádře optických vláken, spočívající v implementaci konvenční MCVD metody a techniky ?solution doping?.
FILA - Kompaktní celovláknové lasery s pasivním Q-spínáním a vysokým výkonem
(2010-2012, poskytovatel MŠMT ? KONTAKT, řešitel P.Peterka - odd. 210, spoluřešitel LPMC Nice)
Cílem navrhovaného projektu je, s využitím zkušeností a technologií dostupných v LPMC a ÚFE, demonstrovat diodově čerpaný celovláknový PQS laser na vlnových délkách v pásmu 1020-1150 nm. Úkolem oddělení bude vyvinutí technologie přípravy vláken s jádrem o složení Yb3+-GeO2-P2O5-SiO2 resp. Yb3+-Al2O3-GeO2-P2O5-SiO2 s nekruhovým průřezem.
Scan4surf - Metrologie pro kontinuální monitorování laserových strukturovacích systémů
(2010-2012, poskytovatel MŠMT ? MNT-ERA, řešitel Safibra, spoluřešitel P.Peterka - odd.210)
Hlavním cílem projektu je vývoj a integrace nových měřicích zařízení do laserového strukturujícího systému a umožnění kontinuálního monitorování mikro a makrostruktur povrchů opracovávaných materiálů přímo v procesu jejich výroby. Úkolem oddělení je vyvinutí technologie přípravy vláken s jádrem o složení Yb3+-GeO2-P2O5-SiO2 (s vysokým obsahem P2O5), pro generaci na kratších vlnových délkách, Yb3+-Al2O3-GeO2-P2O5-SiO2 (s pouze malým obsahem P2O5) pro generaci záření na delších vlnových délkách.
Thuliem dopované vláknové lasery o vysokém výkonu emitující v oblasti 800 nm
(2010-2012, poskytovatel MŠMT-PICS, řešitel P.Peterka ? odd. 210, spoluřešitel LPMC Nice)
Hlavním cílem projektu je demonstrace vláknového laseru s emisí v oblasti okolo 800 nm založeného na křemenných optických vláknech. Úkolem oddělení je charakterizace fluorescenční doby života připravovaných preforem a vláken.
MOFIC ? Microstructured Optical Fibre Components For Optical Communications
(2008-2010, poskytovatel MŠMT?EUREKA, řešitel SQS Vláknová optika, spoluřešitel J.Kaňka ? odd. 210)
Cílem projektu je dosáhnout inovace v SQS Vláknová optika pomocí navržených a realizovaných vláknově-optických komponent v oblasti nelineární optiky a senzorových aplikací. Úkolem oddělení je vyvinutí metody přípravy vhodného křemenného mikrostrukturního vlákna a jeho taperování.
Byla vyvinuta technologie tažení nového typu mikrostrukturních vláken tzv. ?steering wheel? a jejich taperování. Dále byla vyvinuta metoda přípravy vláknově-optických V-sond založených na taperovaných vláknových couplerech a bylo dosaženo pokroku při taperování vláken z nesilikátových skel.
104/08/0734 ? Speciální skelné materiály pro fotonické aplikace
(2008-2010, poskytovatel GAČR, řešitel P.Kostka ? ÚACH, spoluřešitel J.Zavadil ? odd. 320)
Cílem projektu je základní výzkum chalkogenních skel. Úkolem oddělení je vypracování metod tažení vláken z těchto nesilikátových měkkých a krátkých skel s homogenním profilem indexu lomu.