Bohuslav Raýman (1852–1910), badatel, učitel a organizátor vědy
6.10.2010
Velká putovní výstava Akademie věd ČR Věda na vaší straně
7.9.2010
Posláním výstavy, kterou realizuje Středisko společných činností AV ČR, v. v. i., je oživení a prohloubení komunikace světa vědy a výzkumu s veřejností. Tato expozice umožní nejvýznamnější vědecké instituci v zemi – AV ČR a jejím ústavům – získat pozornost veřejnosti, přičemž hlavními cíli jsou zejména:
Představit vědu v novém zorném úhlu výtvarné zajímavosti a obsahové rozmanitosti.
Představit vědu co nejširší populaci bez jakýchkoli bariér či omezení.
Představit vědu jako emotivně přitažlivou disciplínu lidské činnosti.
Profesor Drahoš udělil dvě Akademické prémie
6.9.2010
Prestižní ocenění Praemium Academiae neboli Akademickou prémii, kterou každoročně uděluje předseda Akademie věd ČR mimořádným vědeckým osobnostem působícím v rámci Akademie, letos získal profesor Petr Pyšek z Botanického ústavu a docent Pavel Jungwirth z Ústavu organické chemie a biochemie. Vedení Akademie k této příležitosti pořádá slavnostní setkání s oceněnými vědci.
Chemičtí inženýři z celého světa v Praze
27.8.2010
Ve dnech 28. srpna až 1. září 2010 se v Praze uskuteční společný 19. Mezinárodní kongres chemického a procesního inženýrství CHISA a 7. Evropský kongres chemického inženýrství ECCE-7. Kongresy pořádá Česká společnost chemického inženýrství v úzké spolupráci s Ústavem chemických procesů AV ČR, v. v. i., Inženýrskou akademií ČR a pod záštitou předsedy AV ČR.
12. konference experimentální biologie rostlin
27.8.2010
Ve dnech 14. až 17. září 2010 se v areálu České zemědělské univerzity v Praze 6-Suchdole koná 12. konference experimentální biologie rostlin.
47. pracovní setkání na téma biologie vnitřního ucha
20.8.2010
V roce 1963 byla založena tradice každoročních pracovních setkání vědců z celého světa, kteří se zabývají výzkumem struktury, funkce a patologických stavů vnitřního ucha. Pracovní setkání se konají na konci letních měsíců vždy v některém evropském městě, jeho renomé však překročilo hranice Evropy a stalo se typicky mezinárodním setkáním.
Jubilejní 50. ročník pozorování proměnných hvězd ve vesmíru
5.8.2010
V sobotu 7. srpna 2010 začne týdenní soustředění (praktikum) pozorovatelů proměnných hvězd, doplněné již potřetí také o pozorování planet u cizích hvězd, tzv. exoplanet. Jubilejní 50. ročník proběhne pod tmavou krkonošskou oblohou v Peci pod Sněžkou.
Česká astrofotografie měsíce za červenec 2010
3.8.2010
Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2010 obdržel snímek „Vnitřní koróna Slunce při úplném zatmění 11. 7. 2010 “, jehož autorem je Prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, CSc. z Brna.
Objev nového materiálu pro stálé elektronické paměti
22.7.2010
Skupina S. Kamby z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, v. v. i., společně s řadou amerických spolupracovníků teoreticky navrhla a také experimentálně využila mechanického napětí ve velmi tenkých vrstvách EuTiO3 k umělé přípravě feroelektrika, které je zároveň silným umělým magnetem.
Materiálový výzkum pomáhá částicové fyzice
20.7.2010
Skupina S. Kamby z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR navrhla společně s americkými kolegy jak využít klasických experimentálních metod fyziky pevných látek k měření dipólového momentu elektronu.