HledatMapa stránek

Příběh kapky

"Věda není nuda"

Vedeme kroužek pro děti ze 3. třídy ZŠ, obor přírodní vědy  (Ch, Fy, Bi).


Věda není nuda - možná trochu honosný název, ale vlastně se jedná o poznávání přírodovědených oborů, jako je fyzika, chemie, biologie a dalších a to formou zájmového kroužku, který jako experiment připravuje náš projekt pro děti ze 3.A  třídy pí učitelky Hany Maškové ze ZŠ Litvínovská 500 na Praze 9. 


web_DSCF8489.JPG

A proč vlastně ?

V červnu 2009 jsme pro děti uspořádali v rámci Dětského dne u nás v ústavu se SŠ studenty projektový den na téma "Co znamená profese vědce", tedy ukázkové dopoledne plné experimentů z chemie.  Dětem se vše velice líbilo a tato návštěva  se stala podnětem kroužek v budoucnu pro děti  uspořádat.

Chceme si vyzkoušet nebo spíše již ověřit, že s dětmi  i v tomto věku se dá o přírodních vědách povídat, laborovat, experimentovat a nastartovat či prohlubovat jejich zájem o tyto obory. Hlavně je nechat pod odborným vedením cosi tvořit, co potom nějak funguje ! Kroužků škola nabízí dětem  dost, ale  hlavně v oborech uměleckých (např. zpěv, divadlo, keramika, výtvarka....) či sportovních.


Kroužek pořádáme 1x za 14 dní a to v rozsahu 90 minut (čtvrtek nebo pátek).

Naše příprava je samozřejmě náročnější, aby děti tématu porozumněly, jsou přece jen malé, ale naším cílem není  je učit fyziku, chemii, biologii, ale učit je zvídavosti, sledovat a vnímat svět kolem sebe, vidět jej  v širších souvislostech, ptát se a hlavně vymýšlet odpovědi a hledat řešení, použít zkušenosti, kterou již s daným jevem, problémem mají....


Na této stránce Vám budeme pravidelně přinášet informace o tom,  jak nám to společně jde...


Titul_strana_denik_VNN.jpg

Titulní stránka laboratorního deníku, který má každé ze 14 dětí kroužku a do něhož si  zkoušíme zapisovat  stručné poznámky, malujeme či lepíme obrázky a pod. Taky máme všichni svou "barevnou periodickou tabulku chemických prvků", která  pro nás mj. taky bude zdrojem různých soutěží... (hlavně  zatím, a taky jsme si podle ní hledali své převážně chemické přezdívky ).

Pro práci děti rozdělujeme do skupinek po 3-5, aby si vše mohlo každé dítko samo dostatečně vyzkoušet ! 

Děti mají místo svého jména přezdívky, a jak jinak, než z oboru chemie či fyziky. Vybraly si je samy.  A tak vedle Kyslíka sedí Dusík (vlastně nesedí, docela spolu vyrušují a škodí, no jako v přírodě, takže brzo budou rozděleni  a posláni do jiných méně škodlivých skupin....). Holkám se líbí Pipetka, Erlenka, Kyselina, Tekuťka, Platina.. ...Máme taky jednu Arsen, jednoho Titana a Sodíka, dívku jménem Xenon, chlapce Radium  či Hydrogenium. Děti si zkrátka uměly vybrat pěkná jména....No a já jsem Katalýza, neboť do procesu výchovy vstupuji, při procesu se pokud možno nespotřebovávám a neměním a dbám na to, aby výsledek byl kýžený a dostatečný, co do kvality i výtěžnosti, zkrátka jako to bývá při katalytickém procesu...



Zatím proběhly tyto kroužky (kliknutím na odkaz  kroužků se otevře jeho  samostatná stránka, pokud již existuje...):


1) - 21.10.2010 - Chemické začátky se sodou a kyselinou citronovou, aneb  víme, co znamená, když je něco kyselé a jiné zásadité ? 



2) - 11.11.2010 Na úvod - zpátky do historie: Kdo byli alchymisté?

Co všechno a  jak   nám funguje  v elektronických obvodech, které si postavíme.



3) - 26.11.2010 - Dnes trochu od všeho: míchání roztoků, elektronické obvody, molekulární modely.



4) - 10.12.2010 - Pro vědce celého světa důležitý den- předávají se Nobelovy medaile, a i my na nich opět trochu zapracujeme...

Dnes taky, protože se letos vidíme naposledy, naděloval Ježíšek. A nám přinesl novou stavebnici Boffin-Zelená energie. V novém roce budeme tedy navíc skládat obvody napájené třeba solárním článkem, vodní turbínou, kapalinovou baterií apod.  Děti si také odnesly nové sešity a propisky, aby měly o vánočních prázdninách kam zapisovat své skvělé myšlenky a nápady....
web_DSCF8570.JPG

web_DSCF8573.JPGweb_DSC_2402.JPG

web_DSCF8575.JPG

web_DSC_2405.JPG


5) - 7.1.2011 - Pripravujeme prvni chemické kouzlo pro alchymistické divadlo...
Abychom moc neprozradili, tak jen krátce. Rok 2011 byl organizací UNESCO a dalšími vyhlášen za mezinárodní Rok chemie, takže naším příspěvkem do programu, který budou vědci ÚFCH JH  pro veřejnost připravovat v průběhu celého roku 2011,  bude malé představení (4-5 čísel, tj. efektních pokusů), jakési alchymistické divadlo, jež v rámci chemického laborování s dětmi  na kroužku nacvičujeme.
První   etuda alchymistů před Rudolfem II. se bude odehrávat na téma "Zázračná kapalina, která usvědčí vraha". Abychom alespoň trochu napověděli nezasvěceným, alchymista připraví a bude pracovat s  přírodní látkou, která zjistí kyselost či zásaditost oné kapaliny. My, chemici, tomu říkáme, že nám "indikuje pH roztoku". Co je tedy v číši pro krále?  Kyselina či louh, obojí leptající útroby, nebo  jen neškodná voda? Podle zabarvení roztoku v číši je pachatel jednoduše usvědčen!  Samozřejmě, že jsme opět pracovali s běžně dostupnými látkami, pro děti neškodnými (běžně na ně narazí doma v kuchyni či koupelně), tedy při správné manipulaci a zacházení - ocet, jedlá soda (bikarbona), prášek na praní, mýdlo, kyselina citronová, voda.....a připravili si škálu pěkných barviček!  Ale více již neprozradíme . Snad jen to,  že je třeba si taky včas koupit a uvařit hlávku červeného zelí, to asi v první řadě!

Co dodat na závěr - děti se učily pracovat s chemickým sklem, připravovat, tj. míchat roztoky a potom sledovat jejich zbarvení indikátorem. Hodně se divily, ptaly a taky se smály. Myslím, že je to opět bavilo a příště techniku popilujeme, vybereme dva nejšikovnější alchymisty pro představení (kteří to pak budou pilovat i nadále) a  popojedeme zase kousek dál. Asi někam do oboru přípravy zlata  z běžně dostupných materiálů, ptorože to by měl náš pan ministr školství Dobeš radost, kdyby se nám pece jen zadařilo !)

Apropo - co se nám to jenom objevuje v té baničce (viz foto), že by nějaké zlatinky, kdo ví?

zlato.jpg

Už je jisté, že příště se sejdeme až ve čtvrtek 3.2.2011.

Květa Stejskalová, Katalýza





AKTUALITY

15.12. - slavnostní předávání Cen J. Heyrovského za rok 2010 středoškolským studentům

Termín letošního slavnostního předávání byla středa 15.prosince 2010 od 14:30 hodin. Datum n

3.12. - Výstava Příběh kapky bude opět brzy instalována v Praze

Původně prosincový termín musíme z technických důvodů přesunout na leden 2011. Takže Mezináro

30.11. - Rozeběhli jsme přírodovědný kroužek pro děti ZŠ

Věda není nuda - možná trochu honosný název, ale v

18.11. - Naše putovní výstava Nanosvět očima mikroskopů vyjela za studenty do Olomouce...

Výstava fotografií  objektů nanosvěta pořízená různými mikroskopy několika vědci z ÚFCH JH  z

17.11. - Shrnutí Dnů otevřených dveří z pohledu vědců, ale i některých návštěvníků...

Celkový počet návštěvníků, kteří různé programy organizované ústav

Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR

Hlavní strana | O projektu | Aktuality | Léto chemiků 2009 | Letní škola 2008 | Stáže v laboratořích | Seminář studentů | Virtuální exkurse | Začínáme na ZŠ | Pro pedagogy | Týden vědy | Toulky historií | Kontakt | Projektový tým


Webdesign©2011 Hana Francová - FlexyWEB TOPlist