.: UOCHB | Home | :.
Výzkumné centrum Nová antivirotika a antineoplastika
Financováno Ministerstvem Školství České Republiky
O nás Výzkum Týmy Výsledky Publikace Patenty
O nás Cíle Centra pro výzkum nových antivirotik a cytostatik

Cíle

Spolupracující subjekty a skupiny

Rada centra

Kontakt

LOGO

Centrum bylo založeno za účelem zefektivnění výzkumu v oblasti nových antivirotik a antineoplastik. Úspěšné dokončení tohoto společného projektu vyžaduje spojení metodik, originálních sloučenin a expertních mezioborových znalostí všech zúčastněných laboratoří a nebylo by ho možno samostatně dosáhnout žádnou z těchto laboratoří nebo institucí. Tak rozsáhlý projekt zahrnující návrh, synthesu a testování protivirových a cytostatických sloučenin včetně překonávání mnohačetné lékové resistence vyžaduje "kritickou hmotu" jak ve smyslu materiálního zabezpečení, tak i kvalifikovaného řešitelského týmu. Toho lze dosáhnout jen pevně integrovaným výzkumným centrem, podpořeným rozsáhlými mezinárodními spolupracemi. Řešitelské týmy zúčastněných laboratoří byly vybrány na základě existujícíh spoluprací tak, aby sdružovaly špičkové odborníky různých vzájemně se doplňujících specializací, za nimiž stojí jasně dokumentované výsledky. Proto očekáváme, že vzájemná spolupráce těchto týmů přinese synergický účinek.

Výzkum v oblasti nových antivirových a cytostatických látek se odehrává v prostředí ostré mezinárodní konkurence. Dobrou základnou dalšího výzkumu je několik vynikajících úspěchů české farmakochemie posledních let. Nicméně, bez integrovaného přístupu, zahrnujícího vybrané odborníky klíčových oborů (farmakochemie, organická synthesa, biochemie, molekulární a buněčná biologie, molekulární virologie a onkologie), by jednotlivé skupiny měly jen malou naději obstát v širším mezinárodním kontextu.

Předpokládáme, že existující vazby mezi jednotlivými skupinami navrhovaného Centra se budou během spolupráce dále posilovat, čímž se bude zvyšovat jejich schopnost obstát v mezinárodní soutěži. Cílem je vytvořit prostřednictvím častých interakcí, pravidelných setkání a výměnou studentů a dalších vědeckých pracovníků stimulující atmosféru, ve které bude umožněna aktivní výměna informací a nápadů. Tento druh otevřené spolupráce zvyšuje produktivitu jednotlivých laboratoří nejen zřejmou synergií, založenou na sdílení informací a sloučenin, ale i nepřímou cestou: vzájemným poznáváním způsobů výzkumné práce v laboratořích různých vědeckých skupin v České republice.

Centrum je financováno Ministerstvem školství České republiky, projekt č. 1M0508.