CZ EN
Výuka

 

Seminární, bakalářské, diplomové a disertační práce

Seminární práce

Příprava a charakterizace ITO vrstev připravených depozicí z koloidních roztoků

školitel J. Mrázek, NOVĚ OTEVŘENÉ TÉMA, ZATÍM NEOBSAZENO

Cílem práce je nalezení optimálních parametrů pro přípravu tranparentních vrstev ITO s nízkou rezistivitou pro aplikaci v optice a fotovoltaice.

Práce bude sestávat z přípravy vrstev ITO z  koloidních roztoků na skelné planární a vláknové substráty metodou dip-coatingu. Na připravených vzorcích budou studovány jejich mechanické a elektrické vlastnosti v závislosti na podmínkách depozice a tepelně-chemickém zpracování v teplotním intervalu 100-600°C. Výsledky budou porovnány s vrstvami připravenými vakuovým naprašováním a komerčně dostupnými vzorky.

 

Charakterizace a optimalizace parametrů tažení dutých vláken

školitel O.Podrazký, NOVĚ OTEVŘENÉ TÉMA, ZATÍM NEOBSAZENO

Cílem práce je nalezení závislosti mezi rozměry a procesními parametry (teplota, rychlost tažení, tlak) přípravy dutých vláken.

Práce bude zahrnovat seznámení se s procesem tažení optických vláken, obsluhou lámacího zařízení a optického mikroskopu s digitální kamerou a následnou podrobnou charakterizací rozměrů kapilárního, popř. mikrostrukturního vlákna  a nalezením vztahu mezi parametry tažení a geometrií kapilárního vlákna.

 

Detekce uhlovodíků

školitel O.Podrazký, NOVĚ OTEVŘENÉ TÉMA, ZATÍM NEOBSAZENO

Cílem práce je praktické ověření spolehlivosti, vlivu stárnutí a povětrnostních vlivů na činnost vláknově-optického refraktometrického sensoru v reálných podmínkách.

Práce bude zahrnovat návrh a vyrobení modelu produktovodu, jeho osazení vláknovým senzorem a dlouhodobé sledování (asi 1 rok) jeho optických vlastností ve vnějších podmínkách. Získané výsledky budou v závěru zpracovány.

 

Bakalářské práce

Vrstvy obsahující nanočástice TiO2 na optických vláknech a jejich fotokatalytická aktivita

VŠCHT, 2008-2010, školitel - V. Matějec, BC student Ivo Bartoň

Cílem práce je připravit stabilní vrstvy obsahující nanočástice anatasu na mikroskopických sklech a optických vláknech metodou namáčení, provést charakterizaci jejich optických vlastností a morfologie a otestovat jejich fotokatalytickou aktivitu pro rozklad methylenové modři.


Diplomové práce

Výběr a charakterizace optochemických převodníků pro vybrané chemické parametry pro vláknově-optický senzor

ČVUT FBMI, školitel M.Pospíšilová, NOVĚ OTEVŘENÉ TÉMA, ZATÍM NEOBSAZENO

Seznamte se podrobně s metodou fluorescenční spektroskopie a to jak s měřením v ustáleném stavu, tak s měření časově rozlišeným. Vyberte vhodné, komerčně dostupné optochemické fluorescenční převodníky (barviva) pro stanovení vybraných chemických parametrů v biologických vzorcích a proveďte jejich imobilizaci do tenkých vrstev. Připravené vrstvy charakterizujte pomocí fluorescenčního spektrofotometru.


Vliv geometrie a aktivní vrstvy optického vláknového prvku na citlivost bioluminiscence (biosenzoru)

ČVUT FBMI, 2009-2010, školitel M.Pospíšilová, MS student Hana Vrbová

Cílem práce je porovnat různé typy optického elementu s návazností na optické vlákno a aktivní vrstvy na velikost detekované bioluminiscence.
Byl navržen optický element, který umožnil zvýšení intenzity bioluminiscence senzitivních vrstev o dva řády; práce získala na česko-slovenské konferenci ocenění Young Investigator Award.


Vliv matrice a koncentrace pH převodníku na intensitu fluorescence jako funkce excitační energie pro pH vláknový sensor

1.LF UK, 2009-2010, školitel M.Pospíšilová, MS student - Pavel Škrabal

Práce je zaměřena na tématiku určování pH v rostlinných buňkách. K tomuto měření se využívá vhodný optický pH převodník a optický vláknový taper s rozměrem menším než buňka. Cílem práce bude charakterizovat spektrální vlastnosti (absorpce a fluorescence) vybraných pH převodníků zachycených v různých materiálech a měřených v různých uspořádáních.


Disertační práce

Příprava kovových nanočástic a jejich aplikace ve fotonice

PřF UK ve spolupráci s Universitou Rennes 1, vedoucí -D.Nižňanský, L.Spanhel, V.Matějec,2006-2010,PGS student - J.Mrázek

Práce je zaměřena na přípravu kovových a keramických nanomeriálů a jejich aplikaci v oblasti optických senzorů, opto-elektrických převodníků a aktivních prostředí pro lasery.

V současnosti je věnován pozornost přípravě nanokrystalickým materiálům systému ZnxTiyOz, titáničitanům a zirkoničitanům vzácných zemin. U připravených materiálů je zkoumáno jejich využítí ve fotovolatice, fotokatalýze a jejich aplikace v roli aktivního prostředí pro lasery.



Navazující témata PGS:

Thuliem dopované vláknové lasery, školitel P.Peterka - oddělení 210

Vláknové lasery s pasivním Q-spínáním, školitel P.Peterka - oddělení 210



Výuka

Zahraničí

Karel de Grote-Hogeschool Hoboken, Belgium, "Technology of optical fibers", I.Kašík, O.Podrazký

Ecole Nationale Supérieure d'Ingénieurs Limoges, France, "Technology of optical fibers", J.Mrázek

Advanced Study Course on Optical Sensing (ASCOS), "Optical fibers for optical sensing", I.Kašík


Česká republika

Optická vlákna (optoelektronika, fotonika), FJFI, FEL ČVUT, I.Kašík, T.Martan

Vláknová optika pro biomedicínu, FBMI ČVUT, M.Pospíšilová

Optické (vláknové) sensory, MFF  UK, I.Kašík

 

Pracoviště má spoluakreditace pro studijní obory:

Chemie a technologie materiálů (VŠCHT)

Elektrotechnika a informatika (ČVUT FEL, FJFI).