Úvodní strana / Pro veřejnost / Aktuality
10. 4. 2015 - 17. 4. 2015
Informace o služebních domcích a možnosti nájmu v areálu detašovaného pracoviště ve Studenci.
S účinností od 5/2015 jsou k dispozici 3 domky: č.p. 169 na p.č. 322, č.p. 172 na p.č. 319 a č.p. 168 na p.č. 323 v k.ú. obce Studenec.
Více zde.
18. 5. 2015 - 22. 5. 2015
Jarní cvičení proběhne od 18. - 22. 5. 2015 na terénní stanici Mohelský mlýn. Cvičení bude probíhat v sekcích, které budou zaměřeny na místní faunu. Praktické ukázky odchytu a demonstrace odchycených jedinců budou doplněny o zajímavé přednášky o biodiverzitě a její ochraně. Kurz je určen především studentům přírodovědeckých fakult. Podpořeno bude celkem 20 studentů. Vítáni jsou jak začátečníci, tak pokročilí. Studentům bude uhrazena doprava na terénní stanici, ubytování i strava.
Sekce: ornitologie, herpetologie, drobní obratlovci (hlodavci, sysli, netopýři), ryby, ...
Zájemci se mohou hlásit na mail: fornuskova@ivb.cz do 1. 5. 2015.
Více zde.
Miliony netopýrů ve Spojených státech amerických uhynuly díky onemocnění, které je způsobeno plísní Pseudogymnoascus (Geomyces) destructans. Tak zvaný „Syndrom bílého nosu“ byl poprvé pozorován v New Yorku roku 2006. Od té doby se nemoc masivně rozšířila. Tým českých vědců prokázal výskyt této choroby i v České republice. Čeští netopýři se ale na rozdíl od těch amerických dokáží s touto chorobou vyrovnat daleko lépe. Čím jsou naši netopýři unikátní a díky čemu dokáží tuto chorobu přežít? Na to se snaží přijít vědecký tým složený i z odborníků z Ústavu biologie obratlovců AV ČR.
Video a galerie.
1. 5. 2015
První exkurse pro veřejnost se uskuteční 1.5. 2015. Srdečně Vás zveme na komentovanou procházku po Mohelenské hadcové stepi, následně na ornitologickou a herpetologickou exkursi v okolí Mohelského mlýna.
Kromě terénních ukázek se můžete těšit i na přednášku o biodiverzitě v Africe - především pak o jednom z "horkých míst biodiverzity" Etiopii a promítání vybraného dílu z cyklu Příběhy zvědavých přírodovědců.
Celým dnem vás budou provázet odborníci na jednotlivé druhy organismů - Jan Roleček, Veronika Javůrková, Václav Gvoždík a Josef Bryja.
Více zde.