Will You Sign the Blueprint?
Na půdě Matematického ústavu AV ČR se v květnu tohoto roku konala konference s podtitulem Na počest osmdesátých narozenin Ivo Babušky. Profesor University of Texas, průkopník v oboru numerických řešení diferenciálních rovnic, autor více než 10 monografií, zakladatel odborného časopisu Applications of Mathematics, takto v České republice oslavil své jubileum.
Ivo Babuška vystudoval fakultu, která byla předchůdkyní Stavební fakulty ČVUT, a jeho zájem o obory matematiky, jež poskytovaly nástroje pro řešení praktických úloh stavební mechaniky, ho v roce 1949 přivedl do Ústavu pro matematiku při České akademii věd a umění, dnes Matematického ústavu AV ČR. První významný projekt, jehož matematické řešení Ivo Babuška jako vedoucí oddělení MÚ v letech 1953–1956 řídil, bylo posouzení mechanického napětí způsobeného uvolňováním tepla při tuhnutí betonu při výstavbě přehradní hráze Orlík. V průběhu řešení tohoto problému vznikla řada disertačních prací celé jedné generace českých numerických matematiků. Podotkněme jen, že to byla v Československu doba předpočítačová, takže všechny výpočty prováděla skupina výpočtářek na elektromechanických kalkulačkách.
V roce 1968 odjel Ivo Babuška na předem plánovaný pobyt na University of Maryland, College Park. Ve Spojených státech se začal intenzivně zabývat metodou konečných prvků, jíž zůstal věrný dodnes. Na konci roku 1969 při sílící "normalizaci" nedostal prof. Babuška prodloužení československé výjezdní doložky a ve Spojených státech i s rodinou zůstal. V současné době pracuje v Institute for Computational Engineering and Sciences, University of Texas, Austin.
Jeho badatelské zaměření se týká především aposteriorních odhadů chyby přibližného řešení a s tím spojené adaptivní metody konečných prvků. Vychoval desítky doktorandů, z nichž mnoho se už také proslavilo ve výpočtové matematice v USA nebo v Evropě.
Ivo Babuška se proslavil svým dotazem "Will you sign the blueprint?" (volně přeloženo "Víte, že se nakonec budete muset pod ten projekt podepsat!"), který kladl v diskusi všem řečníkům na všech konferencích, které se týkaly aplikací matematiky.
Ivo Babuška se věnoval i vědecké organizační práci. V roce 1956 založil časopis Aplikace matematiky (nyní Applications of Mathematics), který Matematický ústav AV ČR dodnes vydává. Spolu s profesorem Jaroslavem Kurzweilem založil v roce 1962 tradici vědeckých konferencí EQUADIFF, ty se dodnes konají každé čtyři roky po řadě v Praze, Bratislavě a Brně. Ve Spojených státech dlouhá léta organizoval dvakrát ročně neformální konferenci Finite Element Circus, kterou jeho pokračovatelé pořádají nadále.
Profesoru Ivu Babuškovi náleží řada ocenění, mezi něž patří např. čestná oborová medaile Bernarda Bolzana za zásluhy v matematických vědách, kterou mu udělila AV ČR. Byl též zvolen čestným zahraničním členem Učené společnosti ČR a jeho jméno nese od roku 2003 asteroid 36060.
U příležitosti osmdesátých narozenin předal 29. května 2006 předseda Akademie věd ČR prof. Václav Pačes prof. Ivu Babuškovi nejvyšší akademické vyznamenání, čestnou medaili De scientia et humanitate optime meritis.
Ivo Babuška byl se "svým" pražským oddělením ve vědeckém kontaktu i před rokem 1990. Od té doby však jezdí do Prahy pravidelně a v roce 1994 založil cenu pro mladé vědecké pracovníky, kterou uděluje Česká společnost pro mechaniku společně s Jednotou českých matematiků a fyziků. Cena nese Babuškovo jméno a uděluje se, s přispěním jeho vlastních prostředků, každoročně.
Karel Segeth,
Matematický ústav AV ČR
25.6.2008