|
|
2008:4 Sociální distance a stratifikace: sociální prostor v České republice |
Jiří Šafr, Julia Häuberer (eds.), Marta Kolářová, Kateřina Vojtíšková |
|
TEXT JE NAPSÁN V ANGLICKÉM JAZYCE.
Studie zkoumá, jak symbolické hranice přispívají ke vzniku sociálních hierarchií ve stratifikačním prostoru. Nejprve je uvedena teoretická koncepce relačního pojetí nerovností: kulturalistický přístup k třídní analýze a koncepty sociálních distancí. Následující tři kapitoly se zabývají subjektivní sociální distancí jako ochotou k interakci s 22 profesními kategoriemi, která byla sledována v reprezentativním šetření Sociální distance 2007. Třetí kapitola sleduje, jak sociální distance utváří mechanismy podobnosti (like-me) a „vzhlížení“ (prestiž). Efekt referenční prestiže převažuje, podobnost se projevuje jen velmi slabě mezi vysokými odborníky a nekvalifikovanými dělníky. Pouze dělníci vyjadřují velmi slabé třídní postoje – preference vlastní skupiny. Dále je zkoumána existence subjektivně vnímaných tříd. Převažuje statusové kontinuum, v němž byly identifikovány čtyři klastry profesí – subjektivně vnímané třídy: vysocí odborníci, odborné ženské profese, manuální a rutinně nemanuální pracovníci a nekvalifikované povolání s nízkou prestiží. Pátá kapitola se zabývá objektivními sociálními distancemi z hlediska skutečných vzorců asociací v egocentrických sítích (tři nejlepší přátelé respondenta). Zde je mechanismus homophily (like-me) velmi silný. Přátelské vazby mezi lidmi zařazenými do 25 profesních kategorií jsou uspořádány primárně podél statusového kontinua se zřetelnou hranicí mezi manuálními a nemanuálními profesemi.
Druhá část se věnuje představám o stratifikaci a percepcím nerovností. Šestá kapitola pojednává o významech sociální třídy a připisování vlastností společenským vrstvám. Lidé s nízkým statusem chápou třídu zejména z hlediska ekonomických faktorů, zatímco ti s vysokým statusem prostřednictvím kulturních faktorů. Další kapitoly analyzují data z kvalitativního výzkumu, který se zaměřil na percepce nerovností. Sedmá kapitola uvádí, co evokuje pojem třída a jaká kritéria při chápání tohoto pojmu lidé používají. Respondenti vesměs pojem „třída“ odmítají vzhledem k jeho marxistické minulosti. Osmá kapitola sleduje laické koncepce a etnoteorie stratifikace. Zkoumá, které sociální kategorie jsou považovány za společensky „nahoře“ a „dole“. Pro určování pozice v symbolickém prostoru jsou podstatné dvě dimenze: materiální/mocenské hierarchie a symbolického postavení ve společnosti (uznání). Celkově vzato, oba výzkumy ukazují, že u nás dnes nelze hovořit o existenci korporátní formy třídního vědomí. Česká společnost se vyznačuje spíše tzv. kompetitivním statusovým vědomím, v němž jsou hodnoty soutěživosti na základě individuálního úsilí vlastní všem. Univerzální fungování výkonových kritérií je nicméně narušeno rozšířenou představou nezaslouženého zbohatnutí, které se v některých očividných případech objevilo během postkomunistické transformace.
Klíčová slova
sociální stratifikace, sociální distance, sociální interakce, sociální třída, symbolický sociální prostor, skupinová identita, sociální kategorizace
Shrnutí
Studie přináší souhrnné výsledky dvou výzkumů, které si kladly za cíl prozkoumat, jak symbolické hranice přispívají ke vzniku sociálních hierarchií ve stratifikačním prostoru. Otázka třídně/statusové identity je zde obecně chápána prismatem sociální interakce. První kapitola uvádí teoretický přístup k relačnímu pojetí nerovností. Představuje kulturalistické pojetí třídní analýzy, které obrací pozornost k roli kulturní praxe při utváření symbolických hranic a rovněž nahlíží na sociální třídy jako na empirické shluky. Dále uvádí přehled odlišných sociologických konceptů sociální distance. Pozornost je věnována interakčnímu pojetí sledujícímu míru afinity (subjektivní distance) a odlišné vzorce sdružování, např. v přátelských vazbách (objektivní distance) [Laumann 1966].
Následující tři kapitoly zkoumají subjektivní distance, tj. ochotu k interakci s profesními kategoriemi, které byly sledovány v rámci reprezentativního šetření Sociální distance 2007. Nejprve druhá kapitola uvádí metodu a popisné statistiky škál subjektivní distance k 22 profesím. Rovněž je porovnává s jinými stratifikačními škálami (ISEI, SIOPS) a podrobněji také s hodnocením společenské užitečnosti stejného souboru 22 profesí. Celkově jsou oba koncepty podobné, z hlediska subjektivní stránky stratifikace se však jedná o poněkud odlišná měřítka. Analýza dále ukazuje, že distance nejsou podstatnějším způsobem genderově podmíněny – ani pohlavím respondenta ani genderovými charakteristikami hodnocených profesí.
Třetí kapitola sleduje, jak jsou subjektivní distance utvářeny mechanismy podobnosti (like-me) a „vzhlížení“ (prestiž). Efekt referenční prestiže zřetelně převažuje (je přibližně třikrát větší). Vliv podobnosti se projevuje pouze velmi slabě mezi respondenty z krajních pólů třídního postavení – vysokých odborníků a nekvalifikovaných dělníků. Nelze proto hovořit o existenci předpojatosti ani o odsuzování profesí z odlišných kategorií, než je sám jedinec. Sociální distance rovněž odráží třídní postoje. Analýza třídní (EGP) podmíněnosti distancí ukazuje na to, že spíše než o vyhraněném třídním vědomí je třeba uvažovat o statusovém smýšlení. Pouze velmi slabé třídní postoje – preference vlastní skupiny, které jsou v souladu s dalšími postoji ke stratifikačnímu uspořádání – jsou vyjadřovány skupinou dělníků.
Čtvrtá kapitola zkoumá existenci subjektivně vnímaných tříd. Silný vliv efektu referenční prestiže vede k tomu, že v představách převažuje statusové kontinuum, v němž je patrná hranice mezi profesemi s bílými a modrými límečky. Další analýza ukázala, že v rámci tohoto kontinua lze identifikovat sedm seskupení, z nichž ty nejvýše a nejníže postavené – vysocí odborníci a nekvalifikované pomocné profese – lze označit za jednoznačné třídní, zatímco některé je lépe považovat za situsová seskupení. Tato seskupení lze dále sloučit do čtyř klastrů profesí – subjektivně vnímaných tříd: vysocí odborníci, odborné ženské profese, manuální a rutinně nemanuální pracovníci a nekvalifikované povolání s nízkou prestiží.
Objektivními sociálními distancemi danými skutečnými vzorci asociací v egocentrických sociálních sítích (tři nejlepší přátelé respondenta) se zabývá pátá kapitola. Zde je mechanismus homophily (like-me) velmi silný, navíc je dlouhodobě přítomný: přibližně u poloviny respondentů pochází jejich nejlepší přítel ze stejné třídy nebo má stejné vzdělání. Nadto jedna čtvrtina přátelských sítí (respondent a jeho tři přátelé) je složena z třídně zcela homogenního prostředí. Další analýza asociací mezi 25 profesními kategoriemi, použita byla metoda multidimenzionálního škálování pro matici podobnosti, ukazuje, že interakční vzorce jsou uspořádány primárně podél statusového kontinua – spolu s doplňující dimenzí genderových charakteristik profesí – se zřetelnou hranicí mezi manuálními a nemanuálními profesemi.
Druhá část se věnuje představám o stratifikaci a percepcím nerovností. Šestá kapitola pojednává o významech sociální třídy a připisování vlastností společenským vrstvám. Lidé s nízkým statusem chápou třídu zejména z hlediska ekonomických faktorů (bohatství, příjem, prefese), zatímco respondenti s vysokým statusem prostřednictvím kulturních faktorů (vzdělání, sociální postavení, životní styl). V kategoriálním myšlení sledovaným jako připisování určitých vlastností skupině (lenost, hloupost, sobeckost, nezodpovědnost) se v hodnocení ani jedné ze skupin, tedy ani vůči krajním pólům vyšších vrstev a příjemců sociálních dávek (underclass), neprojevuje nepřátelskost. Pouze reprezentanti vyšších tříd a nižší/dělnické třídy hodnotí svou vlastní kategorii ve srovnání s příslušníky ostatních tříd pozitivněji.
Následující kapitoly se věnují tomuto tématu podrobněji v analýze narativních dat z kvalitativního výzkumu zaměřeného na percepce nerovností. Hloubkové rozhovory s 30 muži a ženami odlišné vzdělanostní úrovně a sociálního zázemí byly provedeny v Praze a Liberci. Sedmá kapitola nejprve uvádí, co evokuje pojem sociální třídy a jaká kritéria při chápání tohoto pojmu lidé používají. Respondenti (s vyšším statusem zejména) vesměs pojem „třída“ odmítají vzhledem k jeho marxistické minulosti. Na druhou stranu neváhají zařazovat sebe i ostatní do sociálních vrstev, přičemž se sami nejčastěji identifikují se středními vrstvami (třídami). To ukazuje na převažující způsob uvažování o společenském postavení v prizmatu sociálních vrstev a na absenci zřetelných třídních hranic.
Laické koncepce a etnoteorie stratifikace dále sleduje osmá kapitola. Zaměřuje se na obecnější neapriorně definované sociální kategorie, které nejsou nezbytně chápány v souvislosti s postavením na pracovním trhu. Analýza zkoumá, které skupiny/kategorie jsou považovány ve společnosti „nahoře“ a „dole“. Při umisťování těchto kategorií respondenti kombinují více kritérií jako etnicitu, gender, bohatství, společenskou užitečnost a morálnost. Souběžně tak budují vlastní pozitivní identitu běžného člověka – střední třídy. Pro určování pozice v symbolickém prostoru jsou podstatné dvě dimenze: materiální a mocenské hierarchie a symbolického postavení ve společnosti (uznání). Pokud dochází k jejich vzájemné nekonzistenci, pak je takové postavení považováno za nelegitimní.
Celkově vzato, výsledky obou výzkumů ukazují na to, že v českém prostředí dnes nelze hovořit o existenci korporátní formy třídního vědomí projevujícího se jako uzavřená skupinová solidarita a silná koheze s výrazným potenciálem pro kolektivní jednání. Současná česká společnost se vyznačuje spíše tzv. kompetitivním statusovým vědomím, v němž jsou hodnoty soutěživosti vlastní příslušníkům všech statusových a třídních seskupení, kteří si jsou vědomi prostupnosti stratifikačního systému na základě individuálního úsilí. Univerzální fungování výkonových kritérií je nicméně narušeno rozšířenou představou často nezaslouženého zbohatnutí, které se v některých očividných případech objevilo během postkomunistické transformace.
|
|
|
|
2009:6 Aplikace principů partnerství a participace v prostředí malých měst České republiky |
2009:5 Sociální kapitál v České republice a v mezinárodním srovnání |
2009:4 Genderová segregace českého trhu práce. Kvantitativní a kvalitativní obraz |
2009:3 Problémové čtvrti ve městě a politiky k jejich regeneraci – případová studie Prahy |
2009:2 Česká religiozita na počátku 3. tisíciletí. Výsledky Mezinárodního programu sociálního výzkumu ISSP 2008 - Náboženství |
2009:1 První volby do Senátu. Analýza voleb do Senátu Parlamentu České republiky v roce 1996 |
2008:5 Vnímání a utváření sociálních distancí a třídních nerovností v české společnosti |
2008:4 Sociální distance a stratifikace: sociální prostor v České republice |
2008:3 Vývoj a determinace vzdělanostních nerovností v České republice v letech 1955 až 2002 v evropském kontextu |
2008:2 Aktéři rozvoje regionu - Orlicko |
2008:1 Politická informovanost občanů: teorie, měření a role při zkoumání politických postojů |
2007:11 Trvalá nebo dočasná změna? Uspořádání genderových rolí v rodinách s pečujícími otci |
2007:10 Participace a partnerství v místní veřejné správě |
2007:9 Podmínky rodičovství v podnikovém prostředí v mezinárodním srovnání |
2007:8 Politické důsledky suburbanizace |
2007:7 Otcové, matky a porozvodová péče o děti |
2007:6 Zahraniční migrace vědců a výzkumníků a nástroje k jejímu ovlivnění |
2007:5 Reprezentace různých forem rodinného a pracovního života v ženských a mužských časopisech |
2007:4 Český trh práce: proměna struktur a pracovních orientací |
2007:3 Souvislosti proměn pracovního trhu a soukromého, rodinného a partnerského života |
2007:2 Institucionální zázemí české sociologie před nástupem marxismu |
2007:1 Vzdělanostní aspirace ve srovnávací perspektivě. Role individuálních, kontextových a strukturních faktorů při formování vzdělanostních aspirací v zemích OECD |
2006:14 Pracovní a rodinné role a jejich kombinace v životě českých rodičů: plány versus realita |
2006:13 Rodičovství a bezdětnost ve vybraných časopisech pro ženy a pro muže |
2006:12 Soudržnost společnosti z pohledu české veřejnosti |
2006:11 Věda jako věc veřejná: vědní politiky a média |
2006:10 Menšinová problematika v ČR: komunitní život a reprezentace kolektivních zájmů (Slováci, Ukrajinci, Vietnamci a Romové) |
2006:9 Sociální postavení a životní styl v české společnosti |
2006:8 Obraz vědy v českém veřejném mínění |
2006:7 Sociální kapitál. Koncepty, teorie a metody měření |
2006:6 Základní charakteristiky členské základny KDU-ČSL |
2006:5 Mimomanželská plodnost v České republice po roce 1989: sociální a ekonomické souvislosti |
2006:4 Fenomén bezdětnosti v sociologické a demografické perspektivě |
2006:3 Participace, demokracie a občanství v evropském kontextu |
2006:2 Autonomie a spolupráce: důsledky ustavení obecního zřízení v roce 1990 |
2006:1 Socioekonomické hodnoty, politiky a instituce v období vstupu České republiky do Evropské unie |
2005:06 Občanská společnost v regionech České republiky |
2005:05 Občanská společnost a občanská participace v České republice |
2005:04 Kombinace pracovního a rodinného života v ČR: politiky, čas, peníze a individuální, rodinné a firemní strategie |
2005:03 Regionální elity 2004 |
2005:02 Politické chování v metropolitních oblastech České republiky v letech 1990 až 2002 – vzorce, trendy a vztahy k suburbanizaci |
2005:01 Měření hodnotových orientací metodou hodnotových portrétů S.H. Schwartze |
2004:11 Zdroje utváření skupinových mentalit v České republice po roce 1989 |
2004:10 Hierarchie jako přednost i slabina komunistického vládnutí. Dědictví komunistické vlády IV: sborník příspěvků ze semináře konaného 11. a 12. září 2003 v Praze |
2004:9 Česká národní identita po zániku Československa a před vstupem do Evropské unie |
2004:8 Životní strategie podnikatelek a podnikatelů na přelomu tisíciletí |
2004:7 Postoje k manželství, rodičovství a k rolím v rodině v České republice a v Evropě |
2004:6 Životní spokojenost: rodina, práce a další faktory |
2004:5 Jaká víra? Současná česká religiozita/spiritualita v pohledu kvalitativní sociologie náboženství |
2004:4 Strukturní napětí na pomezí trhu práce a sociální politiky v České republice |
2004:3 Metropolitní oblasti v České republice - definice, základní charakteristiky, suburbanizace a její vliv na politické chování |
2004:2 Mezinárodní výzkum násilí na ženách – ČR/2003: příspěvek k sociologickému zkoumání násilí v rodině |
2004:1 Volby do Evropského parlamentu 2004 – analýza volební účasti a stranické podpory v České republice |
2003:12 Hierarchie jako přednost i slabina komunistického vládnutí |
2003:11 Pohled české veřejnosti na elity působící v politice a ekonomice |
2003:10 Rekonstrukce komunistického vládnutí na konci osmdesátých let |
2003:9 Občanská a politická participace žen v České republice a role evropské politiky genderové rovnosti a politik vstupu ČR do EU |
2003:8 Předvolební výzkumy, volební výsledky a validita měření před parlamentními volbami v roce 2002 |
2003:7 Výzkumy stranických preferencí, jejich uplatnění ve společnosti a jejich kvalita |
2003:6 Proměny českých socioekonomických hodnot na přelomu století |
2003:5 Objektivní a subjektivní hodnocení finanční dostupnosti bydlení v ČR v průběhu 90. let |
2003:4 Vstup do manželství a nesezdaného soužití v České republice po roce 1989 v souvislosti se vzděláním |
2003:3 Hodnoty práce a zaměstnání ve středoevropských a západoevropských zemích |
2003:2 Mezigenerační biografická konfigurace obyvatel české části Euroregionu Nisa |
2003:1 Strukturální zdroje růstu nerovností v přístupu k vysokoškolskému vzdělání |
2002:13 Výzkumy veřejného mínění – teoretické souvislosti a praktická aplikace |
2002:12 Skupinové mentality |
2002:11 Svět hierarchií a reálný socialismus. Dědictví komunistické vlády II: sborník příspěvků ke zkoumání sociálních hierarchií |
2002:10 Sociální kontext života žen pracujících v řídících pozicích |
2002:09 Parties in the Parliament. Why, When and How do Parties act in Unity? |
2002:08 Životní strategie manažerek: případová studie |
2002:07 Region a politika |
2002:06 Svět hierarchií a reálný socialismus |
2002:05 Dráhy bydlení v ČR 1960-2001 |
2002:04 Reemigranti a sociálně sdílené hodnoty |
2002:03 Spokojenost českých občanů s bydlením |
2002:02 The Influence of Family Origin on the Evolution of Educational Inequalities in the Czech Republic after 1989 |
2002:01 Zrod a další vývoj nových elit v České republice (od konce osmdesátých let 20. století do jara 2002) |
2001:12 Kdo se bojí hierarchií? Dědictví komunistické vlády |
2001:11 11th September. Mezinárodní internetový komunikační výzkum |
2001:10 Diferenciace reprodukčního a rodinného chování v evropských populacích |
2001:09 Vzestup nebo pád politického regionalismu? Změny na politické mapě v letech 1992 až 1998 - srovnání České a Slovenské republiky |
2001:08 Linie štěpení v České republice. Komparace národní úrovně s příkladem konkrétní lokality |
2001:07 Romská otázka - překážka vstupu České republiky do Evropské unie? |
2001:06 ISSP - Životní prostředí |
2001:05 Mzdová a příjmová diferenciace v České republice v transformačním období |
2001:04 Nositelé vytváření přeshraničního společenství na česko-německé hranici |
2001:03 Adresný příspěvek na nájemné v prostředí České republiky: komparace vybraných modelů |
2001:02 Role politického, kulturního a sociálního kapitálu při výběru střední školy v socialistickém Československu, 1948-1989 |
2001:01 Vliv podpor v nezaměstnanosti, sociálních podpor a dávek sociální pomoci na pracovní motivaci nezaměstnaných v České republice |
2000:07 Pracovní a rodinná praxe mladých lékařek |
2000:06 Vývoj sociální struktury v české společnosti 1988-1999 |
2000:05 Stranická identifikace v České republice |
2000:04 What makes inequalities legitimate? An International Comparison |
2000:03 Náboženství a nadpřirozeno ve společnosti |
2000:02 Transformace a modernizace společnosti na příkladech vybraných institucí |
2000:01 The Housing Policy Changes and Housing Expenditures in the Czech Republic |
1999:11 Geografická analýza pohraničí České republiky |
1999:10 Rise and Decline of Right-Wing Extremism in the Czech Republic in the 1990s. |
1999:09 Vnímané a spravedlivé nerovnosti: vývoj v devadesátých letech a další souvislosti |
1999:08 Postoje československých občanů k demokracii v roce 1968 |
1999:07 Utváření postojů obyvatel českého města I. |
1999:06 Muž v rodině - demokratizace sféry soukromé |
1999:05 Vývoj politiky rovných příležitostí mužů a žen v České republice v kontextu evropské integrace |
1999:04Nositelé přeshraniční spolupráce na česko-německé hranici |
1999:03 Známosti osobností lokální politiky |
1999:02 Trh bydlení, jeho regionální diferenciace a sociální souvislosti |
1999:01 Odraz společenských změn ve veřejném mínění 1990-1998 |
1998:06 Modernizační kontext transformace, strukturní a institucionální aspekty |
1998:05 Poslanci prvního českého parlamentu (1992-1996) |
1998:04 Konzervatismus a liberalismus na pozadí percepce sociálního státu |
1998:03 Česká rodina v transformaci – Stratifikace, dělba rolí a hodnotové orientace |
1998:02 Results of a Czech-Slovak Comparison: Actors of Social Transformation and Modernisation. Attitudes of Individuals an Institutions to Social Transformation |
1998:01 Trh s bydlením a jeho sociální souvislosti - situace v Praze a Brně |
1997:08 Rodina a měnící se gender role – sociální analýza české rodiny |
1997:07 The territorial dimension of public administration reforms in East Central Europe |
1997:06 Czech Women in the Labor Market Work and Family in a Transition Economy |
1997:05 Vývoj vybraných oborů vzdělání z hlediska genderu |
1997:04 Mass Privatization, Distributive Politics, and Popular Support for Reform in the Czech Republic |
1997:03 Politická kultura lokálních politických elit: srovnání českého a východoněmeckého města |
1997:02 Průmyslové podniky se zahraničním kapitálem v česko-německém pohraničí |
1997:01 Political, Organizational and Policy Transformation at the Municipal Level: The Case of Liberec |
1996:12 Osidlování českého pohraničí od května 1945 |
1996:11 Individuální kontakty obyvatel na česko-německé hranici |
1996:10 Socio-Economic Changes in the Czech Republic with an Appendix concerning the 1996 Elections´ Results |
1996:09 Národní identita |
1996:08 Politics, Skills and Industrial Restructuring. Introductory Findings on Local Institutions of Human Resources Development in Czech Machinery Indrustry |
1996:07 Subjective Mobility and Perception of Life Chances in Eastern Europe. Empirical evidence against a Marxist view of relationships between subjective and objective mobility |
1996:06 Zpráva o vývoji sociální struktury české a slovenské společnosti 1945-1993 |
1996:05 Tripartita jako model prostředkování zájmů v politickém systému České republiky |
1996:04 Národnostní a etnické vztahy v českém pohraničí - obraz Čecha, Němce, Rakušana a Roma ve vědomí obyvatel |
1996:03 The Making of Post-Communist Elites in Eastern Europe. A comparison of political and economic elites in the Czech Republic, Hungary and Poland |
1996:02 Sudetoněmecká otázka v názorech a postojích obyvatel českého pohraničí |
1996:01 Demografické chování obyvatelstva České republiky během přeměny společnosti po roce 1989 |
1995:08 Česká republika v roce 1994. Politická ročenka |
1995:07 Problém normativity a policejní represe v předlistopadovém Československu |
1995:06 Industriální vztahy a sociálně politické orientace českých dělníků a manažerů |
1995:05 Rozdíly v chování regionálních populací a jejich příčiny |
1995:04 Women, Work and Society |
1995:03 Trh práce a jeho potenciál |
1995:02 Etnické a národnostní vztahy v pánevní oblasti severních Čech (s důrazem na romskou problematiku) |
1995:01 In Search of Explanations for Recent Left-Turns in Post-Communist Coutries |
1994:09 Česká republika v roce 1993. Politická ročenka |
1994:08 Large-Scale Privatization: Social Conflict and Consensus |
1994:07 Economic Inequalities Old and New: The Czech Case |
1994:06 Prostředky kauzálního modelování v sociologii. Shrnující pojednání o postupech a přehled základních pojmů |
1994:05 Regionální diferenciace sociálních problémů v České republice |
1994:04 A Historical Comparison of Social Structures in the Czech Republic in 1984 and 1993 |
1994:03 Přeshraniční souvislosti sociálních změn v oblasti české části euroregionu Chebsko |
1994:02 Social and Political Transformation in the Czech Republic |
1994:01 Lotus Organizátor. Uživatelská příručka |
1993:09 Sociální a mzdové problémy zaměstnanců malých a středních soukromých podniků |
1993:08 Sociální postavení rodiny jako základního činitele a adresáta sociální pomoci |
1993:07 Changing Conditions - Changing Values? Changes in the position and perception of education during the post-communist transformation: the case of the Czech Republic |
1993:06 Perceptions of Justice. Principles of Distributive Justice in Comparative Perspective |
1993:05 Determinants of Economic Success in the First Stage of the Post-Communist Transformation. The Czech Republic 1989-1992 |
1993:04 Revolution for Whom? Analysis of selected patterns of intragenerational mobility in the Czech Republic |
1993:03 RODINA ´89. Determinanty ekonomického úspěchu v první fázi postkomunistické transformace. Česká republika 1989-1992 |
1993:02 RODINA '89. Determinanty ekonomického úspěchu v první fázi post-komunistické transformace. Česká republika 1989-1992 |
1993:01 Microsoft Word verze 5.5. Uživatelská příručka |
1992:09 Historical Comparison of Social Stratification Types in Czechoslovakia 1967-1991 |
1992:08 Rodina '89. Úloha mentálních schopností a sociálního původu ve formování vzdělanostních aspirací |
1992:07 The Zero Generation of Small Business Owners in Czechoslovakia |
1992:06 Time Use of Small Business Owners. Results and Methodological Comments |
1992:05 Perception of Changing Inequality in Czechoslovakia |
1992:04 Vybrané kapitoly z uživatelské příručky Microsoft Word verze 5.0 |
1992:03 Politické strany a hnutí v Československu |
1992:02 Politische Partien und Bewegungen in der Tschechoslowakei |
1992:01 Prague in the New Central Europe. International conference 2-4 June 1990 |
1991:09 Vybrané kapitoly z uživatelské příručky Microsoft Word verze 5.0 |
1991:08 Nultá podnikatelská generace |
1991:07 Rodina '89. Zdroje vzdělanostních nerovností |
1991:06 Hodnotové orientace československé mužské mládeže a jejich vztah k obraně vlasti |
1991:05 Gender and the Employment of Higher Education Graduates in Czechoslovakia |
1991:04 Územní vztahy, územní a státoprávní uspořádání České republiky v názorech obyvatel |
1991:03 Social Problems of Participation in the Changing Czechoslovak Economy |
1991:02 K postavení žen v československé společnosti |
1991:01 Socialist Czechoslovakia - System Error and Premises for Change |
1990:06 Názory na rozvoj soukromého podnikání |
1990:05 Growing interest in informal work - consequences for time use research. XIIth World Congress of Sociology, Madrid 1990, Thematic Group 1, Time Use Research |
1990:04 Value-satisfaction Model and the Value of Innovation |
1990:03 Who Gains and Who Loses in a Socialist Redistribution |
1990:02 Ženy a volby '90 |
1990:01 Beyond Educational Inequality in Czechoslovakia |
1989:02 Československá varianta Mezinárodní standardní klasifikace zaměstnání (ISCO) |
1989:01 Family Effect on Educational Attainment in Czechoslovakia, Hungary and the Netherlands |
|
|