Archeologická databáze Čech na intranetu

Archeologická databáze Čech (ADČ) vznikla na počátku 90. let jako centrální evidence archeologických výzkumů v Čechách. V současnosti obsahuje více než 100 000 záznamů. Přestože ADČ klade velký důraz na přesnou prostorovou identifikaci nálezů, jsou možnosti zobrazení prostorových dat pro většinu pracovníků Archeologického ústavu AV ČR, Praha, v. v. i. omezená množstvím dostupných licencí GIS softwaru a především schopností tyto programy ovládat. Z těchto důvodů bylo vytvořeno v programu GeoMedia Web Map 6.0 internetové rozhraní umožňující prohlížet ADČ v prostředníctvím programu MS Explorer.

V databázi je možno vyhledávat zadáním okresu a katastrálních území, kde je možné záznamy o archeologických akcích dále třídit podle datování a typu zjištěné aktivity. Polohu na mapě lze také určit zadáním souřadnic ve dvou nejčastěji užívaných systémech: S-42 a S-JTSK.

Tato aplikace nenahrazuje plnohodnotný GIS, ale slouží především k rychlé prvotní informaci o stavu archeologického výzkumu na dané lokalitě, což jak doufáme povede také k intenzivnějšímu zájmu archeologů o pravidelné doplňování a upřesňování dat v ADČ.

V současné době je tato podoba ADČ dostupná pouze v rámci vnitřní sítě Archeologického ústavu AV ČR, Praha, v. v. i. Důvodem je především ochrana některých citlivých dat.

 

 

 

Jan Mařík,marik@arup.cas.cz, Tomáš Hroch