Masarykův ústav AV ČR: Archiv ÚTGM
Archiv ÚTGM – aktivity v roce 2010
Prezentace publikace Karel Kramář (1860–1937): život a dílo
![pozvánka](https://webarchiv.lib.cas.cz:443/wayback/20100717000525im_/http://www.mua.cas.cz/images/msu/kk_pozv-prez_10.gif)
Pozvánka na prezentaci publikace 28. dubna 2010 v 15.30 v Informačním centru vlády...
Slavnostní uvedení publikace věnované prvnímu ministerskému předsedovi Československé republiky Karel Kramář (1860–1937): život a dílo se uskutečnilo dne 28. dubna 2010 v prostorách Informačního centra vlády ve Vladislavově ulici v Praze. Stalo se tak za účasti přibližně čtyřiceti hostů z řad autorů, reprezentantů institucí podílejících se na projektu a dalších zájemců, především historiků a archivářů.
![]() |
Prezentace publikace Karel Kramář |
Prezentaci zahájila ředitelka vládního informačního odboru Lucie Wittlichová. Průvodci dalším programem se stali Jan Bílek a Luboš Velek, kteří publikaci redigovali. Připomenuta byla dlouhodobá a těžko nahraditelná koncepční práce akademických humanitních pracovišť (kniha Korespondence T. G. Masaryk – Karel Kramář, Praha: Masarykův ústav AV ČR 2005 a mezinárodní vědecká konference Karel Kramář, Praha 2007) i její ohrožení současnými tendencemi v řízení vědy a výzkumu. Publikace vydaná jako suplementum časopisu Moderní dějiny vznikla spoluprací pěti pracovišť, za něž k tématu pohovořili a knihu pozdravili Svatava Raková, ředitelka Historického ústavu AV ČR, Lucie Kostrbová, pověřená ředitelka Masarykova ústavu a Archivu AV ČR, a Michal Stehlík, děkan Filozofické fakulty UK. Suplementum zahrnuje na padesát příspěvků, které podávají všestrannou reflexi Kramářovy osobnosti. Sledují ho od dětství a mládí, jako politika, předsedu vůdčí strany měšťanských vrstev, válečného vězně, prvního československého premiéra, propagátora ideálu novoslovanství a rusofila, souputníka a oponenta T. G. Masaryka, a rovněž jako podnikatele nebo stavitele známé pražské vily. Poděkováno bylo všem autorům a autorkám, stejně jako všem dalším spolupracovníkům, kteří se o vznik reprezentativního, objemného a výpravného titulu, který obohacuje poznání novodobých českých dějin a vychází v roce kulatého výročí Kramářova narození, zasloužili. Závěrečného slova se laskavě ujal Jaroslav Pánek, místopředseda Akademie věd ČR. V přátelských debatách po oficiální části prezentace se mj. probíraly nápady směrující další výzkum.
Promítání pásma filmů o TGM
uspořádal Národní filmový archiv v kině Ponrepo dne 8. 3. 2010. Na programu byly dokumenty 28. říjen 1918 v Praze (1928), T. G. Masaryk – první president Československé republiky (1930), Zájezd pana presidenta na Horácko (1928), Topolčanky v září 1925, Pan president Osvoboditel (1930) a Poslední léto s T.G.M. (1937). Němé dokumenty byly promítány s živým klavírním doprovodem. Viz zde. Střihové filmy zachytily T. G. Masaryka při různých oficiálních politických a společenských událostech, při návštěvách různých míst státu a v soukromí v rodinném kruhu. Před promítáním byli návštěvníci informováni o historii a činnosti našeho ústavu.
Pietního aktu v Lánech,
který připomněl 160. výročí Masarykova narození, se zúčastnilo několik stovek lidí včetně zástupců našeho pracoviště. V rámci oslav byla odhalena prezidentova jezdecká socha, dílo vytvořil sochař Petr Novák z Jaroměře.
Výstava Život TGM na Hradě – všední i sváteční
pořádaná prezidentskou kanceláří a hradní správou na Pražském hradě v prostorách Velkého sálu Rožmberského paláce a trvající od 2. 3. do 14. 3. 2010 vznikla i za přispění naší instituce. Další informace...
T. G. Masaryk a jeho rodina
![pečeť JGM](https://webarchiv.lib.cas.cz:443/wayback/20100717000525im_/http://www.mua.cas.cz/images/msu/jgm-pecet_2.jpg)
je název výstavy, kterou pořádá Masarykovo muzeum v Hodoníně od 4. 3. do 23. 5. 2010 při příležitosti oslav 160. výročí narození prvního československého prezidenta. Masarykův ústav a Archiv AV ČR, v.v.i., se na ní podílí podle smlouvy o spolupráci s hodonínským muzeem. Z fondů Alice, Herberta, Charlotty, Jana, Olgy a Tomáše Masarykových na ní naše pracoviště zapůjčilo přes 130 výstavních položek včetně několika originálů trojrozměrných exponátů. Mezi ně patří odlitky pečetidla Jana Masaryka (viz obrázek).
Výstava Cesty české ústavnosti
![pozvánka](https://webarchiv.lib.cas.cz:443/wayback/20100717000525im_/http://www.mua.cas.cz/images/ccu_1.jpg)
konaná ve dnech 26. 2.–7. 3. 2010 při příležitosti 90. výročí přijetí československé ústavy v roce 1920 Úřadem vlády České republiky v Hrzánském paláci v Praze zpřístupnila mj. originály dokumentů jako např. Zlatá bula sicilská z roku 1212 nebo Únorová ústava v exempláři pro České království z roku 1861 a také československé a české ústavy z let 1918, 1920, 1948, 1960, 1992. Exponáty zapůjčily Národní archiv, Archiv Národního muzea, Archiv Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Státní oblastní archiv v Třeboni a Archiv Kanceláře prezidenta republiky. Vystavena byla i Washingtonská deklarace z roku 1918 půjčená z našeho archivu. Výstavu doprovází stejnojmenná publikace Petra Mlsny, Lukáše Šlehofera a Dana Urbana. V rámci projektu se uskutečnily též seminář Ústava ČR – vznik, vývoj a perspektivy a konference Ústava 1920 – vyvrcholení konstituování československého státu. Na konferenci vystoupili pracovníci našeho ústavu doc. dr. Eva Broklová, DrSc., prof. PhDr. Jan Rychlík, DrSc. a prof. PhDr. Ivan Šedivý, CSc.
Publikace Karel Kramář (1860–1937): život a dílo
![obálka](https://webarchiv.lib.cas.cz:443/wayback/20100717000525im_/http://www.mua.cas.cz/images/msu/obal/kk-zd_16.jpg)
obsahuje na padesát příspěvků, které přinášejí všestrannou reflexi Kramářovy osobnosti v širokém kontextu. Sledován je jako stranický vůdce, politik, první československý ministerský předseda či jako propagátor ideálu novoslovanství a rusofil, i jako martyr, objekt literární karikatury a rovněž jako průmyslník, finančník, stavitel nebo mecenáš a manžel. Kniha poskytuje vcelku komplexní analýzu, interpretaci a zhodnocení života a díla Karla Kramáře. Díky všem zúčastněným přispěvatelům se podařilo zkompletovat historické poznání mnohostrannosti Kramářova odkazu, odhalit dosud nezpracované nebo málo známé oblasti tématu a rovněž korigovat v mnohém zkreslené povědomí, které o něm setrvale převládá. Texty poskytují i podněty pro prohloubení výzkumu a pro diskusi. Publikace je rovněž přínosem zájemcům o období, v němž Kramář žil, a o témata české identity, státnosti a vztahu k okolní Evropě.
Tisková zpráva o publikaci... (pdf)
Ohlasy publikace Karel Kramář (1860–1937): život a dílo
zprávy, anotace, relace, rozhovory, recenze
- Česká televize, 7. 3. 2010, pořad Knižní svět, rubrika Téma týdne – vystoupení J. Bílka. (Portrét na obálce knihy zachycuje soustředěného doktora Kramáře s telefonním sluchátkem v ruce. Portrét téhož doktora Kramáře uvnitř knihy je však mnohem podrobnější a obsažnější. Zachycuje ho jako stranického vůdce, politika, prvního československého ministerského předsedu, rusofila a propagátora ideálu novoslovanství i jako mučedníka, průmyslníka, finančníka, stavitele či mecenáše nebo objekt literární karikatury. Knihu Karel Kramář 1860–1937, na které spolupracoval kolektiv autorů a jejímiž editory jsou Jan Bílek a Luboš Velek, společně vydaly Masarykův a Historický ústav Akademie věd.)
- Akademie věd ČR, 9. 3. 2010, Tisková zpráva k publikaci Karel Kramář (1860–1937): život a dílo.
- Český rozhlas 7, 10. 3. 2010, zprávy v 15.16 hod. Historikové připravili sborník ke 150. výročí narození Kramáře. (Historikové připravili sborník ke 150. výročí narození prvního československého předsedy vlády. Nazvali ho Karel Kramář (1860–1937): život a dílo. Vydal ho Masarykův ústav a Archiv Akademie věd České republiky. Sborník obsahuje na padesát příspěvků, které všestranně analyzují Kramářovu osobnost v nejširších souvislostech. Badatelé ho sledují jako stranického vůdce, politika, prvního československého premiéra i jako propagátora ideálu novoslovanství a rusofila. Sledují ho i jako průmyslníka, stavitele nebo mecenáše a manžela a nevynechali ani jeho karikatury. Kniha poskytuje komplexní analýzu, interpretaci a zhodnocení Kramářova života a díla. Čtenářům se v ní díky pestrému autorskému týmu dostávají do rukou dosud nezpracované nebo málo známé informace, takže mu umožní korigovat mnohdy zkreslené povědomí o tomto politikovi. Texty mohou být i inspirací pro další výzkum a podnětem k celospolečenské diskusi.)
- Zpravodajství České tiskové kanceláře, 10. 3. 2010. Historikové připravili sborník ke 150. výročí narození Kramáře. Masarykův ústav a Archiv AV ČR vydal ke 150. výročí narození prvního československého předsedy vlády sborník s názvem Karel Kramář (1860–1937): život a dílo.
- Český rozhlas Leonardo, 12. 3. 2010, pořad Monitor, vstup 10.10–13 hod., rozhovor s J. Bílkem
- Technický týdeník, 23. 3. 2010, Karel Kramář: život a dílo. Publikace Karel Kramář (1860–1937): život a dílo – vydaná Masarykovým ústavem a Archivem AV ČR v Nakladatelství Historický ústav – obsahuje na 50 badatelských příspěvků, které přinášejí všestrannou reflexi Kramářovy osobnosti v širokém kontextu.
Mezinárodní vědecká konference KAREL KRAMÁŘ (1860–1937)...