Na výzkumu ostatků slavného dánského astronoma Tychona Braha, které budou na podnět dánských vědců 15. listopadu exhumovány z hrobky v Týnském chrámu, se bude podílet i Ústav jaderné fyziky Akademie věd ČR. Jaderní fyzici z Řeže chtějí přispět k objasnění příčiny astronomovy smrti analýzou miniaturních vzorků jeho kostí a vlasů pomocí jaderných metod.
Tzv. neutronová aktivační analýza (NAA) a měření rentgenfluorescenčního záření buzeného protony (PIXE) jsou vysoce citlivé jaderné analytické metody umožňující stanovení až 40 prvků v jednom vzorku. Vědci si od nich slibují, že pomohou potvrdit jednu z hypotéz, podle kterých byl Tycho Brahe buď otráven, pravděpodobně rtutí, nebo se otrávil sám při svých alchymistických pokusech, nebo zemřel na selhání ledvin ze zcela jiné příčiny. „Metoda NAA je založena na ozáření vzorku neutrony v jaderném reaktoru, při němž z přítomných prvků vzniknou jejich radioaktivní izotopy. Měřením vzniklé radioaktivity se stanoví koncentrace původně přítomných prvků. V metodě PIXE se zase urychlenými protony vzbudí elektronový obal atomu, který pak vysílá charakteristické záření X, tedy Rentgenovo záření, jehož změřením se stanoví obsah přítomných prvků,“ vysvětluje podstatu metod Jan Kučera z Ústavu jaderné fyziky.
Stanovení rtuti v těle Tychona Braha bude provedeno nejlepšími dostupnými metodami nejen v Řeži, ale duplikátní vzorky budou analyzovány ještě metodou PIXE na univerzitě ve švédském Lundu a také další vhodnou metodou, atomovou absorpční spektrometrií (AAS), na univerzitě v dánském Odense. Kučera předesílá, že z výsledků analýz bude jednoznačně zřejmé, zda jsou koncentrace rtuti normální, nebo zvýšené a zda jsou zvýšené jen v krátké části vlasu, nebo v delším úseku vlasu, vyrostlém v delším časovém období. Pokud ale budou nalezeny zvýšené koncentrace rtuti u kořínků vlasů, nebude možno zjistit, jestli byl Brahe vystaven účinku kovové rtuti, nebo některé sloučeniny rtuti a jestli ji požil sám, např. při experimentu, nebo mu ji někdo podal s úmyslem ho zavraždit. „Pokud jde o potvrzení vraždy, my budeme schopni určit pouze to, zda k otravě došlo jeden či dva týdny před smrtí, nebo zda se jednalo o chronickou otravu, která probíhala několik let. Obecně je ale nález zvýšené koncentrace určitého toxického prvku, například arzenu, v sekvenčních vzorcích vlasů potenciální oběti vraždy považován za jeden z indikátorů vraždy a může být použit jako důkaz,“ řekl Kučera.
3 Nov 2010