Experimentální ekologické pracoviště na Bílém Kříži v Moravskoslezských Beskydech bylo založeno v r. 1986 v rámci projektu „Komplexní výzkum vlivu imisí na lesní hospodářství Beskyd“. Cílem projektu bylo popsat vliv různých typů ochranných a pěstebních opatření na zvýšení stability a odolnosti horských smrkových porostů k vzdušným imisím.
Po r. 1989 se výzkum, zaměřil na studium vlivů globálních změn na lesní ekosystémy. Globální změnou je myšlen zejména nárůst vzdušné koncentrace CO2, a s ní spojené zesilování skleníkového jevu, a pokles koncentrace ozónu ve stratosféře, což vede k nárůstu intenzity ultrafialového záření dopadajícího na zemský povrch. Pro tyto, tzv. účinkové, studie byly vybudovány komory s otevřeným vrchem, lamelové kultivační sféry a UV-B expoziční lavice, v nichž jsou simulovány podmínky očekávané kolem roku 2050. To je nárůst koncentrace CO2 na dvojnásobek a nárůst intenzity UV záření o 25% v porovnání s koncem 20.století.
V současné době se Laboratoř na Bílém Kříži zaměřuje na mapování toků energií a látek pomocí metody vířivé kovariance a zásoby uhlíku v různých typech horských ekosystémů.
Zde je možno stáhnout prezentaci v PowerPointu (velikost souboru 31MB).