Záměrem projektu je - v návaznosti na výsledky projektu "Monosti a meze gramatiky četiny ve světle Českého národního korpusu" (dále MaM) - v relativní úplnosti popsat co největí mnoství problémových jevů z gramatiky současné spisovné četiny, a to z oblasti formální morfologie, sémantické morfologie, způsobů nominace (zejména slovotvorby), syntaxe jmenné skupiny, klauze, věty a textu. Tento popis by měl být publikován jako kniha názvu identického s názvem projektu ("Kapitoly z české gramatiky") a měl by být základem a podstatnou součástí budoucí velké akademické "Gramatiky současné četiny". Tento popis by měl poprvé v dějinách české lingvistiky cele vycházet ze systematického několikaletého studia jevů české gramatiky týmem specialistů, jejich předmětem studia je reprezentativní, pro dané badatelské účely maximálně rozsáhlá jednotná materiálové báze. Takovou bází jsou texty Českého národního korpusu.
Předmětem tohoto popisu bude systémový status, gramatičnost, ánrová distribuce, stylová hodnota a frekvenční distribuce těch gramatických forem a struktur, které byly evidovány během projektu MaM a uloeny do přísluných projektových databází. Jsou to:
(a) jevy značně frekventované, které navzdory tomu nebyly dosud v gramatikách představeny buď vůbec, anebo jen neúplně či nahodile nebo byl nahodile a s nedostatečným mnoství příkladů zhodnocen jejich systémový a funkční status, nebo před existencí korpusů nebylo mono dané jevy studovat v potřebném mnoství textů;
(b) jevy málo frekventované, mezní a řídké nebo sporné, jejich popis dosud buď zcela schází, anebo je neúplný, nahodilý či mylný vzhledem k tomu, e - ve srovnání s nynějími monostmi - vycházel z velmi omezeného jazykového materiálu nebo je plodem subjektivního náhledu lingvistova;
Obecná charakteristika zamýleného projektu
Projekt je koncipován jako strukturovaná týmová práce předevím na tvorbě popisu typických monopolních i konkurenčních gramatických forem a struktur soudobé četiny, včetně vybraných forem a struktur periferních, vzhledem k tomu, jak jsou či nejsou obsaeny v elektronických textových databázích. Základním zdrojem bude Český národní korpus, a to z největí části SYN 2000. Jako korektiv a doplněk bude vyuíván chystaný SYN 2005; zčásti budou materiálovou základnou výzkumu a popisu i ostatní korpusy a anotované soubory textů soudobé četiny, zejména Praský závislostní korpus. Jako doplňkové zdroje budou v jednotlivých případech slouit také internetové vyhledávače (Morfeo, Google aj.).
Projekt nezahrnuje popis fonologie, fonetiky a intonace, nebo tyto jevy nelze na dosavadních korpusech systematicky studovat. Uvaujeme naopak o zpracování pravopisu; není to sice jev gramatický, ale mnohé pravopisné jevy s gramatikou úzce souvisejí a materiálová báze takový popis umoňuje.
Obecné metodologické aspekty projektu
Projekt takto zaměřený předpokládá spolupráci lingvistů ochotných pozorně studovat, analyzovat a vyhodnocovat velké mnoství dokladů mnoha z více ne tisíce dílčích gramatických jevů uloených v databázích projektu MaM, na něj tento projekt má navázat.
Tyto analýzy a tato hodnocení ovem nelze provádět bez znalosti dosavadních poznatků a postulátů o gramatice četiny. Ty bude naopak třeba respektovat jako jedno z teoretických východisek analýzy a popisu, při něm půjde i o to, dosavadní postuláty a tvrzení analýzou nalezených dokladů potvrdit, doplnit, nebo vyvrátit. I k této iroce koncipované resumující teoretické práci je zapotřebí spolupráce řady lingvistů, specialistů v dílčích oblastech české, obecné i srovnávací gramatiky.
Pokud jde o návaznost projektu na dosavadní výsledky bádání o gramatice četiny, základnou k tomu budou publikované gramatiky a syntaxe četiny od Trávníčka, Havránka-Jedličky, milauera, Kopečného a Grepla-Karlíka, akademická Mluvnice četiny, výsledky badatelské práce F. Danee a dalích předních českých gramatiků a v neposlední řadě výsledky badatelské práce kolektivu Sgall-Hajičová-Panevová (viz seznam literatury na konci tohoto zdůvodnění); tyto výsledky bádání o gramatice četiny se právě analýzou korpusu zevrubně ověřují.
Pokud jde o obecné aspekty gramatiky, bude vyuito zejména skvělých výsledků anglických korpusových gramatik. Pokud jde o gramatiky kontrastivní, bude mono se mj. opřít o Česko-německou srovnávací gramatiku navrhovatele projektu, kterou vydalo nakl. Argo v r. 2003. Tato díla nijak nezkracují a nezjednoduují práci na chystaném projektu, o jeho institucionálně-finanční podporu ádáme. Naopak: tato díla neustále nově a stále více vyjevují obrovskou variabilitu přirozeného jazyka, která nejene plně nepodléhá libovůli a rozmarům individuálních mluvčích, ale je naopak ovládána takovým mnostvím pravidel či pravidelností a tendencí, které dosud sotva dokáeme dohlédnout či odhadnout.
Dílčí metodologické kroky projektu
V prvním roce projektu budou jednak individuálně, jednak v rámci týmové práce v seminářích a workshopech hodnoceny výsledky korpusové evidence gramatických jevů, které byly sledovány v rámci projektu MaM, a budou z nich vybrány ty, které se stanou předmětem detailního popisu v Kapitolách z české gramatiky.
Během celé doby trvání projektu průběně a paralelně s tvorbou textu Kapitol bude rozpracovávána metodologie popisu, zejména vzhledem k empirické i teoretické koherenci jevů z různých oblastí jazykového systému (viz strukturu kapitol níe), a v případě potřeby bude navrená struktura kapitol korigována.
Popis bude rozvren do těchto hlavních kapitol (jde o výběr problematických jevů):
SLOVO
I. MORFOLOGICKÁ VARIANTNOST (variantní pádové tvary substantiv, sloves a číslovek)
II. VÝZNAMY MORFOLOGICKÝCH KATEGORIÍ (VID, ČAS, MODUS, PÁD, ROD, ČÍSLO)
III. TVOŘENÍ SLOV (substantivní deriváty s nejfrekventovanějími sufixy; neproduktivní typy nominace)
IV. VALENCE
KLAUZE (Základová predikační větná struktura)
I. SYNTAKTICKÉ STRUKTURY KLAUZE (Typy predikace; struktury s pasívem; vybrané jevy valence)
II. SLOVOSLED (vybrané jevy: např. některé typy fokusace; pozice tématu a rématu; slovosled klitik)
III. KONGRUENCE
MEZI KLAUZÍ A SOUVĚTÍM ("POLOVĚTNÉ" STRUKTURY NOMINALIZAČNÍ)
SOUVĚTÍ
I. SÉMANTICKÉ TYPY SOUVĚTNÝCH VZTAHŮ (vybrané typy)
II. SLOITÉ SOUVĚTÍ (s bezprostřední posloupností dvojice konektorů)
III. SOUHRA ČASU A VIDU ve větě řídící a závislé
TEXT
I. PROSTŘEDKY KOREFERENCE
II. LEXIKÁLNÍ PROSTŘEDKY KOHEZE (konektory)
III. VZTAHY VÝPOVĚDÍ V TEXTU
IV. INDIKÁTORY ILOKUCE
V. VÝRAZY KONTAKTOVÉ
Význam projektu pro praxi a výstup projektu
Hlavním výstupem projektu má být - kromě dílčích studií a referátů přednesených na konferencích - kniní dílo asi o tisíci stranách s názvem totoným s názvem projektu, tj. "Kapitoly z české gramatiky". Mají v něm být registrovány a co nejdetailněji popsány a vysvětleny z hlediska systémového i komunikativního vybrané problémové jevy z uvedených oblastí gramatiky.
Vzhledem k tomu, e tato dílčí gramatika problémových jevů bude poskytovat - vzhledem k rozsáhlé a historicky zcela bezprecedentní empirické bázi výzkumu - údaje o gramatičnosti, frekvenční a ánrové distribuci i stylové hodnotě tvarových variant prvků morfologických paradigmat, syntaktických struktur frázových, větných a textových i struktur slovosledných, bude moci být spolehlivým zdrojem:
(a) informací o problémové části systému gramatiky současné četiny, jak se odráí v úzu reprezentovaném Českým národním korpusem; tyto informace budou určeny vzdělané veřejnosti;
(b) argumentů při hodnotících soudech a preskriptivní poradenské a osvětové činnosti Ústavu pro jazyk český AV ČR i jiných bohemistických jazykovědných pracovi;
(c) podkladů pro tvorbu učebnic a gramatik četiny pro Čechy i cizince;
(d) poznatků vyuitelných v informačních technologiích.
V "Kapitolách" bude zájemcům (jakými jsou předevím studenti, učitelé, novináři a spisovatelé) poskytnuta soustava objektivně podloených výkladů o přirozeně existujících a respektovaných i doporučovaných normách a pravidlech při výběru tvarů slov a tvorbě sloených pojmenování, vět a celého textu.
Základní referenční literatura:
1. Mluvnická díla
(uspořádáno chronologicky)
milauer, V.: Novočeská skladba. 1. vyd. Praha 1947.
Trávníček, F.: Mluvnice spisovné četiny I, II. Praha 1951.
Havránek, B.-Jedlička, A.: Česká mluvnice. 1. vyd. Praha 1952.
Kopečný F.: Základy české skladby. SPN Praha 1958. Mluvnice četiny I-III. Praha: Academia, 1986-1987. Příruční mluvnice četiny. (kol. autorů ÚČJ FF MU). Praha: Lidové noviny, 1995.
Čechová, M. a kol: Četina-řeč a jazyk. Praha 1996.
Grepl. M.-Karlík, P.: Skladba četiny. Olomouc: Votobia, 1998.
tícha, F.: Česko-německá srovnávací gramatika. Praha: Argo, 2003.
2. Kniní monografie
Běličová, H.: Sémantická struktura věty a kategorie pádu. Praha: Academia 1982.
Dane, F.: Věta a text. Praha: Academia 1985.
Dane, F.-Hlavsa, Z. a kol.: Větné vzorce v četině. Praha: Academia 1987.
Dane, F.-Dokulil, M.-Kuchař, J. a kol.: Tvoření slov v četině II. Odvozování podstatných jmen. Praha: Academia 1967.
Dokulil, M.: Tvoření slov v četině I. Teorie odvozování slov. Praha: Academia 1962.
Dvořák E.: Přechodníkové konstrukce v nové četině. Praha: UK 1983.
Hajičová, E.: Negace a presupozice ve významové stavbě věty. Praha: Academia 1975.
Hlavsa, Z.: Denotace objektu a její prostředky v současné četině. Praha: Academia 1975.
Hrabě, V: Polovětné vazby a kondenzace "druhého sdělení" v rutině a četině. Praha 1964.
Kopečný, F.: Slovesný vid v četině. Praha: ČSAV 1962.
Panevová, J.: Formy a funkce ve stavbě české věty. Praha: Academia 1980.
Panevová, J.-Beneová, E.-Sgall, P.: Čas a modalita v četině. Praha 1971.
Piha, P.: Posesivní vztah v četině. Praha 1992.
Sgall, P.-Hajičová, E.-Buráňová, E.: Aktuální členění věty v četině. Praha: Academia 1980.
Sgall, P.-Hajičová, E.-Panevová, J.: The Meaning of the Sentence in Its Semantic and Pragmatic Aspects. Prague, Academia a Dordrecht, Reidel 1986.
tícha, F.: Utváření a hierarchizace struktury větného znaku. Praha: UK 1984.
Uhlířová, L.: Kníka o slovosledu. Praha: Academia 1987.
Zimová, L.: Způsoby vyjadřování větných členů v textu. Konkurence pojmenování, pronominalizace a elize. Ústí nad Labem 1994.
3. Korpusově orientované studie (výběr)
Bermel, N. (2004): V korpuse nebo v korpusu? Co nám řekne (a neřekne) ČNK o morfologické variaci v tvarech plurálu. In Hladká, Z.- Karlík, P. (eds): Četina - univerzália a specifika 5, Sborník z konference v Brně 13.-15.11. 2003, Praha: Lidové noviny, 163-171.
Čermák, F. (1995): Jazykový korpus: Prostředek a zdroj poznání. SaS, 56, 119-140.
Čermák, F. (2004): Jazyková variabilita: případ přísloví. In Hladká, Z.- Karlík, P. (eds.): Četina - Univerzália a specifika 5, Sborník z konference v Brně 13.-15.11. 2003, Praha: Lidové noviny, 99-109.
Čermák, F. (2004): Modality in Czech and English. Possibility particles and the conditional mood in a parallel corpus, IJCL 9:1, 83-95.
Esvan, F. (2004): Habitude, répétition et aspect du verbe en tcheque: contextes avec několikrát, AION Slavistica VI, 29-41.
Esvan, F. (2004): Budoucí čas a vid v četině: několik poznámek na základě korpusových dat. In Hladká, Z.- Karlík, P. (eds.): Četina - Univerzália a specifika 5, Sborník z konference v Brně 13.-15.11. 2003, Praha: Lidové noviny, 136-142.
Esvan, F. (2005): Vidová opozice v kontextu, In Karlík, P (ed.): Korpus jako zdroj dat o četině, Brno:MU, 63-69.
Hajič J. (1998): Building a Syntactically Annotated Corpus: The Prague Dependency Treebank. In Hajičová, E. (ed.): Issues of Valency and Meaning, Praha: Karolinum, 106 - 132.
Hajič, J.-Hajičová, E.-Panevová, J.-Sgall, P. (1998): Syntax v českém národním korpusu, SaS, 59, 168-177.
Kolářová, I. (2004): Deiktická zájmena v mluvnických pracích, jejich výskyt, uití a význam v textech reálné komunikace. In Balowski, M.- Svoboda, J. (eds.): Staloć i zmiennoć w języku i literaturze czeskiej XX. wieku - Konstanty a proměny v českém jazyce a literatuře XX. století. Tom referatów z międzynarodowej konferencji naukowej, Wałbrzych - Ostrava: Państwowa Wyzsza Szkoła Zawodowa w Wałbrzychu - Ostravská univerzita, 127-134.
Kolářová, I. (2004): Frazeologické výrazy s nereferenčně uitým slovem to. In: Sborník prací FF OU věnovaný ivotnímu jubileu prof. PhDr. Jaroslava Hubáčka, CSc., a doc. PhDr. Nadědy Bayerové, CSc., Ostrava: Ostravská univerzita, Filozofická fakulta, 263-272.
Kolářová, I. (2004): Významy slova to v navazovací platnosti v textech Českého národního korpusu. In: Karlík, P (ed.): Korpus jako zdroj dat o četině, Brno: MU, 165-173.
Obrovská, J. (2002): Přechod feminin od vzoru "kost" ke vzoru "píseň" v materiálu Českého národního korpusu. Nae řeč, 85, 79-89.
Obrovská, J. (2003): K přechodu feminin od vzoru "kost" ke vzoru "píseň". In: SPFFBU A 51. Brno: MU, 147-159.
Obrovská, J. (2003): Centrum a periférie v deklinaci feminin (na materiálu Českého národního korpusu). In: Okraj a střed v jazyce a literatuře. Sborník z mezinárodní konference. Ústí nad Labem: UJEP, 109-115.
Obrovská, J. (2004): Co můe (a nemůe) prozradit korpus o tzv. kolísání mezi "vzory" kost a píseň u apelativních feminin. In Blatná, R.- Petkevič, V. (eds): Jazyky a jazykověda. Sborník k 65. nar. prof. PhDr. F. Čermáka, DrSc., Praha: FF UK- UČNK, 313-336.
Petkevič V. (2004): Vyuití pravidel pro negaci v automatickém značkování českých korpusů. In Hladká, Z.- Karlík, P. (eds.): Četina - Univerzália a specifika 5, Sborník z konference v Brně 13.-15.11. 2003, Praha: Lidové noviny, 143-150.
Sgall, P.-Hajičová, E.-Panevová, J. (2000): Manuál pro tektogramatické značkování, Tech. Report 7, UFAL/MFF.
imandl, J. (2004): Numerativ v současné četině. In Balowski, M.- Svoboda, J. (eds.): Stałoć i zmiennoć w języku i literaturze czeskiej XX wieku / Konstanty a proměny v českém jazyce a literatuře XX. století. Tom referatów z międzynarodowej konferencji naukowej, Wałbrzych, 15-17 maja 2003, Wałbrzych-Ostrava, 259-267.
imandl, J. (2004): Korpus jako (jediný) zdroj? In Hladká, Z.- Karlík, P. (eds.): Četina - Univerzália a specifika 5, Sborník z konference v Brně 13.-15.11. 2003, Praha: Lidové noviny, 50 57.
imandl, J. (2004): Kolísání infinitivu v korpusech a na internetu - pilotá a sondy. In: Blatná, R.- Petkevič, V. (eds): Jazyky a jazykověda. Sborník k 65. nar. prof. PhDr. F. Čermáka, DrSc., Praha: ÚČNK FF UK,153-169.
tícha, F. (1997): Komputační korpusy a empirická gramatika. SaS, 58, 26-34.
tícha F. (2001): Kritéria gramatičnosti (Korpus jako argument a inspirace). SaS, 62, 161-175.
tícha F. (2004): Sekundární imperfektiva v současné četině. In: ivot s morfémy. Sborník studií na počest Zdenky Rusínové, Brno, 151-160.
tícha F. (2004): Nominativ a instrumentál predikátového substantiva v současné četině: sonda do korpusu. SaS, 65, 113-132.
tícha F. (2004): Thematisierung, Satzanfang und Grammatikalität. Linguistica Pragensia 14/2, 90-103.
tícha F.(2004): Kataforické korelativum to s větami podmětovými a předmětovými. In Karlík, P. (ed.): Korpus jako zdroj dat o četině, Brno: MU, 145-153.
tícha F. (2005): Vztah slovosledu fixního a aktuálního: sondy do ČNK. In: Dolník, J. (ed.), Jazyk a komunikácia v súvislostiach (Zborník príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie konanej 24. a 25. júna 2004 na Filozofickej fakulte univerzity Komenského v Bratislave), 297-307.