Významné publikace skupiny 
(mimo edici J. A. Comenii Opera Omnia) 
 

Zpět na hlavní stránku 

 

 

 

 
 
Palouš, Radim - Soudilová, Věra, Comenius redivivus. Příspěvky k filosofii výchovy. Praha, Pedagogická fakulta UK 1991, 98 str.
Práce je souborem tří studií, zaměřených:
1) ke komeniologickému odkazu Jana Patočky, který je zároveň i jednotícím inspiračním svorníkem, a proto i názvem celé práce;
2) k filosofickým otázkám Komenského irénismu a pedagogiky, t.j. ke dvěma oblastem, v nichž se Komenského filosofie projevila nejvýrazněji, a které i Komenský ve své sebereflexi pokládal za nejdůležitější.
V roce 1993 byla této práci udělena cena Josefa Hlávky.

Komenský, J.A., Obecná porada o nápravě věcí lidských. Praha, Svoboda 1992, Sv.1 563 str., Sv.2 500 str., Sv.3 594 str.
Komentovaný a zároveň první kompletní překlad díla do národního jazyka. Nejvýznamnější, vskutku životní dílo Komenského, do nějž autor vložil výsledky svých úvah o cestách k lepšímu uspořádání společnosti.
 

Magni, Walerian (ed. Klosová, Markéta - Bartoň, Josef), De Luce mentium et eius imagine. O świetle umysłów i jego obrazie. Warszawa, Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk 1994, 85 str.
Kritická edice nábožensko-filosofického spisku významného diplomata a filosofa 17. století, jehož významným působištěm byly i naše země. Latinský text je v druhé části knihy přetlumočen do polštiny (T. Włodarczyk, Z. Ogonowski).

Descartes, René (edd. Glombíček, Petr a Marvan,Tomáš), Principy filosofie. Výbor doplněný dvěma dopisy princezně Alžbětě Falcké, Praha, Filosofia 1998, 183 str.
První překlad části Descartových Principů filosofie do češtiny. První část Principů  je přeložena celá. Následuje prvních třicet šest článků druhé části (tj. asi její dvě třetiny) a posledních devatenáct článků části čtvrté, které obsahují výklad o smyslovém vnímání. Ústředním tématem je tak problematika lidského poznání a vzájemného vztahu mysli a těla. Právě pro lepší osvětlení Descartova stanoviska k druhému problému je připojen překlad dvou jeho francouzských dopisů princezně Alžbětě Falcké, které byly napsány právě v době práce na Principech filosofie (jež jsou jí ostatně také věnovány).


Zpět na začátek stránky
Zpět na hlavní stránku