HledatMapa stránek

Příběh kapky

Kroužek pro děti ZŠ "Věda není nuda"

Kroužek v roce 2014/2015 pokračuje již pátým  rokem  :o) !!!!
Bohužel kapacita kroužku je omezena počtem max  14 dětí
a ta je v současnosti vyčerpána.


Na této stránce budeme, ano  již pátým rokem,  pravidelně přinášet aktuální informace z našich kroužků...... Letos zahájíme  počátkem října, kroužek bude opět 2 x do měsíce, ve čtvrtek a to od 16 do 18 hodin. Čekáme 4 nové zájemce, náš počet bude tedy 14  (přihláška).
Brzy přineseme info k prvnímu kroužku. Takže se těšíme na nováčky !

Pravděpodobné termíny kroužků (může se ještě změnit), budou:
1. - 2. října
2. - 9. října
3. -13. listopadu
4 - 27. listopadu
5.- 4. prosince
6.- 18. prosince
7. a 8. kroužek bude v lednu 2015.


Za tým mazáků:  Katalýza a Technecium, Dusík, Vodík, Jupiter, Platina, Mercury, Ensifera, Join,
Dexter, Síra a Klárka (stále bez přezdívky)   :o)


DSC_0178_w.jpg

                                        !!!!!!!!!  AKTUÁLNÍ DĚNÍ našeho týmu:


Jinak ještě než zahájíme kroužky, můžete náš popularizační stánek "Věda není nuda" potkat v rámci každoročního Chemického jarmarku v Dejvicích - 10. září 2014, od 8:30 do 17:30.


Vyražte si zaexperimentovat !!!!!!!


*****************************************************************************************************************

Ohlédnutí za školním  rokem 2013-2014
Začali jsme 3. října 2013. 
Dětí chodí 11, vede nás dále Katalýza a má pomocníka Huga
(žák 9. ročníku ZŠ Litvínovská 500).


DSC_0335.JPG

1. kroužek 3.10.2013 -  Začínáme a seznamujeme se s novými žáky. Stoprocentní účast. Bude nás  12 s pomocníkem Katalýzy deváťákem  Hugem K. Ze ZŠ Litvínovská 500.  Nově s námi budou Bára a Kristýna T., čekáme na jejich přezdívky. Jako pracovní pláště máme bílá trika, která jsme si patřičně pomalovali. Laborovali jsme se sadou Lachner. Kluci opět z rukavic dělali vemena  a plnili je vodou, takže o prázdninách nezmoudřeli. Co se dá dělat :o)
Rekapitulace na závěr: budeme pracovat ve složení: Katalýza a Hugo (bude mít příště přezdívku) a Zlato, Platina, Hydrogenium, Jupiter, Dusík, Kyselina, Neon, Dexter, Klárka-????, Bára-???, Kristýna- ?????.

2. kroužek 17.10.2013 - Hojná účast (chyběl jen Hydrogenium a pomocník Hugo).
Po workshopu, který u nás v učebně dopoledne zažili záci ze ZŠ ze Žďáru nad Sázavou, zbyly v učebně dvě úlohy - reakce kyselin a zásad a výroba baterie. Takže kroužek byl o tom, že jsme v těchto úlohách trochu zalaborovali. Dále jsme přidali pipetování, tedy tahání vody do úzké trubice s čárami a čísly (pusou), náročné pro někoho, pro někoho ne.  Mercury (Bára T.) a její ségra Ensifera (Kočina T.) , mají již své dokonalé přezdívky :o) , přinesly na ukázku krystaly, které doma v minulosti  připravili s dědou   (náš vědec-elektrochemik  Dr. Jirka Klíma z Odd. molekulární elektrochemie).  Ukázali jsme si je a začali s úlohou věnující se krystalizaci. Zatím jen teoreticky: Katalýza přinesla vystřihovánky řady modelů krystalů  (pyramidy, hranoly, krychle ale i složitější tělesa). Vystřihli jsme je a budeme slepovat. Časem budeme krystalovat z roztoků různé krystaly a pak se na ně dívat, až vzniknou do dalšího kroužku,  pod mikroskopem... Jo a v úvodu jsme si v přednáškovém sále střihli internetové pexeso o chytrých pánech fyzicích. Na kroužku totiž s námi byli 4 středoškoláci, co jezdí do ústavu na své SŠ stáže. Dvě holky a dva kluci a jeden kluk (Kryštof z GY Karlovy Vary) je právě autorem toho pexesa s obnostmi, tedy chytrými pány,  z fyziky (zkuste jej taky - skoč na web)
Příští kroužek asi nedorazí všichni, protože jsou krátké podzimní prázdniny a některé školy mají ředitelská volna :o)

3. kroužek 31.10.2013 - Chyběla Neon, Hydrogenium, Zlato a Dexter -  to ty prodloužené prázdniny. Jinak velká účast !!! Navíc přišla Karolina Fárníková, která studuje  sekundu na Gy Tábor a byla v ústavu na své krátkodobé stáži, takže přišla i na náš kroužek. Pomáhala hodně Katalýze s přípravou úloh a s ukázkami. Šikula :o) (mrkni na její prázdninové laborování s Katalýzou). Na rozehřátí  jsme si dali jednu matematickou pyramidu, protože katalýza vždycky říká, že chemik musí umět taky bravurně sčítat a odečítat z hlavy až trojmístná čísla ! Šlo nám to dohromady skvěle!  Pak jsme pracovali ve dvojicích, na pěti chemických stanovištích.


4. kroužek 14.11.2013 -  výroba škrobu a další pokusování.
5. kroužek 28.11.2013 -
papírová chromatografie a jiné pokusování.
6. kroužek 19.12. 2013 -
předvánoční  kroužek -  barvení kříd a jiné pokusování.
7. kroužek 9.1.2014 -  soutěž chemické pojmy (a dojmy) aj.
8. kroužek 23.1.2014
hustota, konstrukce hustoměru, měření hustoty kapalin aj.

DSC_0336_w.jpgDSC_0339_w.jpg

V únoru jsme začali druhé pololetí  (Opustili nás někteří starší žáci - 6. třída, protože náš věk se již moc rozptýlil, a nejde nám to dohromady, a přijdou možná nováčci ze 3.-4. třídy).

9. kroužek  6. února 2014 -
extrahujeme DNA ze zeleniny a ovoce (a jsme strašní vědátoři), hlavně že se povedlo, nejlépe z papriky....
10. kroužek - 20. února 2014 -
připravujeme krystaly: kamence hlinito-draselného, modré skalice, dihydrogenfosforečnanu amonného aj. ...
11.kroužek- 6. března 2014 -
mimo jiné zkoušíme vyrobit hopíky (z vody a boraxu, škrobu a lepidla Herkules)....
12. kroužek 20. března 2014 -
máme nový mikroskop s digi kamerkou a tak mikroskopujeme, co se dá a pouštíme si obrázky projektorem přes notebook na zeď. Křídlo mouchy plné odporných chlupů, oko složené ze samých šestiúhelníků v barvách duhy i "pařát" na konci muší nohy- hustýýýýýýý !
13. kroužek  3. dubna 2014- 
opět se vracíme mimojiné k hopíkům, protože je dobré tam nedávat škrob a to jsou potom suprové. Taky jsme vyredukovali stříbro (pomocí mědi), neseme si je domů !!!!! Dnes poprvé přišli dva noví kluci - Vodík (normálně Kryštof) a Albert, co si bude říkat  Join (to je prý nějaký laser ??? !!!).
14. kroužek 17. dubna 2014 - 
máme 3 nové Boffiny (B. Light), takže stavíme obvody s diodami;  a s Hugem jsem si zase projeli pár chemických pokusů (např. důkaz bílkovin či modrý roztok z cukru měnící se na bezbarvý a zase zpět na modrý-  docela hustý kouzlo) -  příště budeme bílkoviny zkoumat všichni a ze všech stran :o) ....
15. kroužek 15. května 2014  -
Hledali jsme bílkoviny v řadě potravin - mléko, vejce, jogurt, mleté maso, sušenky, okurka, jablko a bramborový škrob. A někde našli někde ne, pomáhal nám při tom louh sodný a modrá skalice - fota viz na ústavním facebooku.

16. kroužek, 29. května 2014 - na 4 stanovištích jsme dělali různé pokusy,  pomáhali nám 4 SŠ stážisti, kteří jezdí na ústav za Katalýzou na své laborování. Všichni jsme si to jaksepatří užili.

17. kroužek, závěrečný s  vysvědčením - 12. června 2014. A hurááá naprázdniny a po nich hurááááááááááááááá na kroužek :o)

********************************

Ohlédnutí za školním  rokem 2012-2013
DSC_5882_w.jpg


1. kroužek - 4.10.: Experimentuji, tedy jsem...(sestrojili jsme elektromagnet, zkusili elektrolýzu kuchyňské soli, pojmenovali nové prvky periodické tabulky aj.)

2. kroužek -  18.10. : První pražská výprava: za pražskými alchymisty, aneb okoukneme něco od pana Kelleyho... Program zde.

3. kroužek  - experimentování v laboratoři s nádechem alchymie,  1.11.2012.

4. kroužek - druhá pražská výprava (15.11.2012)- navštívili jsme pražské planetárium, výstavu o vesmíru.

5. kroužek (6.12.)- experimentování v laboratoři, zkoušíme karetní hru Poznáváme vesmír, některým se daří, některým ne....

6. kroužek, předvánoční (20.12.)  se odehrál opět v laboratoři, jak jinak než s experimentováním, karetní hrou o vesmíruru a konzumací cukroví.

7. kroužek, novoroční (po konci světa) , tj. asi poslední kroužek v 1. pololetí r.2012/2013, proběhne pravděpodobně až  24.1.2013.   Katalýza dá vědět   :- )

2.pololetí


8. kroužek (7.2.2013) - s morseovkou, stavebnicí Boffin a pexesem o vesmíru..... některé děti psaly zkoušky nanečisto na GY Českolipská, někdo byl nemocný, takže se nás sešlo 5.


DSC_0183_w.jpgDSC_0182_w.jpg

9. kroužek (28.2.2013) - 
boffinovani  (závody v létaní talířem  - kdo dál a výš),  práce s textem - články z 21. století JUNIOR,  hrajeme hru PYRAMIDY (spol. hra).

10. kroužek (21. 3.2013) -  Co je husté není řídké, aneb jak zjistit hustotu pevných ale i kapalných látek...


11. kroužek (4.4.2013)  - vážíme se měříme se a vynášíme se do grafu, aneb proč jsou kluci na přímce a holky mají křivku ????? Protože jednou budou mít holky přece křivky   :o)
Taky laborujeme se zelím a kyselinami a zásadami, aneb duhujeme ....

12.kroužek  (18.4.2013) -  laborování se sadou "Tajemství přírody"  pro 1.stupeň ZŠ od firmy Lach-Ner, kterou jsme dostali k workshopům, co děláme pro 4-6. třídy ZŠ,  a taky našemu pokusování na vyzkoušení. Objevovali jsme  krásu korálových útesů (z modré skalice a vodního skla), zkoumali,  ve kterých potravinách je škrob a kolik a další zajímavosti.....

13.kroužek (2.5. 2013) - 
něco málo k oboru, kterému se říká analýza. Aneb co je v našich slinách, co rozkládá škrob.  Vyzkoušeli jsme si to na vlastní kůži, tedy spíše z vlastních slin...... Dále  jsme si ukázali např.  jak naučit hrozinky skákat a tančit ....
Kromě laborování jsme zažili  výpravu do pravěku s Karlem Zemanem  - cestovali jsme za dinosaury a trilobity s filmem "Cesta do pravěku" ( sál  našeho ústavu od 17 do 18:30).

14. kroužek (6.6.2013) - laborování se sadou Lach-Ner pro 2. stupeň ZŠ  "Přenosná laboratoř " (info zde) ze zábava :o)  :

Viděli jste někdy hořet hořčík ??? My ano. Víte jak barví plamen třeba lithium  nebo meď ????  My ano.  Umíte přpravit vodík ? Brnkačka. Z HCl a Zn jednoduše. Chemická laboratoř v kufru od spol. Lach-Ner je přímo na výuku chemie navržená, odborníky z VŠ, včetně certifikované příručky a bezpečnosti práce. Kantor chemie to se žáky  bezpečně zvládne. Hostem  dnešního kroužku byl i osmák Patrik, který chemii již má a pokusy, bohužel, viděl poprvé, ve škole jen teorie. :o(

Škoda, moc velká škoda, že výuka chemie je bez experimentů .... 


15.kroužek (20.6.2013) - závěrečný.  Budeme se těšit v říjnu na viděnou :o)

web_DSC_2740.JPG
------------------ Ohlédnutí za "historí"  minulých let  2010- 2012 ------------------------------
web_DSCF8489.JPG



Vedeme kroužek pro děti z I.stupně ZŠ, obor přírodní vědy  (Ch, Fy, Bi).


Věda není nuda - možná trochu honosný název, ale vlastně se jedná o poznávání přírodovědených oborů, jako je fyzika, chemie, biologie a dalších a to formou zájmového kroužku, který jako experiment připravuje náš projekt (pro více info kontaktujte Ing. Květu Stejskalovou, CSc.) již druhým rokem pro děti ze 4. a 5. tříd  spolu s pí učitelkou Hanou Maškovou ze ZŠ Litvínovská 500 na Praze 9. 



A proč vlastně ?

V červnu 2009 jsme pro děti uspořádali v rámci Dětského dne u nás v ústavu se SŠ studenty projektový den na téma "Co znamená profese vědce", tedy ukázkové dopoledne plné experimentů z chemie.  Dětem se vše velice líbilo a tato návštěva  se stala podnětem kroužek v budoucnu pro děti  uspořádat.

Chceme si vyzkoušet nebo spíše již ověřit, že s dětmi  i v tomto věku se dá o přírodních vědách povídat, laborovat, experimentovat a nastartovat či prohlubovat jejich zájem o tyto obory. Hlavně je nechat pod odborným vedením cosi tvořit, co potom nějak funguje ! Kroužků škola nabízí dětem  dost, ale  hlavně v oborech uměleckých (např. zpěv, divadlo, keramika, výtvarka....) či sportovních.


Kroužek pořádáme 1x za 14 dní a to v rozsahu 90 minut (letos to bude pátek).

Naše příprava je samozřejmě náročnější, aby děti tématu porozuměly, jsou přece jen malé, ale naším cílem není  je učit fyziku, chemii, biologii, ale učit je zvídavosti, sledovat a vnímat svět kolem sebe, vidět jej  v širších souvislostech, ptát se a hlavně vymýšlet odpovědi a hledat řešení, použít zkušenosti, kterou již s daným jevem, problémem mají....


Na této stránce Vám budeme pravidelně přinášet informace o tom,  jak nám to společně jde...


Titul_strana_denik_VNN.jpg

Titulní stránka laboratorního deníku, který má každé z dětí kroužku a do něhož si  zkoušíme zapisovat  stručné poznámky, malujeme či lepíme obrázky a pod. Taky máme všichni svou "barevnou periodickou tabulku chemických prvků", která  pro nás mj. taky bude zdrojem různých soutěží... (hlavně  zatím, a taky jsme si podle ní hledali své převážně chemické přezdívky ).

Pro práci děti rozdělujeme do 3-4 skupinek, aby si vše mohlo každé dítko samo dostatečně vyzkoušet ! 

Děti mají místo svého jména přezdívky, a jak jinak, než z oboru chemie či fyziky. Vybraly si je samy.  A tak vedle Kyslíka sedí Dusík (vlastně nesedí, docela spolu vyrušují a škodí, no jako v přírodě, takže brzo budou rozděleni  a posláni do jiných méně škodlivých skupin....). Holkám se líbí Pipetka, Erlenka, Kyselina, Tekuťka, Platina.. ...Máme taky jednu Arsen, jednoho Titana a Sodíka, dívku jménem Xenon, chlapce Radium  či Hydrogenium. Děti si zkrátka uměly vybrat pěkná jména....No a já jsem Katalýza, neboť do procesu výchovy vstupuji, při procesu se pokud možno nespotřebovávám a neměním a dbám na to, aby výsledek byl kýžený a dostatečný, co do kvality i výtěžnosti, zkrátka jako to bývá při katalytickém procesu...


Vítejte ve šk.roce  2011/2012 -  Začínáme druhý rok našeho "kroužkování" :
I ve druhém roce naší existence proběhlo 15 kroužků. Více -  viz přehled.

0) 23.9.2011 - Hurá na Chemický jarmark !!! 

1) 30.9.2011 - Pozor začíííínáááááááme, tentokráte pěkně  na ostro !


2) 14.10.2011 - Baterie, baterie, proč jste plné energie?


w_DSC_4197.JPG


3) 21.10.2011 -  S mikroskopem uvidíš  tam dolů (dolem je samozřejmě míněno něco v hrozně malém rozměru)


4) 11.11.2011 - Pokračujeme s mikroskopováním všeho, co nám zrovna přišlo pod ruku.....


5) 25.11.2011 - Učíme se vážit chemické látky a připravovat  z nich roztoky, měříme jejich pH, stavíme elektronické obvody a strukturní modely uhlovodíků.


6) 16.12.2011 - Pokračujeme  ve stejném duchu jako 25.11., protože jsme všechno nestihli dokončit...


7) 13.1.2012 - Začínáme s projektíkem Stanu se vynálezcem... A víte, kdo je naším vzorem ? No největší vynálezce všech dob, má jich na svém kontě více než 1200. Že nevíte ? Tak si na to přemýšlení posviťte nejlépe žárovkou a třeba se i Vám rozsvítí  :-)


8) 27.1.2012 - Plníme další úkoly v projektíku Stanu se vynálezcem... : laborujeme, stavíme obvody- měříme proud a napětí, počítáme, malujeme ...a  vyplňujeme pracovní listy :-)


9) 2.3.20121 - Cívka +proud +Fe jádro = elektromagnet. Jednoduchá rovnice o všech  známých. Děti pochopily, co je elektromagnet, jak funguje a zasoutěžily si trochu v přenášení železných předmětů pomocí čeho jiného než elektromagnetu, přece :-) .



10) 16.3.2012 - Byli jsme na výstavě Vynálezci a vynálezy v Národním muzeu.


11) 23.3.2012 - Jakou barvou "hoří" kovy, aneb plamenové zkoušky se sodíkem, draslíkem, hořčíkem, olovem, mědí ...

12) 13.4.2012 - "Sluneční soustava =  místo, kde žiji" - projekt na téma Slunce, planety a jejich měsíce.

13)  27.4.2012 -
"Sluneční soustava =  místo, kde žiji" - pokračování a dokončení projektu na téma Slunce, planety a jejich měsíce.

14) 11.5. 2012- Byli jsme za giganty z doby ledové na Výstavišti v Holešovicích

(navštivte stránky výstavy Giganti doby ledové). Giganti fakt hustý (jak hodnotily děti) a zrcadlové a skleněné bludiště - cooool. Obojí doporučujeme !


Pozor 9.června bude Muzejní noc v řadě pražských muzeí a my budeme ( tedy Katalýza a Neon)  mít chemický program po návštěvníky v Národním Muzeu. Otevřeno bude od 19 hodin do půlnoci a na našem stánku se bude trochu chemicky pokusovat. Stavte se tedy ta za námi !!!

15) S letošním kroužkováním jsme se rozloučili chemickým pokusováním 15.6.  Děti za svou celoroční činost obdržely opět certifikáty.
 Hezké prázdniny a v září na viděnou !!!!!!


Ohlédnutí za  školním rokem 2010/2011:
V prvním roce proběhlo 15 kroužků (kliknutím na odkaz  kroužku se otevře jeho  samostatná stránka, pokud existuje...):


0)  21.10.2010 - Chemické začátky se sodou a kyselinou citronovou, aneb  víme, co znamená, když je něco kyselé a jiné zásadité ? 



2)  11.11.2010 Na úvod - zpátky do historie: Kdo byli alchymisté?

Co všechno a  jak   nám funguje  v elektronických obvodech, které si postavíme.



3)  26.11.2010 - Dnes trochu od všeho: míchání roztoků, elektronické obvody, molekulární modely.


4)  10.12.2010 - Pro vědce celého světa důležitý den- předávají se Nobelovy medaile a i my na nich opět trochu zapracujeme...


5)  7.1.2011 - Připravujeme první chemické kouzlo pro alchymistické divadlo...

6)   3.2.2011 - Pilujeme první z představení alchymistů.....

7)  18.2.2011 - Kam s tou elektřinou pane Volto?  Do baterek a pak do obvodu........

8)  3.3.2011 - Vzhůru do Egypta... - čekají tam na nás Faraonovi hadi !

9)  17.3.2011 - Opět chemické experimentování (od všeho něco)...
A co náš MOZKOVNÍK : Přibyl mu další lístek: Proč se jaderné elektrárně říká zrovna jaderná!

10) 31.3. 2011 - Opakování je matka moudrosti - i my opakujeme a samy plníme tři úlohy
(brzy  se dozvíte více - i s kopiemi "protokolu"....)

11) 15.4.2011 -  Elektronické obvody prostě baví vždy a skoro každého (dnes opět  popojedem s boffinováním...)

12)  28.4. 2011 - Své teoretické znalosti a praktické zkušenosti z návštěvy Spalovny Malešice ztvárňujeme v našich dvou plakátech věnovaných vztahu nás lidí k odpadům...

13)  5.5.2011 - Dokončili jsme naše dva plakáty (a pověsili je na chodbu a do třídy) a taky připravili tři komiksy do soutěže MŽP ...

14) 7.6.2011 náš kroužek, tedy přesněji řečeno asi polovina dětí, navštívil Ústav fyzikální chemie J.Heyrovského, tj. našeho "vědeckého patrona". Podrobnosti a fota přináší odkaz Aktuality.

15) 16.6. 2011 -  náš poslední kroužek před prázdninami se nesl v duchu chemického laborování. Přišla se na nás podívat i pí učitelka Housková, vyučující  na 2. stupni fyziku. Nabídla nám, abychom  od podzimu kroužky přesunuli do učebny fyziky a chemie, kde nám poskytne malé zázemí. Naše pokusování se jí dost líbilo.
Za svou práci v kroužku děti závěrem obdržely certifikáty kladně hodnotící jejich první zapojení do pokusování všeho druhu.

A ještě jedna novinka, hodně příjemná:  Barča Štysová (Neon)  se svým komiksem O Sněhurce v soutěži MŽP ve své kategorii R1 umístila na 2. místě!  Cenu jí zašlou o prázdninách do školy. Takže gratulujeme !

O našem kroužku vyšel článek v DEVÍTCE. Podívejte se !

9_Venenu.jpg

Květa Stejskalová, Katalýza





AKTUALITY

24.7.2014 - Program letní školy "NANOŠKOLA 2014" je na světě...

Tak za necelý  měsíc (v pondělí 18.8.) odstartuje letošní  prázdninová letní škola pro středo

23.6.2014 - Cyklus 8 praktik pro studenty BiGy ze Žďáru n.Sázavou

Blok osmi experimentálních  praktik z fyzikální chemie odstartovala  praktika  z katalýzy


22.5.2014 - projekt Otevřená věda pokračuje jako "OV IV"

Již od roku 2005 se zapojujeme do celé řady akcí projektů AV ČR pod společným názvem Otevřená

2.5.2014 - Dubnová škola pro pedagogy (11.-12.4.2014)

Konečně jsme zpracovali fota z dubnové  školy pro pedagogy v projektu "100 věd

1.5.2014 - Fotogalerie Semináře studentů ÚFCH JH 2014

Letošní Seminář studentů ÚFCH JH je úspěšně za námi. Pořízená fotogalerie je m

Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR

Hlavní strana | O projektu | Aktuality | Věda za školou 2014 | Archiv akcí | Stáže v laboratořích | Seminář studentů | Virtuální exkurse | Programy pro SŠ | Programy pro ZŠ | Pro pedagogy | Letní školy | Týden vědy | Toulky historií | Kontakt | Projektový tým


Webdesign©2014 Hana Francová - FlexyWEB TOPlist