veřejná výzkumná instituce
V období od 30. 6. do 29. 8. 2014 bude knihovna a studovna SLÚ otevřena pouze v úterý od 8.30 do 11.30 hod.
Oddělení slavistické lingvistiky a lexikografie zpřístupňuje ve zkušebním provozu rusko-českou elektronickou slovníkovou databázi na adrese http://slovnik.slu.cas.cz.
V současné době jsou kompletně zpracována hesla písmen A, Б, B, Г, Д, Е, Ё, Ж, И, Й, Н, O, Р, С, Т, У, Ф, Х, Ц, Ч, Ш, Щ, Э, Ю, Я; chybějící písmena budou postupně doplňována. I do budoucna se počítá s dalším rozšiřováním databáze.
na adrese http://www.facebook.com/SlovanskyUstav
Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., v Praze a Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci uspořádají 27. listopadu 2014 na půdě FF UP v Olomouci konferenci Cyrilometodějská tradice ve středověkých Čechách – kontinuita nebo diskontinuita?
Bližší informace... (pdf)
4. SETKÁNÍ ČESKÝCH PALEOSLOVENISTŮ se uskuteční v pátek 28. listopadu 2014 od 10:00 hod. v prostorách Katedry bohemistiky FF UP v Olomouci.
Setkání organizují: Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., Český komitét slavistů a Katedra bohemistiky Univerzity Palackého v Olomouci.
Pozvánka... (pdf)
Oddělení slavistické lingvistiky a lexikografie uspořádá ve dnech 11.–12. prosince 2014 ve spolupráci s Varšavskou univerzitou (Instytut Slawistyki Zachodniej i Południowej) vědeckou konferenci na téma Výzkum slovesné valence ve slovanských zemích včera a dnes.
Konference se uskuteční v Akademickém konferenčním centru v Praze 1, Husova ul. 4a.
Zájemci jsou srdečně zváni.
Pozvánka... (pdf)
Oddělení paleoslovenistiky a byzantologie uspořádalo v úterý 10. června 2014 přednášku Dr. fil. Ekaterini Mitsiou, výzkumné pracovnice Rakouské akademie věd, na téma Female Monasticism in Byzantinum.
Pozvánka...(pdf)
Přední český byzantolog a odborník na cyrilometodějskou problematiku PhDr. Vladimír Vavřínek, CSc., dr. h. c., převzal na knižním veletrhu Svět knihy 2014 výroční cenu nakladatelství Vyšehrad za původní práci a nejprodávanější titul nakladatelství v roce 2013 - monografii Cyril a Metoděj mezi Konstantinopolí a Římem.
Akademický bulletinČeský národní byzantologický komitét zorganizoval v prostorách Slovanského ústavu AV ČR pro zájemce přednášku „Corpus Juris Civilis. Mýty, chyby, realita“, kterou v pátek 16. května 2014 přednesl prof. JUDr. Michal Skřejpek, DrSc., vedoucí katedry právních dějin na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
Pozvánka... (pdf)
Oddělení dějin slavistiky a slovanských literatur SLÚ AV ČR uspořádalo pod záštitou místopředsedy AV ČR PhDr. Pavla Barana, CSc., ve vile Lanna ve dnech 7.–9. dubna 2014 mezinárodní vědeckou konferenci na téma Literatura a vědění/ Literatur und Wissen / Литература и знание. Zúčastnilo se jí 30 badatelů z České republiky, Německa, Rakouska, Švédska, Belgie, Maďarska, Slovinska a Ruska.
Program konference... (pdf)
29. března 2014 se v rámci 99. setkání Slánské akademie volného času uskutečnila prezentace knihy Náboženství v ruské kultuře.
Publikaci osobně představil její autor PhDr. Hanuš Nykl, Ph.D.
Pozvánka... (pdf)
Dne 8. ledna 2014 převzal PhDr. Vladimír Vavřínek, CSc., dr. h. c., z rukou kardinála Dominika Duky, arcibiskupa pražského a primase českého, Stříbrnou cyrilometodějskou medaili udělenou za zásluhy na přípravě oslav 1150. výročí příchodu byzantské misie Konstantina-Cyrila a Metoděje na Moravu.
Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., uspořádal ve dnech 11. 11. 2013—31. 1. 2014 spolu s Národní knihovnou České republiky výstavu Českocírkevněslovanské písemnictví – cyrilometodějské dědictví v Čechách, která v předsálí Všeobecné studovny NK ČR návštěvníkům nabídla ukázky vzácných rukopisů a popis památek reprezentujících českocírkevněslovanské písemnictví 10.—11. století v českých zemích.
Pozvánka... (jpg)
Národní galerie v Praze ve spolupráci s dalšími institucemi (Slovanský ústav Akademie věd ČR, Moravské zemské muzeum v Brně, Muzeum umění Olomouc a Vlastivědné muzeum v Olomouci) uspořádala v Anežském klášteře v Praze od 1. 11. 2013 do 2. 2. 2014 v rámci 1150. výročí příchodu misie Konstantina-Cyrila a Metoděje na Moravu výstavu CM 863 Svatí Cyril a Metoděj. Dějiny – tradice - úcta. Vedle významných archeologických památek z období Velké Moravy byla vystavena díla s cyrilometodějskou tématikou od středověku až po 20. století (cca 250 exponátů). Řada unikátních památek byla v Praze vystavena vůbec poprvé. Výstava byla instalována do gotických prostor Kláštera sv. Anežky České, který dodnes ukrývá ostatky svého spoluzakladatele, přemyslovského krále Václava I. Pro návštěvníky byla připravena řada doprovodných programů.
Plakát k výstavě... (pdf)
V rámci cyklu Slánské akademie volného času se v bývalém hotelu Grand ve Slaném v sobotu 14. 12. 2013 uskutečnila přednáška PhDr. Hanuše Nykla, Ph.D., o ruské literatuře, která byla tentokrát věnována I. S. Turgeněvovi a N. S. Leskovovi.
Pozvánka… (pdf)
Dne 14. listopadu 2013 proběhlo od 14°° hodin v prostorách kláštera sv. Anežky České slavnostní předání čestné oborové medaile Josefa Dobrovského Emilii Bláhové a pamětní medaile Jana Patočky Václavu Konzalovi. Medaile jim předal osobně předseda AV ČR prof. ing. Jiří Drahoš, DrSc., dr. h. c.
(Foto Akademický Bulletin)
Po slavnostním ceremoniálu měli hosté příležitost prohlédnout si nedávno zpřístupněnou výstavu CM 863 Svatí Cyril a Metoděj. Dějiny – tradice – úcta.
V 16°° hodin následovala přednáška PhDr. Vladimíra Vavřínka, CSc., dr. h. c., na téma Cyril a Metoděj a počátky slovanské vzdělanosti.
Pozvánka... (pdf)
Plakát k výstavě... (pdf)
Ocenění badatelů Slovanského ústavu AV ČR — na webu AVČR
V budově Akademie věd ČR v Praze 1, Národní třídě se v rámci Týdne vědy a techniky dne 7. listopadu 2013 uskutečnila pro zájemce z řad široké veřejnosti přednáška PhDr. Vladimíra Vavřínka, CSc., dr. h. c., na téma Cyrilometodějská misie na Velké Moravě a počátky slovanské vzdělanosti.
I v tomto roce uspořádal Slovanský ústav AV ČR v rámci Týdne vědy a techniky Den otevřených dveří, při němž se návštěvníci mohli ve středu 6. listopadu 2013 v době od 10 do 16 hodin seznámit s aktuálním výzkumem staroslověnských a církevněslovanských památek i byzantsko-slovanských vztahů, ukrajinské dialektologie, se způsoby zpracování překladových slovníků slovanských jazyků (např. rusko-českého, česko-ukrajinského a ukrajinsko-českého, slovinsko-českého), s výzkumem evropských a slovanských literatur, s katalogem Slavik i s výzkumem činnosti ruské emigrace v meziválečném Československu. Knihovna nabídla zájemcům k nahlédnutí i k zakoupení publikace a časopisy vydané Slovanským ústavem.
Pozvánka... (pdf)
Dne 17. října 2013 proběhlo ve vile Lanna v Praze 6 – Bubenči slavnostní předání Ceny Jaroslava Krejčího pro vynikající absolventy českých vysokých škol a mladé vědecké pracovníky a Ceny za nejlepší původní práci z oboru integrované společenské vědy, které uděluje badatelský nadační fond Anny a Jaroslava Krejčích. Jedním z oceněných byl pracovník Slovanského ústavu AV ČR Mgr. Štefan Pilát. Blahopřejeme!
Brno, Palác šlechtičen, 27. března 2013—29. září 2013
Moravské zemské muzeum v Brně ve spolupráci se Slovanským ústavem AV ČR připravilo u příležitosti 1150. výročí příchodu byzantské misie Konstantina-Cyrila a Metoděje na Moravu výstavu Cyril a Metoděj. Doba, život, dílo, na níž byly prezentovány nejen mimořádně cenné historické a archeologické artefakty, ale ve druhé části výstavy také cyrilometodějské stopy v hudbě, divadle a literatuře, třetí část byla zaměřena na ohlas cyrilometodějské tradice v lidové kultuře. Dále výstava zahrnovala fotografie dochovaných církevních památek pořízené fotografem Petrem Francánem na rozsáhlém teritoriu, které bylo v 9. a 10. století spjato s misií svatých věrozvěstů a jejich žáků.
Pozvánka… (pdf)
25. září 2013 v Literární kavárně knihkupectví Academia na Václavském náměstí 34 v Praze 1 přednesli dr. František Čajka (Slovanský ústav AV ČR, v. v. i.), dr. Eva Doležalová a doc. dr. Jaroslav Šebek (oba Historický ústav AV ČR, v. v. i.) své příspěvky na téma 1150 let cyrilometodějské mise – kořeny a kontinuita?
V rámci cyklu Středověk v pohybu přednesla 24. září 2013 PhDr. Julie Jančárková, Ph.D., přednášku na téma Výjev Proměnění Páně na hoře Tábor ve východním a západním umění 6.–16. století. Kořeny nové ikonografie.
Pozvánka... (pdf)
Dne 4. září 2013 uspořádalo Oddělení dějin slavistiky a slovanských literatur SLÚ AV ČR ve spolupráci s Ústavem světové literatury Slovenské akademie věd v Bratislavě kulatý stůl na téma Od imperialismu k postimperialismu. Proměny ruské kultury, literatury a filozofického myšlení ve 20. a 21. století. Setkání se uskutečnilo ve vile Lanna v Praze 6.
Český národní byzantologický komitét uspořádal 29. května 2013 v prostorách Slovanského ústavu přednášku na téma Nikodim Kondakov a Praha: jak emigrace mění dějiny? M.A. Ivana Folettiho, Ph.D., působícího na Masarykově universitě v Brně (Seminář dějin umění) a na Universitě v Lausanne.
Pozvánka… (pdf)
Pod záštitou předsedy Akademie věd ČR, prof. Ing. Jiřího Drahoše, DrSc., uspořádaly Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., ve spolupráci s Archeologickým ústavem AV ČR, Brno, v. v. i., a Historickým ústavem AV ČR, v. v. i., ve dnech 13.–17. května 2013 na Velehradě mezinárodní vědeckou konferenci Cyrilometodějská misie a Evropa – 1150 let od příchodu soluňských bratří na Velkou Moravu.
www.velehrad.eu/cz/projekty/odborne-konference/
www.velkamorava.arub.cz/aktuality.html
V rámci programu 89. setkání Slánské akademie volného času, které se uskutečnilo 11. května 2013 ve Slaném, zazněla přednáška pracovníka Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i., Mgr. Hanuše Nykla, Ph.D., na téma Stříbrný věk. Ruská kulturní renesance 19. a počátku 20. století.
Pozvánka... (pdf)
Přední český byzantolog a odborník na byzantsko-slovanské vztahy a cyrilometodějskou tematiku, vědecký pracovník Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i., PhDr. Vladimír Vavřínek, CSc., dr. h. c., přednesl na různých místech České republiky přednášky o působení a odkazu obou věrozvěstů:
V úterý 23. dubna 2013 proběhla v Café a knihkupectví Fra beseda na téma Nikdo z vás nezná Cholina, na níž přítomní Tomáš Glanc, Viktor Pivovarov, Miroslav Olšovský a Tomáš Vůjtek představili osobnost a tvorbu ruského undergroundového básníka Igora Cholina při příležitosti vydání stejnojmenné knížky v nakladatelství Aleše Prstka.
Bližší informace... (pdf)
V sobotu 6. dubna 2013 přednesl PhDr. Vladimír Vavřínek, CSc., dr. h. c., v salónku bývalého hotelu Grand ve Slaném v rámci VII. ročníku Slánské akademie volného času přednášku na téma Cyril a Metoděj – počátky slovanské vzdělanosti.
Pozvánka… (pdf)
Dne 27. března 2013 ve 14.30 představila vědecká pracovnice Slovanského ústavu doc. PhDr. Anna
Zelenková, Ph.D., svou knihu Veci na dne duše. Dva neznáme rukopisy Štefana Krčméryho.
Akce, kterou uspořádala Matica slovenská, se uskutečnila v Bratislavě v Klubu spisovatelů
v Laurinské ulici č. 2. a vystoupili na ní i další autoři odborných knih pojednávajících o
slovenské kultuře a historii.
Dne 12. března 2013 vyslechli zájemci v zasedací místnosti Slovanského ústavu, v. v. i., přednášku na téma Ikonoklasté a Židé Pavly Gkantzios Drápelové, doktorandky na Katedře historie a archeologie Athénské univerzity.
Pozvánka… (pdf)
Český národní byzantologický komitét uspořádal dne 8. února 2013 v prostorách Slovanského ústavu pro zájemce z řad veřejnosti přednášku PhDr. Julie Jančárkové, Ph.D., na téma N. L. Okuněv a středověké památky Ruska, Arménie a Balkánu spojenou s prezentací autorčiny knihy.
Pozvánka… (pdf)
Z naší činnosti v minulých letech...
Činnost Oddělení dějin slavistiky a slovanských literatur
Z historie Českého národního byzantologického komitétu
Aktualizace mezinárodní spolupráce
Odborné profily vědeckých pracovníků
Technické poznámky: Stránky jsou převedeny do multilingválního kódování Unicode UTF-8. Nezobrazí-li se správně, zkontrolujte si ve svém prohlížeči zapnutí automatické detekce kódování, případně nastavte přímo kódování UTF-8 (Zobrazit - Kodovani - UTF-8).
Na obranu před roboty, shrabujícími a zneužívajícími e-mailové adresy, uvádíme na těchto stránkách místo kritického znaku @ zástupné znaky.