Webová prezentace výstavy
Od řas k jádru. Vědy o živé a neživé přírodě na půdě Akademie věd – 12
Čs. komise pro výzkum a využití kosmického prostoru – Interkosmos
Rozvoj kosmického výzkumu nastal koncem padesátých let, kdy byl především doménou tehdejších dvou velmocí – SSSR a USA. Na přelomu 60. a 70. let se do kosmického výzkumu zapojily i další země, jejichž účast byla usnadněna vytvořením organizací sdružujících kapacity a finanční prostředky.
Ve světě existovala v podstatě dvě sdružení států založená ke společnému výzkumu kosmu. Jako první byla v r. 1964 založena European Space Agency (ESA), sdružující 13 členských států (Francie, SRN, Anglie, Nizozemí, Itálie, Rakousko, Belgie, Dánsko, Španělsko, Irsko, Norsko, Švédsko a Švýcarsko). Druhým sdružením byl program Interkosmos, založený v r. 1966 9 členskými zeměmi tehdejšího bloku socialistických zemí (SSSR, Bulharsko, Československo, Kuba, Maďarsko, Mongolsko, NDR, Polsko, Rumunsko) z iniciativy vlády SSSR. Členským zemím v rámci spolupráce na programu Interkosmos bylo poskytnuto společné využití své kosmické techniky. Ke koordinaci národní účasti byly v členských zemích ustaveny národní orgány (komise) pro kosmický výzkum působící při Akademiích věd.
Československá účast byla schválena československou vládou; 18. dubna 1966 byla při Československé akademii věd zřízena Čs. komise pro spolupráci ve výzkumu a využívání kosmického prostoru – Interkosmos, řídící a koordinační orgán.
Do čs. účasti v programu Interkosmos se zapojily četné ústavy ČSAV – hlavními byly Astronomický ústav, Fyzikální ústav, Geofyzikální ústav, Ústav dozimetrie záření, Ústav fyziky atmosféry, Ústav teorie informace a automatizace, Ústav organické chemie a biochemie, Biofyzikální ústav, Fyziologický ústav, Mikrobiologický ústav, Botanický ústav, Geografický ústav, Ústav krajinné ekologie, Vývojové dílny. Kromě nich se na výzkumu podílely i vysoké školy, rezortní výzkumné ústavy a některé výrobní podniky.
Do roku 1989 se Československo v rámci programu Interkosmos aktivně podílelo na 136 kosmických experimentech na 57 kosmických objektech, z nichž dva byly československé konstrukce (čs. družice Magion).