veřejná výzkumná instituce
Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., bude prezentovat výsledky své vědecké činnosti na 17. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2011, který se uskuteční ve dnech 12.–15. května 2011. Ve výstavním stánku č. P506 v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti si budete moci prohlédnout a zakoupit publikace vydané v Nové řadě Slovanského ústavu i mimo ni a tři mezinárodně uznávané vědecké časopisy Slavia, Byzantinoslavica a Germanoslavica. Všechny zájemce srdečně zveme
Tématické číslo vědeckého časopisu Germanoslavica (2009/1) věnované spisovateli a historiku literatury Josefu Mühlbergerovi, bylo vyznamenáno cenou Josefa Mühlbergera na rok 2011. Tato cena je udělována každé dva roky za významné ediční počiny věnované tomuto spisovateli. Cena bude slavnostně předána dne 17. 4. 2011 v jihoněmeckém městě Heubach-Lautern. Cenu od zástupců Společnosti Josefa Mühlbergera převezme šéfredaktor časopisu dr. Siegfried Ulbrecht.
Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., zakládá spolu s dalšími českými slavistickými pracovišti nový – rusisticky zaměřený – vědecký časopis Rossica Pragensia. Dostupný bude pouze v elektronické podobě na stránkách elektronické knihovny CEEOL (Central and Eastern European Online Library) se sídlem ve Frankfurtu.
Časopis bude vycházet dvakrát ročně. Příspěvky do 1. čísla ročníku 2011 mohou zájemci zasílat na elektronickou adresu slu..slu.cas.cz nejpozději do 30. 6. 2011.
Rossica Pragensia
vedoucí redaktor Ljubov Běloševská
výkonný redaktor Hanuš Nykl
Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., pořádá ve spolupráci s Národním muzeem v Praze mezinárodní
vědeckou konferenci Václav Hanka 1791 – 1861 – 2011. Konference se uskuteční ve dnech 26.–28.
září 2011 v nové budově Národního muzea v Praze.
Pozvánka a přihláška... (doc)
Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., převzal záštitu nad akcí Slánské rozhovory 2011, kterou každoročně pořádá královské město Slaný. Záštitu přebírají různé vzdělávací, kulturní či vědecké instituce. Letošní ročník je věnován Rusku a ruské duchovní kultuře. Akce proběhne dne 4. 10. 2011 ve Slaném a popularizační přednášky pro veřejnost na ní přednesou pracovníci Slovanského ústavu dr. Hanuš Nykl a dr. Julie Jančárková. V programu vystoupí také ředitel Slovanské knihovny při Národní knihovně ČR, dr. Lukáš Babka, návštěvníci si budou moci prohlédnout i výstavu s názvem Kladenská ikona.
Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., pořádá ve dnech 7.–9. října 2011 v Göteborgu ve spolupráci s Ústavem jazyků a literatur Univerzity v Göteborgu mezinárodní vědeckou konferenci Mitten in Europa – Mobilitäten und Zwischenräume. Peter Härtlings Erzählen věnovanou spisovateli Petru Härtlingovi a koncepci Evropy v jeho díle. Konference se zúčastní čeští, němečtí a švédští literární vědci.
Ve dnech 25.–26. 11. 2011 uspořádá Slovanský ústav, v. v. i., v Praze ve vile Lanna v rámci mezinárodního projektu závěrečné kolokvium na téma Villes de toute beauté: L´ekphrasis des cités dans les littératures byzantine et byzantino-slaves.
Z naší činnosti v roce 2011
Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., Český národní byzantologický komitét a redakce časopisu Byzantinoslavica uspořádaly v pátek 29. 4. 2011 v prostorách Slovanského ústavu AV ČR přednášku České země a Byzanc. Příspěvek k interpretaci vybraných uměleckohistorických předmětů, kterou přednesl Petr Balcárek, PhD. et Ph.D., z Institutu pro byzantská a východokřesťanská studia o.p.s. (IBYZ o.p.s.) v Olomouci.
V rámci cyklu přenášek Národního muzea v Praze věnovaného literatuře a kultuře Lužických Srbů se 26. 4. 2011 v budově Národního muzea uskutečnila přednáška PhDr. Heleny Ulbrechtové, Ph.D., na téma Lužickosrbská literatura od poslední třetiny 19. století do současnosti.
V pondělí 21. 2. 2011 přednesl Dr. Shinichi Murata ze Sophia University Tokio přednášku na téma Razvitije literaturověděnija v japonskoj slavistike, kterou společně zorganizovaly Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., a Národní knihovna ČR – Slovanská knihovna.
Z naší činnosti v roce 2010
V rámci Týdne vědy a techniky přednesl 5. 11. 2010 PhDr. Marcel Černý, Ph.D., přednášku věnovanou hlavním bájeslovným pracím K. J. Erbena a jejich významu pro českou folkloristiku a slavistiku. Součástí přednášky byla i prezentace knižní publikace Karel Jaromír Erben – Slovanské bájesloví, edd.: † Věnceslava Bechyňová – Marcel Černý – Petr Kaleta, Praha 2009.
Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., uspořádal v rámci Týdne vědy a techniky 2010 3. 11. 2010 Den otevřených dveří, při němž se zájemci z řad veřejnosti mohli seznámit se základními oblastmi jeho činnosti v oboru paleoslovenistiky, byzantologie, slovanské lexikografie, literární vědy a výzkumu ruské emigrace v Československu.
29.–30. června 2010 proběhla v Moskvě na půdě Ústavu slavistiky mezinárodní konference s názvem Na rozhraní dvou kultur: Ruská emigrace v meziválečném Československu s podsekcí Na rozhraní kulturních tradic: slavistika v Rusku a v exilu v první polovině XX. století. Akce pořádané Ústavem slavistiky AV RF společně s SLÚ AV ČR se zúčastnili představitelé z Ruska, Česka, Německa a Rakouska.
Ve čtvrtek 13. května 2010 se v budově Akademie věd České republiky uskutečnil pod záštitou Jazykovědného sdružení České republiky seminář na téma Slovníky současných slovanských jazyků, Plány a výsledky české vícejazyčné lexikografie, na němž pracovníci Slovanského ústavu a Ústavu pro jazyk český AV ČR informovali o aktuálních lexikografických projektech:
Ve dnech 18.–20. 3. 2010 se ve spolupráci s École des hautes études en Sciences sociales (Paříž) ve vile Lanna v Praze 6 uskutečnilo kolokvium na téma výzkum popisů uměleckých a architektonických památek jako specifického žánru byzantské literatury a ověření jejich hodnoty jako historického a uměleckohistorického pramene. Zvláštní pozornost byla věnována tomu, jak se vliv tohoto byzantského literárního žánru projevil ve slovanských literárních oblastech ve sféře byzantského kulturního a spirituálního vlivu, jakých zde ekfrasis nabrala forem a v čem spočívaly její specifické zvláštnosti. Kolokvia se zúčastnili přední odborníci nejen z ČR a Francie, ale také z Ruska, Bulharska, Řecka, Rakouska, Švédska, Velké Británie a USA.
Národní muzeum ve spolupráci s Českým národním byzantologickým komitétem při Slovanském ústavu AV ČR, v. v. i., uspořádaly v přednáškovém sále nové budovy Národního muzea přednáškový cyklus BYZANC. Dědička východořímské říše ve středověku. Pracovníci Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i., přednesli následující přednášky:
Dále byly předneseny přednášky:
Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., také zorganizoval v přednáškovém sále nové budovy Národního muzea dne 25. 2. 2010 přednášku Mgr. Vlastimila Drbala Madabská mozaiková mapa.
Nové stránky Českého národního byzantologického komitétu
Aktualizace mezinárodní spolupráce
Aktualizace činnosti jednotlivých oddělení
Aktualizace charakteristiky činnosti ústavu a historie ústavu
Odborné profily vědeckých pracovníků
Webová prezentace výstavy Slovanský ústav AV ČR 1998–2008
Sekce Z naší činnosti v minulých letech...
Program konference Kultura ruské emigrace...
Aktuální obsahy časopisů, změny v distribuci, aktualizované pokyny pro autory
Aktualizace činnosti a výstupů jednotlivých oddělení
Technické poznámky: Stránky jsou převedeny do multilingválního kódování Unicode UTF-8. Nezobrazí-li se správně, zkontrolujte si ve svém prohlížeči zapnutí automatické detekce kódování, případně nastavte přímo kódování UTF-8 (Zobrazit - Kodovani - UTF-8).
Na obranu před roboty, shrabujícími a zneužívajícími e-mailové adresy, uvádíme na těchto stránkách místo kritického znaku @ zástupné znaky.