Znalosti o invadovanosti různých společenstev nebo biotopů byly až donedávna spíše kusé a nepodložené reprezentativními daty, která by srovnávala větší počet společenstev. Teprve koncem 90. let 20. století se objevil vhodný zdroj dat pro hodnocení invadovanosti rostlinných společenstev, a to velké databáze fytocenologických snímků vytvářené v některých zemích, zejména v Evropě. Článek přináší mj. odpověď na otázky, která společenstva jsou nejvíce a nejméně invadována a jaké jsou rozdíly v invadovanosti společenstev archeofyty a neofyty.
Chytrý M. a kol. (2008): Habitat invasions by alien plants: a quantitative comparison among Mediterranean, subcontinental and oceanic regions of Europe. J. Appl. Ecol. 45: 448–458.
Kowarik I. (1995): On the role of alien species in urban flora and vegetation. – In: Pyšek P., Prach K., Rejmánek M. & Wade P. M. [eds], Plant invasions: general aspects and special problems, p. 85–103, SPB Academic Publishing, Amsterdam.
Stohlgren T. J., Jarnevich C., Chong G. W. & Evangelista P. H. (2006b): Scale and plant invasions: A theory of biotic acceptance. Preslia 78: 405–426.
str. 60
Jedním z nejvíce invadovaných biotopů jsou ruderální místa ve městech, vesnicích, podél silnic a železnic. Na nich se vyskytuje mnoho archeofytů i neofytů (zde např. severoamerický turan roční – Erigeron annuus), které svými počty druhů i celkovou biomasou často výrazně převažují nad původními druhy. Foto M. Chytrý