Z monitoringu tisku

Při jmenování rady pro vědu Nečas porušil zákon

Kdo se mýlí v neutrinech, která jsou rychlejší než světlo?

EK schválila dotaci 2,3 miliardy korun na vědecké centrum BIOCEV


Věda na rozhlasových vlnách
 Ze světa vědy na Vltavě
 Leonardo slouží vědě

SAYING IT ...ON PAPER knižně

V listopadu vychází knížka anglických esejů bývalého oblíbeného lektora a zkušeného editora vědeckých textů Richarda Haase. Knížka má nejen klasickou tištěnou podobu, ale také elektronickou verzi. K vydání v Ústavu pro jazyk český ji připravil Akademický bulletin a k dostání bude v knihkupectví Academia.

richard_mensi.jpg

 

Akademický bulletin vstoupil do věku dospělosti

Get the Flash Player to see this player.


 

Vysoké školy neprodukují dostatek absolventů IT

Ústav informatiky AV ČR uspořádal v bývalém refektáři Emauzského kláštera 25.října 2011 seminář z cyklu Hovory s informatiky, který se uskutečnil v rámci projektu Sociální síť informatiků v regionech ČR. Seminář zahájil náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy prof. Ivan Wilhelm přednáškou o přípravě vysokoškolského zákona. Program navázal na předchozí dva semináře, na nichž význační představitelé informatiky v ČR představili a diskutovali tematické studie, které vyšly ve sborníku Hovory s informatiky 2010. Jejich smyslem bylo vytipovat nosné otázky z prostředí informatického výzkumu a jeho širšího kontextu. Z diskusí vykrystalizovaly mj. tři hlavní problémové okruhy, které autoři zpracovali do letošního sborníku.


 
Tiskové konferece se zúčastnili (zleva) rektor VŠB-TU Ostrava Ivo Vondrák, Jiří Zlatuška z Masarykovy univerzity Brno, Vladimír Mařík z ČVUT, Jiří Rákosník a Petr Ráb z Akademie věd ČR.
Všechna fota: Stanislava Kyselová, Akademický bulletin

Podle účastníků semináře jsou informační a komunikační služby (ITC) významnou součástí české ekonomiky. „Ačkoli lze do budoucna tuto oblast považovat za klíčovou pro konkurenceschopnost ČR, jejímu rozvoji se nevěnujeme dostatečně. Podpořit je třeba především tři pilíře: přípravu lidských zdrojů, vědu a výzkum v dané oblasti a transfer poznatků do praxe,“ konstatoval vedoucí katedry kybernetiky na FEL ČVUT v Praze prof. Vladimír Mařík.

Hovory7.JPG
Jiří Rákosník z Matematického ústavu AV ČR kritizoval stávající Metodiku hodnocení vědy a výzkumu v ČR. 
 
Podle hlavních ekonomických ukazatelů patří sektor ITC mezi velmi dynamické obory. V Česku pracuje v současnosti okolo 220 000 IT zaměstnanců a od roku 2006 jejich počet narostl o 19 %. Podobně jako další technické a přírodovědné obory se ale oblast ITC potýká s nedostatkem studentů. Mezi lety 2006 a 2010 přišlo do sektoru asi 30 000 nových pracovních sil s vysokoškolským vzděláním. Za tuto dobu však vysoké školy dodaly pouze 16 000 absolventů IT oborů, jak ukázal průzkum Vysoké školy ekonomické v Praze.  Z toho vyplývá, že celkem 47 % vysokoškoláků přišlo z jiných oborů a muselo být výrazně doškoleno.

Hovory7.JPG
 
Zároveň chybí větší zapojení soukromé sféry do vzdělávacího procesu, aby studenti mohli být konfrontováni s požadavky z praxe. „Je třeba podporovat centra excelence, která by se mohla zapojovat do rozsáhlejších mezinárodních projektů a zároveň by poskytovala expertní analýzy pro domácí průmysl. Je totiž nezbytné včas přenášet znalosti do praxe,“ vysvětlil Vladimír Mařík.  

Hovory7.JPG
Vladimír Mařík a Jiří Rákosník
 
Podle Jiřího Rákosníka z Matematického ústavu AV ČR spočívá problém také v současné Metodice hodnocení vědy a výzkumu v ČR, která opomíjí hlavní cíle hodnocení. „Omezuje se totiž jen na počet jednotlivých výstupů výzkumné činnosti, aniž by zkoumala jejich kvalitu, relevanci a přínos.“
 
Hovory7.JPG
Na téma Metody výzkumu v současné teoretické informatice přednášel ředitel Institutu teoretické informatiky UK Jaroslav Nešetřil.
 
Hovory7.JPG
 
lsd

 

25.10.2011