veřejná výzkumná instituce
Prof. Athanasios Markopoulos (University of Athens) pronese dne 9. 11. 2010 v Modré posluchárně FF UK, Celetná 20, přednášku Education in Byzantium.
Pozvánka... (pdf)
Ředitelka Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i., v Praze vypisuje výběrové řízení
na místo
pracovníka vědy a výzkumu v oboru paleoslovenistika (50%)
(podmínkou ukončené magisterské studium v oboru slavistická studia, znalost staroslověnštiny, staré řečtiny, ruštiny a dalšího slovanského jazyka)
a
knihovníka-specialisty (50%)
(podmínkou ukončené vysokoškolské vzdělání humanitního směru, znalost práce s PC, znalost ruštiny, dalšího světového jazyka, orientace ve slovanských jazycích, ochota k dalšímu vzdělávání).
Písemné přihlášky s profesním životopisem, přehledem praxe a kopiemi dokladů o získané kvalifikaci zašlete nejpozději do 16. listopadu 2010 na adresu Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i., s označením „Konkurz“.
Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., uspořádá v rámci Týdne vědy a techniky 2010 ve středu 3. 11. 2010 od 10 do 16 hodin Den otevřených dveří, při němž se zájemci z řad veřejnosti mohou seznámit se základními oblastmi jeho činnosti.
Knihovna Slovanského ústavu
výstavka nových publikací a časopisů Slavia, Byzantinoslavica, Germanoslavica vydaných
Slovanským ústavem, seznámení s fondy a s provozem knihovny
Oddělení dějin slavistiky a slovanských literatur
aktuální úkoly soudobé literární vědy o evropských a slovanských literaturách, katalog
Slavik, výzkum ruské emigrace v meziválečném Československu
Oddělení lingvistiky a lexikografie
způsoby zpracování slovníků slovanských jazyků: rusko-český, česko-ukrajinský, chorvatsko-český, slovinsko-český (excerpta, elektronická databáze, výsledná podoba slovníku)
Oddělení paleoslovenistiky a byzantologie
Slovanský ústav jako centrum českého výzkumu staroslověnských a církevněslovanských
památek, staroslověnský jazyk a písemnictví na Velké Moravě a v Čechách, historické
vztahy Byzance a slovanských zemí
Osobou pověřenou stykem s veřejností je PhDr. Iveta Krejčířová, tel. 224800256, e-mail: krejcirova(at)slu.cas.cz
V rámci Týdne vědy a techniky přednese Mgr. Václav Čermák, Ph.D., dne 3. 11. 2010 ve 13 hod. přednášku na téma Zpracování staroslověnštiny formou slovníku a problémy s tím spojené, jejíž součástí bude prezentace publikací Řecko-staroslověnský index a Slovník jazyka staroslověnského V.
Místo konání: Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., Na Florenci 3, Praha 1
V rámci Týdne vědy a techniky přednese 5. 11. 2010 v 9 hod. PhDr. Marcel Černý, Ph.D., přednášku, která bude věnována hlavním bájeslovným pracím K. J. Erbena a jejich významu pro českou folkloristiku a slavistiku. Představen bude i soudobý kontext mytologického bádání, zvláště mytologická škola Jakoba Grimma. Přednáška bude spojena s prezentací knižní publikace Karel Jaromír Erben – Slovanské bájesloví, edd.: † Věnceslava Bechyňová – Marcel Černý – Petr Kaleta, Praha 2009.
Místo konání: budova Akademie věd ČR, Národní třída 3, místnost č. 108.
Podrobný program přednášek a doprovodných akcí v rámci Týdne vědy a techniky najdete na adrese www.tydenvedy.cz
29.–30. června 2010 proběhla v Moskvě na půdě Ústavu slavistiky mezinárodní konference s názvem Na rozhraní dvou kultur: Ruská emigrace v meziválečném Československu s podsekcí Na rozhraní kulturních tradic: slavistika v Rusku a v exilu v první polovině XX. století. Akce pořádané Ústavem slavistiky AV RF společně s SLÚ AV ČR se zúčastnili představitelé z Ruska, Česka, Německa a Rakouska.
Ve čtvrtek 13. května 2010 se v budově Akademie věd České republiky uskutečnil pod záštitou Jazykovědného sdružení České republiky seminář na téma Slovníky současných slovanských jazyků, Plány a výsledky české vícejazyčné lexikografie, na němž pracovníci Slovanského ústavu a Ústavu pro jazyk český AV ČR informovali o aktuálních lexikografických projektech:
Ve dnech 18.–20. 3. 2010 se ve spolupráci s École des hautes études en Sciences sociales (Paříž) ve vile Lanna v Praze 6 uskutečnilo kolokvium na téma výzkum popisů uměleckých a architektonických památek jako specifického žánru byzantské literatury a ověření jejich hodnoty jako historického a uměleckohistorického pramene. Zvláštní pozornost byla věnována tomu, jak se vliv tohoto byzantského literárního žánru projevil ve slovanských literárních oblastech ve sféře byzantského kulturního a spirituálního vlivu, jakých zde ekfrasis nabrala forem a v čem spočívaly její specifické zvláštnosti. Kolokvia se zúčastnili přední odborníci nejen z ČR a Francie, ale také z Ruska, Bulharska, Řecka, Rakouska, Švédska, Velké Británie a USA.
Národní muzeum ve spolupráci s Českým národním byzantologickým komitétem při Slovanském ústavu AV ČR, v. v. i., uspořádaly v přednáškovém sále nové budovy Národního muzea přednáškový cyklus BYZANC. Dědička východořímské říše ve středověku. Pracovníci Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i., přednesli následující přednášky:
Dále byly předneseny přednášky:
Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., také zorganizoval v přednáškovém sále nové budovy Národního muzea dne 25. 2. 2010 přednášku Mgr. Vlastimila Drbala Madabská mozaiková mapa.
Aktualizace charakteristiky činnosti ústavu a historie ústavu
Odborné profily vědeckých pracovníků
Webová prezentace výstavy Slovanský ústav AV ČR 1998–2008
Sekce Z naší činnosti v minulých letech...
Program konference Kultura ruské emigrace...
Aktuální obsahy časopisů, změny v distribuci, aktualizované pokyny pro autory
Aktualizace činnosti a výstupů jednotlivých oddělení
Technické poznámky: Stránky jsou převedeny do multilingválního kódování Unicode UTF-8. Nezobrazí-li se správně, zkontrolujte si ve svém prohlížeči zapnutí automatické detekce kódování, případně nastavte přímo kódování UTF-8 (Zobrazit - Kodovani - UTF-8).
Na obranu před roboty, shrabujícími a zneužívajícími e-mailové adresy, uvádíme na těchto stránkách místo kritického znaku @ zástupné znaky.