Biologické Centrum AV ČR, v. v. i.
Ústav půdní biologie
Na Sádkách 7
370 05  České Budějovice
 ENGLISH VERSION    



Untitled Page

Sbírka mikroskopických hub ÚPB (CMF ISB)

RNDr Alena Nováková, CSc. – vedoucí a kurátor

  • Sbírka mikroskopických hub ÚPB AV ČR byla založena v roce 1980.
  • V roce 1990 byly sbírka obohacena o kmeny ovicidních hub izolovaných Prof. MUDr RNDr Hynkem Lýskem, DrSc.
  • V roce 1993 byla přijata do Federace českých a slovenských sbírek mikroorganismů (FCCM).
  • Ve sbírce je uloženo přibližně 1000 kmenů mikroskopických vláknitých hub (Zygomycotina, Ascomycotina a mitosporické houby) – převážně izolované z půd České republiky, Slovenska, Ruska, Německa a Makedonie, dále z ovzduší, opadu, jeskyní, střevního traktu a exkrementů půdních bezobratlých, vermikompostu apod.
  • Kmeny jsou uchovávány ve zkumavkách na šikmém agaru v chladničce při 4 0C.  Pro dlouhodobou úschovu sporulujících kmenů je používáno uchovávání v alginátových peletách.
    Seznam kmenů ve formátu DOC


Sbírka kultur půdních řas a sinic

Ing. Alena Lukešová, CSc. - vedoucí a kurátor

Sbírka kultur půdních řas a sinic ÚPB vznikla jako pracovní sbírka v r. 1986. Ve sbírce je v současné době uchováváno klasickým přeočkováváním kolem 2500 kmenů řas a sinic (zejména Chlorophyta s.l.., Xanthophyceae, Eustigmatophyceae, Cyanobacteria) izolovaných z půd a aerofytických stanovišť. Zahrnuje kmeny izolované z nejrůznějších ekosystémů a  biotopů různých  klimatických a geografických pásem. Početně nejhojněji jsou zastoupeny kmeny z mírného pásma (ČR, Slovensko, Německo, Kanada), následované kmeny z polárních oblastí (Antarktida, kanadská Arktida, Špicberky, subarktida-Abisko) a tropických a subtropických oblastí (Egypt, Keňa, Brazílie, Kuba, Mexiko, Indonesie). Kmeny jsou využívány jak pro vědecké účely tak pro výuku, zároveň představují  potenciál pro biotechnologické využití. Jsou k dispozici dalším pracovištím pro výzkum v rámci spolupráce. Zkušenosti z aplikace různých kryoprezervačních technik, získané v rámci projektu EU Cobra zaměřeného na uchovávání kmenů řas a sinic, potvrdily vhodnost i těchto alternativních metod k uchovávání většiny kmenů prezentované sbírky.


Sbírka aktinomycet

Ing. Václav Krištůfek, PhD. – vedoucí





© 2006 Ústav půdní biologie