veřejná výzkumná instituce
Slovanský ústav AV ČR ve spolupráci s nakladatelstvím Euroslavica, Katedrou středoevropských studií FF UK a Polským institutem v Praze srdečně zvou všechny zájemce na prezentaci knihy Literatury a žánry v evropské dimenzi, která se uskuteční ve středu 8. října od 14 hod. v sídle Velvyslanectví Polské republiky, Valdštejnská 8, Praha 1.
O osobnosti a díle Karla Krejčího promluví prof. Vladimír Svatoň a dr. Marcel Černý.
V případě zájmu se zaregistrujte na adrese justyna.prelic@instytutpolski.org do 7. 10. 2014.
Pozvánka... (pdf)
Pod záštitou Českého komitétu slavistů se 24. října 2014 od 14 hod. uskuteční přednáška na téma Indoevropská, baltoslovanská a praslovanská akcentologie, kterou pronese Mgr. Ing. Roman Sukač, Ph.D., z Ústavu bohemistiky a knihovnictví
Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě.
Úvodní slovo pronese PhDr. František Čajka, Ph.D.
Setkání se uskuteční v zasedací místnosti Slovanského ústavu AV ČR, Praha 1,
Valentinská 1, ve 3. poschodí, č. 3, zvonek č. 123.
Pozvánka... (pdf)
Oddělení slavistické lingvistiky a lexikografie zpřístupňuje ve zkušebním provozu rusko-českou elektronickou slovníkovou databázi na adrese http://slovnik.slu.cas.cz.
V současné době jsou kompletně zpracována hesla písmen A, Б, B, Г, Д, Е, Ё, Ж, И, Й, Н, O, Р, С, Т, У, Ф, Х, Ц, Ч, Ш, Щ, Э, Ю, Я; chybějící písmena budou postupně doplňována. I do budoucna se počítá s dalším rozšiřováním databáze.
na adrese http://www.facebook.com/SlovanskyUstav
V rámci 14. ročníku festivalu Týden vědy a techniky AV ČR uspořádá Slovanský ústav AV ČR ve středu 5. 11. 2014 Den otevřených dveří, při němž se návštěvníci mohou v době od 10°° do 16°° hod. seznámit s aktuálním výzkumem staroslověnských a církevněslovanských památek, s měnícími se způsoby zpracování překladových slovníků, s výzkumem slovanských literatur v evropském kontextu, s katalogem Slavik i s výzkumem činnosti ruské emigrace v meziválečném Československu.
V knihovně budou pro zájemce připraveny nové publikace a časopisy Slavia, Byzantinoslavica, Germanoslavica vydané Slovanským ústavem, které bude možné si nejen prohlédnout, ale i zakoupit.
Pozvánka... (pdf)
V rámci Týdne vědy a techniky se dne 10. 11. 2014 od 11 hod. v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 3 uskuteční přednáška PhDr. Hanuše Nykla, Ph.D., na téma Ruští filozofové v meziválečné Praze.
Všechny zájemce srdečně zveme a zároveň upozorňujeme, že je třeba se předem registrovat na www.tydenvedy.cz.
Pozvánka... (pdf)
Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., v Praze a Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci uspořádají 27. listopadu 2014 na půdě FF UP v Olomouci konferenci Cyrilometodějská tradice ve středověkých Čechách – kontinuita nebo diskontinuita?
Bližší informace... (pdf)
4. SETKÁNÍ ČESKÝCH PALEOSLOVENISTŮ se uskuteční v pátek 28. listopadu 2014 od 10:00 hod. v prostorách Katedry bohemistiky FF UP v Olomouci.
Setkání organizují: Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., Český komitét slavistů a Katedra bohemistiky Univerzity Palackého v Olomouci.
Pozvánka... (pdf)
Oddělení slavistické lingvistiky a lexikografie uspořádá ve dnech 11.–12. prosince 2014 ve spolupráci s Varšavskou univerzitou (Instytut Slawistyki Zachodniej i Południowej) vědeckou konferenci na téma Výzkum slovesné valence ve slovanských zemích včera a dnes.
Konference se uskuteční v Akademickém konferenčním centru v Praze 1, Husova ul. 4a.
Zájemci jsou srdečně zváni.
Pozvánka... (pdf)
Oddělení paleoslovenistiky a byzantologie SLÚ uspořádalo 10. září 2014 přednášku Mgr. Marka Dospěla na téma Byzantský, koptský, římský? Pozdně starověký Egypt v průsečíku říší a vědeckých disciplín.
Pozvánka...(pdf)
Oddělení paleoslovenistiky a byzantologie uspořádalo v úterý 10. června 2014 přednášku Dr. fil. Ekaterini Mitsiou, výzkumné pracovnice Rakouské akademie věd, na téma Female Monasticism in Byzantinum.
Pozvánka...(pdf)
Přední český byzantolog a odborník na cyrilometodějskou problematiku PhDr. Vladimír Vavřínek, CSc., dr. h. c., převzal na knižním veletrhu Svět knihy 2014 výroční cenu nakladatelství Vyšehrad za původní práci a nejprodávanější titul nakladatelství v roce 2013 - monografii Cyril a Metoděj mezi Konstantinopolí a Římem.
Akademický bulletinČeský národní byzantologický komitét zorganizoval v prostorách Slovanského ústavu AV ČR pro zájemce přednášku „Corpus Juris Civilis. Mýty, chyby, realita“, kterou v pátek 16. května 2014 přednesl prof. JUDr. Michal Skřejpek, DrSc., vedoucí katedry právních dějin na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
Pozvánka... (pdf)
Oddělení dějin slavistiky a slovanských literatur SLÚ AV ČR uspořádalo pod záštitou místopředsedy AV ČR PhDr. Pavla Barana, CSc., ve vile Lanna ve dnech 7.–9. dubna 2014 mezinárodní vědeckou konferenci na téma Literatura a vědění/ Literatur und Wissen / Литература и знание. Zúčastnilo se jí 30 badatelů z České republiky, Německa, Rakouska, Švédska, Belgie, Maďarska, Slovinska a Ruska.
Program konference... (pdf)
29. března 2014 se v rámci 99. setkání Slánské akademie volného času uskutečnila prezentace knihy Náboženství v ruské kultuře.
Publikaci osobně představil její autor PhDr. Hanuš Nykl, Ph.D.
Pozvánka... (pdf)
Dne 8. ledna 2014 převzal PhDr. Vladimír Vavřínek, CSc., dr. h. c., z rukou kardinála Dominika Duky, arcibiskupa pražského a primase českého, Stříbrnou cyrilometodějskou medaili udělenou za zásluhy na přípravě oslav 1150. výročí příchodu byzantské misie Konstantina-Cyrila a Metoděje na Moravu.
Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., uspořádal ve dnech 11. 11. 2013—31. 1. 2014 spolu s Národní knihovnou České republiky výstavu Českocírkevněslovanské písemnictví – cyrilometodějské dědictví v Čechách, která v předsálí Všeobecné studovny NK ČR návštěvníkům nabídla ukázky vzácných rukopisů a popis památek reprezentujících českocírkevněslovanské písemnictví 10.—11. století v českých zemích.
Pozvánka... (jpg)
Národní galerie v Praze ve spolupráci s dalšími institucemi (Slovanský ústav Akademie věd ČR, Moravské zemské muzeum v Brně, Muzeum umění Olomouc a Vlastivědné muzeum v Olomouci) uspořádala v Anežském klášteře v Praze od 1. 11. 2013 do 2. 2. 2014 v rámci 1150. výročí příchodu misie Konstantina-Cyrila a Metoděje na Moravu výstavu CM 863 Svatí Cyril a Metoděj. Dějiny – tradice - úcta. Vedle významných archeologických památek z období Velké Moravy byla vystavena díla s cyrilometodějskou tématikou od středověku až po 20. století (cca 250 exponátů). Řada unikátních památek byla v Praze vystavena vůbec poprvé. Výstava byla instalována do gotických prostor Kláštera sv. Anežky České, který dodnes ukrývá ostatky svého spoluzakladatele, přemyslovského krále Václava I. Pro návštěvníky byla připravena řada doprovodných programů.
Plakát k výstavě... (pdf)
Z naší činnosti v minulých letech...
Činnost Oddělení dějin slavistiky a slovanských literatur
Z historie Českého národního byzantologického komitétu
Aktualizace mezinárodní spolupráce
Odborné profily vědeckých pracovníků
Technické poznámky: Stránky jsou převedeny do multilingválního kódování Unicode UTF-8. Nezobrazí-li se správně, zkontrolujte si ve svém prohlížeči zapnutí automatické detekce kódování, případně nastavte přímo kódování UTF-8 (Zobrazit - Kodovani - UTF-8).
Na obranu před roboty, shrabujícími a zneužívajícími e-mailové adresy, uvádíme na těchto stránkách místo kritického znaku @ zástupné znaky.