Tiskové zprávy

Nový druh krátkověké ryby z Mozambiku

29. 1. 2010
Začátkem letošního roku brněnští vědci popsali nový druh krátkověké ryby, který objevili při expedici do afrického Mozambiku. Badatelé z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR v této těžce dostupné východoafrické zemi zkoumají biologii drobných barevných ryb, halančíků. Tyto ryby se staly v několika posledních letech velice slibným modelovým systémem při výzkumu toho, co se s tělem děje během stárnutí.

Dosavadní výzkum stárnutí musel využívat především bezobratlé živočichy. Skupina obratlovců, kam patří také člověk, je pro výzkum stárnutí nepraktická – jedince je nutno zkoumat od jejich narození až do smrti. Protože je ale většina obratlovců dlouhověká, takové sledování klade vysoké nároky na čas i finance.

Dnes naštěstí známe ryby z tropické Afriky, které po vylíhnutí z jiker žijí pouze několik týdnů. Ryby obývají sezonní tůně v africké savaně, a to určuje jejich krátký život. Tůně vzniknou v období dešťů, ale na jeho konci opět vysychají. Halančíci jsou tomuto každoročnímu cyklu dobře přizpůsobeni. Při prvních deštích se líhnou z jiker (které přežívají ve vyschlé půdě) a rychle rostou. Již ve věku tří týdnů jsou ryby pohlavně dospělé a začínají se rozmnožovat. Páření potom probíhá několikrát denně a ryby soustřeďují všechny síly do reprodukce, a to i na úkor obrany před patogeny. Výsledkem je, že za několik dalších týdnů hynou stářím, a to i v případě, že jsou chovány v akváriích. Jejich krátký životní cyklus je totiž naprogramován – v těle neprobíhá obnova buněk a tkání a již ve věku 2–3 měsíců vykazují ryby charakteristické vlastnosti stárnoucího organizmu.

Veškerý výzkum dosud probíhal na jediném kmeni ryb, který byl v chovech akvaristů a vědců už od konce 60. let minulého století. Po osamostatnění Mozambiku od portugalské koloniální správy v polovině 70. let vypukla v zemi občanská válka, a přestože již dávno skončila, v zemi je stále plno nášlapných min. Kvůli nebezpečí představuje Mozambik pro vědce nadále výzvu, i když je v současné době již přístupný. O dovezení krátkověkých halančíků se po roce 2000 postaralo několik expedic. Jedním ze zásadních výsledků těchto sběrů bylo zjištění, že se jedná o mimořádně vzácné ryby.

V roce 2008 se do Mozambiku vydala první expedice brněnských vědců. Jejich výsledky byly nečekané. Na rozdíl od předchozích výzkumů zdokumentovali mnoho nových nalezišť a zjistili, že halančíci jsou hojní. Vědci z Ústavu biologie obratlovců uspěli díky odhodlání vydat se do Mozambiku již během období dešťů, a ne těsně po jeho skončení, kdy je již řada tůní vyschlá.

V jedné z minimálně prozkoumaných oblastí středního Mozambiku navíc brněnští vědci nalezli příbuzný, avšak odlišný druh této ryby. Nově objevený druh byl letos pojmenován na počest světoznámého brněnského chovatele halančíků, pana Jaroslava Kadlece (1951–2006) jako Nothobranchius kadleci. Zdá se, že také tento druh je extrémně krátkověký a zajisté pomůže k pochopení toho, jak se toto neobyčejné přizpůsobení extrémním podmínkám prostředí vyvinulo.

Reichard M. 2010: Nothobranchius kadleci (Cyprinodontiformes: Nothobranchiidae), a new species of annual killifish from central Mozambique. Zootaxa 2332: 49–60.

Kontakt: doc. RNDr. Martin Reichard, Ph.D., Ústav biologie obratlovců AV ČR, v.v.i., Květná 8, Brno, 603 65, reichard@ivb.cz, tel. 543 422 522, mobil 775 097 426



/* FILE ARCHIVED ON 1:05:52 Feb 1, 2014 AND RETRIEVED FROM THE AN OPENWAYBACK INSTANCE ON 19:01:26 Jan 16, 2025. JAVASCRIPT APPENDED BY OPENWAYBACK, COPYRIGHT INTERNET ARCHIVE. ALL OTHER CONTENT MAY ALSO BE PROTECTED BY COPYRIGHT (17 U.S.C. SECTION 108(a)(3)). */