Filozofický ústav Akademie věd
Úvodní stránka
Aktuality
O nás
Edice DJAK
Granty
Projekty
Acta Comeniana
Konference
Bádání o Komenském
Knihovna
Lidé

Lidé
Vladimír Urbánek
Vojtěch Balík
Marta Bečková
Tomáš Havelka
Jiří Just
Markéta Klosová
Veronika Krubnerová
Iva Lelková
Lenka Řezníková
Věra Schifferová
Marcela Slavíková
Martin Steiner
Lucie Storchová

Urbánek Balík Bečková Havelka Just Klosová Krubnerová Lelková
Řezníková Schifferová Slavíková Steiner Storchová        

Pracovníci komeniologického oddělení


PhDr. Vladimír Urbánek, Ph.D.

vedoucí oddělení

intelektuální dějiny 17. století, komunikace učenců v raně novověké Evropě, myšlenkový svět pobělohorského exilu, komeniologie, autor komentářů pro edici DJAK, šéfredaktor Acta Comeniana
místnost: 101a
telefon: 221 183 311
mail: urbanek(at)lorien.site.cas.cz

PhDr. Vojtěch Balík

editor latinských spisů J. A. Komenského, interpretace díla J. A. Komenského, zejména ve filologických oborech, průzkum komenian a pramenné literatury
místnost: 111a
telefon: 221 183 314
mail: vbalik(at)flu.cas.cz 

PhDr. Marta Bečková, CSc.

redaktorka revue Acta Comeniana, autorka komentářů pro edici DJAK, historická a literárněhistorická interpretace života a díla J.A. Komenského
místnost: 101a
telefon: 221 183 311
mail: beckova27(at)seznam.cz

Mgr. Tomáš Havelka, Ph.D.

editor a redaktor pro české spisy J.A. Komenského, literárněhistorická problematika českého baroka
místnost: 312a
tel. 221 183 338
mail: havelka(at)lorien.site.cas.cz

Mgr. Jiří Just, Th.D.

autor komentářů pro edici DJAK
místnost: 101a
telefon: 221 183 311
mail: just(at)flu.cas.cz

PhDr. Markéta Klosová, Ph.D.

editorka latinských spisů J. A. Komenského, literárněhistorická problematika díla J. A. Komenského a jeho doby
místnost 110a
telefon: 221 183 319
mail: marketa.klosova(at)seznam.cz

Mgr. Veronika Krubnerová

místnost 312a
telefon: 221183337
mail: krubnerova(at)flu.cas.cz

Mgr. Iva Lelková, Ph.D.

Účastní se mezinárodního projektu Cultures of Knowledge  ve spolupráci Oddělení pro studium a edici díla Jana Amose Komenského a Oxford University, jehož součástí je i vytvoření elektronické databáze korespondence Jana Amose Komenského.
místnost: 101a
telefon: 221 183 311
mail: lelkova(at)flu.cas.cz

PhDr. Lenka Řezníková, Ph.D.

editorka latinských spisů, autorka komentářů, redaktorka časopisu Acta Comeniana
místnost: 110a
telefon: 221 183 319
mail: moi.meme(at)seznam.cz

PhDr. Věra Schifferová, CSc.

editorka Díla J. A. Komenského, vydavatelka Komeniologických studií J. Patočky a jeho Korespondence s komeniology; zabývá se filosofickou intepretací J. A. Komenského
místnost: 308a
telefon: 221 183 340
mail: schifferova(at)flu.cas.cz

Mgr. Marcela Slavíková

editorka latinských spisů J. A. Komenského
místnost: 101a
telefon: 221 183 311
mail: marcella.slavikova(at)seznam.cz

PhDr. Martin Steiner

editor a redaktor pro latinské spisy J.A. Komenského, humanistická latina, literárněhistorická interpretace díla J. A. Komenského
místnost: 312a
telefon: 221 183 338
mail: msteiner(at)flu.cas.cz

PhDr. Lucie Storchová, Ph.D.

redaktorka revue Acta Comeniana, spolupráce na edici DJAK; specializuje se na problematiku renesančního humanismu (diskurs, komunikační struktury, historiografie, gender) a na raně novověkou cestopisnou literaturu (konstrukce alterity, raně novověký orientalismus apod.)
místnost: 101a
telefon: 221 183 311
mail: storchova_lucie(at)yahoo.com


Lenka Řezníková byla za svou disertaci Moderna a historismus. Historické reprezentace v proměnách literatury na přelomu devatenáctého a dvacátého století (Praha, Libri 2004) oceněna zvláštním uznáním předsedy Grantové agentury České republiky za rok 2005. Práce je závěrečným výstupem grantového úkolu GA ČR č. 409/02/1159.
Pro souborné vydání díla Johanna Valentina Andreae (vyd. Frommann-Holzboog Verlag, Bad Canstatt) připravili J. Beneš a J. Matlová edici spisu Theophilus, pro niž zpracoval J. Beneš také úvod (vyšlo v roce 2002).
Členové skupiny M. Klosová a J. Bartoň připravili k vydání kritickou edici spisu Valeriana Magni De Luce mentium et eius imagine; edice vyšla ve Varšavě r. 1994 spolu s polským překladem, pořízeným polskými badateli.
Členové skupiny významně přispěli k vzniku prvního kompletního překladu rozsáhlého sedmidílného traktátu Komenského De rerum humanarum emendatione consultatio catholica do národního jazyka. Český překlad tohoto pro studium Komenského myšlení klíčového díla vyšel v jubilejním roce 400 let od narození Komenského. Členové skupiny se na něm podíleli jak autorsky (překlady, komentáře), tak redaktorsky (veškeré redakční práce na překladech i komentářích). Vynaložili také nemalé úsilí organizační, bez nějž nebyl zdar celého projektu myslitelný. Překlad Obecné porady patří k nejvýznamnějším výsledkům práce skupiny za poslední období, neboť znamená zpřístupnění myšlenkového odkazu Komenského i širší veřejnosti, a to v dosud nebývalém rozsahu. V neposlední řadě lze výsledky práce na překladu považovat za přípravu na kritické vydání Obecné porady v rámci DJAK.
V oblasti interpretace patří k významným pracím soubor tří studií V. Soudilové-Schifferové, zaměřených ke komeniologickému odkazu J. Patočky a k filosofickým otázkám Komenského irénismu a pedagogiky. Jde o úspěšně obhájenou kandidátskou disertaci, která vyšla r. 1991 s úvodní studií R. Palouše. (Práci byla r. 1993 udělena cena Josefa Hlávky.)

Pracovníci skupiny se aktivně účastnili mezinárodních vědeckých konferencí spojených s výročím J.A. Komenského v letech 1991-1993 i některých konferencí věnovaných obecnější problematice kulturních dějin raného novověku. Organizačně se podíleli především na mezinárodní konferenci "Odkaz J.A. Komenského a výchova člověka pro 21. století", 1992, Praha (dr. Steiner - organizační tajemník jedné ze sekcí), na přípravě tematického zaměření uherskobrodských komeniologických kolokvií (1991, 1993, 1995) a organizovali též česko-polský seminář "Myšlenkové proudy doby Komenského v polsko-českém kontextu", 1992, Praha. V roce 1995 připravili britsko-český seminář "Korespondence J.A. Komenského a Hartlibův archiv jako prameny k dějinám intelektuální komunikace v 17. století".
Účast pracovníků skupiny na různých dalších konferencích v ČR i v zahraničí je uvedena také na jejich osobních stránkách.

Členové současné komeniologické skupiny FLÚ AV ČR tvořili významnou součást širších seskupení komeniologických badatelů, jež byla za svou práci odměněna v r. 1991 cenou ČSAV za výsledky komeniologického bádání, a Prémií za r. 1992 od Obce překladatelů za překlad Obecné porady o nápravě věcí lidských.


V seznamu je jako první uveden vedoucí oddělení PhDr. Vladimír Urbánek, Ph.D., další pracovníci podle abecedy.

Stránky vytvořil Tomáš Havelka

Poslední aktualizace této stránky: 29.08.2014 11:34:56