Skrytá kategorie
Kontakt



Filosofický ústav
Akademie věd ČR, v.v.i.
Jilská 1
110 00 Praha 1
Česká Republika
IČ: 67985955

tel. +420 221 183 111
fax:+420 222 220 108

e-mail: flusekr(at)site.cas.cz

AKTUALITY
Ředitel Filosofického ústavu Akademie věd ČR, v. v. i., vypisuje v souvislosti s provedenou organizační změnou (zrušením Oddělení pro dějiny novější české a evropské filosofie) výběrové řízení na obsazení pozice řešitele/řešitelky výzkumného projektu, zaměřeného na novodobou českou a středoevropskou filosofii. Z časového hlediska by měl tento projekt pokrývat období od osvícenství po současnost, s těžištěm ve 20. století. Žádoucí je formulace širšího výzkumného záměru (zahrnujícího např. i spolupráci s badateli z příbuzných oborů), na jehož základě bude případně ustaven badatelský tým, který se bude vymezenou problematikou zabývat.
Přihlášku k výběrovému řízení je třeba podat nejpozději do 30. listopadu 2011.
Podrobné požadavky výběrového řízení a ostatní informace si prosím přečtěte
zde.

Česká platónská společnost, Filosofický ústav AV ČR, Univerzita Karlova v Praze a Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem Vás srdečně zvou na osmý ročník mezinárodní konference Pražské platónské sympozium, jejímž tématem je dialog Politikos. Sympozium se koná ve dnech 10.–12. 11. 2011 ve vile Lanna, V Sadech 1, Praha 6. Program ke stažení zde.
Dominikánská 8, Filosofický ústav AV ČR a Teologická fakulta JU si Vás dovolují pozvat na debatní večer Němý vůl? Význam a vliv českých překladů díla sv. Tomáše Akvinského, za účasti Mons. Dominika Duky OP, prof. Stanislava Sousedíka, prof. Jana Sokola, doc. Tomáše Machuly, doc. Vojtěcha Novotného, dr. Petra Dvořáka a dr. Karla Šprunka. Diskuse se uskuteční ve středu 9. 11. 2011 od 19.30 v barokním refektáři dominikánského kláštera u sv. Jiljí (Jilská 7a, Praha 1). Plakát vizte prosím zde.
Dovolujeme si Vás rovněž pozvat na panelovou diskusi Tomáš Akvinský – vztah víry a rozumu, která se koná v úterý 29. 11. 2011 od 9.00 na Teologické fakultě JU v Českých Budějovicích (učebna č. 3). Diskuse se zúčastní Mons. Dominik Duka OP, prof. Karel Skalický, doc. Tomáš Machula a dr. Daniel Heider. Plakát zde.
Collegium Europaeum, výzkumná skupina při Filozofické fakultě UK a Filosofickém ústavu AV ČR, si Vás dovoluje pozvat na výstavu Vytěsněná elita. Zapomínaní učenci z Německé univerzity v Praze, jejíž vernisáž se uskuteční v úterý 8. 11. 2011 od 16:00 ve foyer hlavní budovy FF UK, nám. Jana Palacha 2. Výstavu zahájí doc. Michal Stehlík, děkan FF UK, a Dr. Leo Pavlát, ředitel Židovského muzea v Praze. Plakát k výstavě je zde.
Akce je součástí programu „Rok svobody slova“.

Oddělení pro studium a edici díla J. A. Komenského Filosofického ústavu AV ČR si Vás dovoluje pozvat na přednášku Davida Bareše J. A. Komenský  v tvorbě Oskara Kokoschky – Archeologie komeniánských inspirací v díle slavného rakouského expresionisty, která je součástí projektu GA ČR „Komenský jako místo paměti. Polyvalentní imaginace paměti a (re)konstruování kánonu“. Přednáška se koná v pondělí 7. 11. ve 14.30 v zasedací místnosti Filosofického ústavu (Jilská 1, Praha 1). Plakát k nahlédnutí zde.

Až do poloviny prosince pokračuje na stanici Český rozhlas 3 – Vltava rozhlasový cyklus Století rozumu. Německá klasická filosofie, literatura a drama, který připravili pracovníci Oddělení pro studium novověké racionality FLÚ AV ČR a Ústavu filosofie a religionistiky FF UK. Anotace dílů V až VIII (Počátek moderní univerzity (5. 11.), Hegelovo pojetí dějin (19. 11.), Zlom v pojetí náboženství a metafyziky v německé klasické filosofii (3. 12.) a Vědomí a absolutno – dvojí pojetí rozumu v německé klasické filosofii (17. 12.)) si můžete přečíst zde.
Kabinet pro studium vědy, techniky a společnosti při Filosofickém ústavu AV ČR si Vás dovoluje pozvat na přednášku Symboly a symbolická funkce jako elementární politické propozice, kterou prosloví prof. Olivier Clain z Université Laval, Québec, Kanada. Přednáška se koná v úterý 1. listopadu 2011 od 17.00 v zasedací místnosti Filosofického ústavu, Jilská 1, Praha 1. Pracovním jazykem je francouzština, překlad zajištěn. Pozvánku s anotací přednášky vizte prosím zde.
Centrum po teoretická studia si Vás dovoluje pozvat na čtvrteční seminář na téma Neurální substrát magnetické kompasové orientace ptáků, který povede dr. Pavel Němec (Přírodovědecká fakulta UK). Seminář se koná ve čtvrtek 20. října 2011 od 10.00 v CTS, Husova 4, 3. p.
Ve dnech 26.–27. října 2011 se v Akademickém konferenčním centru (Jilská 1, Praha 1) koná mezinárodní konference Prague Workshop on Logics of Questions, kterou pořádá Oddělení logiky Filosofického ústavu AV ČR. Workshop je zaměřen na alternativní přístupy k problému otázek v různých logických systémech. Program je možné si přečíst zde.
Ve dnech 25.–26. října 2011 se na půdě Rakouského kulturního fóra (Jungmannovo nám. 18, Praha 1) koná mezinárodní sympozium Střední Evropa? Mezi realitou, chimérou a konceptem/ Mitteleuropa? Zwischen Realität, Chimäre und Konzept, které organizuje Collegium Europaeum, výzkumné centrum pro dějiny evropského myšlení při Filozofické fakultě UK a Filosofickém ústavu AV ČR. Jednotlivé přednášky a diskuse jsou veřejně přístupné a budou simultánně tlumočeny. Program sympozia si můžete přečíst zde.

V nakladatelství Krystal OP vyšla kniha Tři dopisy Tomáše Akvinského, kterou připravil dr. Pavel Blažek z Oddělení pro dějiny starší české a evropské filosofie FLÚ AV ČR. Kromě překladu Tomášových dopisů je autorem úvodní studie a bibliografie ke každému z nich.

Oddělení analytické filosofie Filosofického ústavu AV ČR srdečně zve všechny zájemce na cyklus přednášek svých členů, který zahájí 13. října 2011 doc. Karel Thein s tématem Jak vlastně vím, že myslím? V průběhu akademického roku se bude konat celkem 9 přednášek, vždy od 15.00 v zasedací místnosti FLÚ (Jilská 1, P 1). Jejich program si můžete prohlédnout zde.
Ve dnech 6.- 8. října se v Akademickém konferenčním centru (Jilská 1, Praha 1) koná konference Obscuritas in the Middle Ages, kterou pořádají Centrum medievistických studií AV ČR, Filozofická fakulta UK a Fakulta humanitních studií UK. Program konference si můžete přečíst zde.
Ve dnech 5.- 7. října 2011 proběhne ve vile Lanna (V sadech 1, Praha 6) mezinárodní hegelovská konference Freiheit und Bildung bei Hegel. Konferenci pořádají Filosofický ústav AV ČR, Friedrich-Schiller-Universität Jena a Kolleg Friedrich Nietzsche der Klassik Stiftung Weimar. Program si prosím přečtěte zde.

S potěšením oznamujeme, že prof. Pavel Materna z Oddělení logiky Filosofického ústavu bude oceněn cenou Akademie věd za mimořádný vědecký výsledek, publikaci Procedural Semantics for Hyperintensional Logic. Foundations and Applications of Transparent Intensional Logic, která vyšla v minulém roce v nakladatelství Springer. Jejími spoluautory jsou dr. Bjørn Jespersen z TU Delft a doc. Marie Duží z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Slavnostní předání cen se koná ve čtvrtek 22. září 2011 od 14 hodin ve vile Lanna (V Sadech 1, P 6).
V sobotu 10. 9. 2011 v 16.00 bude Český rozhlas 3 – Vltava vysílat první z osmi dílů rozhlasového cyklu Století rozumu. Německá klasická filosofie, literatura a drama, který připravili pracovníci Oddělení pro studium novověké racionality FLÚ AV ČR a Ústavu filosofie a religionistiky FF UK. Další díly budou následovat v uvedeném čase každou druhou sobotu. Anotace prvních čtyř dílů (Osvícenec Immanuel Kant (10. 9.), Kantova etika (24. 9.), Uznání, právo a stát (8. 10.) a Klasické období: Goethe, Schiller a Hegel (22. 10.)) si můžete přečíst zde.

 Filosofický ústav AV ČR a Archiv Jana Patočky si Vás dovolují pozvat na kolokvium Koncepce zjevování v díle Jana Patočky, které se koná od 10.00 ve středu 7. září 2011 v Akademickém konferenčním centru, Husova 4a, Praha 1. Program je možné si přečíst zde.

Oddělení pro studium novověké racionality a Oddělení logiky Filosofického ústavu AV ČR pořádá spolu s Ústavem filosofie a religionistiky Filozofické fakulty UK mezinárodní konferenci Belief and Doubt in David Hume, která se koná ve dnech 6.-8. září 2011 ve vile Lanna (V Sadech 1, Praha 6). Pozvánku spolu s programem konference si můžete přečíst zde.
S potěšením oznamujeme, že prof. Pavel Materna z Oddělení logiky Filosofického ústavu byl 11. května 2011 na Dies academicus Masarykovy univerzity oceněn zlatou medailí. Zlatá medaile je udělována za mimořádné zásluhy o rozvoj vědy, kultury a umění a rozvoj Masarykovy univerzity. Více o oceněních v rámci letošního Dies academicus MU si můžete přečíst zde.
Kabinet pro klasická studia Filosofického ústavu AV ČR, Asociace učitelů klasických jazyků a Ústav klasické archeologie FF UK pořádají ve dnech 1.–4. července 2011 již XIX. ročník Letní školy klasických studií na téma Umění žít, umění umírat (Ars vivendi, ars moriendi). Letní škola se koná v Akademickém konferenčním centru, Husova 4a, Praha 1. Program s anotacemi, jakož i ostatní informace najdete na stránce http://www.ics.cas.cz/letni_skola.php.
Pařížská Association Jean Hus ve spolupráci s brněnskou Nadací Jana Husa, Oddělením současné a kontinentální filosofie Filosofického ústavu AV ČR a Slovenskou akademií věd pořádá již podvacáté česko-slovensko-francouzskou Letní školu Asociace Jana Husa, která se bude konat ve dnech 2.–8. července 2011 v Olomouci na téma Cizost a cizinec. Plakát s výběrem z programu si můžete prohlédnout zde. Bližší informace lze dále získat na adrese: josefulka@hotmail.com.
Prof. RNDr. Ladislav Kvasz, Dr. nastoupil do oddělení analytické filosofie Filosofického ústavu jako držitel Fellowship Jana Evangelisty Purkyně, o jehož udělení rozhodlo presidium Akademie věd ČR v červnu tohoto roku. Fellowship je udělován od roku 2004 s cílem získat pro pracoviště AV ČR vynikající tvůrčí vědce ze zahraničí. Program badatelského pobytu prof. Kvasze, jeho životopis a bibliografie, které byly součástí návrhu na udělení Fellowship, jsou dostupné na adrese zde.
Oddělení současné kontinentální filosofie Filosofického ústavu AV ČR si Vás dovoluje pozvat na přednášku Karl Bühler’s Two Field Theory: from Context to Situation, kterou přednese dr. Perrine Marthelot (CNRS/Paris 1 Sorbonne) v úterý 21. června od 10.00 v zasedací místnosti Filosofického ústavu AV ČR, Jilská 1, Praha 1.
Pozvánku-plakát vizte prosím zde.
Ve dnech 15.–17. června 2011 se koná mezinárodní konference a výroční zasedání networku Cultural Diversity and New Media (CultMedia) 2011 s názvem Od informační společnosti ke společnosti vědění: Reloaded. e-Participation – e-Identity – e-Society. Konferenci pořádají Kabinet pro studium vědy, techniky a společnosti Filosofického ústavu AV ČR, Institut pro technologie a Institut pro hodnocení techniky a systémovou analýzu v Karlsruhe ve spolupráci s dalšími osmi vědeckými organizacemi a univerzitami, sdruženými do networku Cultural Diversity and New Media. Akce se koná v Akademickém konferenčním centru, Husova 4a, Praha 1 (15 a 16. června) a budově Akademie věd ČR, Národní tř. 3, Praha (17. června). Program si můžete prohlédnout zde.

Centrum po teoretická studia si Vás dovoluje pozvat na čtvrteční seminář na téma Agency and Citizenship in a Technological Society, který povede Andrew Feenberg (School of Communication, Simon Fraser University). Seminář se koná ve čtvrtek 16. června 2011 od 10.00 v CTS, Husova 4, 3. p. Rádi bychom Vás upozornili, že jde o poslední seminář letního semestru 2011. Těšíme se na Vás opět po prázdninách.
Oddělení logiky Filosofického ústavu AV ČR a katedra logiky Filozofické fakulty UK si Vás dovolují pozvat na dvoudenní Prague Workshop on Epistemic Logic, který se koná ve čtvrtek 16. června na FF UK (nám. Jana Palacha 2, Praha 1, m. č. 218) a v pátek 17. června 2011 ve Filosofickém ústavu AV ČR (Jilská 1, Praha 1, zasedací místnost). Podrobnější informace o workshopu, zaměřeném na alternativní přístupy k epistemické logice, můžete nalézt zde.

Centrum po teoretická studia si Vás dovoluje pozvat na čtvrteční seminář na téma Restaurování relikviáře sv. Maura, který povede restaurátor Andrej Šumbera. Seminář se koná ve čtvrtek 9. června 2011 od 10.00 v CTS, Husova 4, 3. p.

Videozáznam přednášky The Intentionality of Visual Perception, kterou proslovil John Searle dne 23. května 2011 v Akademickém konferenčním centru, je ke zhlédnutí zde.  
Nové číslo vědeckého časopisu Listy filologické (134, 1-2, 2011), vydávaného Kabinetem pro klasická studia, vyšlo 31. května 2011. Obsah si můžete prohlédnout zde.
Již pátý ročník kulturně filosofického festivalu probíhá letos na téma „věda a víra“. Z pracovníků Filosofického ústavu AV ČR vystoupí s přednáškami dr. Michael Hauser (Teismus a ateismus v postsekulární době, 9. 6.), dr. Tomáš Hříbek (Věda a náboženství v konfliktu, 10. 6.), dr. Petr Dvořák (Historické pokusy o syntézu rozumového vědění a víry, 10. 6.), dr. Ondřej Štěch (Věda a víra - jiné světy, 10. 6.) a prof. Jaroslav Peregrin (Morálka a bůh, 11. 6.). Přednášet budou také prof. Stanislav Komárek, prof. Václav Bělohradský nebo prof. Otakar A. Funda. Program si prosím přečtěte zde, stránky festivalu jsou zde.
Společná výzkumná pracovní skupina pro studium post-středověké filosofie zaštiťující spolupráci Filosofického ústavu AV ČR a Teologické fakulty Jihočeské univerzity si Vás dovoluje pozvat na přednášku Suarez and Descartes: A Priori Arguments Against Substantial Forms and the Decline of the Formal Cause, kterou prosloví prof. Helena Hattabová z University of Houston. Přednáška se koná dne 3. června 2011 ve 13.30 v zasedací místnosti Filosofického ústavu AV ČR. Pozvánku vizte prosím zde.
Oddělení pro studium novověké racionality Filosofického ústavu AV ČR a Ústav filosofie a religionistiky FF UK si Vás dovolují pozvat na přednášku Antonelly Balestra (Zürich): Leibniz’ Theorie der petites perceptions insensibles. Přednáška se koná ve čtvrtek 2. června 2011 v 15,00 hodin v místnosti č. 225V Ústavu filosofie a religionistiky FF UK (Nám. J. Palacha 2, Praha 1). Plakát vizte zde.
Centrum po teoretická studia si Vás dovoluje pozvat na čtvrteční seminář na téma On Conception of Movement in Philosophy of Jan Patočka, který povedou Inês Pereira Rodrigues (Instituto de Filosofia Pratica, Universidade da Beira Interior) a Francesco Tava (Sum Italian Institute for Human Sciences). Seminář se koná ve čtvrtek 2. 6. 2011 od 10.00 v CTS, Husova 4, 3. p.

Centrum po teoretická studia si Vás dovoluje pozvat na čtvrteční seminář na téma Intuition and Mathematical Objects, který povede Kai Hauser (Institut fur Mathematik, TU Berlin). Seminář se koná ve čtvrtek 26. 5. 2011 od 10.00 v CTS, Husova 4, 3. p.

Oddělení analytické filosofie Filosofického ústavu AV ČR, Centrum pro teoretická studia a Katedra politologie a filosofie Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem si Vás dovolují pozvat na přednášku Johna Searla The Intentionality of Visual Perception, která se koná dne 23. května 2011 od 10.00 v Akademickém konferenčním centru, Husova 4a, Praha 1.
Po přednášce následuje od 14.00 kolokvium k dílu J. Searla s autorovou účastí. Pozvánku vizte prosím zde.
Pražská sekce Teatrologické společnosti a Institut umění–Divadelní ústav Vás srdečně zvou na přednášku Pád císaře Maurikia (Hřích a trest jako fundamentální téma řádového dramatu v Evropě), kterou prosloví PhDr. Josef Förster, Ph.D. z Kabinetu pro klasická studia Filosofického ústavu AV ČR. Přednáška se koná dne 26. května 2011 v malém sálu Institutu umění – Divadelního ústavu v Celetné 17, Praha 1. Pozvanku vizte prosím zde.
Katedra filosofie Filozofické fakulty Univerzity Pardubice a Filosofický ústav AV ČR Vás srdečně zvou na přednášku Česká stopa v Berlíně - historie a současnost berlínských Čechů, kterou prosloví PhDr. Jiří Beneš. Přednáška se koná 27. května 2011 od 11.00 v místnosti Alfa katedry filosofie FF Univerzity Pardubice. Pozvánku si prohlédněte zde.
Oddělení pro studium a edici díla J. A. Komenského Vás zve na XXVIII. mezinárodní komeniologické kolokvium Komenský a soudobá politická teorie a praxe, které se koná 12. a 13. října 2011 v Muzeu J. A. Komenského v Uherském Brodě. Přihlášky prosím zasílejte spolu s názvem a stručnou anotací nejpozději do 31. 7. 2011. Přihlášku a pozvánku si můžete stáhnout zde a zde.

Centrum po teoretická studia si Vás dovoluje pozvat na čtvrteční seminář na téma Tardigradi chrání gen, který astronauti mohou v budoucnu potřebovat, který povede Gunther Kletetschka (NASA/Goddard Space Flight Center). Seminář se koná ve čtvrtek 19. 5. 2011 od 10.00 v CTS, Husova 4, 3. p.

Středoevropský institut pro filosofii, Filosofický ústav AV ČR a Fakulta humanitních studií UK Vás srdečně zvou na mezinárodní kolokvium Corporality and Sociality in the Context of Philosophical Anthropology/ Leiblichkeit und Sozialität im Kontext der philosophischen Anthropologie, které se koná ve dnech 16.-18. května 2011 v Akademickém konferenčním centru, Husova 4a, Praha 1 a v Goethe-Institut Prag, Masarykovo nábřeží 32, Praha 1. Kolokviu předchází journée d’étude Penser le corps entre clinique et politique, konané dne 16. května v CEFRES, Štěpánská 35, Praha 1. Program obou akcí si můžete přečíst zde a zde.
Oddělení dějin starší české a evropské filosofie FLÚ AV ČR a Výzkumná skupina pro studium post-středověké scholastiky FLÚ AV ČR & TF JU Vás srdečně zvou na pracovní kolokvium TA META TA FYSIKA. Historické podoby a aktuální výzvy metafyziky a na přednášku Mikołaje Olszewského na téma The scientific status of theology in discussion between Thomas Aquinas and Hervaeus Natalis. Obě akce se uskuteční v pátek 13. května v Akademickém konferenčním centru, Husova 4a, Praha 1. Anotace vizte zde a zde.

Centrum po teoretická studia si Vás dovoluje pozvat na čtvrteční seminář na téma Hawai`i from kingdom to statehood: what next?, který povede Tomáš Jech (Matematický ústav AV ČR, Pennsylvania University). Seminář se koná ve čtvrtek 12. 5. 2011 od 10.00 v CTS, Husova 4, 3. p.

Vedoucí oddělení logiky prof. Jaroslav Peregrin poskytl v souvislosti s představením své knihy Člověk a pravidla rozhovor pro stanici Českého rohlasu 3 Vltava. Poslechnout si jej můžete zde.
Nakladatelství Filosofia a Filosofický ústav AV ČR Vás srdečně zvou k návštěvě mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy 2011 (12.-15. 5., Výstaviště Praha), jakož i prezentace publikační činnosti nakladatelství. Dovolujeme si Vás též pozvat na přednášku doc. Karla Theina Myšlení v nás, která se bude konat v rámci veletrhu. Pozvánku vizte prosím zde.
Centrum po teoretická studia si Vás dovoluje pozvat na čtvrteční seminář na téma Historické podmínky objektivity, který povede Ondřej Švec (FF UHK, FLÚ AVČR). Seminář se koná ve čtvrtek 5. 5. 2011 od 10.00 v CTS, Husova 4, 3. p.
Oddělení logiky si Vás dovoluje pozvat na přednášku Interpreting Enthymematic Arguments Using Belief Revision, kterou prosloví prof. Hans Rott (Universität Regensburg) ve čtvrtek 21. dubna 2011 ve 14:00 v zasedací místnosti Filosofického ústavu AVČR (Jilská 1, Praha 1). Pozvánku s abstraktem přednášky naleznete zde.

Oddělení pro studium novověké racionality Filosofického ústavu AV ČR Vás srdečně zve na kolokvium Pojem filosofie u raného Hegela. Kolokvium povede Dr. Holger Gutschmidt (hostující badatel ve FLÚ) v němčině a bude věnováno vývoji Hegelova pojetí systému v tzv. jenském období. Kolokvium se bude konat 1x za čtrnáct dní v pátek od 10.00 do 12.00 hodin v zasedací místnosti Filosofického ústavu AV ČR (1. patro), Jilská 1, Praha 1. První kolokvium se uskuteční 18. února 2011. Program kolokvia naleznete ZDE.

Oddělení analytické filosofie Filosofického ústavu AV ČR pořádá v Akademickém konferenčním centru (Husova 4a, Praha 1) ve středu 16. února 2011 v 17 hodin křest dvou mezinárodních kolektivních monografií ze své produkce (Beckett: filosofie a literatura a Fictionality-Possibility-Reality). Součástí programu je repríza hry Kavárna z repertoáru ústavního divadelního souboru Trattenbach. Vchod do sálu se z technických důvodů uzavírá po zahájení představení, tj. v 17.00. Údaje o knihách naleznete ZDE, divadelní program ZDE.

Oddělení dějin starší české a evropské filosofie FLÚ AV ČR a Collegium Europaeum - Výzkumná skupina pro dějiny evropského myšlení FF UK & FLÚ AV ČR srdečně zvou na první DIES BIBLIOGRAPHICUS. Recenzní kolokvium o nových publikacích z dějin starší filosofie. Kolokvium se uskuteční v pátek 4. února 2011 v zasedací místnosti Filosofického ústavu AV ČR (1. patro), Jilská 1, Praha 1. Program akce naleznete ZDE.  

Dne 14. prosince zemřel na následky velmi vážné nemoci náš milý kolega, pan docent Milan Mráz. Pohřební obřad se na přání rodiny konal v úzkém kruhu nejbližších. Památku pana docenta Milana Mráze, bývalého ředitele Filosofického ústavu, předsedy Rady pracoviště a dlouholetého vysokoškolského učitele, si připomeneme na smutečním shromáždění, které se uskuteční v pondělí 10. ledna od 15 hodin v kostele sv. Jiljí na Starém Městě (Praha 1, Husova ul.). Smuteční oznámení naleznete ZDE.

Prof. James Mensch, úterý 30. listopadu 2010, 16:00, Filosofický ústav AV ČR, Jilská 1, Praha 1, Konferenční centrum. Více informací naleznete ZDE.
Pátek 3. prosince 2010, 14:00, Akademické konferenční centrum, Husova 4a, Praha1. Více informací naleznete ZDE.
ČESKO-POLSKÉ KOLOKVIUM, Polský institut, Praha 1, Karlova ul. 27, čtvrtek 25. listopadu 2010, 16:00. Více informací naleznete ZDE.
Doc. Marián Zouhar, PhD., čtvrtek 18. listopadu 2010, 14:00, zasedací místnost Filosofického ústavu AV ČR, Jilská 1, Praha 1. Více informací naleznete ZDE.

Prof. Jerrold Levinson, pondělí 8. listopadu 2010, 17:00, Filosofický ústav AV ČR, Jilská 1, Praha 1, Konferenční centrum. Více informací naleznete ZDE.

Dne 24. února 2011 v Pedagogickém muzeu J. A. Komenského v Praze, Valdštejnská 20, Praha 1 (Společenský sál, 2. patro). Více informací naleznete ZDE.

Nepovinný interdisciplinární seminář pro studenty postgraduálního studia Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, seznamující s hlavními směry evropského myšlení druhé poloviny 20. století. Více informací naleznete ZDE.

Filosofický ústav Akademie věd České republiky, veřejná výzkumná instituce, přijme badatele/badatelku (postdoktorandku/postdoktoranda, příp. doktorandku/doktoranda před dokončením doktorské práce) v oboru klasická filologie, historie, dějiny vědy, pomocné vědy historické, příp. příbuzných humanitních disciplín na místo v Oddělení pro studium a edici díla J. A. Komenského s perspektivou dvouletého působení. Vybraný zájemce bude pracovat na konkrétním projektu soupisových prací spojených s vytvářením databáze Komenského korespondence. Projekt je realizován ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou v rámci projektu Cultures of Knowledge (viz http://www.history.ox.ac.uk/cofk/). Termín nástupu - listopad 2010 (případně podle dohody), hrubá mzda v rozpětí 21 000-23 000,- Kč.

Oddělení pro studium novověké racionality FLÚ a Seminar für Philosophie der Martin-Luther-Universität Halle zvou na německo-český seminář Theorien der Subjektivität - Zu Ehren von Prof. Milan Sobotka. Akce se uskuteční v prostorách Akademického konferenčního centra Jilská-Husova ve dnech 23.-24. července 2010. Program naleznete ZDE.

Oddělení pro studium novověké racionality Filosofického ústavu AV ČR ve spolupráci s Ústavem filosofie a religionistiky Filosofické fakulty UK srdečně zve na 2nd Colloquium on the Modalities of the Good, které proběhne ve dnech 4.-6. srpna 2010 v Praze. Více informací o akci naleznete ZDE.

Centrum pro teoretická studia, společné pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR zve na pravidelný čtvrteční seminář, který povede Wilhelm Ansorge (École polytechnique fédérale de Lausanne) na téma Genomika, Bio-medicína a Sekvenování DNA: Přítomnost a perspektivy. Seminář se koná ve čtvrtek 24. června (od 10 hod.) v CTS (Husova 4, 3 patro).

Collegium Europaeum – Výzkumná skupina pro dějiny evropského myšlení FF UK & FLÚ AV ČR pořádá ve dnech 23. – 25. června 2010 v Akademickém konferenčním centru (Jilská 1 / Husova 4, Praha 1-Staré Město) mezinárodní konferenci The Bohemian Reformation and Religious Practice IX. Další informace a program naleznete ZDE.

Ředitel Filosofického ústavu AV ČR, v.v.i., vypisuje výběrové řízení na obsazení pozice doktorandky/doktoranda v Oddělení logiky FLÚ AV ČR (pracovní úvazek 0,25).

Oddělení pro dějiny starší české a evropské filosofie srdečně zve na přednášku Mgr. Pavla Blažka, PhD. na téma Ženy Saracénů. Středověké diskuse o polygamii. Přednáška se uskuteční se v pátek 4. června ve 14.30 hod. v zasedací místnosti Filosofického ústavu AV ČR (Jilská 1, 110 00 Praha, I. patro).  

Ve dnech 6.-13. června proběhne ve Velkém Meziříčí 4. ročník Evropského festivalu filosofie. Program akce naleznete ZDE. Podrobnější informace jsou dostupné na festivalovém webu.

Své přihlášky na konferenci (název příspěvku, abstrakt o rozsahu 250–300 slov, stručný akademický životopis) zasílejte na adresu tmbk11@gmail.com nejpozději do 15. září 2010.
Všechny návrhy příspěvků budou podrobeny recenznímu řízení. O jeho výsledcích vyrozumíme zájemce o účast na konferenci do 15. října 2010. (V případě, že se nemůžete konference zúčastnit a máte zájem publikovat svůj příspěvek v připravované kolektivní monografii, postupujte, prosím, stejným způsobem s tím, že tuto skutečnost uvedete do Vaší korespondence s organizátory).
Jednacím jazykem je čeština a angličtina (případně po dohodě s organizátory lze přednést příspěvek i v jiném jazyce). Call for papers naleznete ZDE.

Heinz Duchhardt, Petr Hlaváček, Winfried Eberhard et al., Bruncvík a víla. Přemýšlení o kulturní a politické identitě Evropy / Bruncwik und die Nymphe. Die Überlegungen zur kulturellen und politischen Identität Europas (Europaeana Pragensia 2), Praha 2010. Kniha je věnována památce prof. Milana Slavického (†2009), předčasně zemřelého skladatele a muzikologa, pedagoga FF UK a HAMU. Prezentace knihy se uskuteční v úterý 25. května 2010 od 16:00 na FF UK v místnosti č. 201. Pozvánka je ke stažení ZDE.

Praha 18. května 2010 – V pondělí 24. května 2010 v 16.00 proběhne slavnostní otevření nového Akademického konferenčního centra, které je společným projektem Filosofického ústavu AV ČR, v.v.i., Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i., a Ústavu dějin umění AV ČR, v.v.i.

The Traditions of the Mediterranean Humanism and Challenges of our Times: the Frontiers of Humanity.
International Doctoral Program organized by the Institute for Interdisciplinary Studies "Artes Liberales" at the University of Warsaw. Offers 48 months of paid fellowship, including 12-18 months in Austria, Czech Republic, France, Great Britain, Greece, Hungary, Italy, Macedonia, Russia, Spain, or in the USA (about 770 euros per month, increased to 1,150 euros when abroad). Co-funded by the European Union. For more information see: HERE.< www.mpd.ibi.uw.edu.pl>

Pracovní skupina pro studium post-středověké scholastiky si Vás dovoluje pozvat na přednášku prof. Susan C. Brower-Toland (Saint Louis University) na téma Ockham on Self-Knowledge and Self-Consciousness. Přednáška se uskuteční dne 21. května ve 14:30 hodin v zasedací místnosti Filosofického ústavu AV ČR (Jilská 1, Praha 1). Bližší informace o prof. Brower-Toland naleznete ZDE.

Filosofický ústav AV ČR, v. v. i., a Pedagogické muzeum J. A. Komenského v Praze si dovolují Vás pozvat na přednášku, kterou prosloví prof. Jean Caravolas (Montreal, Canada) na téma První francouzský překlad tzv. Vlastního životopisu J.A. Komenského (Continuatio admonitionis fraternae …). Přednáška se koná v pondělí 26. dubna 2010 v 16.00 hod. v zasedací síni Centra medievistických studií, Jilská 1, Praha 1 (1. patro). Podrobnejsi informace k akci naleznete ZDE.

Ředitel Filosofického ústavu AV ČR, v.v.i., vypisuje výběrové řízení na obsazení pozice vedoucí/vedoucího Oddělení logiky FLÚ AV ČR.

Centrum globálních studií, společné pracoviště Filosofického ústava AV ČR a Filosofické fakulty UK, zve na seminář s PhDr. Vlastimilem Hálou, CSc., který představí hlavní myšlenky své nové knihy "Univerzalismus v etice jako problém". Kniha je inspirativním výsledkem jeho dlouholeté práce v oblasti zkoumání etiky a univerzalismu. Seminář se bude konat v pondělí 22. března 2010 od 14 hodin v zasedací místnosti Filosofického ústavu AV ČR, v.v.i (Jilská 1, Praha 1, 1. patro).       

Centrum medievistických studií, společné pracoviště AV ČR a UK při Filosofickém ústavu AV ČR, zve na přednášku prof. Anne Hudson (University of Oxford) na téma From Oxford to Bohemia: Reflections on the Transmission of Wycliffite Texts. Přednáška se uskuteční v pátek 26. března 2010 ve 14 hodin ve studovně Centra medievistických studií (Jilská 1, Praha 1).

Filosofický ústav AV ČR, v.v.i., Sociologický ústav AV ČR, v.v.i., a Ústav dějin umění AV ČR, v.v.i., hledají vhodného kandidáta/kandidátku na pozici: Manažer a správce Akademického konferenčního centra v areálu Jilská –Husova.

Filosofický časopis vyzývá k zaslání příspěvků pro tematický blok studií věnovaný filosofickému zkoumání tělesnosti. Vítány jsou především příspěvky reflektující problematiku tělesnosti z pozic (post)fenomenologické a hermeneutické filosofie, ale neméně vítány jsou i reflexe vycházející z jiných filosofických tradic. Uzávěrka pro zaslání statí je stanovena na 30.4.2010. Ohledně formální úpravy textů viz „Podmínky přijímání statí“. Pro bližší informace k výzvě je možno kontaktovat Mgr. Petra Urbana, PhD., na této e-mailové adrese: petr_u@yahoo.com.

Prof. Konrad Paul Liessmann
Die letzte Aufgabe unseres Daseins. Über Bildung und ihre Deformation im Zeitalter des Wissens / Poslední úkol našeho bytí. O vzdělanosti a její deformaci ve věku vědění
Čas a místo konání: úterý 16. března 2010, 16:00, Velká aula FF UK, nám. Jana Palacha 2, Praha 1
Kontakt: Dr. Petr Hlaváček (petr.hlavacek(at)ff.cuni.cz)
Více informací o akci naleznete ZDE.

Společná pracovní skupina pro studium post-středověké filosofie zaštiťující spolupráci Teologické fakulty Jihočeské univerzity a Filosofického ústavu AV ČR organizuje konferenci Problematika univerzálií od raně středověké po raně novověkou scholastiku. Konference se uskuteční v Českých Budějovicích ve dnech 9.-11. prosince 2010.  

The Eirene Journal prepares a new issue 2011 dedicated to the classical antiquity in the modern greek literature, theatre, and philosophy. Further information: HERE.

Ředitel Filosofického ústavu AV ČR, v.v.i., vypisuje výběrové řízení na obsazení pozice vedoucí/vedoucího Oddělení pro dějiny starší české a evropské filosofie FLÚ AV ČR.

Filosofický ústav Akademie věd České republiky, veřejná výzkumná instituce, přijme postdoktorandku / postdoktoranda na úvazek 0,5 v Oddělení současné kontinentální filosofie.

Filosofický ústav Akademie věd České republiky, veřejná výzkumná instituce, přijme doktorandku / doktoranda na úvazek 0,33 v Oddělení současné kontinentální filosofie.

Podrobné informace o akci naleznete ZDE

Oddělení pro studium a edici díla J. A. Komenského nabízí možnost komentované prohlídky výstavy Umění české reformace (1380–1620), která je instalována v Císařské konírně Pražského hradu (podrobnější informace o výstavě naleznete ZDE). Prohlídka pro zájemce z Filosofického ústavu se uskuteční ve čtvrtek 14. ledna 2010 10.30 hodin (sraz přímo v místě konání výstavy, tj. v Císařské konírně), eventuelně – pokud by bylo více zájemců – je možná domluva i na jiném datu. V případě zájmu se, prosím, obraťte přímo na kurátorku výstavy PhDr. Kateřinu Horníčkovou, PhD. z Oddělení pro studium a edici díla J. A. Komenského, a to nejlépe prostřednictvím emailu: hornickova@flu.cas.cz. Bohužel se nepodařilo zajistit vstup na výstavu zdarma, takže je třeba počítat se vstupným 140 Kč.

Výstava Umění české reformace (1380 – 1620) návštěvníkům nabídne nový pohled na fenomén české reformace. Představí velmi kvalitní, ale veřejnosti (a to i odborné) málo známou uměleckou produkci nekatolických vyznání v Čechách a na Moravě v období od husitství až do Bílé hory. Na jedné straně ukáže nejvýznamnější protestantské objednavatele a umělce, a na straně druhé málo známé památky nekatolické náboženské umělecké produkce regionů, kde tyto památky zůstaly dochovány a mnohde dosud plní svůj náboženský účel v prostředí katolické Církve.

Dovolujeme si Vás pozvat na přednášku Tomáše Hříbka Antiindividualismus a současná filosofie mysli, jež proběhne v úterý 8. prosince v hlavní budově Filozofické fakulty UK na Náměstí Jana Palacha, v místnosti č. 217. Zahájení v 19:15. Více informací naleznete ZDE.

Zdeněk V. David, David R. Holeton (edd.), The Bohemian Reformation and Religious Practice 7 (Filosofický časopis: Supplementum I), Praha 2009.
Další svazek tradiční řady, mapující problematiku české reformace jakožto významné součásti dějin evropského myšlení v širokém teologickém, politickém a kulturním kontextu.
Prezentace publikace se uskuteční ve středu 25. listopadu 2009 ve 14 hodin v zasedací místnosti Filosofického ústavu AV ČR (Jilská 1, Praha 1, I. patro).

Petr R. Beneš, Petr Hlaváček, Ctirad V. Pospíšil et al., Františkánství v kontaktech s jiným a cizím (Europaeana Pragensia 1 – Historia Franciscana III.), Praha 2009.
První svazek nové ediční řady Europaeana Pragensia, zabývající se (nejen) českým františkánstvím a jeho aktivitami, přesahujícími geografické, kulturní a náboženské hranice Evropy a západního křesťanstva.
Prezentace: úterý 24. 11. 2009, 16:00, refektář františkánského kláštera Panny Marie Sněžné (Jungmannovo nám. 18, vchodem zprostřed Františkánské zahrady). Pozvánku naleznete ZDE

Pedagogická sekce České křesťanské akademie ve spolupráci s komeniologickým oddělením FLÚ AV ČR zve na emauzské setkání s PhDr. Věrou Schifferovou, CSc. na téma J. A. Komenský – filosof výchovy. Setkání se uskuteční 26. listopadu 2009 od 17 hodin v sále kláštera Emauzy (Vyšehradská 49, Praha 2). Více informací naleznete ZDE
 

1ST INTERNATIONAL CONFERENCE ON GREEK TRAGEDY
AND POLITICAL THOUGHT
19-21 April 2010, Hradec Králové, Czech Republic

The Institute of Philosophy and Social Sciences, in cooperation with the Department of Political Science (both of the Faculty of Philosophy of the University of Hradec Králové) and the Institute of Philosophy of the Academy of Sciences, are organizing the first international conference on ancient Greek tragedy and political thought. The aim of the conference is to bring together scholars who focus on the study of ancient Greek tragedy with respect to political thought.

Filosofický ústav Akademie věd ČR, Matematický ústav Akademie věd ČR, Ústav filosofie a religionistiky Filosofické fakulty UK zvou na setkání akademické obce k tématu Základní fakta k vývoji a perspektivám systému financování vědy a výzkumu, které se koná ve středu 23. září v 17.00 ve velké aule hlavní budovy Filosofické fakulty UK, NJáměstí Jana Palacha 2, č. místnosti 131. Více informací o akci naleznete ZDE.

Oddělení logiky Filosofického ústavu AVČR zve všechny zájemce na přednášku Emotion, Fiction and Rationality, kterou prosloví prof. Colin Cheyne University of Dunedin, New Zealand. Přednáška se bude konat ve čtvrtek 17. 9. 2009 ve 13:30 v zasedací místnosti Filosofického ústavu (č. 124a) v 1. patře budovy Jilská 1, Praha 1. Více informací naleznete ZDE.

Oddělení pro studium novověké racionality Filosofického ústavu AV ČR a Ústav filosofie a religionistiky FF UK si Vás dovolují pozvat na přednášku Armut und Reichtum: Not- und Widerstandrecht bei Hegel, kterou prosloví Prof. Dr. Klaus Vieweg (Friedrich-Schiller-Universität Jena). Přednáška se koná v pátek, 11.9.2009, ve 14.00 hodin v učebně č. 217 na Filozofické fakultě UK (Nám. Jana Palacha 2, Praha 1). Přednáška nebude tlumočena. Podrobnější informace o obsahu přednášky naleznete ZDE.

V reakci na současný stav v oblasti hodnocení a financování vědy v České republice jsme se připojili k výzvě Ústavu dějin umění AV ČR a založili dne 27. 7. 2009 Fórum Filosofického ústavu AV ČR, v. v. i. Úkolem našeho Fóra je iniciovat a podporovat otevřenou diskusi o nastalé situaci, komunikovat s podobnými uskupeními na jiných akademických pracovištích napříč vědními obory a oblastmi, koordinovat případné společné protesty a usilovat o společný postup s vysokými školami.

 

Filosofický ústav Akademie věd ČR a Ústav filosofie a religionistiky Filosofické fakulty Univerzity Karlovy pořádají ve dnech 5.-7. srpna mezinárodní kolokvium "Modalities of the Good". Akce bude probíhat v zasedací místnosti Filosofického ústavu Akademie věd (Jilská 1, Praha 1, místnost č. 123a). Podrobnější informace o kolokviu (včetně programu) jsou pro všechny zájemce zveřejněny ZDE.  

Oddělení analytické filosofie Filosofického ústavu AV ČR si dovoluje pozvat všechny zájemce na přednášku From Philosophy in Borges to Philosophy for Borges, kterou prosloví Prof. Marcelo Sabates (Kansas State University) ve středu 15. července 2009 ve 14 hodin v zasedací místnosti Filosofického ústavu AV ČR (Jilská 1, Praha 1).  

„Cultures of Knowledge“ je nový badatelský projekt, který inicioval interdisciplinární tým vědců z Humanities Division Oxfordské university a jenž je financován Andrew W. Mellon Foundation. Zaměřuje se na výzkum a rekonstrukci sítí učenecké korespondence, jež měly značný význam pro převratné myšlenkové a vědecké změny, jež přinesly intelektuální dějiny 17. století. V rámci projektu budou katalogizovány, zpracovány pomocí databází, zčásti digitalizovány či vydány rozsáhlé soubory učenecké korespondence uložené v oxfordské Bodleian Library, ale i v jiných knihovních a archivních institucích. Na projektu participují vedle dalších britských institucí i Filosofický ústav AV ČR, v. v. i., Maďarská akademie věd, Polská akademie věd a umění. Součástí projektu je i série seminářů, workshopů a konferencí, které tematizují různé podoby raně novověkého vědění a výměny informací. Detailní informaci o projektu lze nalézt na jeho webové stránce http://www.culturesofknowledge.org, další informaci o prvním z workshopů, který se konal v Praze, lze nalézt na H-SOZ-U-KULT a Akademický bulletin.

Nadace světový étos - Centrum Prokopios zve na XIX. Letní filosofickou školu, která bude probíhat na Sázavě ve dnech 1.-11. 7. 2009. Program naleznete zde: 1, 2, 3.

Oddělení pro dějiny starší české a evropské filosofie Filosofického ústavu Akademie věd České Republiky Vás srdečně zve na prezentaci knihy RAIMUNDUS LULLUS: AN INTRODUCTION TO HIS LIFE, WORKS AND THOUGHT, (CCCM 214, Brepols Publishers, 2008). Přítomni budou editoři knihy, dr. Alexander FIDORA, Barcelona, dr. Josep Enric RUBIO, València, a její překladatel, dr. Robert D. HUGHES, Praha/Lancaster. Prezentace se uskuteční v pátek, 12. června, ve 14.30 h v zasedací místnosti Filosofického ústavu AV ČR, Jilská 1. Po prezentaci je připraveno malé pohoštění, na které jsou všichni srdečně zváni. Více informací o akci naleznete ZDE.

Collegium Europaeum, společná výzkumná skupina Filozofické fakulty UK a Filosofického ústavu AV ČR a Úřad vlády ČR si Vás dovolují pozvat na mezinárodní vědeckou konferenci (In)tolerance v evropských dějinách. Konference se koná 18. 6. od 9:00 v Lichtenštejnském paláci (U Sovových mlýnů 4/506, Praha 1 - Kampa). Součástí konference je u příležitosti jeho 400. výročí výstava originálu Majestátu císaře Rudolfa II. Program konference nalezenete ZDE.

Ve dnech 5. až 7. června 2009 proběhne ve Velkém Meziříčí 3. ročník Evropského festivalu filosofie. Více informací o této akci, kterou spolupořádá Filosofický ústav AV ČR naleznete na webových stránkách města Velké Meziříčí.

Oddělení současné kontinentální filosofie pořádá přednášku Mgr. Martina Nitscheho, PhD. Fenomenologický přístup k výkladu Heideggerových Příspěvků k filosofii, která se uskuteční ve čtvrtek 28. května od 15 hodin v zasedací místnosti Filosofického ústavu (Jilská 1, Praha 1).

V nakladatelství Filosofia vychází nová kniha Erazima Koháka "Domov a dálava. Kulturní totožnost a obecné lidství v českém myšlení".
Ediční řada Filosofie a sociální vědy, svazek 29
370 stran, ISBN 978-80-7007-293-6

Oddělení analytické filosofie Filosofického ústavu AV ČR zve všechny zájemce na přednášku The Comeback of Love in Modern Society, kterou prosloví prof. Aaron Ben Ze'ev z University of Haifa, Izrael. Přednáška se uskuteční dne 13. května ve 13. hodin v zasedací místnosti Filosofického ústavu (Jilská 1, Praha 1).

Petr Glombíček, James Hill et al.
George Berkeley. Průvodce jeho filosofií
360 stran, ISBN 978-80-7007-277-6, 239 Kč

Filosofický ústav Akademie věd České republiky, veřejná výzkumná instituce, přijme doktorandku/doktoranda na úvazek 0,33 v Oddělení současné kontinentální filosofie.

Filosofický ústav Akademie věd České republiky, veřejná výzkumná instituce, přijme postdoktorandku/postdoktoranda na úvazek 0,5 v Oddělení současné kontinentální filosofie.

Filosofický ústav AV ČR pořádá ve spolupráci s Fakultou humanitních studií UK konferenci nazvanou Filosofické reflexe uměleckého díla, jež bude probíhat ve dnech 25.-27. května 2009 v jinonickém areálu UK v Praze (U kříže 10, 158 00 Praha 5). Více informací o akci naleznete ZDE.

Oddělení současné kontinentální filosofie Filosofického ústavu AV ČR zve všechny zájemce na kolokvium věnované reflexi knihy Mgr. Michaela Hausera, Ph.D. Adorno: moderna a negativita. Úvodní diskusní příspěvek pronese prof. Václav Bělohradský. Kolokvim se uskuteční ve čtvrtek 16. dubna od 15 hodin v zasedací místnosti Filosofického ústavu (Jilská 1, Praha 1).  

Nakladatelství Filosofia Filosofického ústavu AV ČR si dovoluje pozvat na minikolokvium Vynález věcí? ke knize Karla Theina Vynález věcí. O Platónově hypotéze idejí, které proběhne 7. dubna v hlavní budově Filozofické fakulty UK na náměstí Jana Palacha v místnosti č. 301 (3. patro, v blízkosti hlavního schodiště). Začátek v 17:30 hod. Více informací o akci naleznete ZDE.

 Oddělení současné kontinentální filosofie Filosofického ústavu AV ČR, v.v.i. zve všechny zájemce k autorské prezentaci a reflexi knihy Mgr. Josefa Fulky, Ph.D. Psychoanalýza a francouzské myšlení, která se uskuteční ve čtvrtek 2. dubna od 15:00 v zasedací místnosti Filosofického ústavu (Jilská 1, Praha 1).

Ve středu 25. března v 10 hodin se v zasedací místnosti Filosofického ústavu AV ČR (Jilská 1, Praha 1) uskuteční přednáška Dr. Wladimira Janzena (hostující badatel Filosofického ústavu AV ČR) Unbekannter Tschizewskij. Všichni jsou srdečně zváni.

Pražský lingvistický kroužek zve na přednášku dr. Wladimira Janzena (hostující badatel Filsofického ústavu AV ČR) na téma Dmytro Čyževśkyj  (1894-1977). Akce se uskuteční v pondělí 23. března 2009 v 18 hodin v posluchárně 104 FF UK (Palachovo nám. 2, Praha 1). Více informací naleznete ZDE.

Oddělení pro studium a edici díla J. A. Komenského Filosofického ústavu AV ČR, v.v.i. zve na přednášku Jaroslava Millera "Intelektuální kořeny evropského absolutismu: John Barclay, Argenis", která se koná ve čtvrtek 26. 3. 2009 od 14:00 v zasedací místnosti Filosofického ústavu, Jilská 1 (první patro). Pozvánku ve Wordu a anotaci přednášky naleznete ZDE.

Nakladatelství Filosofia si dovoluje pozvat všechny zájemce na minikolokvium Filosof a číslo aneb K čemu je filosofovi matematika věnované reflexi knihy Vojtěcha Kolmana Filosofie čísla. Základy logiky a aritmetiky v zrcadle analytické filosofie (Filosofia, Praha 2008). Minikolokvium se uskuteční v pondělí 30. března od 17:30 v hlavní budově Filozofické fakulty UK v Praze na Náměstí Jana Palacha v místnosti č. 104. Vedle autora vystoupí doc. Ladislav Kvasz (PedF UK v Praze), prof. Pavel Materna (FF MU v Brně), prof. Jaroslav Peregrin (FLÚ AV ČR), prof. Jan Šebestík (CNRS, Paris) a prof. Pavol Zlatoš (FMFI UK v Bratislavě). Pozvánku naleznete ZDE.

Kabinet pro studium vědy, techniky a společnosti Filosofického ústavu AV ČR zve na slavnostní prezentaci sborníku Věda, filosofie, metodologie vydaného při příležitosti osmdesátých pátých narozenin prof. Ladislava Tondla. Prezentace se uskuteční v úterý 17. března 2009 v klubu Golem od 14 do 16 hodin (příchod přes FLÚ AV ČR, Jilská 1, Praha 1).  

Oddělení pro studium a edici díla J. A. Komenského Filosofického ústavu AV ČR pořádá dne 9. března 2009 ve 14 hodin ve Vile Lanna (V Sadech 1, Praha 6) Seminář ke 100. výročí narození významné klasické filoložky - Julie Nováková (9. 3. 1909 - 19. 11. 1991). Program semináře naleznete ZDE.  

Filosofický ústav Akademie věd České republiky, veřejná výzkumná instituce, příjme mladého badatele/badatelku (postdoktoranda) v oboru klasická filologie, historie, pomocné vědy historické, příp. příbuzných humanitních disciplín (preferováni budou uchazeči ve věku do 35 let) na místo v Oddělení pro studium a edici díla J. A. Komenského s perspektivou dvou až tříletého působení. Vybraný zájemce bude pracovat na konkrétním projektu soupisových prací spojených s vytvářením databáze Komenského korespondence. Projekt je realizován ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, která umožní postdoktorandovi pobyt v Oxfordu. Termín zahájení projektu je stanoven na květen 2009 (případně podle dohody).

Ve dnech 26.-28. února se ve vile Lanna v Praze uskuteční konference Bild, Bildung, Einbildung pořádaná Mezinárodní fichtovskou společností a Filosofickým ústavem AV ČR. Program konference naleznete ZDE

Francouzský ústav pro výzkum ve společenských vědách - CEFRES, Filosofický ústav AV ČR a Association Jan Hus pořádají ve čtvrtek 26. února (CEFRES, Vyšehradská 49, Praha 2, refektář) Vzpomínkový seminář věnovaný Jean-Pierre Vernantovi. Podrobný program vzpomínkového semináře naleznete ZDE.  

V pondělí 19. ledna 2009 ve 14 hodin se v zasedací místnosti FLÚ uskuteční služební shromáždění výzkumných pracovníků, na kterém bude možno navrhovat kandidáty na členy Akademické rady AV ČR a Vědecké rady AV ČR. Podle Stanov AV ČR a platného Volebního řádu FLÚ tvoří toto shromáždění pracovníci zařazení do kvalifikačních stupňů 3a, 3b, 4 a 5 (tj. postdoktorand, vědecký asistent, vědecký pracovník a vedoucí vědecký pracovník) s minimální výší úvazku 0,5.    

V nakladatelství Filosofia vyšla kniha Tomáše Hříbka, Metafyzika antiindividualismu. 336 stran, ISBN 978-80-7007-289-9, 249 Kč. 

Ředitel Filosofického ústavu AV ČR, v.v.i., vypisuje výběrové řízení na obsazení pozice vedoucí/vedoucího Oddělení filosofie 20. století FLÚ AV ČR. 

V nakladatelství FILOSOFIA vyšla kniha: Augustin Smetana. Příběh jedné exkomunikace a doprovodné texty. Vybrala, sestavila a poznámkovým aparátem opatřila Irena Šnebergová. 788 stran (plus obrazová příloha), ISBN 978-80-7007-276-9, 399 Kč.

Sémiotická skupina při České společnosti pro kybernetiku a informatiku pořádá ve spolupráci s Filosofickým ústavem AV ČR přednášku prof. Ladislava Tondla na téma Relevance sdělení. Přednáška se koná v úterý 25. listopadu 2008 v 16 hodin v zasedací místnosti FLÚ (1. patro, místnost č. 124a), Jilská 1, Praha 1.

Oddělení analytické filosofie Filosofického ústavu AV ČR pořádá ve dnech 18.-19. listopadu (Vila Lanna, Praha) mezioborový seminář na téma Evoluce a věda. Více informací o akci naleznete ZDE.

Filosofický ústav AV ČR zve na přednášku Mind in Body - Epistemology and Metaphysics of the Immortality of the Soul from Renaissance to Modernity, kterou prosloví prof. Paul Richard Blum (Loyola College in Maryland; hostující badatel ve Filosofickém ústavu) ve čtvrtek 27. listopadu ve 14 hodin v zasedací místnosti FLÚ (Jilská 1, Praha 1).  

Marek Hrubec a kol.: Sociální kritika v éře globalizace. Odstraňování sociálně-ekonomických nerovností a konfliktů. Praha: Filosofia 2008. 482 s.

Slavoj Žižek - Michael Hauser, Humanismus nestačí
60 stran, ISBN 978-80-7007-287-5, 54 Kč
Ediční řada Parva Philosophica, svazek 17

Více informací o akci naleznete ZDE.
Více informací naleznete na webové stránce konference.

Oddělení pro studium a edici díla J. A. Komenského Filosofického ústavu AV ČR zve na přednášky: Georgij Melnikov  Koncepty renesance a baroka v moderní ruské vědě. Interdisciplinární perspektiva a Anna Děnščiková Keplerův "Sen" v kontextu rudolfinské kultury. Přednášky se konají ve čtvrtek 2. října ve 14 hodin v zasedacím sále Ústavu dějin umění (Husova 4, Praha 1, místnost č. 117). Více informací o akci naleznete ZDE.  

Oddělení pro studium novověké racionality si Vás dovoluje pozvat na přednášku Salomon Maimon und synthetische Urteile a priori, kterou prosloví Prof. Gideon Freudenthal (The Cohn Institute for the History and Philosophy of Science and Ideas, Tel-Aviv University). Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 18. září 2008 ve 14 hodin v zasedací místnosti Filosofického ústavu AV ČR (Jilská 1, Praha 1, místnost č. 124a).
Přednáška nebude tlumočena.

Oddělení pro dějiny starší české a evropské filosofie si Vás dovoluje pozvat na přednášku, kterou prosloví Prof. Dr. David Clemenson, University of St. Thomas, St. Paul, USA, na téma Systematics reflections on the De auxiliis controversy. Přednáška se uskuteční v zasedací místnosti Filosofického ústavu v pondělí dne 18. srpna 2008 v 15 hodin. Bude přednesena v angličtině a po ní bude následovat diskuse.

Ve dnech 28. září - 2. října 2008 proběhne v Praze (v hlavní budově Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1) Pátá konference fenomenologů ze střední a východní Evropy na téma Tělesnost a afektivita. Ke 100. výročí narození Maurice Merleau-Pontyho (1908-1961)

Filosofický ústav AV ČR si Vás dovoluje pozvat na přednášku Hegels Aufklärung der Aufklärung, kterou prosloví Prof. Daniel Brauer (Universität Buenos Aires, Argentine). Přednáška se uskuteční v pátek 18. července 2008 ve 14 hodin v zasedací místnosti Filosofického ústavu AV ČR (Jilská 1, Praha 1, místnost č. 124a).
Přednáška nebude tlumočena.
Více informací: jchotas[at]flu.cas.cz

Numismatický sborník 22
277 stran, ISBN 978-80-7007-271-4, 340 Kč
Editoři Jiří Militký a Petr Sommer

Johann Gottlieb Fichte, O pojmu vědosloví - Druhý úvod do vědosloví - Pokus o nové podání vědosloví. Přeložil Jindřich Karásek, 134 stran. ISBN 978-80-7007-280-6   

Oddělení dějin starší české a evropské filosofie a Oddělení pro studium a edici díla J. A. Komenského Filosofického ústavu AV ČR pořádají ve čvrtek 26. června v zasedací místnosti CMS (Jilská 1, Praha 1) kolokvium na téma Jak psát o starší filosofii?. Program akce naleznete ZDE.   

Oddělení pro studium novověké racionality Filosofického ústavu AV ČR a Ústav filosofie a religionistiky FF UK pořádají ve dnech 19.-20. června 2008 vědeckou konferenci The Concept of Mind in Early-Modern Philosophy. Program konference naleznete ZDE.

 

Oddělení logiky FLÚ nabízí obrazový záznam Locke Lectures, které měl v dubnu 2007 v Praze Robert Brandom (více informací o této akci naleznete ZDE). Záznam je na třech DVD, které je možné dostat výměnou za prázdné DVD po domluvě s P. Ivaničovou (petrai@centrum.cz).

Ve dnech 20.-22. června se pod záštitou Filosofického ústavu AV ČR uskuteční 2. ročník Evropského festivalu filosofie ve Velkém Meziříčí. Program akce naleznete ZDE.

Oddělení pro studium novověké racionality Filosofického ústavu AV ČR a Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy pořádají ve dnech 26.-28. května 2008 vědeckou konferenci Otevřenost světa a světatvornost člověka. Více informací o akci naleznete ZDE

Ředitel Filosofického ústavu Akademie věd ČR, v.v.i., vypisuje výběrové řízení na obsazení pozice vedoucí/vedoucího Knihovny FLÚ. Více informací naleznete ZDE.

Na stránky knihovny FLÚ v oddíle "Elektronické zdroje" byl pro usnadnění práce s on-line  časopisy umístěn soubor vybraných, filosoficky orientovaných časopisů z předplacených i volně dostupných zdrojů. 

Jeho prostřednictvím získáte přehled o plnotextových časopisech z oblasti filosofie bez nutnosti jejich vyhledávání v jednotlivých databázích (JSTOR, EBSCO, DOAJ apod.).

Mezi „Užitečnými odkazy“ dále najdete nově zpracovaný seznam kateder filosofie a religionistiky v ČR.

Ve studovně knihovny lze nyní přistupovat do širokého spektra databází Litterae ante portas. Databáze obsahují klasické texty antiky, středověku a raného novověku.

Případným zájemcům je možné zřídit individuálního přístup, který nebude vázán na  knihovnu FLÚ.

V nakladatelství Filosofia vyšla kolektivní monografie Meze formalizace, analytičnosti a prostoročasu (k vydání připravil Vladimír Havlík). Více informací o publikaci naleznete ZDE.

Oddělení analytické filosofie Filosofického ústavu AV ČR pořádá ve dnech 17.-18. dubna 2008 mezinárodní vědeckou konferenci Emotions and Intentionality. Více informací o akci naleznete ZDE.

Urbánek, V. - Řezníková, L. (ed.): Mezi Baltem a Uhrami. Komenský, Jednota bratrská a svět středoevropského protestantismu. Sborník k poctě Marty Bečkové. Filosofia, Praha 2007.
Stran 316, ISBN 80-7007-246-6

  

Vliv díla Jacquesa Derridy na současné myšlení. L’influence de l’oeuvre de Jacques Derrida sur la pensée contemporaine. Sborník příspěvků přednesených na francouzsko-česko-slovenském kolokviu uspořádaném v Praze ve dnech 17.-18. března 2005 na počest Jacquesa Derridy. Praha, Filosofia 2007.
Editorka Marcela Sedláčková

304 stran, ISBN 978-80-7007-258-5, 235 Kč

V nakladatelství Filosofia vyšla nová publikace Jiřího Pechara Problémy fenomenologie. Od Husserla k Derridovi.

Filosofický ústav AV ČR si Vás dovoluje pozvat na přednášku Logos, Physis und Dialektik bei Heraklit, kterou prosloví PD Dr. Christian Iber (v akademickém roce 2007/2008 hostující profesor Filosofického ústavu). Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 28. února 2008 ve 14 hodin v zasedací místnosti Filosofického ústavu AV ČR (Jilská 1, Praha 1, místnost č. 124a).

V úterý 11. prosince a ve středu 12. prosince se v Praze uskuteční přenášky prof. D. Lohmara (Husserl Archiv UNI zu Köln). Více informací k těmto akcím naleznete ZDE.

Oddělení analytické filosofie Filosofického ústavu Akademie věd ČR srdečně zve na přednášku doc. Ladislava Kvasze, CSc. na téma Prostor v malířství a geometrii. Přednáška se uskuteční v pondělí 10. prosince 2007 ve 14 hodin v zasedací místnosti Filosofického ústavu AV ČR (Jilská 1, Praha 1, I. patro).   

Filosofický ústav AV ČR zve na přednášku PhDr. Daniela Špeldy, PhD. "Proměny historiografie vědy", která se uskuteční v pondělí 26. listopadu 2007 ve 14 hodin v zasedací místnosti Filosofického ústavu (Jilská 1, Praha 1).   

Filosofický ústav AV ČR Vás v rámci Týdne vědy a techniky, jehož 7. ročník je věnovaný tématu SVĚTLO, srdečně zve na přednášku Komenského světelná metafyzika, kterou prosloví Dr. Věra Schifferová. Přednáška se uskuteční ve středu 7. listopadu v 16 hodin v zasedací místnosti Filosofického ústavu (Jilská 1, 110 00 Praha 1, I. patro). Více informací o akci naleznete ZDE.

Podrobné informace o termínu, kontaktních osobách i programu Dne otevřených dveří ve Filosofickém ústavu naleznete ZDE.   

Na stránkách Knihovny Filosofického ústavu byl zveřejněn nový přehled týkající se dostupných elektronických informačních zdrojů. Více informací naleznete ZDE.   

J. A. Komenský, Informatorium školy mateřské, Tomáš Havelka (ed.), předmluva Martin Steiner, Praha: Academia, 2007. 132 s. Edice Europa sv. 5, ISBN 978-80-200-1451-1

Informatorium školy mateřské koncipoval Komenský roku 1632 jako část zamýšleného monumentálního vzdělávacího celku, který měl sloužil reformě českého školství po očekávaném návratu z exilu do vlasti. Jedná se o v raném novověku zcela ojedinělé systematické pojednání o výchově dětí v předškolním věku. Nové vydání připravil Tomáš Havelka podle nejnovějších edičních zásad používaných pro raně novověké české texty. Martin Steiner opatřil svazek předmluvou nazvanou „Náprava věcí lidských a svět dítěte“.

Centrum globálních studií, společné pracoviště Filosofického ústavu AV ČR a Filosofické fakulty UK v Praze, si Vás dovoluje pozvat na seminář, na němž své příspěvky Globalization, Regionalization, and Individual Freedom a Chinese Aesthetics in the Context of Globalization přednesou  prof. GAO Jianping a prof. LU Wei (oba z Čínské akademie sociálních věd v Pekingu). Seminář se bude konat ve čtvrtek 1. listopadu 2007 od 15 hod. v zasedací místnosti Filosofického ústavu AV ČR (Jilská 1, 110 00 Praha 1, I. patro).     

Nakladatelství FILOSOFIA a Centrum globálních studií FLÚ AV ČR a FF UK si Vás dovolují pozvat na autogramiádu nové knihy Pavla Barši Síla a rozum. Spor realismu s idealismem v moderním politickém myšlení. Autogramiáda se bude konat v pondělí 22. října od 16 hodin v Literární kavárně knihkupectví Academia, Václavské náměstí 34, 110 00 Praha 1. Více informací o akci naleznete ZDE.

Kvůli zdravotním problémů prof. J. Gracii (SUNY Buffalo) musela být zrušena jeho plánovaná přednáška ve Filosofickém ústavu. Přednáška se měla uskutečnit ve čtvrtek 4. října v 16 hodin v zasedací místnosti. 

Alice Kliková,  Mimo princip identity. Praha: FILOSOFIA, 2007. 
Stran 398, 279 Kč. ISBN 978-80-7007-252-3. 

Filosofický ústav AV ČR srdečně zve na přednášku na téma Can philosophical interpretations be right?, kterou prosloví Prof. Jorge J. E. Gracia ze Státní Newyorské univerzity v Buffalu. Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 4. října 2007 od 16 hodin v zasedací místnosti Filosofického ústavu AV ČR. Více informací naleznete ZDE.    

V nakladatelství Filosofia vyšla kniha Zuzany Parusnikové, Rozum, kritika, otevřenost. Živý odkaz filosofie K. R. Poppera.

Jako 23. svazek Edice Filosofie a sociální vědy nakladatelství FILOSOFIA vyšla kniha Pavla Barši, Síla a rozum. Spor realismu s idealismem v moderním politickém myšlení.

V nakladatelství Filosofia právě vyšly tyto publikace:

 

Jaroslav Daneš

O věčnosti světa. Jan Filoponos proti Aristotelovi

264 stran, ISBN 80-7007-243-1, 220 Kč

Téměř dvě tisíciletí byl aristotelsko-ptolemaiovský model světa považován za hodný následování. Křesťané totiž převzali model světa rozpracovaný starověkými autory. Podle tohoto modelu byl svět nestvořený, bez počátku a konce, což se ovšem neslučovalo s mýtem o stvoření. V 6. století se v křesťanské obci našel někdo, kdo tento model podrobil kritice – křesťanský autor Jan Gramatik Filoponos detailní analýzou ukázal, že aristotelsko-ptolemaiovský model světa je nekonzistentní.

 

The Logica Yearbook 2006

Editoři Ondřej Tomala a Radek Honzík

304 stran, ISBN 978-80-7007-254-7, 300 Kč

Sborník příspěvků z mezinárodního sympozia LOGICA 2006 o aktuálních problémech filosofické logiky a příbuzných oborů. Publikace v anglickém jazyce.

Filosofický ústav Akademie věd ČR si Vás dovoluje pozvat na zahájení výstavy Martina Čady Místo město. Vernisáž se uskuteční v úterý 17. července v 16 hodin ve Filosofickém ústavu Akademie věd ČR (Jilská 1, Praha 1). Pozvánku na výstavu naleznete ZDE.

Oddělení analytické filosofie Filosofického ústavu AV ČR pořádá mezioborový seminář na téma Etika ve vědě, věda v etice. Seminář se koná ve dnech 13.-14. listopadu 2007 ve Vile Lanna (V Sadech 1, Praha 6).   Více informací o akci (včetně termínu a způsobu podávání přihlášek) naleznete ZDE.  

Filozofická fakulta a Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze spolu s Filosofickým ústavem Akademie věd ČR pořádají workshop Výzkumy subjektivity, který se bude konat 21. – 23. 6. 2007 v Praze. Program akce naleznete ZDE.

Město Velké Meziříčí si Vás dovoluje pozvat na I. ročník Evropského festivalu filosofie. Akce, která je pořádána za podpory Filosofického ústavu Akademie věd ČR, se uskuteční ve dnech 22.-24. června 2007. Více informací o festivalu (včetně programu) naleznete ZDE.  

Seminář obecných a komparativních dějin ÚSD FF UK spolu s Katedrou politologie IPS FSV UK a Filosofickým ústavem AV ČR, Centrem globálních studií  AV ČR a UK pořádají mezinárodní seminář na téma Vnímání prostoru: "naše" a "jejich". Přínos a možnosti komparativní metody pro studium sociálních procesů: utváření regionů, kulturních hranic a identit. Seminář se uskuteční ve středu 13. června (od 9 do 13 hod. a od 14 do 16.30 hod.) v zasedací místnosti Filosofického ústavu AV ČR (Jilská 1, Praha 1, I. patro).  

Oddělení pro studium novověké racionality Filosofického ústavu AV ČR si Vás dovoluje pozvat na přednášku Die Philosophie in Spanien im XIX. Jahrhundert. Unamuno und die Generation des 98 Jahres, kterou prosloví prof. Xabier Insausti z Univerzity v San Sebastianu. Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 7. června 2007 ve 14 hodin v zasedací místnosti Filosofického ústavu (Jilská 1, Praha 1, I. patro, mísnost č. 124a).

Ve čtvrtek 7. června od 17 hodin se v prostorách Klubu Golem (Filosofický ústav AV ČR, Jilská 1, Praha 1) uskuteční prezentace právě vydané knihy Základní pojmy filosofie jazyka a mysli (editoři - Tomáš Marvan a Juraj Hvorecký). Všichni jsou na slavnostní prezentaci knihy srdečně zváni. Pro návštěvníky bude připraveno malé občerstvení.  

Ve dnech 21.-24. května navštíví Filosofický ústav sedmičlená skupina vědeckých pracovníků lotyšského Ústavu pro filosofii a sociologii. Při této příležitosti se v úterý 22. května od 10 hodin v zasedací místnosti FLÚ  uskuteční společné pracovní setkání, na němž budou kromě úvodní stručné prezentace činnosti obou ústavů představeny především výzkumné záměry a hlavní badatelská témata jednotlivých vědeckých útvarů a následně diskutovány konkrétní možnosti vzájemné spolupráce pracovníků obou partnerských institucí. Jednací jazyky: angličtina, ruština (popř. němčina). Témata referátů, které na pracovním setkání přednesou kolegové z lotyšského Ústavu pro filosofii a sociologii naleznete zde.

Edmund Husserl, Formální a transcendentální logika

Vychází v edici Základní filosofické texty
Z německého originálu Formale und transzendentale Logik pod vedením Jiřího Pechara přeložili: Alena Bakešová, Marie Bělohoubková, Tomáš Jeníček, Karel Novotný, Jiří Olšovský, Marcela Sedláčková, Jan Svoboda, Petr Urban a Otakar Vochoč. 
ISBN 978-80-7007-250-9, 328 stran, doporučená cena 299 Kč

Nakladatelství FILOSOFIA zve na přednášku Mezi filosofií a matematikou. Neobyčejná dobrodružství logika na neexistující hranici mezi dvěma nesousedícími disciplínami, kterou při příležitosti prezentace knihy Logika 20. století: mezi filosofií a matematikou ve čtvrtek 24. května 2007 v 15 hodin přednese prof. Jaroslav Peregrin na Filozofické fakultě UK v Praze (nám. Jana Palacha 2, Praha 1, místnost 104). Pozvánku naleznete zde

Evangelická teologická fakulta UK, Nakladatelství OIKOYMENH a Akademická YMCA zvou na Kolokvium k jubileu Ladislava Hejdánka a Jakuba S. Trojana v pátek 18. května 2007 na ETF (Černá 9, Praha 1, velká posluchárna, 1. patro). Program akce naleznete zde.

Filosofický ústav Akademie věd ČR připravil ve spolupráci s Katedrou filosofie Technické univerzity v Liberci nový obor FILOSOFIE HUMANITNÍCH VĚD (výuka bude zahájena na Technické univerzitě v Liberci od září 2007). Více informací o studijním programu naleznete zde

Jako 22 svazek edice Filosofie a sociální vědy vychází kniha Nancy Fraser, Rozvíjení radikální imaginace. Globální přerozdělování, uznání a reprezentace, ISBN 978-80-7007-251-6, 184 s., 142 Kč.
Ve čtvrtek 10. května od 13.45 hodin se v prostorách Akademie věd ČR ve Vile Lanna (V Sadech 1, Praha 6 - poblíž stanice metra Hradčanská) uskuteční autogramiáda knihy. Prosíme o dochvilnost. Překlad do českého jazyka bude zajištěn. Vítání knihy a autogramiáda bude zahrnovat také klavírní vystoupení a občerstvení. Všichni jsou srdečně zváni.

Oddělení pro dějiny starší české a evropské filosofie Filosofického ústavu Akademie věd ČR si Vás dovoluje pozvat na kolokvium na téma Proč se dnes zabývat antickou a středověkou filosofií?. Kolokvium bude probíhat v pátek 20. dubna od 10 hodin v zasedací místnosti Filosofického ústavu (Jilská 1, Praha 1, I. patro). Program akce naleznete zde.  

Filosofický ústav AV ČR, v.v.i. a Technická univerzita v Liberci si Vás dovolují pozvat na pracovní setkání ke společnému pilotnímu projektu Mezioborová studia člověka, techniky a přírody, jehož náplní bude prezentace koncepce, hlavních cílů a klíčových výstupů projektu. Pracovní setkání se bude konat 19. dubna 2007 od 13 hodin v zasedací místnosti FLÚ. Program pracovního setkání naleznete zde.

Ve čtvrtek 19. dubna se uskuteční v zasedací místnosti Filosofického ústavu přednáška Dr. Markuse Wilda (Humboldt-Universität zu Berlin) na téma Marin Cureau de la Chambre on the natural cognition of the vegetative soul. An early modern theory of instinct. Všichni jsou srdečně zváni.

Básník a filosof Egon Bondy, vlastním jménem Zbyněk Fišer, zemřel včera v Bratislavě ve věku 77 let.  
Dne 12.března 2007 byla ve Vídni slavnostně podepsána Dohoda o vědecké spolupráci mezi Univerzitou Vídeň, konkrétně Filologicko-kulturněhhistorickou fakultou, a Filosofickým ústavem Akademie věd České republiky, v.v.i. Partnery spolupráce  jsou Ústav pro klasickou filologii, středověkou a novověkou latinu a Ústav slavistiky Vídeňské univerzity, na české straně Kabinet pro klasická studia FLÚ.
Filosofický ústav Akademie věd ČR zve na slavnostní vernisáž výstavy Amicus liber, magis amica veritas. Publikace pracovníků Filosofického ústavu, která se uskuteční v pondělí 19. března 2007 v 17 hodin v hlavní budově Akademie věd ČR (Národní 3, Praha 1). Výstavu zahájí ředitel Filosofického ústavu PhDr. Pavel Baran CSc. Doprovodné hudební vystoupení: Jiří Kadeřábek - Better Land, pro hlas, akustické a elektronické nástroje a zvukovou stopu (v provedení autora). Výstava je otevřena v pracovní dny od 20. března do 12. dubna 2007. Pozvánku naleznete zde.  
Jako 200. publikace nakladatelství FILOSOFIA byla vydána kniha Logika 20. století: mezi filosofií a matematikou - výbor textů k moderní logice. Knihu k vydání připravil a úvodními slovy opatřil Jaroslav Peregrin.

Filosofický ústav Akademie věd ČR a Seminář obecných a komparativních dějin, Ústav světových dějin, FF UK, srdečně zvou na japonsko-český seminář Jiná perspektiva/Different Perspektive, který se koná ve čtvrtek 22. března 2007, 13:00-17:30 ve Filosofickém ústavu AV ČR (Jilská 1, Praha 1, zasedací místnost Centra medievistických studií, 1. patro).  Pozvánku s programem akce naleznete zde.    
Filosofický ústav AV ČR zve na besedu s PhDr. Stanislavem Vobořilem o systémovém paradigmatu. Beseda se uskuteční ve čtvrtek 22. března ve 14 hodin v zasedací místnosti FLÚ (Jilská 1, Praha 1, I. patro). Podklady k besedě vypracované PhDr. Stanislavem Vobořilem naleznete zde (anotace, hlavní teze).
Obsah časopisu naleznete zde
Filosofický ústav AV ČR zve na přednášku prof. Jana Šebestíka (v akademickém roce 2006/2007 hostující profesor Filosofického ústavu), která se uskuteční ve čtvrtek 15. března 2007 ve 14 hodin v zasedací místnosti Filosofického ústavu AV ČR (Jilská 1, Praha 1).  Téma: O Bolzanově teorii poznání

Hrabaliana rediviva, Annalisa Cosentino, Milan Jankovič, Josef Zumr (edd.) 
196 stran, 250 Kč, ISBN 80-7007-244-X

od soboty 17. února do dokončení prací na rekonstrukci vstupních prostor do areálu Jilská-Husova (předpoklad do konce února) bude uzavřena hlavní vrátnice v objektu Jilská 1. Vstup do areálu bude v tomto období možný jen vrátnicí Husova 4, kde bude také po dobu prácí působit ostraha celého areálu (zde budou rovněž umístěny klíče od místností budov Jilská 1 a Jilská 3). V sobotu 17. února bude z důvodu pokládání kabelů elektrického vedení rovněž krátce uzavřen vjezd do areálu z ulice Na Perštýně.
Aktuální informace o postupu rekonstrukčních prací lze získat u správce areálu ing. Kučery (mob.:               603 837 128        ).
 

Kniha se zabývá středověkou recepcí Aristotelových názorů na manželství, obsažených v jeho Níkomachově Etice, Politice a především v tzv. pseudo-aristotelské Ekonomice, považované tehdy za autentický spis Aristotelův. Autor knihy ukazuje, jak byly tyto názory ve středověku interpretovány a jak byly využívány při vytváření nových, filozofických a teologických diskurzů o manželství. Jádro knihy tvoří rozbor dosud tiskem nevydaného filozofického komentáře k pseudo-aristotelské Ekonomice od pařížského filozofa Bartoloměje z Brugg (1309).
Ke dni 1. 1. 2007 se Filosofický ústav AV ČR v souladu se zákonem č. 341/2005 Sb. o veřejných výzkumných institucích přeměnil z dosavadní příspěvkové organizace na veřejnou výzkumnou instituci.
Rada Filosofického ústavu Akademie věd České republiky, věřejné výzkumné instituce, vyhlašuje veřejné výběrové řízení na obsazení funkce ředitele pracoviště. 
Pracovní skupina filosofie 20. století zve na přednášku dr. Robina Rollingera (Universität Salzburg) "Brentano and Husserl on Consciousness", která se uskuteční v úterý 6. března (začátek v 15.50) v budově FF UK (nám. Jana Palacha 2, místnost č. 217). Zájemci jsou srdečně zváni. Pozvánku naleznete zde 
Téma přednášky: Socratic ignorance and Aristotelian science
Přednáška se uskuteční 2. února 2007 ve 14:45 hodin v zasedací místnosti Filosofického ústavu AV ČR (Jilská 1, Praha 1, I. patro). 

Filosofický ústav AV ČR a katedra logiky FF UK si Vás dovolují pozvat na minikonferenci VÝZNAM A STRUKTURA JAROSLAVA PEREGRINA, která se koná v souvislosti s padesátými narozeninami tohoto světoznámého, současně však ryze českého badatele dne 29. ledna 2007 od 14:30 v klubu Golem v areálu AV ČR Jilská 1, Praha 1. 
Na pondělí 22. ledna (14 hodin) je svoláno do zasedací místnosti Filosofického ústavu SLUŽEBNÍ SHROMÁŽDĚNÍ VÝZKUMNÝCH PRACOVNÍKŮ.
Program: První volba Rady Filosofického ústavu AV ČR, v.v.i.   

K vydání připravil, komentářem a testimonii opatřil a z latinského originálu přeložil Jiří Matl. Spolupracovali Michael Pospíšil a Jiří Sehnal. Notové příklady přepsal a komentářem opatřil Michael Pospíšil, Praha, KLP 2006, 387 + CXXIV str. GAČR č. 405/95/1272; GAAVČR č. E9062102. Ediční řada: Clavis monumentorum musicorum Regni Bohemiae, series I B - I. ISBN 80-85917-93-9
Ve středu 10. ledna 2007 od 17:30 hod. se uskuteční na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy přednáška profesora Jana Šebestíka "Zamyšlení nad dějinami vědy".
Profesor Jan Šebestík je v akademickém roce 2006/07 hostujícím badatelem Filosofického ústavu Akademie věd ČR.

Dne 14. prosince 2006 bude zahájena plánovaná stavební akce Rekonstrukce vrátnice a vstupní haly v objektu Jilská 1. 

Prosíme, omluvte případná omezení provozu v průběhu stavebních prací.
Více informací o projektu naleznete zde.
Aktuální informace o průběhu stavebních prací a případných omezeních provozu je možno získat u vedoucího správy budov - ing. Františka Kučery. 

Písemné návrhy interních i externích kandidátů na členství v Radě je možno podávat na sekretariát ústavu do pátku 5. ledna 2007.
Nově schválený volební řád pro první volbu Rady je k dispozici zde.  

Filozofický ústav AV ČR – Kabinet pro klasická studia,
Asociace učitelů klasických jazyků a
Filozofický ústav AV ČR
si Vás dovolují pozvat v tradičním termínu od
1. – 4. 7. 2007
na
XV. Letní školu klasických studií, tentokrát na téma Antika jako politikum
Místo konání: Prezidium Akademie věd České republiky, Národní 3, Praha 1.
Spojení: Metro „B“ Národní třída, pak 1 stanici tramvají k Národnímu divadlu.

Autorka nově vydané knihy Montesquieu a nejkrášnější monarchie (nakladatelství FILOSOFIA 2006) Hana Dohnálková vystoupí s přednáškou na téma "Postava zákonodárce v Duchu zákonů".
Přednáška se uskuteční v pondělí 18. prosince 2006 od 16 hodin na Filozofické fakultě UK (nám. Jana Palacha 2, 2. patro, místnost 225 V).  Pozvánku naleznete zde

Vedení ústavu zve všechny pracovníky na přátelské předvánoční setkání, které se uskuteční v pondělí 18. prosince od 16 hodin v klubu Golem (Pozvánka). 
Editoři: Jan Balon a Marek Hrubec
Edice Filosofie a sociální vědy, sv. 21
190 stran ISBN 80-7007-238-5

Zdeněk Mathauser, Básnivé nápovědi Husserlovy fenomenologie
250 stran, cena 240 Kč, ISBN 80-7007-239-3

Kniha Martina Becka Matuštíka Neklid doby. Filosofické eseje o radikálním zlu a jiných úzkostech dneška nabízí kriticko-teoretický vhled do velkých civilizačních krizí dnešní doby, jakými jsou zápas o paměť a historii, střety kultur, radikální zlo či hledání globální naděje ve světě sdíleném vyznavači smrti Boha a fundamentalismu. 

Ludwig Wittgenstein, Modrá a Hnědá kniha
268 stran, cena 250 Kč, ISBN 80-7007-237-7
Přeložil Petr Glombíček
Záznam Wittgensteinových přednášek z let 1933-1934, známý jako Modrá a Hnědá kniha, představuje autora Tractatu na cestě k Filosofickým zkoumáním. Otevírá velká témata jeho pozdní filosofie: vztah užití a významu, problém rozumění a zvládnutí určité techniky, otázku pravidel, jazykových her a „forem života", zpochybnění možnosti soukromého jazyka. Zároveň patří k Wittgensteinovým nejpřístupnějším textům.

164 stran, cena 120 Kč, ISBN 80-7007-235-0
Kabinet pro klasická studia při Filozofickém ústavu AV ČR si Vás dovoluje pozvat na mezinárodní vědeckou konferenci "Slovník jako inspirace", která bude probíhat ve dnech 6.-7. prosince 2006 ve Vile Lanna v Praze 6 Bubenči (Na Sadech 1).
Program konference naleznete zde.
 Centrum globálních studií, společné pracoviště Filosofického ústavu Akademie věd ČR a Filosofické fakulty Univerzity Karlovy, Vás zve na další ročník KONFERENCE FILOSOFIE A SOCIÁLNÍ VĚDY.
Letošní ročník bude věnován tématu: VZTAH MEZI NÁRODNÍM A GLOBÁLNÍM. Konference se uskuteční od 29.11. do 1.12. 2006 v hlavní budově Akademie věd ČR (Národní 3, Praha 1). 
Program naleznete zde 

Filozofický ústav Akademie věd ČR si Vás dovoluje pozvat na vědecké sympozium MYSLITEL KAREL KOSÍK.
Sympozium se koná při příležitosti nedožitého výročí 80. narozenin Karla Kosíka a při příležitosti Světového dne filosofie (UNESCO) ve čtvrtek 23. listopadu 2006 od 9:30 hod. ve vile Lanna v Praze 6 - Bubenči (V Sadech 1). (Program sympozia naleznete zde)
Kontaktní adresa: janatova(et)flu.cas.cz

Pracovní skupina pro studium a edici díla J. A. Komenského při Filozofickém ústavu AV ČR a Pedagogické muzeum J. A. Komenského v Praze si Vás dovolují pozvat na presentaci nově vydaných francouzských překladů děl J. Komenského Novissima Linguarum Methodus/La toute nouvelle méthode des langues a Zpráva a naučení o kazatelství/Art et enseignement de la prédication, která  se koná 14. listopadu 2006 ve 14:00 ve Filozofickém ústavu AV ČR (I. patro, zasedací sín, Jilská 1, Praha 1).
 (Pozvánku naleznete zde). 
Téma přednášky: Přelom v médiích. Platón na přelomu orality a skriptuality. Kniha a digitální média z hlediska nakladatelství.
Přednáška se uskuteční v pátek 27. října ve 14 hodin v Goethe institutu v Praze (Masarykovo nábřeží 32, Praha 1, 2. patro).

 

Centrum globálních studií společné pracoviště FLÚ AV ČR a FF UK v Praze
                                                  Vás zve na přednášku
"Dávné čínské filozofické paradigmy a ich možný inspiračný prínos pre moderné matafilozofické orientácie"
Příspěvek přednese přední badatelka v oblasti čínské filozofie Prof. Marína Čarnogurská (Filozofický ústav Slovenské Akademie věd, Bratislava).
Přednáška se uskuteční v pondělí 23. října 2006 od 15 hodin v zasedací místnosti FLÚ AV ČR (Jilská 1, Praha 1). 

Filozofický ústav Akademie věd České republiky a Centrum globálních studií ve spolupráci s Národní knihovnou České republiky uvádí slavnostní koncert: VZPOMÍNKA NA KARLA KOSÍKA I.
(Pozvánka).

Komeniologické kolokvium, jež pořádá Pracovní skupina pro studium a edici díla J. A. Komenského FLÚ AV ČR ve spolupráci s Muzeem J. A. Komenského v Uherském Brodě, se uskuteční ve dnech 17.-18. října 2007 v příjemném prostředí Muzea J. A. Komenského. Pracovní téma je vymezeno širokým názvem "Komenský a patristika". Vzhledem k 550. výročí založení Jednoty bratrské se jako dílčí téma nabízí např. recepce děl církevních otců u teologů Jednoty.

Volby do Akademického sněmu budou probíhat od úterý 3. října (od 13 hodin) do čtvrtku 5. října (do 13 hodin). Filozofický ústav má právo zvolit 3 zástupce. Volební urna spolu s hlasovacími lístky a seznamem kandidátů bude umístěna na sekretariátu FLÚ.
Program: návrh kandidátů na volené zástupce Akademického sněmu na funkční období let 2006-2010.
Právo účasti mají vysokoškolsky vzdělaní pracovníci, kteří jsou členy vědeckých týmů s úvazkem 0,5 a výše. 

Pracovní skupina pro studium novověké racionality Filozofického ústavu AV ČR ve spolupráci s Ústavem filosofie a religionistiky FF UK pořádají ve dnech 21.-22. září 2006 mezinárodní symposium George Berkeley: vidění, duše, hmota
(Program naleznete zde)

Ředitel FLÚ AV ČR zve na další Seminář Filozofického ústavu Akademie věd ČR, jenž se bude konat ve čtvrtek 21. září 2006 od 14:00 hod v zasedací místnosti Centra medievistických studií (Jilská 1, Praha 1, 1. patro, vstup přes dveře č. 112).
Přednášející: Ludger Hagedorn, Ph.D. (od února 2005 - J. E. Purkyně-Fellow Akademie věd ČR)
Název přednášky:
Das Tragische im Denken Friedrich Nietzsches
Po skončení přednášky bude na semináři prezentován nedávno vydaný svazek Patočkových spisů k filozofii dějin nazvaný "Andere Wege in die Moderne".

 

Editorka: Kateřina Trlifajová - 228s.
Jmenný lístkový katalog Filozofické a sociologické knihovny AV ČR představuje ve své naskenované podobě úplný soupis zejména filozofické a sociologické knižní literatury získané knihovnou Filozofického ústavu AV ČR od jejího založení (1955) do května r. 1998. Novější tituly jsou v elektronické databázi, v níž je možné vyhledávat pomocí systému Aleph.
Vzhledem k závažným ztrátám a poškození knihovního fondu povodní v r. 2002 a vzniku samostatné Knihovny Sociologického ústavu, katalog dnes již slouží především jako zdroj oborových bibliografických informací.
19.-23. června 2006, kláštěr Hejnice (více informací)

Ve dne 21.-23. června 2006 bude ve vile Lanna probíhat mezinárodní symposium Česká reformace a náboženská praxe, jehož pořadatelem je Filozofický ústav Akademie věd a Husitská teologická fakulta Univerzity Karlovy. (Program)
Filozofický ústav Akademie věd ČR si Vás dovoluje pozvat na přednášku profesora Olafa Müllera z Humboldtovy univerzity, jež se uskuteční ve čtvrtek 15. června od 18 hodin v zasedací místnosti Filozofického ústavu.
Téma přednášky: The Refutation of Cartesian Scepticism: The Case of the Brain in the Vat
Filozofický ústav Akademie věd České republiky příjme na jednoroční výzkumný pobyt mladého badatele/badatelku (postdoktoranda) v oblasti filozofie a příbuzných humanitních disciplín (preferováni budou uchazeči do 35 let). Vybranému zájemci bude umožněna jednoroční práce na individuálním vědeckém projektu, přičemž podmínkou jeho úspěšného zakončení bude publikace monografického charakteru. Termín zahájení projektu je stanoven na září/říjen 2006 (případně podle dohody). Délka kontraktu je určena na 1 rok.
Setkání se uskuteční ve čtvrtek 15. června od 11 hodin v zasedací místnosti Filozofického ústavu (Jilská 1, Praha 1). Cílem setkání je diskuse s doktorandy a začínajícími odbornými pracovníky o podmínkách vědecké práce ve Filozofickém ústavu. Účastníci schůzky budou rovněž stručně informováni o praktických otázkách chodu Filozofického ústavu jako instituce (představení jednotlivých servisních útvarů apod.).
Ředitel FLÚ AV ČR zve na další Seminář Filozofického ústavu Akademie věd ČR, jenž se bude konat ve čtvrtek 15. června 2006 od 14:00 hod v zasedací místnosti Filozofického ústavu, Jilská 1, Praha 1.
Přednášející: Ludger Hagedorn, Ph.D. (od února 2005 - J. E. Purkyně-Fellow Akademie věd ČR)
Název přednášky:
Das Tragische im Denken Friedrich Nietzsches
Po skončení přednášky bude na semináři prezentován právě vydaný svazek Patočkových spisů k filozofii dějin nazvaný "Andere Wege in die Moderne".
Vyšel sborník Jakoubek ze Stříbra. Texty a jejich působení. Editoři: Ota Halama a Pavel Soukup.
Ve čtvrtek 18. května byla ve vile Lanna při příležitosti konání mezinárodní vědecké konference Philosophy and Social Science, pořádané Filozofickým ústavem Akademie věd České republiky, slavnostně předána čestná oborová medaile Fr. Palackého prof. Franku I. Michelmanovi (Harvard University).
Právě vychází kniha Ferrara, Alessandro - Michelman, Frank: Polemika o ústavě
Ve čtvrtek 4. května byla slavnostně předána čestná oborová medaile B. Bolzana za zásluhy v matematických vědách prof. RNDr. Jaroslavu Peregrinovi, CSc. 
Schizma filosofie 20. století (editoři Martin Nitsche, Prokop Sousedík, Martin Šimsa)
Sociální svět středověkého města 
Michael Hauser: Adorno: Moderna a negativita
Conference PHILOSOPHY AND SOCIAL SCIENCE
May 18.-21., 2006, Vila Lanna, V Sadech 1, Prague 6
(Program)
Zveme všechny zájemce o publikace nakladatelství FILOSOFIA na 12. ročník mezinárodního veletrhu Svět knihy 2006, který se koná ve dnech 4.-7. května 2006 na Výstavišti Praha. 
Ředitel FLÚ AV ČR zve na další Seminář Filozofického ústavu AV ČR, jenž se bude konat ve čtvrtek 4. května 2006 od 14:00 hod v zasedací místnosti Filozofického ústavu, Jilská 1, Praha 1.
Přednášející: Mgr. Jan Balon, Ph.D.
Název přednášky: Idea obecné teorie jednání: od odmítnutí k (parodickému?) návratu.
Nově byla zřízena pozice referenta pro grantové projekty, do jejíž náplně patří:
- informování o grantových projektech
- příprava grantových přihlášek
- organizační zajištění přidělených grantů
- asistence při podávání dílčích a závěrečných grantových zpráv
Vědečtí pracovníci se se svými žádostmi mohou obracet na Ing. Dagmar Svobodovou, d.svobodova (et) flu.cas.cz
Pozvánka na Letní školu klasických studí (červenec 2006), téma letošního ročníku: Klášterní vzdělanost a její význam pro evropskou a českou kulturu. (podrobnosti)
Pracovní skupina komeniologie zve na přenášku Philosophy and religion in Giordano Bruno's works from 1588, kterou prosloví Prof. Miguel Ángel Granada. Přednáška se bude zabývat zejména Brunovým krátkým pobytem v Praze roku 1588 a dedikací jeho práce Articuli adversus mathematicos císaři Rudolfu II. Pozornost bude rovněž věnována možnému vztahu Brunova teologicko-politického myšlení k filozofii Barucha Spinozy. (15.00 hod., Filozofický ústav, přednáškový sál CMS, podrobnosti)
Pracovní skupina komeniologie zve na workshop Španělští předchůdci metody Komenského Januy linguarum. Místo konání Vila Lanna (8. 12.) a Filozofický ústav AV ČR (9. 12). Program workshopu ve formátu PDF.
Seminář Filozofického ústavu AV ČR. Přednáška Dr. Oleg Suša: Společenské aspekty globalizace. Zasedací místnost Filozofického ústavu, 14.00 hod. (podrobnosti)
Vyšly knihy Spor o Evropu: postdemokracie, nebo predemokracie a Spravedlnost a demokracie v evropské integraci (podrobnosti).