CZ EN

AsÚ AVČR, v.v.i. ONDŘEJOV
Dvoumetrový dalekohled


Ondřejovská hvězdárna Ostatní dalekohledy Opravy a modernizace Optika   Zrcadlo Mechanika   Motáž a pohyb dal.   Inkrementální čidlo   Schéma hodinové osy   Schéma tlakové nádoby   Schéma spojky, brzdy   Tubus, Pointery Přístroje   Primární ohnisko   Cassegrainovo oh.   Coudé   OES   Parametry spektrografu   Kráječ obrazu   Reticon a CCD   Devarowa nádoba   HEROS Ostatní   Změna konfigurace   Montáže pro reflektory   Zrcadlové dalekohledy   Lávka Pořizování spekter Systém   Ovládání   Schéma mon. masteru   Tastr   AOSCL Manuály   Implot   CCD 700   CCD 400   Skriptování   Kamera 1000   OES   TPoint 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 V tisku Vše  Služby  Meteo  OPSO  Pracovní řád  Vypalování  Tisknutí  Hodiny

Schéma uložení Reticonu v Dewarově nádobě.

Schema Dewarovy nadoby
Schéma uložení Reticonu v Dewarově nádobě.

Dewarova nádoba má dvojitý plášť P1, P2. Vzduch z prostoru mezi plášti je vyčerpán na vysoké vakuum, aby se co nejvíce omezila tepelná výměna mezi vnitřkem Dewarovy nádoby a okolím. Vnitřní část Dewarovy nádoby je rozdělena na dva díly. V horní části je nádoba na kapalný dusík N. Skrz dno D vedou chladící drátky CH k Reticonu R. K chlazení detektoru dochází díky tepelné vodivosti drátů (anglický termín "cold finger", "studený prst"). Světelný paprsek vstupuje do Dewarovy nádoby objektivem O. Výstupní signál z čipu se vede kabelem K do zesilovačů a analogově - digitálního převodníku.

Dusík se dolévá do Dewarovy nádoby trubicí T, která zajišťuje, že se dusík při naklonění nemůže vylít. Horní konec trubice není uzavřený. Dusík se stále odpařuje a volným koncem trubice musí unikat, aby nádobu neroztrhl.

Fotografie Dewarovy nadoby s Reticonem
Dewarova nádoba s Reticonem.
.

Zvetsena fotografie objektivu Dewarovy nadoby s cipem Reticonu
Objektiv Dewarovy nádoby s čipem Reticonu. Na zvětšeném snímku
objektivu Dewarovy nádoby je velmi dobře vidět čip Reticonu.