KRONIKA VÝPOČETNÍ TECHNIKY VE FZÚ


Obsah

1. Vlastní konstrukce jednoúčelových počítačů pro krystalografické výpočty
2. První univerzální počítač v Praze (URAL-1)
3. První univerzální počítač v ústavu (Zuse Z-22/R)
4. Sálové počítače v ústavu
5. Řízení experimentů
6. Superpočítače a osobní počítače


1. Vlastní konstrukce jednoúčelových počítačů pro krystalografické výpočty

(od dětského počitadla k prvním strojům)

Pracoviště  Fyzikálního ústavu  v Cukrovarnické ulici má bohatou tradici ve vědeckých výpočtech a v provozu počítačů, která sahá skoro k počátkům novodobé historie počítačů.

Prvním iniciátorem vybavování tohoto pracoviště (které bylo tehdy samostatným  Ústavem technické fyziky ČSAV ) výpočetní technikou byl RNDr. Allan Línek (nar.1925), který jako čerstvý absolvent  Přírodovědecké fakulty UK  nastoupil do ústavu v roce 1949. Jeho snaha o využití strojového počítání byla vyvolána potřebami práce: pracoval v oblasti řešení krystalových struktur, jež je ve všech svých stadiích velmi náročná na numerické výpočty – jak při vyhodnocování strukturních faktorů, tak i elektronových hustot. Tyto výpočty se podle potřeby iterativně opakují. Závěrečným stadiem řešení je upřesňování struktury, které je na numerické výpočty rovněž náročné. Přitom v počátcích své činnosti byl doktor Línek vybaven pro svou práci jen tabulkami číselných hodnot a pro počítání používal dětské kuličkové počitadlo.

Doktor Línek navázal již počátkem padesátých let pracovní styky s docentem Antonínem Svobodou ( http://www.vumscomp.cz/Svoboda.html ), ředitelem  Ústavu matematických strojů  a dalšími pracovníky tohoto ústavu, v němž byl v té době konstruován první československý univerzální samočinný počítač  SAPO  (reléový). Výsledkem těchto styků byly návrhy dvou jednoúčelových strojů podle koncepce doktora Línka. Jeden z nich měl sloužit pro výpočet strukturních faktorů, druhý k řešení struktur metodou pokusu a omylu.

Stroj pro výpočet strukturních faktorů [1] byl vyroben vlastními silami ústavu a uveden do provozu koncem roku 1952, tedy dokonce ještě před dokončením univerzálního počítače  SAPO  a stal se tak prvním fungujícím počítačem v Československu.

Výrobu druhého stroje, později nazvaného   M1  [4], se podařilo prosadit v n.p.  ARITMA  díky tomu, že tehdejší ředitel ústavu RNDr. Jindřich Bačkovský měl pro úsilí doktora Línka velké porozumění.

Stroj pro výpočet strukturních faktorů byl jednoúčelový stolní reléový počítač pro vyhodnocování trigonometrické části strukturního faktoru, tj. výrazů kosinus a sinus argumentu 2p(hx+ky+lz). Těchto výrazů je při každém iterativním kroku řešení struktury třeba vyhodnocovat několik set až několik tisíc.

Stroj byl sestaven mechanikem Škardou z  materiálu získaného velmi levně z vojenského výprodeje a dostal přezdívku  ELIŠKA .To je akronym vzniklý z jmen  EniacLInek- ŠKArda .  ENIAC  byl obří mnohatunový elektronkově-reléový počítač, který byl konstruován pro výpočet dělostřeleckých palebních tabulek pro americkou armádu za druhé světové války, ale válka skončila dříve než mohl být použit; je často považován za první moderní samočinný počítač.

ELIŠKA  byla desetimístná dvojková reléová sčítačka ovládaná z klávesnice, na níž se pomocí tří desítek klíčů nastavovaly s přesností 2-10 periody identity hodnoty proměnných, tj. atomových souřadnic x, y, z. Jedním ze tří tlačítek na klávesnici se ovládalo přičítání vždy jedné z proměnných a tak se krok za krokem vytvářela hodnota argumentu (hx+ky+lz). Na sčítačku byl napojen mechanicko-optický dekodér udávající funkční hodnotu – sinus a kosinus – pro vypočtený argument. Dekodér byl vytvořen osmi pohyblivými clonkami a skleněnou deskou, na niž bylo fotografickou cestou naneseno 256 dvojic hodnot funkce sinus a kosinus z intervalu <0,p /2> uspořádaných do čtvercové matice 16×16. Každá ze clonek byla ovládána jedním z osmi elektromagnetů, napojených na osm nejnižších řádů výstupu ze sčítačky, a mohla zaujímat jednu ze dvou poloh. Clonky tak mohly být nastaveny do 256 různých poloh a v každé z nich propouštěly světlo právě na jednu z 256 dvojic funkčních hodnot. Výstup z nejvyšších dvou řádů sčítačky ovládal indikační žárovičky, jež udávaly znaménko pro odečtené hodnoty sinu a kosinu. Údaj dekodéru pak byl zapisován do připraveného formuláře. Výpočet strukturních faktorů se při používání stroje podstatně zrychlil a zároveň zjednodušil tak, že práci mohl vykonávat zacvičený pracovník.

eliska1.jpg (218 kB)   ELIŠKA  byla v provozu do začátku šedesátých let a dnes je v depozitáři  Národního technického muzea . Její využití  podstatně urychlilo vyřešení struktury piezoelektrické látky etylén-diamin tartarátu (EDT), jejíž atomový model byl nabídnut výstavní komisi pro  Světovou výstavu v Bruselu  v roce 1958 jako exponát  Československé akademie věd . Nabídka byla přijata a model byl na výstavě umístěn v Paláci vědy.

Poté, co se počítání strukturních faktorů s pomocí  ELIŠKY  vyřešilo, vyvstala potřeba urychlit výpočet elektronových hustot, tj. mechanizovat syntézu Fourierových řad. Proto se doktor Línek v roce 1952 opět spojil s pracovníky  Ústavu matematických strojů . Po diskusích, v nichž byl kladen velký důraz na brzkou realizaci potřebného stroje, byl vypracován návrh stroje nazvaného  M2  [5]. Měl to být reléový děrnoštítkový stroj, který měl vyhodnocovat Fourierovy řady do patnácté harmonické. Měl pracovat se sadou děrných štítků, která byla případ od případu vhodně zvolenou podmnožinou základní kartotéky o 74 400 štítcích. Výroba stroje byla zadána národnímu podniku  ARITMA .

Nicméně během jeho výroby se potřeba urychlení výpočtu hustoty elektronů, tzv. map hustoty elektronů, stávala stále naléhavější. Proto počátkem roku 1954 doktor Línek navrhl spolu s ing. Ctiradem Novákem jednoúčelový stroj, který měl zajistit tuto druhou, na výpočty velmi náročnou část výpočtů při řešení krystalových struktur [2,6,7].

supereliska.jpg (35 kB) Stroj sestavil laboratorní mechanik Mirko Novák, ke stavbě byl použit telefonní materiál – krokové voliče a relé. Základními bloky byly desetimístná dvojková násobička a sčítačka spolu s reléovou pamětí hodnot funkcí sinus a kosinus. Stroj byl vybaven na výstupu tiskárnou, pracující v osmičkové soustavě.  Umožňoval vyhodnocování elektronové hustoty podle volby ve 120, 60 nebo 40 ekvidistantních bodech periody identity a provádění součtů až do patnácté harmonické. Byl uveden do provozu ještě během roku 1954 a nazván  SUPERELIŠKA 
 

Za jeho stavbu byla udělena cena Akademie. Sloužil do roku 1957, pak byl nakrátko zapůjčen do Bratislavy a poté, co byl vrácen, byl odevzdán  Národnímu technickému muzeu  s výjimkou jednoho křídla zadních dveří skříně, které bylo ponecháno v ústavu na památku. Zdobí ji totiž řada podpisů návštěvníků ústavu v letech 1954 – 57. Nejvzácnějším je podpis indického fyzika Ramana, který se podepsal v horním rohu dveří a obtáhl svůj podpis rámečkem, aby se oddělil od ostatních, protože byl z vysoké kasty.

V roce vzniku  SUPERELIŠKY  byly n.p.  ARITMA  dodány stroje  M1  a  M2 , oba děrnoštítkové reléové, nebyly však hned z počátku uvedeny do provozu.

Stroj  M2 , ač provozuschopný, nemohl být využit, protože vyhotovit a zkontrolovat základní kartotéku o 74 400 štítcích (paměť sčítanců Fourierových řad pro různé podmínky syntézy), tj. přibližně 37 krabic ručně děrovaných štítků, nebylo lze zvládnout v krátkém čase. A protože  Supereliška  pracovala spolehlivě a přibližně stejně rychle jako měl pracovat  M2 , nebylo děrování štítků základní kartotéky nikdy dokončeno a stroj nebyl k předpokládanému účelu nikdy použit. Díky netrpělivosti a vědecké horlivosti dr. Línka a dalších vědců, kteří se nemohli dočkat stroje z unikátní produkce velkého podniku, byl M2 předběhnut jiným "na koleně" sestaveným strojem.

Stroj  M1  byl původně (v roce 1950-51) navržen k řešení struktur metodou pokusu a omylu. Než byl dodán, tak v oboru převládla metoda řešení a upřesňování struktur iterativními výpočty elektronových hustot. A protože se při upřesňování metodou zkoušení a chyb opakovaně vyhodnocují výrazy formálně shodné s výrazy pro sčítání Fourierových řad, bylo možno stroj  M1  po dodání do jisté míry snadno s pomocí pracovníků  Aritmy  na místě překonstruovat tak, aby jej bylo možné použít pro výpočet elektronových hustot [9]. Stroj M1 byl osazen 1100 speciálními relé, stejnými jako  SAPO , a pracoval rychlostí 40 operací za vteřinu. Pamětí pro hodnoty funkcí sinus a kosinus argumentu (2p hx) byla malá sada děrných štítků – jejich počet odpovídal dělení periody identity (nejvýše 120 bodů). Stroj vyhodnocoval Fourierovy řady do 29. harmonické a nahradil tak v roce 1957  SUPERELIŠKU .

Celé uvedené strojové vybavení dobře sloužilo [3,8] a umožnilo nejen rozvoj vlastní práce skupiny, ale přispělo i k výchově nových mladých vědeckých pracovníků v oboru, kteří se později stali zakladateli dalších skupin pro řešení krystalových struktur v Praze a v Bratislavě.

V letech 1958-9 se řešení struktur díky počítačovému vybavení značně rozvinulo a přitom se ukázalo, že  ELIŠKA  už svým výkonem na nové požadavky nestačí, a to především proto, že výstupní údaje bylo nutno ručně opisovat z dekodéru. Okolnosti si vyžadovaly výstup ve formě, která by umožnila jejich mechanické zpracování.

eliska2.jpg (31377 bytes)

 Proto se připravovala stavba nového stroje pro výpočet strukturních faktorů,  ELIŠKY II . Tento nový stroj měl mít možnost děrovat výstupní údaje do děrných štítků. K tomu cíli byl vyvinut a vlastními silami ústavu vyroben reléový generátor goniometrické funkce [10], na nějž byl udělen český patent. Další jednotlivé části nového stroje byly postupně v ústavu vyráběny a provozně zkoušeny. K jeho dokončení a vyžívání však nedošlo, neboť počátkem roku 1960 byl v  Ústavu teorie informace a automatizace ČSAV  instalován a do provozu uveden univerzální samočinný počítač ruské výroby  URAL-1 .

 
 
Jste 11163 . návštěvníkem od 17.6.2000. © C. Novák, J. Nadrchal, Fyzikální ústav AV ČR (2.5.2000)