english
Dendrometrie & přírůst & biomasa



V jarním období každého roku se především vlivem teploty zvyšuje růstová aktivita smrku, která se projevuje rašením a vývojem pupenů (terminálních, apikálních, laterálních), a to postupně přechodem z klidové fáze - dormance (D) do dalších vývojových fází (1-4) lišících se tvarem a polohou krycích šupin pupenů i vývojem jehlic. Na horním obrázku letorostu jsou pupeny v klidové fázi, na dolním již ve fázi počínajícího rašení. Jako příklad je možno porovnat počátek, délku i konec rašení počtu [%] laterálních (bočních) pupenů výhonů mladých smrků na EEP Bílý Kříž. Příklad dokládá jak zpočátku velkou rozdílnost v nástupu rašení (20<dní), může ovlivnit následný průběh počasí (resp. vývoj teplot), který zpomalí či zrychlí délku trvání či přechodu mezi jednotlivými fázemi tak, že plně vyvinuty (fáze 4) mohou být všechny pupeny (100%) téměř na den stejně. Jindy se 20<denní rozdíl mezi jednotlivými roky může zachovat.


V průběhu roku je růstová aktivita monitorována přírůstkem tloušťky kmene (mechanickým dendrometrem zachycujícím přírůst na obvodu kmene), přírůstkem výšky stromu (horní obrázek, ultrazvukový výškoměr, Forestor-Vertex, Häglöf Finsko) a nárůstem listové plochy stanovené nepřímo transmitancí fotosynteticky aktivní radiace (FAR) nebo kvantifikací frakce děr (dolní obrázek, přístroj ke stanovení indexu listové plochy - LAI; ALAI-02D, FINEMECH, ČR). Příklad dokládá různou dynamiku přírůstku tloušťky (DBH), výšky stromu (H) a listové plochy (LAI) v mladých smrkových porostech s různou hustotou (FD- hustý, 2400ks.ha-1; FS-řídký, 1800ks.ha-1). Hustota porostu ovlivňuje také efektivitu využití radiace = množství zachycené FAR na jednotku vytvořené biomasy porostu v průběhu růstové sezóny, druhý příklad.


Rychlost transpirace lze monitorovat tepelným značkováním kmenem protékajících xylémových šťáv (horní obrázek - značkující sondy, dolní obrázek zdroj a ústředna přístroje SF300, Greenspan Technology, Austrálie, s připojeným přenosným PC pro komunikaci s ústřednou). Rychlost transpirace v průběhu dne je odvislá od řady mikroklimatických parametrů porostu (příklad nahoře; globální záření a relativní vlhkost na ose y vlevo, ostatní vpravo) a lze ji také podle závislosti na nich domodelovat (dolní příklad; modelace na základě intenzity dopadajícího globálního záření).

Slovníček pojmů

© Copyright 2004 LEFR. All rights reserved. |