posun nahoru
posun dolů

Hl.strana  informace v češtině  Společná laboratoř NMR Pevné Fáze  | for english  Joint Laboratory of Solid State NMR

ss nmr

Ústav makromolekulární
chemie AV ČR, v.v.i.
Heyrovského nám. 2
162 06 Praha 6
logo - Ústav makromolekulární chemie AV ČR
 

Studium

Na lovu hlav

  Nejen díky našemu vybavení, které se neustále vylepšuje, ale i díky kvalitnímu týmu badatelů dnes pracujeme na řadě projektů, jež se snaží řešit problematické otázky současné moderní vědy. Díky tomu je náš výzkum relativně dobře finančně zabezpečen. To ale není vše. Kvalitní věda vyžaduje neustálý příliv job search studentů a absolventů vysokých škol, kteří sebou přinášejí nové myšlenky, netradiční pohled na svět a chuť „přicházet věcem na kloub“. Proto v naší laboratoři vždy rádi uvítáme studentky a studenty, kteří mají zájem odkrývat tajemství hmoty a hledat nové cesty k jejich poznání. I pro nás je velmi inspirativní se setkávat s novými názory a při diskusích si tříbit názory. Pouze toto je cesta, která možná vede k úspěšnému cíli. Věda ale není jen jednoduchá aplikace známého na dosud nepoznané. Věda je také, a to především, nekonečné dobrodružství. To nám neustále připomíná odkaz A. Einsteina, jehož převratné myšlenky začaly již před více než sto lety měnit svět (odkaz v sekci Akce&Události).

Možnosti studia
    Zpravidla jednou za dva roky se ve skupině NMR spektroskopie a tedy i ve společné laboratoři NMR spektroskopie pevného stavu uvolní řádné místo pro doktorské studium. K tomu došlo i v letošním roce 2010 a současným aktuálním tématem je studium struktury a dynamiky konformačních změn blokových polypeptidů a oligopeptidů s termoresponzivním chováním. Detaily k tématu naleznete zde. Postup při přijímání do doktorského studia na ÚMCH je popsán zde. Pokud by se však případný pracoviště zájemce o doktorské studium chtěl více zapojit do jiné oblasti našeho výzkumu a více se věnovat nějakému z jiných projektů uvedených na našich webových stránkách (Projekty) lze po dohodě se školitelem (Ing. J. Brus, PhD.) téma disertační práce modifikovat a změnit. Pro případné zájemce o doktorské studium je připraveno nejenom špičkově vybavené pracoviště, zatím stále jediné v celé ČR, ale i perspektiva osobního a profesionálního růstu. Není výjimkou, že studenti výsledky svého výzkum, pokud jsou na špičkové úrovni, jezdí prezentovat na domácí a zahraniční konference. Reference Vám poskytnou naši současní studenti Ing. Libor Kobera a Ing. Olivia Policianová.

   Vedle doktorského studie však lze ve spolupráci s vysokými školami realizovat v naší laboratoři experimentální část diplomových prací v bakalářském či magisterském programu. Pro tento případ máme připravena dvě aktuální témata, ale i v těchto případech lze přizpůsobit program společným zájmům. Příkladem může být diplomová práce na téma: Hydrotermální degradace keramických materiálů na bázi přírodních surovin, VŠCHT, 2008, která byla částečně realizována v naší laboratoři.

   V naší laboratoři lze také absolvovat studentské odborné praxe a to jak pro vysokoškoláky tak i pro středoškoláky. V tomto roce u nás strávila pro nás zajímavé a velmi užitečné dva týdny studentka z Masarykovy střední školy chemické, důvěrně zvané "Křemencárna", která se zapojila do řešení problematiky polymorfismu farmaceutických ingrediencí, přípravy nových krystalových forem Atorvastatinu a jejich charakterizaci pomocí 13C a 19F MAS NMR spektroskopie.

    Nezapomínáme ale ani na zahraniční studenty, pro něž existuje možnost 10-ti měsíční stáže v rámci UNESCO/IUPAC kursu

 

Doktorské studium:
Sudium struktury a dynamiky konformačních změn blokových polypeptidů a oligopeptidů s termoresponzivním chováním

   Hlavním cílem navrhovaného projektu je studium konformace a charakterizace vlivu hydratace na konformaci a konformační dynamiku peptidů a polypetidů, které jsou součástí syntetických kopolymerů určených pro medicinální aplikace. Zvýšená pozornost bude věnována lokalizaci a charakterizaci molekul vody v blízkosti polymerního řetězce a posouzení celkových změn ve velikosti polymerních domén a morfologii těchto kopolymerních systémů. Bude zkoumána závislost oligopeptid.jpg, 20 kBtěchto parametrů na primární struktuře (sekvenci aminokyselin) a molární hmotnosti obou polymerních složek. Pro systematické studium interakce hydrofobních a hydrofilních peptidů s vodou bude použita řada krátkých modelových sekvencí (oligopeptidů), jež budou plně izotopicky obohaceny 13C a 15N. Hlavní technikou užitou k těmto studiím bude NMR spektroskopie vysokého rozlišení (operační frekvence 1H je 600 MHz). Naše pilotní práce v této oblasti byla publikována již v roce 2007 (Pechar M, Brus J, Kostka L, et al. Thermoresponsive self-assembly of short elastin-like polypentapeptides and their poly(ethylene glycol) derivatives, MACROMOLECULAR BIOSCIENCE 7 (1): 56-69 JAN 5 (2007)).

Doktorské studium:
Studium molekulárních vlastností nových polymerních farmaceuticky aktivních materiálů

   Nová generace aktivních farmaceutických materiálů (APM) je založena na kombinaci aktivní farmaceutické ingredience (API), která je zabudována do vhodně zvolené polymerní matrice. Tak vznikají tuhé roztoky či tuhé disperze, jejichž chování, jako je např. biologická dostupnost nebo stabilita, silně závisí na distribuci a velikosti dispergovaných částic, rozsahu interakce mezi polymerní matricí a léčivem, krystalinitě dispergovaného léčiva a v neposlední řadě i segmentové dynamice polymerních řetězců. Cílem a náplní doktorského studia bude charakterizovat tyto systémy především pomocí NMR spektroskopie pevného stavu. Vyvinout a aplikovat nové techniky popisu segmentové dynamiky, co nejlépe popsat míru interakce mezi jednotlivými složkami a především nalézt vztahy mezi segmentovou dynamikou polymerní matrice, stabilitou vzniklého tuhého roztoku či disperze a výslednou biologickou aktivitou. K charakterizaci těchto systémů budou dále použity termické metody jako je DSC, rozptylové metody jako je PXRD nebo WAXS či SAXS a mechanické nebo dielektrické zkoušky.

Doktorské studium:
Struktura a vlastnosti anorganicko-organických hybridních polymerních materiálů na bázi alumino-silikátových geopolymerů

   Podstatou této práce bude příprava a především strukturní charakterizace geopolymerních systémů, které vedle anorganické matrice, jež představuje amorfní nebo částečně uspořádaný stav hmoty příbuzný zeolitům, obsahují také organickou polymerní složku. Uvažujeme i o zabudování fosforečnanových jednotek.Tímto způsobem hodláme připravit novou generaci geopolymerních systémů, které budou stále vykazovat vysokou pevnost, stabilitu a odolnost vysokým teplotám, ale zároveň budou mít podstatně sníženou hmotnost, vyšší houževnatost a pružnost. Cílem této práce je nalézt molekulární podstatu těchto makroskopických vlastností a nalézt takové zákonitosti, které umožní cílenou přípravu těchto materiálů se zcela přesně definovanými vlastnostmi pro různé obory průmyslové činnosti. Pro hledání těchto zákonitostí bude samozřejmě a extenzivně používána NMR spektroskopie pevného stavu. Především jednodimenzionální 1 H, 23 Na, 27 Al, 31 P a 29 Si MAS NMR, ale také pokročilé dvou-dimezionální techniky využívající dvojitého přenosu polarizace (double-CP, 27 Al- 29 Si), rotor-synchronizovaného přenosu polarizace REDOR a v neposlední řadě více-kvantové NMR spektroskopie. Upřímně řečeno, máme také značné pochybnosti o velmi zjednodušujících tvrzeních, které se nedávno objevily v tisku, v nichž se tvrdí, že egyptské pyramidy byly postaveny právě z geopolymerů a nikoli z kamenných bloků. Pro tento výklad zatím chybí jasné vědecké důkazy a dle našeho soudu se jedná o pouhé spekulace a ničím nepodložené hypotézy. Přestože lze geopolymerní systémy považovat za materiály s velkým konstrukčním potenciálem, je nutné tyto systémy co nejlépe poznat a případně i odhalit jejich slabiny. Domníváme se, že čím více budeme o tomto materiálu vědět, tím méně kontroverzí a někdy až naivních očekávání bude vyvolávat. I toto je jednou z otázek, které je možné během studia řešit.

Magisterské a bakalářské studium:
NMR krystalografie – identifikace a charakterizace aktivních farmaceutických ingrediencí

   Nosným motivem této práce je využití NMR spektroskopie pevného stavu pro identifikaci a strukturní analýzu farmaceuticky aktivních látek. Jde o studium polymorfie, solvatomorfie, rozlišení a identifikaci stechiometrických a nestechiometrických hydrátů, charakterizaci vodíkových vazeb. Integrální součástí projektu je porovnávání získaných NMR dat s práškovou rtg. difrakcí a případně i s rtg. difrakcí na monokrystalech. Tato práce je tedy cílena pro úzkou spolupráci s Ústavem chemie pevných látek při Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Ačkoli NMR spektroskopie pevného stavu není alternativní metodou difrakčních technik při určování úplné třídimenzionální struktury a uspořádání molekul v krystalických materiálech, poskytuje tato metoda významné krystalografické informace. Díky tomu se také stala významnou součástí charakterizace farmaceuticky aktivních substancí a od roku 1997 je doporučována i hlavním regulátorem trhu - FDA (Food and Drug Administration) a moderní farmaceutická společnosti jsou NMR spektrometry pevného stavu běžně vybaveny pro kontrolu kvality výroby a produktů. Jedním z podstatných cílů této práce je nalézt na molekulární úrovni vztahy mezi biologickou aktivitou a termodynamickou stabilitou dané substance a její krystalovou strukturou a segmentovou pohyblivostí. Bylo by naivní si představovat, že funkční skupiny a atomy jsou v krystalech nehybné. Opak je pravdou vše je pohybu.

UNESCO/IUPAC postgradute course in polymer science for foreign students:
Segmental dynamics of polymer nanocomposites designed for pharmaceutical applications

   New generation of active pharmaceutical materials (APM) is based on a combination of pharmaceutical ingredients (API) and polymers forming thus solid solution or solid dispersions. Behavior of these systems: stability, pharmacokinetic activity etc. depends on the distribution of the drug within the polymer matrix, size of domains, crystallinity and segmental dynamics of polymer chains. The aim of the proposed project is development and application of the advanced solid-state NMR techniques for selective measurements of motional amplitudes and frequencies of polymer segments in order to disclose some relations between structure, molecular dynamics and stability and activity of these systems

 
Nejen vědou člověk je živ

   Život je však příliš krátký na to, abychom ho celý strávili v laboratořích usilovným bádáním nad tajemstvími hmoty. Naší snahou také je, aby všichni členové řešitelských týmů měli dostatek prostředků a času věnovat se svým osobním zájmům, ať už jsou jakékoli.

   Naše tradiční Drakiády, které několikrát organizujeme každý podzim na Dívčích hradech v Praze jsou dobrou příležitostí předvést svůj konstruktérský um. Vždy se soutěží komu vyletí jeho drak nejvýše. Součástí je samozřejmě malý piknik, neboť na podzim může být již dost chladno. Je zřejmé, že ne každému se daří. Zatímco Martina a Pavel jsou zcela v pohodě, Jirka (náš vedoucí) zcela evidentně podlehl zklamání z neúspěchu. Tentokrát jeho futuristická konstrukce draka na sluneční vítr příliš nelétala. (fotogalerie)

   Duševní rovnováhu po ostrém boji ve vědeckém světě lze nejlépe nalézt na golfu. Pokud se vám ani na třetí úder nepodaří z písečné překážky dostat a stále jste ještě nezlomili svou hůl, je zcela zřejmé že jste dostatečně psychicky odolní (Jirka na domácím hřišti, GolfClub Nová Bystřice). Ačkoli zimní golf je velice zajímavý prudké zasněžené svahy Dolomit nás lákají více. Přelom února a března je ideální termín pro to sjet FIS sjezdovku ve Val Gardena v nejlepším čase. Hlavně ale máme nacionální cítění a touláme se po českých a slovenských hvozdech. (fotogalerie)

   Velice důležitá jsou ale i různé společenské akce (zde) a neformální přátelská setkání s kolegy a studenty z univerzit, při který lze mnohdy vyřešit mnoho problémů, odstranit informační šumy a spojit to co čas rozpojil. (fotogalerie)

   Naše práce nás také zavála na Floridu a tam jsme samozřejmě nemohli opomenout navštívit mimo jiné "Kenedy Space Center" a pobýt na nekonečných floridských plážích. (fotogalerie)