Před autory expozice stojí poněkud nelehký úkol, a to několikrát (zatím 17x !) rozbalit, postavit, zabalit, převézt a zase instalovat expozici výstavy, ba co více v naprosto odlišných prostorách! Jsme tak trochu jako stavitelé cirkusového šapitó - různé štace ale taky vždy jiné šapitó. Každý výstavní prostor tiskne výstavě její nový příběh. Je to pro nás zajímavá výzva!
Tak například prostory na UNI v Pardubicích - ve vstupní hale budovy FCHT jsou jen samé skleněné zdi.
V planetáriu v Brně zase chybí pravé úhly, místnosti jsou jaksi dokulata. Křížová chodba středověké části Karolina dýchá historií, až se jednomu tají dech...
V odkazech jednotlivých měst budeme přinášet fotografie z expozic tak, jak budou vznikat. Budete mít prostor pro srovnání všech Příběhů (jedné a té samé) kapky!
Po skončení putování výstavy ( 20??) zde zveřejníme všechny plakáty tvořící expozici (ukázka posteru číslo 1a číslo 2) a fotografie většiny exponátů s popisky. Rádi bychom, aby virtuální podoba výstavy zůstala i pro ty, kteří ji nikdy nenavštívili, leč někdy v budoucnu náhodou zabloudí na tyto stránky...
Ilustrační fota pořízená při vernisáži Příběhu kapky v Pardubicích (23.9.2009)
No a zde se Příběh kapky na chvíli zabydlel na Hvězdárně v Brně (fota z vernisáže 20.10.2009).
Ani Praha nepřišla zkrátka (Karolinum UK na Starém Městě, prosinec 2009).
Hvězdou brněnské i pražské vernisáže byla jedna oslnivá elegantní padesátiletá dáma, kterou si fotil každý mobil, foťák, kamera.
Tady ji máte!
Nobelova medaile Jaroslava Heyrovského za chemii z roku 1959 (spolu s diplomem na pergamenu).
O naší kapce by se teď, když už má svou 16.expozici za sebou a na 17. se právě začala, dalo říci, že hýřila snad již všemi barvami.
Ano, uvědomila jsem si, že prostory, kde měla svůj krátkodobý domov, byly opravdu pestré, žádná šeď !
Ostrava byla žlutá, Teplice zelené, Ústí bílé a Děčín modrý....Co se týče materiálů, také to bylo pestré: Karolinum - kámen, Grábova vila v Praze a Muzeum v Jihlavě - dřevěný (renesanční !) strop či dřevěné obklady stěn ..... I nové budovy FCHT v Pardubicích a PřF v Olomouci měly něco do sebe - sklo, železo a kámen...... No a brněnské Planetárium - tam nebyl zase žádný roh do pravého úhlu, vše kulaté, jak už to v planetáriích bývá. Nejvíce skla jsme si ale užili v Železném Brodě - Na sklandě. To je totiž název části Brodu, kde sídlí škola a jak jinak než sklářská !
No a čím se zapsala expozice ve Žďáru nad Sázavou - tak třeba taky tím, že byla nasnímána týmem České televize a bude navěky věků v archivu pořadu RETRO ČT24. Posloužila totiž jako kulisa pro díl pořadu RETRO 1959 věnovaný vzpomínce na Nobelovu cenu Jaroslava Heyrovského (10.12.1959).
Zatím proběhlo 20 výstav. V červnu 2016 nás čeká týdenní (11.6-.17.6.) zastavení na PřF Univerzity Karlovy- expozice bude vystavěna pro návštěvníky Muzejní noci 2016 ( v budově PřF na Albertově 6 - 1.patro) a zůstane i o týdnu příjímacích zkoušek na PřF, tj. do pátku 17.6.2016 (otevřeno přes den ca do 17 hodin).
Více fotografií a informací k jednotlivým expozicím naleznete pod názvem příslušného města v odkazu FOTOGRAFIE.
© K.Stejskalová, archiv ÚFCH JH