V rámci projektu Tři nástroje budeme i nadále spolupracovat se středoškolskými pedagogy a na základě jejich požadavků připravovat program pro návštěvy studentů (příklad programu exkurse z listopadu 2008 a anonymního dotazníku vyplňovaného studenty v rámci jejich návštěvy). Termíny navštěv v ústavu se snažíme vždy přizpůsobit požadavkům pedagogů.
Nově v roce 2010 začínáme připravovat program pro návštěvy žáků vyšších ročníků základních škol či nižších ročníků víceletých gymnázií, tedy těch dětí, co s chemií či fyzikou ve výuce začínají. Odkaz ZAČÍNÁME SE ZŠ brzy přinese informaci o připravovaném ukázkovém dopoledni u nás v ústavu. V současnosti v něm naleznete stránku přírodovědného kroužku s názvem "Věda není nuda", kdy se 14 dětmi 3. třídy ZŠ Litvínovská 500 z Prahy 9 (třída 3.A učitelky Mgr. H. Maškové) "laborujeme" právě v oblasti Ch, F a Bi.
Tradičně spolupracujeme se SPŠCH v Křemencové ulici, se SPŠ ST v Panské ulici, SZŠ a VOŠZ na Alšově nábřeží, Gymnáziem v Pernerově ulici, Gymnáziem Ohradní, Gymnáziem Jižní Město či řadou dalších pražských gymnázií. Některé naše akce navštívíli studenti z mimopažských škol (Liberec, Ostrava, Kladno, Slaný, Mladá Boleslav, České Budějovice, Brandýs nad Labem).
Při přípravě požadavků na program pro Vaše studenty se inspirujte informacemi v odkazu VIRTUÁLNÍ EXKURSE nebo kontaktujte řešitelku projektu.
S pedagogy také úzce spolupracujeme při umísťování talentovaných středoškolských studentů na různá pracoviště ústavu. Cílem je poskytnout jim prostor pro seznámení se s teoretickými a experimentálními základy vědecké práce. Odměnou naší a jejich vytrvalé práce je potom pokračování studia na vysoké škole přírodovědného směru.
Zájemci o středoškolské stáže inspirujte se pracemi svých spolužáků o odkazu STÁŽE V LABORATOŘÍCH, projděte si naše pracoviště (VIRTUÁLNÍ EXKURSE) a kontaktujte řešitelku projektu. I vy můžete brzy začít se svou vědeckou stáží.
Ilustrační foto: Stážistka, která více než rok jako SŠ spolupracovala na přípravě zeolitů (katalytické pracoviště), a ve školním roce 2008/2009 pokračuovala v laboratoři již jako studentka PřF UK coby stážistka-PVS (pomocná vědecká síla).
V roce 2009 ústav při různých akcích navštívilo více než 500 středoškolských studentů (informace shrnuje např. Výroční zpráva ÚFCH JH AV ČR, v.v.i. za rok 2009).
Nejbližšími akcemi pořádanými pro Vás a Vaše studenty je putovní výstava Příběh kapky (2009-2010: Olomouc červen 2010; Praha prosinec 2010) a s ní spojené přednášky o Jaroslavu Heyrovském a tradiční Den otevřených dveří v rámci programu celoakademického Týdne vědy počátkem listopadu 2010 a samozřejmě Vaše individuální návštěvy ústavu, které připravujeme v průběhu roku dle Vašeho přání.
AKTUALITY
Původně prosincový termín musíme z technických důvodů přesunout na leden 2011. Takže Mezináro30.11. - Rozeběhli jsme přírodovědný kroužek pro děti ze 3. třídy ZŠ
Věda není nuda - možná trochu honosný název, ale v18.11. - Naše putovní výstava Nanosvět očima mikroskopů vyjela za studenty do Olomouce...
Výstava fotografií objektů nanosvěta pořízená různými mikroskopy několika vědci z ÚFCH JH z17.11. - Shrnutí Dnů otevřených dveří z pohledu vědců, ale i některých návštěvníků...
V Brně byly na slavnostním galavečeru rozdány ceny ve všech 5 studentských kategoriích soutěž
Hlavní strana | O projektu | Aktuality | Léto chemiků 2009 | Letní škola 2008 | Stáže v laboratořích | Seminář studentů | Virtuální exkurse | Začínáme na ZŠ | Pro pedagogy | Týden vědy | Toulky historií | Kontakt | Projektový tým