Logo Ustav makromolekularni chemie
O UMCH | VYZKUM | KONFERENCE A PREDNASKY | SLUZBY | KNIHOVNA
MOZNOSTI STUDIA | KONTAKT | NOVINKY | KULTURNI AKCE | ODKAZY

POSTGRADUALNI STUDIUM V ODDELENI RIZENYCH POLYMERIZACI


Tem, kteri se zajimaji o syntetickou polymerni chemii nabizi Oddeleni moznost postgradualniho studia v oboru rizenych polymernich synthes, jako napr. reseni nasledujicich themat:

1. Komplexni polymerizace (ligated anionic polymerization - LAP) akrylovych esteru, vliv chemicke struktury monomeru na kinetiku polymerizace

LAP je jedna ze siroce pouzivanych metod rizene aniontove polymerizace akrylatu a methakrylatu, iniciovane organickymi slouceninami alkalickych kovu v pritomnosti prisad, tvoricich komplexy s iniciatory a rustovymi centry, ktere vyrazne snizuji rozsah nezadouci vedlejsich reakci pri polymerizaci. Jelikoz stabilizacni ucinnost prisad je m.j. zavisla na chemicke strukture monomeru (odlisna tendence k vedlejsim reakcim), slozeni iniciacniho systemu musi byt optimalizovano s ohledem na monomer a pozadovany produkt.

Tema zahrnuje synthesu akrylovych esteru s ruznymi alkoxyskupinami s odlisnou delkou a stupnem vetveni, studium jejich aniontove polymerizace komplexnimi iniciacnimi systemy a stanoveni kinetiky jednotlivych reakcnich stupnu, obzvlaste pak rozsahu a rychlosti vedlejsich reakci v zavislosti na chemicke strukture monomeru. Na zaklade vysledku bude mozno navrhnout slozeni iniciacniho komplexu a reakcni podminky pro rizenou polymerizaci akrylatu a pripravu napr. blokovych kopolymeru.

2. Synthesa multiblokovych kopolymeru radikalovou polymerizaci s prenosem atomu (ATRP)

ATRP je nejnovejsi a velmi intensivne studovana metoda rizene polymerizace, ktera sice poskytuje produkty s mene dokonalymi parametry nez methody aniontove, je vsak ve srovnani s nimi podstatne jednodussi, mene narocna na cistotu systemu a tedy velmi atraktivni pro potencialni technologicke vyuziti, takze o methodu jevi enormni zajem prumysl. Polymerizace je iniciovana vetsinou alkylhalogenidy v pritomnosti soli prechodovych kovu a komplexotvornych prisad. Do soucasne doby byla pro ni navrzena rada iniciacnich systemu. Nicmene, pro jednotlive monomery a obzvlaste jejich kombinace pri blokove kopolymerizaci, musi byt jak slozeni iniciacniho systemu tak i reakcni podminky velmi peclive "vyladeny". Metoda je velmi nadejna pro synthesu tri- a viceblokovych kopolymeru rozlicneho slozeni.

Toto tema zahrnuje synthesu halogenem terminovanych polymeru styrenu, dienu, (meth)akrylatu a jejich vyuziti jako makroiniciatoru pro ATRP dalsich monomeru a tedy i pripravu di-, tri- a viceblokovych kopolymeru typu -A-B-C- nebo -(AB)n-. Pro synthesu makroiniciatoru mohou byt vhodne kombinovany metody iontove i radikalove a pro kazdy stupen blokove kopolymerizace optimalisovany jak reakcni podminky, tak i slozeni iniciacniho systemu. Pritom se studuje kinetika procesu a jeho dilcich deju.

 

Blokove kopolymery, "site na miru" v obou uvedenych tematech budou dale studovany ve spolupraci s tuzemskymi i zahranicnimi pracovisti jako kompatibilizatory polymernich smesi, termoplasticke elastomery a prisady do polymernich filmu, zvysujici jejich stabilitu a adhesi k pevnym povrchum.

Prehled obsahu English version Czech versionISO WIN ASC
Vytvoreno dne 31.3.2006 ze zdroje upraveneho naposled dne 26.11.2004.