Filozofický ústav Akademie věd
Úvodní stránka
Aktuality
O nás
Edice DJAK
Granty
Projekty
Acta Comeniana
Bádání o Komenském
Knihovna
Lidé

O nás
Vědecká tematika
Konference
Metodologie
Z historie
Granty
Výsledky
Postavení
 

Vědecká tematika Konference Metodologie Z historie Granty Výsledky Postavení

Výsledky práce oddělení za rok 2009

Nejdůležitější výsledky práce skupiny

Nejvýznamnější publikované výsledky práce skupiny za poslední období souvisejí s Komenského jubilejním rokem 1992: tehdy vyšly dva svazky edice DJAK, a to sv. 15/III se spisy ze 40. let a z 1. poloviny 50. let 17. století, zařazených do souboru Opera didactica omnia, a sv. 23 s první kompletní kritickou edicí významné části rukopisné pozůstalosti Komenského, nedokončeného projektu všenápravného díla dochovaného pod titulem Clamores Eliae.
Členové skupiny významně přispěli ke vzniku prvního kompletního překladu rozsáhlého sedmidílného traktátu Komenského De rerum humanarum emendatione consultatio catholica do národního jazyka. Český překlad tohoto pro studium Komenského myšlení klíčového díla vyšel rovněž v jubilejním roce 400 let od narození Komenského. Členové skupiny se na něm podíleli jak autorsky (překlady, komentáře), tak redaktorsky (veškeré redakční práce na překladech i komentářích). Vynaložili také nemalé úsilí organizační, bez nějž nebyl zdar celého projektu myslitelný. Překlad Obecné porady znamená zpřístupnění myšlenkového odkazu Komenského i širší veřejnosti, a to v dosud nebývalém rozsahu. V neposlední řadě lze výsledky práce na překladu považovat za přípravu na kritické vydání Obecné porady v rámci DJAK. Význam a kvalitu tohoto překladu ocenila prémií za r. 1992 Obec překladatelů.
V oblasti interpretace patří k významným pracím soubor tří studií V. Soudilové, zaměřených ke komeniologickému odkazu J. Patočky a k filosofickým otázkám Komenského irénismu a pedagogiky. Jde o úspěšně obhájenou kandidátskou disertaci, která vyšla r. 1991 s úvodní studií R. Palouše. (Práci byla r. 1993 udělena cena Josefa Hlávky.)
Členové současné komeniologické skupiny FLÚ AV ČR tvořili významnou součást širších seskupení komeniologických badatelů, jež byla za svou práci odměněna v r. 1991 cenou ČSAV za výsledky komeniologického bádání.

Členové skupiny se podílejí i na nekomeniologických edičních projektech.
Tak M. Klosová a J. Bartoň připravili k vydání kritickou edici spisu Valeriana Magni De Luce mentium et eius imagine; edice vyšla ve Varšavě r. 1994 spolu s polským překladem, pořízeným polskými badateli.
Pro souborné vydání díla Johanna Valentina Andreae (vyd. Frommann-Holzboog Verlag, Bad Canstatt, Stuttgart 1998) připravili J. Beneš a J. Matlová edici spisu Theophilus, pro niž zpracoval J. Beneš také úvod.

Pro Sebrané spisy Jana Patočky připravila Věra Schifferová k vydání jeho Komeniologické studie (díl I–III, Praha 1997, 1998, 2003).

Komeniologická skupina tedy přispívá české vědě a kultuře především zpřístupňováním literárního a myslitelského odkazu J.A. Komenského odborné veřejnosti ve formě kritického vydání jeho spisů. Edice DJAK, která nachází své uplatnění v širokém mezinárodním měřítku, již přinesla řadu vůbec prvních kritických vydání Komenského prací. Editoři kladou při své práci důraz na využití co největšího množství pramenů, což jim umožňuje průzkum příslušných knihovních a archivních fondů. Díky tomu poskytuje edice svým uživatelům - kromě spolehlivého znění textů, což je u kritické edice samozřejmost - i informace o případném vývoji vydávaných prací a o autorových postupech při práci s vlastními texty. Kromě textu a textového aparátu v užším slova smyslu usilují editoři o zprostředkování podstatných údajů k věcnému výkladu a ke snazšímu pochopení textů, a to zejména z oblasti dějin, dějin filosofie, dějin literatury, ale i o stylu a literární výstavbě vydávaných textů.
Odborné studie členů skupiny vycházejí v zahraničí zejména ve sbornících z konferencí; mezinárodní dosah mají však i domácí periodika Acta Comeniana (vyd. FLÚ AV ČR) a Studia Comeniana et historica (vyd. Muzeum J.A. Komenského v Uherském Brodě), v nichž obou někteří členové skupiny působí v redakčních radách a všichni v nich publikují své práce.

Stránky vytvořil Tomáš Havelka

Poslední aktualizace této stránky: 14.10.2011 14:12:22