Filozofický ústav Akademie věd
Úvodní stránka
Aktuality
O nás
Edice DJAK
Granty
Projekty
Acta Comeniana
Konference
Bádání o Komenském
Knihovna
Lidé

O nás
Vědecké zaměření
Výsledky a publikace
Postavení
Z historie oddělení

Vědecké zaměření Výsledky a publikace Postavení Z historie oddělení

Vědecké zaměření

Oddělení v posledních letech řešilo několik dlouhodobých a střednědobých projektů:

1) příprava kritické edice spisů J. A. Comenii Opera omnia – Dílo J. A. Komenského (DJAK); v současné době je v tisku svazek 15/IV se spisy z Opera didactica omnia (dva soubory učebnic z uherského období činnosti Komenského); v přípravě jsou další svazky (v. níže)

2) studium Komenského díla a života v kontextu evropských myslitelských a kulturních proudů i soudobých událostí

3) vydání komeniologického díla Jana Patočky (ve spolupráci s Archivem Jana Patočky) – v rámci Patočkových Sebraných spisů zahrne komeniologická tematika celkem 5 svazků, z nichž 4 jsou vydány, 5. je v tisku (2. část korespondence J. Patočky s komeniology)

4) vytváření anglojazyčné databáze Komenského korespondence v rámci mezinárodního projektu Cultures of Knowledge zaměřeného na mezinárodní učenecké korespondenční sítě a financovaného Mellonovou nadací, jehož hlavním nositelem je Oxfordská universita

5) další edičně-interpretační projekty zaměřené na českou raněnovověkou literaturu o ženách, manželství a hospodářství a na fenomén zjevení a proroctví v české pobělohorské exilové literatuře.


Pro následující období 2012-2017 se rýsují tři větší tematické celky:

 1) Ediční a interpretační projekty zaměřené na život a dílo J. A. Komenského

            A) Zde stojí na prvním místě příprava souborné kritické edice Johannis Amos Comenii Opera omnia – Dílo Jana Amose Komenského (v jazycích originálu). Jedná se o dlouhodobý záměr, který plní vědeckou i kulturní funkci, zprostředkovává pro další badatelské využití významnou část pramenů k dějinám českého i evropského myšlení a kultury. Ještě v r. 2011 se předpokládá dokončení ediční přípravy sv. 9/II se spisy s historickou tematikou (do tisku po redakci počátkem r. 2012), následovat bude sv. 19/I s úvodními částmi De rerum humanarum emendatione consultatio catholica (do tisku počátkem r. 2013). Pořadí dalších svazků závisí na tom, podaří-li se získat spolu s Oxfordskou univerzitou projekt, v jehož rámci by bylo možno edičně zpracovat dostupnou Komenského korespondenci (ve třech svazcích); prvním krokem k její kritické edici je v v posledních letech zpracovávaná databáze; pokud tento projekt podporu nezíská, pokračovala by příprava dalších částí Opera didactica omnia a Consultatio catholica (svazky 15/V a 19/II), z českých spisů pak souběžně svazek 6 s homiletikou tak, aby byla udržena plynulost v přípravě jednotlivých svazků pro tisk.

B) Studium a interpretace literárního odkazu J. A. Komenského, zejména v oblasti filosofie, historie, a filologie, se podle současných předpokladů zaměří na výzkum kulturního (v širokém slova smyslu) prostředí, v němž toto dílo vznikalo. Zde lze navázat na dosavadní práce členů oddělení, které se řadí ke dvěma velkým trendům mezinárodního bádání studujícím témata konfesionalizace a intelektuální komunikace v raném novověku. Předpokládané výstupy: studie v časopisech, referáty na konferencích. Ve výhledu je také monografie o Komenského filosofii. Pokud by se realizoval projekt Centra pro raný novověk, na jehož přípravě se oddělení aktivně podílelo, bylo by možné v letech 2013-2018 vydat čtyři monografie s komeniologickou tematikou, dvě monografie s tematikou jednoty bratrské a dva konferenční sborníky, v nichž bude komeniologie hrát významnou roli. Pokud projekt podporu nezíská, bude oddělení hledat cesty, jak zajistit přípravu alespoň některých ze zmiňovaných monografií.

C) Žádoucí je rovněž pokračovat ve zpřístupňování Komenského díla širší veřejnosti v překladech dosud česky nevydaných či špatně dostupných děl. Zde lze navázat na sérii překladů filosofických, pansofických, náboženských a politických spisů připravených členy oddělení v posledních letech (zvláště pro ediční řadu Europa nakladatelství Academia). Předpokládané výstupy: podle povahy překládaných textů knižní i časopisecké.

 2) Projekty zaměřené na dějiny moderního komeniologického bádání a místo Komenského v kolektivní paměti

A) Značný inovativní potenciál má právě započatý grantový projekt, který mapuje a interpretuje Komenského jako specifické místo paměti od osvícenství do konce 20. století v širokém rozpětí od vědeckého diskursu po nejrůznější formy literárních, výtvarných, profesních, aj. reprezentací. Předpokládané výstupy: kolektivní monografie, do tisku r. 2014.

B) Další možné projekty v rámci tohoto tematického celku by mohly navázat na seminář věnovaný životu a dílu klasické filoložky a komenioložky Julie Novákové (březen 2009) či na postupné zpracovávání rozsáhlé písemné pozůstalosti česko-norské komenioložky Milady Blekastad-Topičové. Předpokládané výstupy: studie, příp. referáty na konferencích.

 3) Mezinárodní projekt zaměřený na intelektuální komunikaci v raném novověku

S prvním tematickým okruhem úzce souvisí spolupráce na mezinárodním projektu Cultures of Knowledge, který bude pokračovat do roku 2012, kdy bude databáze učeneckých korespondencí 17. století (včetně databáze Komenského korespondence) zpřístupněna na www stránce Bodleian Library v Oxfordu. Již nyní však oxfordští partneři chystají návazný projekt a mají zájem o dlouhodobou spolupráci s oddělením. Součástí návazného projektu se má stát i edice Komenského korespondence v rámci DJAK, jíž by se tak dostalo významné mezinárodní podpory (viz výše). Projekt se nevyčerpává jen prací na databázi Komenského korespondence, ale může v budoucnu zahrnout i další korespondenční celky české provenience, např. korespondenci Jednoty bratrské se zahraničními centry vzdělanosti. Zároveň jsou jeho nedílnou součástí i publikační výstupy z workshopů a konferencí, které by se měly realizovat u nakladatelství Ashgate v letech 2012-2013 a na nichž se budou editorsky i autorsky podílet vedle členů oddělení i další pracovníci Filosofického ústavu.


Oddělení zajišťuje vydávání mezinárodní revue pro bádání o Komenském a intelektuální dějiny raného novověku Acta Comeniana, jež vychází ve světových jazycích jednou ročně. V souladu s naznačenými trendy ve výzkumné činnosti oddělení se od poloviny 90. let rozšířilo její zaměření. Z inovativních témat, která se na stránkách časopisu objevila, jmenujme alespoň příspěvky věnované intelektuální komunikaci a korespondenčním sítím v 17. století či studie věnované problematice konfesionalizace, konfesijních polemik a náboženského exilu. Není již výhradně komeniologickým vědeckým časopisem a předpokládáme, že se nadále bude prohlubovat její zaměření na dějiny myšlení raného novověku. To neznamená odklon od komeniologické tematiky, v níž by měla Acta Comeniana zůstat přední publikační platformou v mezinárodním měřítku. Současná mezinárodní pozice periodika byla stvrzena i zahrnutím do prestižních databází ERIH, kde byla Acta zařazena do kategorie INT1, a SCOPUS.


Pokud jde o mezinárodní spolupráci oddělení, rozhodně bude pokračovat úzká spolupráce s Oxfordskou univerzitou a žádoucí je i další spolupráce s Deutsche Comenius Gesellschaft. Slibně se vyvíjí i vyhlídky na spolupráci s Warburgovým ústavem při Londýnské univerzitě, s nímž by měla být v letošním roce podepsána smlouva o spolupráci (spolupořádání mezinárodních konferencí).

Spolupráce s domácím partnery zahrnuje tradičně Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě, jehož komeniologická kolokvia oddělení spolupořádá. Z muzeí má oddělení užší spolupráci s Muzeem J. A. Komenského v Praze, s Muzeem Mladoboleslavska a Národním muzeem v Praze. Členové oddělení plánují i nadále spolupráci formou výuky na FF UK, PedF UK, FHS UK, FF Univerzity Pardubice; s posledně jmenovanou VŠ se naskýtá i možnost spolupráce v badatelské oblasti, jak ostatně už naznačila jedna společně uspořádaná konference.

Přirozenými partnery oddělení ve vnitroústavní spolupráci jsou zejména Oddělení pro dějiny starší české a evropské filosofie, s nímž spolupořádá pracovní semináře, Centrum medievistických studií, Kabinet pro klasická studia a Archiv Jana Patočky. Perspektivně by stálo za úvahu rozšířit v příštím období vzájemnou spolupráci, zejména pokud jde o společné konferenční projekty.

Stránky vytvořil Tomáš Havelka

Poslední aktualizace této stránky: 01.02.2012 15:15:54