Loňský rok byl po celém světě vyhlášen Rokem chemie 2011.I my jsme v jeho průběhu uspořádali více než třicítku akcí pro veřejnost. Zde přinášíme přehled klíčových akcí loňského roku tak, jak jsme vám je nabízeli ....
Národní muzeum v Praze (nová budova, 20.12.2011)
V rámci doprovodného programu k výstavě "Vynálezci a vynálezy" v nové budově NM zazní 20.12. od 17:30 (v den 121. výročí narození J.Heyrovského) popularizační přednáška pro veřejnost s názvem Jaroslav Heyrovský, bádající, objevující (program).
Předání cen NFJH za rok 2011 (ÚFCH JH Praha, 19.12.2011)
Jako každoročně i letos přijedou do našeho ústavu středoškolští studenti, vítězové olympiád a soutěží SOČ, aby převzali Ceny Nadačního fondu J.Heyrovského za rok 2011 (více o slavnostním předání cen - NFJH).
Vědecká kavárna Science café (Hradec Králové, 13.12.2011)
Ondřej Votava opět vyjede se svou přednáškou do kavárny, tentokráte do Hradce Králové. Možnost dozvědět se něco více o "Atmosféře z pohledu fyzika a letce" budou mít návštěvníci Kavárny U Knihomola 13.12.2011 od 19 hodin.
Více informací naleznete v připojené pozvánce.
Jaroslav Heyrovský bádající, objevující (Ústí n. L., 1.12.2011)
Pro ca 115 zájemců ze 2 tříd ZŠ a 4 tříd SPŠ zazněly 3 přednášky o Jaroslavu Heyrovském, které autorka putovní výstavy Příběh kapky Květa Stejskalová přednesla v rámci doprovodného programu jejím návštěvníkům. Výstava je až do 22.12. otevřena v prostorách SPŠ v Ústí n.Labem (Stará ul. 99)
Chemické představení pro děti MŠ (Praha 8, 18.11.2011)
V rámci Roku chemie 2011 jsme měli možnost zavítat i mezi ty nejmenší žáčky, a to děti ze dvou tříd mateřské školy Bojasova z Prahy 8. V pátek 18.11. jsme uspořádali hodinové vystoupení s chemickým kouzlením s názvem "Posviťme si citrónem na duhu". Fotogalerie z akce - na stránce MŠ Bojasova.
Výstava Příběh kapky (Ústí nad Labem, 10.11.-22.12.2011)
11.10. (Praha, 13-16 hod): Pociť vědu na vlastní kůži a napiš o tom... návštěva zájemců o přírodní vědy v ÚFCH J.Heyrovského jako předpremiéra DOD v ÚFCH JH o Týdnu vědy a techniky. Ve spolupráci s Vyšší odbornou školou publicistiky k nám zavítají studenti se zájmem o přírodní vědy a vyslechnou přednášky, navštíví 2 laboratoře a své dojmy shrnou v pracech, které budou soutěžit o otištění v médiích (program). Fotogalerie z akce- zde.
Vynálezci a vynálezy - výstava Národního muzea
(Národní muzeum v Praze, 27.9.2011 - 30.4.2012)
Spolupracovali jsme na přípravě výstavy o našich předních vynálezcích - připravili jsme některé podklady o Jaroslavu Heyrovském a zapůjčili sadu exponátů. Výstava stojí za návštěvu.
Praha - Chemický jarmark (23.9.) a Věda v ulicích (20.9.)
I my se zúčastníme obou aktivit se svým stánkem pokusování pod širým nebem s názvem "Věda není nuda". Najdete nás v Praze Dejvicích (Kulaťák) v areálu vysokých škol (program na našem stánku) mezi řadou dalších chemických "jarmarečníků"...
Letáky na obě akce - stáhni zde. Fotogalerie z obou akcí.
19.9.2011 - "Hlavičkiáda" v ÚFCH JH (pro SŠ studenty z celé ČR)
14.8.-19.8. Týden fyziky pro středoškolské pedagogy v rámci projektu AV ČR Otevřená věda (otevřeno pro pedagogy z celé ČR, místo konání - Třešť u Jihlavy)
Náš ústav již druhým rokem vytvořil a garantuje program týdne fyziky (garantem je K.Stejskalová; inspiraci může zájemce o letošní kurz najít v minulém ročníku) a v programu vystoupí se svými přednáškami a cvičeními řada odborníků "na fyziku" z univerzit a ústavů AV ČR z celé ČR. Podrobnosti k programu jak týdne fyziky, tak chemie či biologie přinášejí stránky projektu Otevřená věda, kde se mohou zájemci z řad SŠ pedagogů již registrovat.
Od 21.července do 25.září 2011 (Jihlava)
Putovní výstava Příběh kapky si na prázdniny vyrazí "užít si dovolené" do Jihlavy. Možnost prohlédnout si ji budou mít tentokráte návštěvníci Muzea Vysočiny Jihlava. Kurátorem osmé výstavy bude ředitel muzea RNDr. Karel Malý, Ph. D. (stránky výstavy s aktuálními informacemi; plakát pro Muzeum Vysočiny Jihlava).
22.6.2011 - návštěva SŠ posluchačů "Týdne vědy na Jaderce" v našem ústavu (studenti z celé ČR)
Skupina studentů týdenního semináře pořádaného každoročně pracovníky FJFI ČVUT navštíví letos opět v rámci exkurzního odpoledne i náš ústav a my pro ně připravujeme program návštěv našich laboratoří. A protože to jsou studenti se zájmem o fyziku, tak jim představíme taje a krásy oboru chemické fyziky a teoretické a kvantové chemie (stránky projektu Týden vědy na Jaderce).
20.6.2011 - Praha (pro Gymnázium Litoměřická Praha 9)
Maturanti spřáteleného gymnázia si své maturitní vysvědčení, v doprovodu rodičů a pedagogů, přijdou převzít do Brdičkovy posluchárny našeho ústavu. Tato tradice již trvá třetím rokem a je milým završením celoroční spolupráce v procesu vzdělávání studentů tohoto gymnázia.
7.6.2011 - Praha (Pro ZŠ Litvínovská 500)
Děti z přírodovědného kroužku Věda není nuda, navštíví náš ústav. Rekapitulaci po návštěvě zveřejníme v Aktualitách.
19.5. 2011 (Poděbrady)
Science café v Poděbradech (oganizátor Science Cafe Czech republic).
Jak experimentálně zkoumat chemii a fyziku na molekulární úrovni pomocí nanočástic v molekulových paprscích a porozumět tak např. ozonové díře posluchačům prozradí Michal Fárník, který na tomto tématu pracuje v Oddělení laserové spektroskopie ÚFCH JH AV ČR (stáhni si plakát).
17.5. 2011 (Praha) - Program pro SŠ studenty "Seznamujeme se s vědou - nanotechnologie a nanomateriály"
Návštěva studentů Gymnázia Litoměřická z Prahy 9 v rámci školního projektu Nanotechnologie pro život. Studenti absolvují program přednášek (O. Frank - Uhlíkaté nanomateriály; K.Stejskalová - Jak se dělá věda v ÚFCHJH) a exkursí do několika laboratoří pod společným jmenovatelem nanosvět...(finální program).
16.5.2011 (Slaný)
Vědecké kavárny ve Středočeském kraji (organizátor Česká hlava s.r.o. v rámci popularizačního projektu IPN PTPO). Týdenní sérii vědeckých kaváren zahájí ve Slaném Patrik Španěl (Oddělení laserové spektroskopie ÚFCH JH AV ČR), který posluchačům přiblíží složitou cestu k možnostem diagnostiky některých chorob v lidském dechu (stáhni plakát Týdne kaváren).
3.5. byla vernisáží zahájena putovní výstava o J.Heyrovském s názvem Příběh kapky. Expozice je instalována, posedmé, tentokráte v prostorách SPŠCHG v Ostravě -Zábřehu. Více informací naleznete na webu výstavy.
20.4. 2011 (Praha) - Program pro SŠ studenty "Seznamujeme se s vědou - k čemu slouží laserová spektroskopie"
Návštěva studentů Gymnázia T.Manna z Prahy 8 v ÚFCH JH - v programu zazní přednáška S.Civiše věnovaná výzkumu v oblasti atmosferické chemie pomocí laserové spektroskopie a poté studenti navštíví několik fyzikálně-chemických laboratoří (finální program).
18.4. 2011 (Praha) - Program pro VŠ studenty "Moderní elektrochemické metody..."
Návštěva studentů VOŠZ Alšova v ÚFCH JH - v programu zazní přednáška T.Navrátila ze skupiny bioelektrochemie a studenti rovněž navštíví některá elektrochemická pracoviště (shrnutí návštěvy).
AKTUALITY
Tématem, kterému se věnují dnešní 4 obrázky i s nahrávkami, se bude točit kolem ch22.1.2021 - Distanční výuka na téma IONTOVÉ SLOUČENINY... (Nejen) pro chemiky ze ZŠ SCIO Praha 13
Dnešním tématem, kterým opět pokračujeme v distanční výuce, jsou Iontové sloučenin12.1.2021 - Distanční výuka na téma ELEKTROLÝZA.... (Nejen) pro chemiky ze ZŠ SCIO Praha 13
Naše distanční výuka se musela rozjet i v lednu. Na leden jsme však naivně plánovali e12.1.2021 - Sobotní kurzy Cesta za Nobelovkou 16. ledna nemůžeme zahájit, snad začneme 13. února...
Informace pro rodiče přihlášených dět�4.1.2021 - Distanční výuka na téma CHEMICKÁ VAZBA.... (Nejen) pro chemiky ze ZŠ SCIO Praha 13 Nový rok 2021 začínáme opět, bohužel, dista
Nový rok 2021 začínáme opět, bohužel, dista
Hlavní strana | O projektu | Aktuality | Věda v roušce 2021? | Archiv akcí | Stáže v laboratořích | Seminář studentů | Virtuální exkurse | Programy pro SŠ | Programy pro ZŠ | Pro pedagogy | Letní školy | Galerie 4P | Týden vědy | Toulky historií | Kontakt | Projektový tým