Academia 

Video pro média

 

Get the Flash Player to see this player.

 

 



Putovní výstava „Věda na vaší straně“ se představuje již potřetí. Tentokrát v Českých Budějovicích

Další videa

OAT audiovizualni studio

Foto pro média

Videovizitka AV ČR

projekt BIOCEV

 

Get the Flash Player to see this player.

Více o projektu

Otevřená věda

otevrena.jpg

Kalendář akcí

Dnes < 2010 >  < listopad > 
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Vybrané zprávy

Václav Pačes: Naši vědci už odcházejí za hranice

V pořadu Interview ČT24 Václav Pačes uvedl: "Na vědu a výzkum se rozpočet nekrátí. Krátí se specificky Akademii na základě naprosto skandálních kritérií. Akademie věd je naopak připravena se v této době vzdát peněz. Jsme v ekonomické recesi, máme tady povodně. To jsou samozřejmě priority, kam musí peníze přijít. Nám nejde o to, abychom si navyšovali rozpočet nebo aby se nám peníze nebraly."

více zde

Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu požaduje zachování institucionální podpory Akademie věd na úrovni roku 2009

Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu doporučuje Poslanecké sněmovně ČR požádat vládu ČR o zachování institucionální podpory Akademie věd ČR ve výhledu rozpočtu na rok 2011 - 2012 na úrovni roku 2009.

více zde

Jiří Rákosník: Jak „umleli“ návrh rozpočtu na výzkum a vývoj

Opravdu se neděje nic dramatického? Stovky vědců, kteří v důsledku institucionálního podfinancování odejdou z pracovišť Akademie věd, nenajdou práci na vysokých školách. Uplatní se snad v průmyslu, který hlasitě žádá státní podporu místo aby investoval do výzkumu? Proč tedy podniky nevytvoří pracovní místa pro výzkumníky a nenabídnou jim lepší podmínky, aby k nim přešli a pracovali podle jejich požadavků?

více zde

Archiv

Bohuslav Raýman (1852–1910), badatel, učitel a organizátor vědy

6.10.2010

 

V letošním roce uplynulo 100 let od úmrtí českého chemika Bohuslava Raýmana. Patřil mezi učence, kteří v 19. století položili základy moderní české vědy ve svých oborech a zároveň výrazně přispěli k její institucionalizaci, díky níž se začlenila do mezinárodního kontextu. V rodné Sobotce mu byla v letošním roce odhalena pamětní deska. Čtyři odborné instituce se spojily k uspořádání semináře, který chce představit B. Raýmana jako mimořádného badatele, vysokoškolského učitele a organizátora vědecké práce.

 

Velká putovní výstava Akademie věd ČR Věda na vaší straně

7.9.2010

Posláním výstavy, kterou realizuje Středisko společných činností AV ČR, v. v. i., je oživení a prohloubení komunikace světa vědy a výzkumu s veřejností. Tato expozice umožní nejvýznamnější vědecké instituci v zemi – AV ČR a jejím ústavům – získat pozornost veřejnosti, přičemž hlavními cíli jsou zejména:
Představit vědu v novém zorném úhlu výtvarné zajímavosti a obsahové rozmanitosti. Představit vědu co nejširší populaci bez jakýchkoli bariér či omezení. Představit vědu jako emotivně přitažlivou disciplínu lidské činnosti.

Profesor Drahoš udělil dvě Akademické prémie

6.9.2010

Prestižní ocenění Praemium Academiae neboli Akademickou prémii, kterou každoročně uděluje předseda Akademie věd ČR mimořádným vědeckým osobnostem působícím v rámci Akademie, letos získal profesor Petr Pyšek z Botanického ústavu a docent Pavel Jungwirth z Ústavu organické chemie a biochemie. Vedení Akademie k této příležitosti pořádá slavnostní setkání s oceněnými vědci.

Chemičtí inženýři z celého světa v Praze

27.8.2010

Ve dnech 28. srpna až 1. září 2010 se v Praze uskuteční společný 19. Mezinárodní kongres chemického a procesního inženýrství CHISA a 7. Evropský kongres chemického inženýrství ECCE-7. Kongresy pořádá Česká společnost chemického inženýrství v úzké spolupráci s Ústavem chemických procesů AV ČR, v. v. i., Inženýrskou akademií ČR a pod záštitou předsedy AV ČR.

12. konference experimentální biologie rostlin

27.8.2010

Ve dnech 14. až 17. září 2010 se v areálu České zemědělské univerzity v Praze 6-Suchdole koná 12. konference experimentální biologie rostlin.

47. pracovní setkání na téma biologie vnitřního ucha

20.8.2010

V roce 1963 byla založena tradice každoročních pracovních setkání vědců z celého světa, kteří se zabývají výzkumem struktury, funkce a patologických stavů vnitřního ucha. Pracovní setkání se konají na konci letních měsíců vždy v některém evropském městě, jeho renomé však překročilo hranice Evropy a stalo se typicky mezinárodním setkáním.

Jubilejní 50. ročník pozorování proměnných hvězd ve vesmíru

5.8.2010

V sobotu 7. srpna 2010 začne týdenní soustředění (praktikum) pozorovatelů proměnných hvězd, doplněné již potřetí také o pozorování planet u cizích hvězd, tzv. exoplanet. Jubilejní 50. ročník proběhne pod tmavou krkonošskou oblohou v Peci pod Sněžkou.

Česká astrofotografie měsíce za červenec 2010

/sys/galerie-obrazky/obrazky-novinky/Vxtxznx_xAM_xervenec2010_Druckmuller.jpg

3.8.2010

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2010 obdržel snímek „Vnitřní koróna Slunce při úplném zatmění 11. 7. 2010 “, jehož autorem je Prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, CSc. z Brna.

Objev nového materiálu pro stálé elektronické paměti

22.7.2010

Skupina S. Kamby z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, v. v. i., společně s řadou amerických spolupracovníků teoreticky navrhla a také experimentálně využila mechanického napětí ve velmi tenkých vrstvách EuTiO3 k umělé přípravě feroelektrika, které je zároveň silným umělým magnetem.

Materiálový výzkum pomáhá částicové fyzice

20.7.2010

Skupina S. Kamby z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR navrhla společně s americkými kolegy jak využít klasických experimentálních metod fyziky pevných látek k měření dipólového momentu elektronu.

Akademie věd ČR - Pro média

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast