Výlet na Milešovku s meteorologem Petrem Zacharovem.
Meteorolog Petr Zacharov z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR nás provede cestou na největrnější českou pozorovatelnu počasí, která se nachází na vrcholku hory Milešovky. Observatoř je v provozu nepřetržitě od roku 1905 a nabízí unikátní dataset měření projevů počasí za uplynulé století. Jaké přístroje se pro měření využívaly před více než sto lety a jaké dnes? V čem je lidské oko pozorovatele nezastupitelné v popisu oblačnosti a proč výhled z Milešovky okouzlil Alexandera Humboldta nebo Johanna Wolfganga Goetha? Napoví další epizoda podcastu Věda na dosah.
Rozhovor si poslechněte na Spotify, Google Podcasts, iTunes nebo Anchoru. Seznam všech dosavadních epizod najdete na naší stránce věnované podcastu.Další informace:
Ocenění je určeno perspektivním vědcům a vědkyním, kteří dosahují špičkových výsledků ve svých oborech, jsou nositeli vědeckých titulů (CSc., Dr., Ph.D., DrSc.) a v době podání návrhu nepřesáhli věk 35 let. Mezi letošními oceněnými je i zaměstanec Ústavy fyziky atmosféry AVČR mgr. Ondřej Lhotka, Ph.D. - gratulujeme!
Měnící se klima a stále častější extrémy počasí podtrhují důležitost práce a bádání Ondřeje Lhotky. Zabývá se zejména extrémními teplotními jevy a jejich simulacemi v klimatických modelech.
Pro tvorbu scénářů možného budoucího klimatu je důležité studovat a kriticky hodnotit schopnost modelů zachytit procesy, kterou vedou k teplotním extrémům (mj. faktory související s atmosférickou cirkulací a půdní vlhkostí). Právě tomu se Ondřej Lhotka věnuje dlouhodobě a systematicky, jeho práce pomáhá lépe pochopit nedostatky klimatických modelů.
Kromě zkoumání teplotních extrémů ve střední Evropě významně přispěl ke studiu vln veder v Argentině nebo jarních mrazů ve Švýcarsku. Zároveň se účastní řady zahraničních i domácích projektů. Například v projektu financovaném MŠMT řeší tzv. sdružené klimatické události s významnými socioekonomickými dopady.
Ondřej Lhotka svým úsilím, schopnostmi a intenzivním zapojením do mezinárodních projektů významně přispívá k rozvoji výzkumu v oboru klimatologie nejen v Akademii věd ČR. Zároveň vede doktorandy a významně pomáhá při popularizaci přednáškami pro školy a veřejnost.
Další informace:
Neobvyklé a četné vlny horka v letech 2010 až 2019 jsou reálnou hrozbou pro zdraví a život lidí, zejména ve městech s hustou zástavbou. Riziko úmrtí v souvislosti s horkem bylo v Praze v uplynulé dekádě téměř dvakrát vyšší než ve třech předchozích. Vliv horka na úmrtnost v Praze v letech 1982–2019 zjišťovala studie vědců z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR a Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Výsledky analýzy uveřejnil odborný časopis Urban Climate.
Významné ocenění International Journal of Climatology prize, udělované britskou Královskou meteorologickou společností, získal v letošním roce klimatolog prof. RNDr. Radan Huth, DrSc. ředitel Ústavu fyziky atmosféry AVČR v. v. i.
Další zdroje informací:
Ve středu 25. května 2022 se v Parlamentu ČR konalo slavnostní udělování ocenění významným osobnostem a týmům za jejich celoživotní přínos, dosažené úspěchy, prezentaci a propagaci čs. letectví a kosmonautiky za rok. Jedním z oceněných byl i RNDr. Jacek Kerum - gratulujeme!
Česká meteorologická společnost (ČMeS) publikovala na webu zásadně inovovanou verzi výkladového a terminologického slovníku.
Najdete v něm vysvětlení téměř 4500 odborných termínů z meteorologie, klimatologie a příbuzných oborů. Cizojazyčné rejstříky umožňují snadné vyhledávání českých ekvivalentů termínů v angličtině, slovenštině, němčině, francouzštině a ruštině. Součástí slovníku je i seznam více než 300 odborných zkratek. Práci se slovníkem ulehčují interaktivní odkazy na příbuzná hesla a fulltextové vyhledávání v termínech i v jejich explikacích. Průběžně aktualizovaný Elektronický meteorologický slovník výkladový a terminologický je vám k dispozici na http://slovnik.cmes.cz/.
Během slavnostního ceremoniálu 29. dubna 2022 byl paní kolegyni Ivaně Bašové udělen Děkovný list Akademie věd ČR. Na pozici asistentky ředitele ÚFA po celou dobu zaměstnání odvádí skvělou práci. Velmi pečlivě a zodpovědně vede značnou část administrativní agendy. Je vždy vstřícná, usměvavá a zapálená pro zdárný chod našeho ústavu. Ochotně pomáhá s technickou a administrativní činností řešitelům grantů a při pořádání ústavních akcí a to i na úkor svého volného času. Kolektiv ÚFA touto cestou děkuje Ivaně Bašové za její dlouholetou poctivou práci.
Pozvánka na jarní cyklus interních seminářů ÚFA AV ČR, v.v.i.
které se konají vždy ve čtvrtek od 14 hodin v zasedací místnosti ÚFA.
(2.patro, č. dveří 201), Boční II 1401, Praha 4 – Spořilov
21. 4. Aleš Urban: Výzkumné aktivity v oblasti humánní biometeorologie na ÚFA
5. 5. Jiří Šimůnek: Co se pozoruje na observatoři Panská Ves
19. 5. Jaroslav Chum: 3D studium gravitačních vln v ionosféře pomocí Dopplerovské sondáže
2. 6. David Hanslian: Potenciál větrné energie v České republice
16.6. Miroslav Hanzelka: Nelineární vlnově-částicové interakce v zemské magnetosféře: Modely a simulace
V půlce ledna otřásla souostrovím Tonga masivní erupce sopky Hunga Tonga. Jednalo se o mohutnou explozi, jejíž dopady byly zaznamenané v podstatě na celém světě. Erupce způsobila vlnu tsunami, která zasáhla většinu pobřeží Tichého oceánu, zajímavé dopady měl výbuch i na dění v atmosféře.
Obrázek vlevo ukazuje záznam průběhu tlaku vzduchu, který zaznamenaly citlivé mikrobarometry v západních Čechách dne 15. a 16. ledna 2022. Jednotlivé senzory jsou od sebe vzdáleny 4 až 10 km a leží v odlišných nadmořských výškách. Proto jsou naměřené tlaky rozdílné. Díky vzdálenostem mezi jednotlivými senzory je možní určit směr příchodu tlakových poruch. První výrazná tlaková vlna, podobná rázové vlně, byla zaznamenaná 15.1. po 19h světového času (UT), tedy po 20h našeho času a přišla k nám od SSV. Tato vlna je na záznamu všech čtyř senzorů patrná jako výrazná "špička" - rychlé krátkodobé zvýšení tlaku. Další vlna šířící se od erupce opačným směrem přišla v brzkých hodinách 16.1.
Další zdroje informací:
- Hunga Tonga-Hunga Ha'apai major eruptions (17. 1. 2022, EUMETSAT)
- Tonga eruption: we are watching for ripples of it in space (19. 1. 2022, The Conversation)
- Erupce sopky u Tongy způsobila statisíce blesků. Byla to nejhlučnější událost v moderních dějinách (, Česká televize)
- Hunga Tonga-Hunga Ha‘apai Erupts (15.1.2022, NASA Earth Observatory)
V rámci projektu strategie AV21 Přírodní hrozby byl vytvořen interaktivní webový portál, který poskytuje odborné, výzkumem podložené a srozumitelné informace z oboru klimatologie. Na úvodní stránce jsou zobrazeny aktuální data z meteorologické stanice umístěné u budovy ÚFA na Spořilově v kontextu dlouhodobých průměrů a percentilů. Uživatel stránek na první pohled vidí, zda je aktuální počasí (zejména teploty a srážky) pro daný den obvyklé, či se nějak vymyká. Po kliknutí lze zobrazit i jiné prvky jako je vlhkost, rychlost větru nebo atmosférický tlak. Na úvodní stránce si lze přečíst i několik aktualit z klimatologie. Po jednom kliknutí se návštěvník dostane do sekce věnované budoucímu klimatu nebo do sekce věnované extrémním jevům, zejména pak vlnám veder a extrémním srážkám. Na stránkách se také snažíme vysvětlit laické veřejnosti klíčové pojmy jako jsou emisní scénáře, klimatický model, skleníkový efekt apod. Portál je dostupný na adrese www.klimaweb.cz.
2.9.2022 17:24
Teplota: 19.3°C
Vlhkost: 46%
Směr větru: 300°
Rychlost větru: 4.7 m/s
Náraz větru: 8.8 m/s
Atm. tlak: 1018.6 hPa
2.9.2022 17:21 SEČ
Teplota: 19,7°C
Rel. vlhkost: 40%
Směr větru: 50°
Rychlost větru: 2,9 m/s
Náraz větru: 5,9 m/s
Atm. tlak: 989,4 hPa
Dohlednost: 35000 m
2.9.2022 17:21 SEČ
Teplota: 14.6°C
Rel. vlhkost: 64%
Směr větru: 87°
Rychlost větru: 5.1 m/s
Náraz větru: 6.8 m/s
Atm. tlak: 921.8 hPa
Dohlednost: 50000 m
1012
publikací
162
projektů
120
zaměstnanců
55
let existence